raziskovalnih

Ogrožen vpis na fakultete? Vlada ni dala soglasja

29. 01. 2021 10.03

Vlada (presenetljivo) ni dala soglasja k objavi razpisa v študijskem letu 2021/2022, čeprav bi to morala biti zgolj formalnost. S tem je ogroženo tekoče vpisovanje na fakultete za letošnjo generacijo, opozarjajo v društvu Alternativna akademija. Neuradno naj bi objavo razpisa ustavil premier Janez Janša, ki naj bi želel vedeti, katere poklice bo potreboval prihodnji trg dela. Ta je zatrdil, da ne drži, da bi vlada blokirala soglasje k razpisu za vpis na fakultete.

Romunski režiser v znak protesta zavrnil nacionalno nagrado

13. 01. 2021 17.05

Romunski režiser Alexander Nanau je po tem, ko je s filmom Kolektiv doživel priznanje po vsem svetu, zavrnil nacionalno nagrado. To je storil v znak protesta proti krizi, s katero se sooča filmska industrija v njegovi domovini. Nagrado bi moral 41-letni režiser prejeti 15. januarja, ko je v Romuniji dan kulture.

Ruskega zgodovinarja zaradi umora študentke obsodili na 12 let in pol zapora

26. 12. 2020 10.16

Rusko sodišče je uglednega zgodovinarja zaradi krutega umora študentke, ki je bila hkrati tudi njegova ljubica, v petek obsodilo na 12 let in pol zapora. 64-letnika so prijeli novembra lani, ko so ga v Sankt Petersburgu pijanega zasačili z vrečo, v kateri so bili deli telesa 24-letnice.

Na podelitvi evropskih filmskih nagrad največ kipcev za film Nažgani

13. 12. 2020 09.41

V Berlinu so z neposrednim prenosom prek spleta podelili 33. evropske filmske nagrade. Največ kipcev je dobil danski film Nažgani. Člani Evropske filmske akademije so mu prisodili nagrade za evropski film leta, režijo in scenarij, Mads Mikkelsen, ki je v njem tudi nastopil, pa je bil nagrajen kot najboljši igralec.

Informativne oddaje, ki jih je skozi leta ponudil POP TV

06. 12. 2020 07.00

15. decembra 1995 je gledalce z zaslonov pozdravil novi televizijski program POP TV, takrat pa je luč sveta ugledala tudi osrednja informativna oddaja 24UR. Ta je z drugačnim in svežim pristopom naznanila novo obdobje podajanja informacij, hkrati pa ustvarila odlične temelje za razvoj informativnih rubrik in oddaj, katerih namen je bil odprti diskurz in razkrivanje resnice, ki si jo gledalci zaslužijo.

Zoisovi nagradi za življenjsko delo Lah Turnškovi in Pejovniku

01. 12. 2020 22.35

Letošnja podelitev državnih nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstveno-raziskovalni dejavnost je bila, zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa, pripravljena v obliki dokumentarnega filma z naslovom "Vrhunci slovenske znanosti v luči nagrajencev za izjemne dosežke 2020". Film je vključeval tudi nagovor predsednika republike, ki je dejal, da bomo "potrebovali resen premik in resno odločitev, da je znanost ključna za našo bodočnost".

Slovenec sodeloval pri odkritju, ki bo milijonom spremenilo življenje

13. 11. 2020 12.57

Izjemen dosežek, pri katerem je sodelovalo tudi slovensko znanje, bo bolnikom s sladkorno boleznijo močno olajšal življenje. Razvili so inzulin, pri katerem namesto dnevnega zadostuje že en odmerek tedensko. Pri kliničnem preizkušanju je sodeloval prof. dr. Andrej Janež z UKC Ljubljana ter si s tem prislužil objavo v najbolj ugledni medicinski reviji na svetu in jabolko navdiha iz rok predsednika Pahorja. "To je epohalen dosežek v svetovnem merilu," pravijo v njegovem uradu.

Najobetavnejše cepivo predstavlja izziv za shranjevanje

11. 11. 2020 09.59

Novica, da je eno od cepiv, ki jih znanstveniki izdelujejo v boju proti covidu-19, zelo obetavno, je razveselila javnost, saj bi odobritev cepiva in njegova 90-odstotna učinkovitost pomenili vračanje v normalno življenje. A cepivo ima tudi slabost – shranjevanje na izjemno nizki temperaturi. Kako smo na to pripravljeni?

