razvite

Konferenca ZN o revščini
18. 03. 2002 00.00
V mehiškem Monterreyu se pod okriljem OZN začenja teden dni dolga mednarodna konferenca o boju proti revščini, na kateri naj bi se bogate države dogovorile o razvojni pomoči revnim državam sveta.

Mednarodna konferenca o oboroženih silah
15. 03. 2002 00.00
Na Bledu se je danes začela dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Oborožene sile in družba v Srednji in Vzhodni Evropi: Legitimnost in spremembe.

Poziv Moskvi k ratifikaciji kjotskega protokola
14. 03. 2002 00.00
Španski premier Jose Maria Aznar, predsedujoči EU, in predsednik Evropske komisije Romano Prodi sta ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu poslala pismo, v katerem ga pozivata, naj Rusija ratificira Kjotski protokol o zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

Proti zaprtju Pedagoške akademije v Celovcu
14. 03. 2002 00.00
Slovenska stranka na avstrijskem Koroškem Enotna lista je ostro kritizirala razmišljanja o zaprtju Pedagoške akademije (Peadak) v Celovcu kot posledici prestrukturiranja, v okviru katerega bi šolanje učiteljev prenesli v Gradec.

Gospodarska delegacija v ZRJ
11. 03. 2002 00.00
V jugoslovanski prestolnici, kjer se v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije mudi številčna delegacija slovenskih gospodarstvenikov, se je danes sestala strokovna komisija za prostotrgovinski sporazum med Slovenijo in ZRJ.

Gospodarska rast: več v glavi, več v žepu!
04. 03. 2002 00.00
Dosedanja letna inflacija, ki znašala 2.5 odstotkov je za vse opazovalce ekonomske politike precej neprijetno presenečenje, saj smo v enem mesecu »pokurili« skoraj tretjino celotne »letne kvote«, ki jo imamo na voljo, če hočemo tudi po inflaciji loviti Evropo. Agresivna bitka z inflacijo pa bi negativne gospodarske trende, ki jih ponazarjata odpuščanje v SCT in Muri še poslabšala.

Finska bo gradila nov jedrski reaktor
15. 02. 2002 00.00
Finski parlament je začel razpravo o gradnji petega jedrskega reaktorja. Razpravo spremljajo demonstracije domačih okoljevarstvenikov, pridružili pa sta se jim tudi okoljevarstveni organizaciji Worldwatch ter Friends of the Earth Europe.

Muro čaka korenito prestruktoriranje
17. 01. 2002 00.00
Soboška družba Mura, ki bo s februarjem odpustila 120 od skupno 5640 zaposlenih, se zaradi poslovnih težav v zadnjih letih pripravlja na temeljito prestrukturiranje, kar naj bi pomenilo tudi zmanjšanje števila zaposlenih skupno za 1500 delavcev do leta 2005.

Vesolje ostaja izziv
29. 12. 2001 00.00
Letos mineva štirideset let, odkar je ruski kozmonavt Jurij Gagarin prvič poletel v vesolje in v 108-ih minutah obkrožil Zemljo. Postavil je nov mejnik v zgodovini, nekdanja Sovjetska zveza pa je prevzela pobudo v vesoljski tekmi.

Vrh EU - Indija
23. 11. 2001 00.00
V New Delhiju se je začel vrh EU - Indija, namenjen spodbujanju gospodarskih odnosov med Indijo in petnajsterico, dotaknili pa se bodo tudi odnosov med Indijo in Pakistanom ter krize v Afganistanu.

Velenjčani z Rusi, Korošci z Nemci
20. 11. 2001 00.00
Na sedežu Evropske rokometne zveze (EHF) na Dunaju so izžrebali pare osmine finale evropskih pokalov. V bobnih sta bila tudi dva slovenska predstavnika, ki pa ju za morebitni vstop v četrtfinale čaka težko delo.

Globalizacija: zmote in prenagle sodbe
14. 11. 2001 00.00
Antiglobalisti se zavzemajo za cilje, s katerimi bi se strinjala tudi velika večina ekonomistov, celo tistih, ki jih pri nas imenujejo »neoliberalisti«.

Nesoglasja glede liberalizacije svetovne trgovine
12. 11. 2001 00.00
Ministrom za trgovino držav članic Svetovne trgovinske organizacije (WTO) na konferenci v katarski prestolnici Doha še ni uspelo doseči dogovora glede nekaterih spornih vprašanj.

Dosežen sporazum o Kjotu
10. 11. 2001 00.00
Zadnji dan sedme okoljske konference v maroškem Marakešu, so se zunanji ministri več kot 160 držav dogovorili, da bodo določila Kjotskega protokola o omejitvi globalnega segrevanja začeli uresničevati prihodnje leto.

10 let interneta v Sloveniji
06. 11. 2001 00.00
Pred desetimi leti se je v Sloveniji prvi računalnik povezal v svetovno računalniško omrežje internet. Sprva je bila povezava možna le na Inštitutu Jožef Stefan, danes pa internet uporablja 23 odstotkov Slovencev.

Obravnava proračunskega predloga
24. 10. 2001 00.00
Državni svetniki in svetnice so na današnji seji obravnavali predloga državnih proračunov za leti 2002 in 2003.

APEC v znamenju boja proti terorizmu
21. 10. 2001 00.00
Ob zaključku vrhunskega zasedanja Skupine za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje v Šanghaju so voditelji držav sprejeli deklaracijo, v kateri ostro obsojajo teroristične napade v ZDA in pozivajo k mednarodnemu sodelovanju v boju proti terorizmu.

Nas »Bližnji vzhod« prehiteva po desni?
15. 10. 2001 00.00
Podjetje Ericsson je v Istanbulu v Turčiji postavilo neprofitni center za razvoj aplikacij za mobilni internet, ki so ga poimenovali Crea-World (www.crea-world.com).

Protestni shod Gibanja za ljudi
04. 10. 2001 00.00
Gibanje za ljudi je v Mariboru pripravilo protest zoper ministra za okolje in prostor Janeza Kopača, ki se ga je udeležilo le približno 300 udeležencev.

V Portorožu o pristopnih pogajanjih
08. 09. 2001 00.00
Vodje pogajalskih skupin šestih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju v Portorožu napovedali, da bodo države na podpis pristopnih pogodb pripravljene že pred koncem leta 2002.

Dogovor med podjetjema Genis in Nibble
11. 07. 2001 00.00
Podjetji Genis d.o.o. in Nibble d.o.o. sta konec junija podpisali skupen dogovor, s katerim Genis prevzema nadaljnji razvoj rešitev v okolju Lotus Notes, ki jih je v preteklosti razvijalo podjetje Nibble. Nove rešitve bo Genis, eden izmed vodilnih slovenskih ponudnikov rešitev v okolju Lotus Notes, vključil v svojo ponudbo rešitev. Na ta način bodo strankam in partnerjem ponudili celovite in učinkovite rešitve. Genis ima v okolju Lotus Notes že razvite rešitve e-Računi, e-Proj in e-Pisarna, ponudbo pa namerava še razširiti.

DZ o vključevanju v EU in Nato
11. 07. 2001 00.00
V državnem zboru poteka posvet o aktivnostih parlamenta za uspešno vključitev v Evropsko unijo in Nato. Poleg predsednika državnega zbora Boruta Pahorja, bodo s svojimi prispevki med drugimi nastopili še zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar in obrambni minister Anton Grizold.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem
06. 06. 2001 00.00
Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

Sodni zaostanki niso posebnost
01. 06. 2001 00.00
Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Bruselj za ''uravnoteženo'' širitev EU
21. 05. 2001 00.00
Evropska komisija meni, da je treba v kontekstu širitve najti "uravnoteženo rešitev" v zvezi s pomočjo, ki jo Evropska unija iz strukturnih skladov namenja svojim manj razvitim regijam, je v Bruslju dejal evropski komisar, pristojen za regionalno politiko, Michel Barnier. Pri tem je pripomnil, da brez ustreznih sprememb ob vstopu revnejših članic v Unijo finančno ne bi bila prizadete le regije iz Španije, članice, ki že danes glasno opozarja na te probleme, temveč tudi manj razvite regije iz nekaterih bogatejših držav članic. Vprašanje bi utegnilo biti problematično še za razvitejše kandidatke za članstvo, kot je Slovenija, je pred začetkom dvodnevnega foruma o prihodnosti regionalne politike v kontekstu širitve menil evropski komisar.