25 let osrednje informativne oddaje 24UR

12. 10. 2020 07.00

Oddaja 24UR se približuje pomembnemu jubileju. Kmalu bo minilo četrt stoletja, odkar vedno znova uvaja sodobne trende informativnega programa v Sloveniji. Z verodostojnostjo, atraktivnostjo in zagnanostjo ekipe že 25 let ostaja najbolj gledana osrednja informativna oddaja v Sloveniji.

AVP: Neposrednih razlogov za združevanje ni

06. 10. 2020 14.40

V AVP menijo, da iz osnutka zakona o združevanju regulatorjev ni mogoče razbrati neposrednih pozitivnih učinkov združevanja, razen da po navedbi predlagateljev aktivnosti potekajo v luči t. i. debirokratizacije. "Sedanja organiziranost je povsem ustrezna, iz predloženega gradiva pa niso razvidni neposredni razlogi za združevanje," poudarjajo.

Kdo je odgovoren? Ministrica krivdo vali na OKS, ta pa na NIJZ

01. 10. 2020 18.20

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec kljub ponovnim pozivom, naj zaradi nenošenja maske na prireditvi OKS odstopi, tega ne namerava storiti. Vztraja pri opravičilu. Ministrica se je zagovarjala pred dvema parlamentarnima odboroma - za zdravje in za izobraževanje, pri vprašanju, kdo je za napako kriv, pa se je močno zapletlo. Ministrica namreč krivdo vali na Olimpijski komite Slovenije, ta pa na NIJZ, kjer pa odgovarjajo, da jim je dal organizator vlogo za prireditev, v kateri ni navedel, da bo pogostitev.

Za mlade ekologe v Sloveniji ni priložnosti. Res?

26. 09. 2020 07.00

Kmalu se bo začelo novo študijsko leto, dijaki so v šolske klopi sedli že na začetku septembra. Poleg tega, da dijaki in študenti pridobivajo nova znanja, je pomembno, da med šolanjem pridobivajo tudi nove stike – zveze in poznanstva – na tistih področjih, ki jih najbolj zanimajo.

V EU raziskave za prilagajanje krompirja na ekstremne pogoje v okolju

07. 09. 2020 14.41

Evropski konzorcij ADAPT, katerega del je Nacionalni inštitut za biologijo, preučuje mehanizme prilagoditve krompirja na izpostavljenost škodljivim dejavnikom okolja, kot so suša, vročina in poplave. Za raziskave je konzorcij prejel pet milijonov evrov nepovratnih sredstev iz programa EU Obzorje 2020.

160 tisočakov naj bi nezakonito zaslužili trije, tudi Pivčeva

04. 09. 2020 05.45

Ministrstvo za gospodarstvo je po naših neuradnih informacijah v končnem poročilu o aferi SRIPT potrdilo, da vsa avtorska dela niso bila opravljena. Tudi tista od kmetijske ministrice in predsednice DeSUS Aleksandre Pivec ne. Neuradno je v tej aferi nastalo za kar 160 tisoč evrov nezakonite premoženjske koristi, pravijo naši viri na ministrstvu. Po nekaterih neuradnih informacijah naj bi Pivčeva nezakonito zaslužila dvakratnik javno objavljenega zneska. Pivčeva se ni odzvala na naš klic in sporočilo. Po naših informacijah pa naj bi se že v prihodnjem tednu na tožilstvu pogovarjali o nadaljnjih korakih v aferi SRIPT.

Pivčeva še kot ministrica v nekdanji službi zaslužila dodatnih 22 tisoč evrov bruto

03. 09. 2020 18.38

Iz omare kmetijske ministrice in prve dame DeSUS Aleksandre Pivec je padel nov okostnjak. Ne le na projektu SRIPT, dodatno je do januarja letos služila tudi v svoji nekdanji službi, česar prav tako ni prijavila protikorupcijski komisiji. V zadnjih štirih letih, odkar je funkcionarka, je tako z znanstvenim raziskovanjem dodatno zaslužila 22 tisoč evrov bruto. Pri čemer pa – po javno dostopnih podatkih – zadnjih pet let sploh ni izpolnjevala kriterijev agencije za raziskovalno dejavnost, ki je te raziskave sofinancirala.

Velik uspeh slovenskega raziskovalca Matica Lozinška

03. 09. 2020 13.16

Slovenski raziskovalec bo od Evropske komisije prejel skoraj 2,4 milijonov evrov za projekt HiPeR-F, katerega cilj je raziskati kemijske reakcije s fluorom pod izredno visokim tlakom, višjim od 100.000 barov. Projekt vključuje tudi sredstva za nakup modernega in zelo zmogljivega rentgenskega difraktometra namenjenega študiju kristalne strukture snovi pod visokimi tlaki.

Raziskava: Najbolj učinkovita je medicinska maska N95

17. 08. 2020 08.39

Glede na raziskavo, ki so jo naredili raziskovalci na medicinski fakulteti v ameriški zvezni državi Severna Karolina, se zaščitne obrazne maske občutno razlikujejo gleda na učinkovitost. Najbolj učinkovite so medicinske, je potrdila raziskava, najslabše pa so se odrezali šali in rute.

Zdravilo za osteoporozo učinkovito proti koronavirusu?

19. 06. 2020 16.32

Raziskovalci, ki jih podpira Evropska unija, želijo začeti s kliničnimi preizkusi za zdravilo raloksifen - ki se sicer uporablja za zdravljenje osteoporoze - po tem, ko so virtualni in laboratorijski testi pokazali, da bi lahko bilo uspešno proti koronavirusu. Če bodo preizkusi uspešni, bi bilo zdravilo lahko hitro dostopno v velikih količinah in z nizkimi stroški.

Vrtci naj bi rešili prostorske težave: 'Noben otrok ne bo zavrnjen'

14. 05. 2020 12.42

S ponedeljkom se odpirajo šole in vrtci, tamkajšnji zaposleni se že intenzivno pripravljajo na ta korak, a nedorečenosti je ogromno. Vrtci naj bi sicer težave z zagotavljanjem prostora rešili, pravijo v Skupnosti vrtcev Slovenije. Rešitve, ki jih za vrtce predlagata pristojno ministrstvo in zavod za šolstvo, pa so po oceni strokovnjakov neusklajene in ne v celoti domišljene.

Vladi se Orbanova objava ne zdi sporna, saj je objavljena v 'kontekstu zgodovinskega spomina'

07. 05. 2020 14.41

Na novo provokacijo madžarskega predsednika vlade Viktorja Orbana so se odzvali tudi na domačem političnem parketu. Predsednik Pahor objavo obsoja in pravi, da bo o tem govoril tudi z madžarskim predsednikom Aderjem. Nekdanji veleposlanik na Madžarskem Ladislav Lipič pa pravi, da Pahorjev odziv ni dovolj. Zunanje ministrstvo zadeve ne komentira, slovenski vladi pa se objava ne zdi sporna ali provokativna, temveč le objava v "kontekstu zgodovinskega spomina".

Izkupiček donatorskega maratona za boj proti koronavirusu: 7,4 milijarde evrov

04. 05. 2020 18.34

Mednarodni partnerji so na donatorski konferenci zbrali 7,4 milijarde evrov za financiranje cepiva proti koronavirusu ter za diagnostiko in zdravljenje bolezni covid-19, je po koncu dogodka naznanila gostiteljica, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Današnji sprint je bil odličen začetek maratona," je poudarila.

Ivan Gale razkriva podrobnosti in nova imena

04. 05. 2020 05.52

Ivan Gale sam sebe imenuje "Paragrafar". Je pravnik, ki mu strogo sledenje zakonom in predpisom očitno pomeni najvišjo moralno stopnjo. Vsaj tako lahko sklepamo po njegovih dejanjih zadnjih deset dni. Brez zadržkov je nacionalni televiziji povedal vse, kar ve o dogajanju na Zavodu za blagovne rezerve, kjer so bili zadolženi za nakup zdravstvene in zaščitne opreme za pandemijo. In ve veliko. Za nas je razkril nove podrobnosti, nova imena in nove okoliščine.