Drugi dan Microsoftove NT konference
07. 05. 2001 00.00
V Portorožu se je včeraj začela šesta NT Konferenca, tradicionalno stičišče računalniških strokovnjakov. O uspehu v novi informacijski dobi so govorili dr. Pavle Gantar, minister za informacijsko tehnologijo RS, Michel Lacombe, predsednik nadzornega sveta Microsoft EMEA ter višji podpredsednik korporacije Microsoft, Malcolm Wicks iz korporacije Compaq in Grega Kukec, generalni direktor Microsoft d.o.o. v Sloveniji.

Rop na skupščini EBRD
23. 04. 2001 00.00
V Londonu poteka 10-letna skupščina guvernerjev evropskih bank za obnovo in razvoj. Slovenska stran se je udeležila zasedanja Belgijske konstituence, na katerem so zavzeli stališče o povečanju razpršenosti naložbene aktivnosti EBRD v naslednjem obdobju. Po eni strani naj bi EBRD obdržala delež naložb v razvite države, naložbe in bančna aktivnost v državah kandidatkah za vstop v EU in Rusiji naj bi se povečale, pripravljen pa je tudi poseben program za ZR Jugoslavijo, ki za letos predvideva naložbe v višini 100 milijonov evrov prek posebne institucije, ustanovljene skupaj s DEG in Commerzbank. Finančni minister Anton Rop je za 24 ur povedal: «

Pohištvo Brežice iz najhujših težav
11. 04. 2001 00.00
Po dveletnem poslovanju z izgubo in uspešni prisilni poravnavi se položaj tovarne Pohištvo Brežice izboljšuje in stabilizira. Direktor Izidor Slatner je prepričan, da bodo letošnje leto poslovali z dobičkom, ustvarili pa naj bi 1,35 milijarde tolarjev prihodkov. K temu bodo prispevali tudi novi izdelki, povečan izvoz in posodobljena strojna oprema. Z izvozom, ki sicer že presega 40 odstotkov njihovih zmogljivosti, največ med drugim prodajo v Nemčijo in arabske države, se žele vrniti tudi na trge nekdanje skupne države. S prodajo na sosednjo Hrvaško že doslej niso imeli težav, politične razmere še vedno omejujejo izvoz v BiH in Makedonijo, medtem ko je trg ZRJ še vedno precej nezanesljiv.

Število prebivalstva se povečuje
07. 04. 2001 00.00
Po poročilih Združenih narodov se bo število svetovnega prebivalstva v prihodnjih 50 letih povečalo za dve do tri milijarde, število ljudi, starejših od 65 let, pa se bo podvojilo. Ljudje se bodo množično selili v mesta in v države v razvoju.

Javnim linijskim prevoznikom prekipelo
27. 03. 2001 00.00
Predsedstvo sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in predsedstvo odbora za potniški promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) sta se na današnji skupni seji odločila, da zaradi pereče problematike na področju javnega linijskega prometa in predvsem ignorance vlade ter pristojnih ustanov zahtevata preložitev začetka postopka za registracijo voznih redov za prometno leto 2001/02. Postopek, ki se začne 3. aprila z obvezno predhodno izmenjavo predlogov voznih redov, naj se preloži za nedoločen čas oz. do razrešitve zahtev, ki se nanašajo na 50-odstotno vračilo trošarine za opravljanje javnih linijskih prevozov, so sporočili iz Združenja za promet in zveze pri GZS.