'Koronavirusi v svoj genom zelo hitro vgradijo mutacije, zato je izdelava cepiva zelo težavna'

28. 04. 2020 15.18

Polona Šafarič Tepeš je doktorska študentka Fakultete za farmacijo, ki v newyorškem laboratoriju Cold Spring Harbor raziskuje molekularno genetiko raka z možnostmi zdravljenja. Ker pri svojem delu vsakodnevno uporablja viruse – ti imajo sposobnost, da v celice dostavijo želene gene, ki jih potrebuje za svoje raziskave – smo se z njo pogovarjali o njenem delu, virusih, pomenu znanosti v trenutnih razmerah in ali znanstvenike skušajo preusmeriti na raziskovanja, povezana s koronavirusom, pa tudi o trenutnem položaju v ZDA.

Center za umetno inteligenco IRCAI že v polnem zagonu

20. 04. 2020 21.23

Mednarodni center za umetno inteligenco (IRCAI), ki pod okriljem Unesca deluje v Ljubljani, je že v prvem mesecu po ustanovitvi v polnem zagonu. Center je že toliko prepoznan, da že tesno sodeluje pri aktivnostih Unesca, povabila pa prihajajo tudi s strani OECD, WHO in drugih mednarodnih organizacij.

V avstralskih vodah odkrili najdaljšo žival na svetu

19. 04. 2020 15.03

Znanstveniki so ob raziskovanju globin ob zahodni obali Avstralije odkrili kar 30 novih morskih vrst – med njimi tudi 46 metrov dolg organizem, ki spada v red sifonofor in po vsej verjetnosti predstavlja najdaljšo znano žival na svetu. "Bilo je prav neverjetno videti ta ogromni organizem, kako se je razširil kot spiralni NLP," pravi vodja odprave.

Nova državna sekretarka na ministrstvu za zdravje je Tina Bregant

07. 04. 2020 21.38

Vlada je na dopisni seji za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje imenovala Tino Bregant, specialistko pediatrije ter fizikalne in rehabilitacijske medicine, ki dela kot pediatrinja in fiziatrinja v zavodu Cirius Kamnik, so sporočili iz Urada vlade za informiranje.

Trije scenariji za vrnitev v šolske klopi: maja, junija ali šele prihodnje šolsko leto

30. 03. 2020 14.02

Kot so sporočili z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, se pouk na daljavo za vse ravni izobraževanja nadaljuje tudi v prihodnje, in sicer vse do takrat, dokler ne pojenja epidemija koronavirusa. Kdaj bo to, bo odločila zdravstvena stroka, so zapisali. Scenariji so sicer trije – po prvomajskih počitnicah, 1. junija ali prihodnje šolsko leto.

Šolanje še naprej na daljavo, šolskega leta ne nameravajo podaljšati

29. 03. 2020 20.51

Šolanje na daljavo odslej nadomešča redno šolsko delo, matura za zdaj ostaja, študentom se lahko zaradi epidemije status prenese na naslednje študijsko leto. To je nekaj ukrepov, ki jih je vlada predstavila na novinarski konferenci. Prav tako pa bodo v izrednih razmerah zagotovili pogoje tudi za zaključek šolskega in študijskega leta, ki se ne bo zavleklo.

V BiH opozarjajo na sporne članke Karmen Erjavec o otrocih, spočetih med medvojnimi posilstvi

04. 03. 2020 06.00

Leta 2015 je bila profesorica Karmen Erjavec osumljena potvorbe znanstvenih del. Zdaj so se glede primera oglasili v BiH. Opozarjajo, da so sporni tudi članki o izjemno občutljivi skupini otrok, spočetih med medvojnimi posilstvi v BiH, s katerimi naj bi s soavtorico Zalo Volčič opravili intervjuje. A organizacije, ki se ukvarjajo s to skupino otrok, ne vedo nič o tem. Kot opozarjajo, je to skoraj nemogoče. ''Način, na katerega sta raziskovalki konstruirali njihove zgodbe, pa je povzročil še dodatno stigmatizacijo teh otrok,'' poudarja Ajna Jusić iz društva Pozabljeni otroci vojne, s katero smo se pogovarjali.

Šarec: Če bo treba, bo tudi Slovenija zaprla meje

24. 02. 2020 16.37

Zaradi širjenja koronavirusa bo tudi Slovenija zaprla meje, če bo treba, oziroma izvajala ukrepe, ki so primerni v takih razmerah, je novinarjem dejal predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec. Medtem je ministrstvo za izobraževanje vrtcem, šolam, univerzam in raziskovalnim institutom poslalo prva priporočila glede koronavirusa.