razvite

Sloveniji končno tudi zlato

14. 03. 2001 00.00

Četrti dan petih zimskih olimpijskih dnevov mladih v finskem Vuokattiju je slovenska reprezentanca osvojila zlato kolajno, v zgodovini iger tretjo po vrsti. V paralelenem slalomu je Ana Drev v finalu premagala Avstrijko Michaelo Kirchgasser in v tej - za evropske razmere nekoliko nenavadni disciplini - osvojila zlato kolajno. Sicer pa je bil predzadnji dan iger EYOD za Slovenijo zelo uspešen.

Končan ministrski sestanek o okolju

04. 03. 2001 00.00

V Trstu se je končal ministrski sestanek o okolju, na katerem so delegacije osmih najmočnejših držav skušale oživiti razpravo o ukrepih za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida v ozračje. Opazovalci ocenjujejo zaključni dokument kot napredek, predvsem zaradi ameriške podpore tovrstnim prizadevanjem, za katera Clintonova administracija ni imela dovolj posluha. Prej nasprotno - ker bojda ni bilo dovolj znanstvenih dokazov o segrevanju zemlje zaradi človekove dejavnosti, Američani in njihovi zavezniki niso ratificirali Kiotskega protokola, ki nalaga zmanjševanje emisij ogljikovega dioksida, in celo blokirali delo mednarodne konference o okolju v Haagu.

SP brez Slovenije

12. 02. 2001 00.00

Po uvrstitvi v finalni del ekipnega evropskega prvenstva skupine B v badmintonu so slovenski reprezentanti doživeli veliko presenečenje.

Novosti v MOL

16. 01. 2001 00.00

V Ljubljani bo kmalu začela delovati Regionalna razvojna agencija ljubljanske urbane regije. Tako je na seji sklenil ljubljanski mestni svet, ki je prav tako privolil v sodelovanje ljubljanske občine pri pripravi regionalnega razvojnega programa najbolj razvite slovenske regije za štiriletno obdobje od 2002 do 2006. Ustanovitev agencije je neobhoden predpogoj za začetek priprave regionalnega razvojnega programa. Ena od bistvenih nalog agencije bo pospeševanje enakomernega razvoja vseh delov regije, poleg razvoja podjetništva pa bo podpirala tudi prostorski in socialni razvoj.

Čestitke Bushu

14. 12. 2000 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je danes čestital novoizvoljenemu predsedniku ZDA Georgeu W. Bushu in mu ob prevzemu odgovorne politične naloge zaželel vse najboljše. V pismu je omenil tesne odnose med državama, ob tem pa izrazil željo, da bi jih v prihodnje še nadgradili.

Brez dogovora o toplogrednih plinih

25. 11. 2000 00.00

Ekstremne vremenske razmere, ki smo jim priča tako v Sloveniji, kot tudi drugje v svetu, so v veliki meri posledica klimatskih sprememb. Prav danes pa so se v Haagu brez dogovora končala dvotedenska pogajanja o globalni rešitvi. Okoljevarstveniki so neuspeh pogajanj že označil kot katastrofo za naš planet.

Novi Fujitsujevi hitri diski

09. 10. 2000 00.00

Fujitsu je predstavil tri nove modele trdih diskov iz serije MPG3xxxAH-E. Vsi trije modeli imajo visoko hitrost, saj se diski obračajo s 7200 obrati na minuto. Dva imata tudi visoko gostoto zapisa, ki znaša 20.4 GB na disk, pri tretjem pa je gostota 15 GB na disk.

Slovenski gospodarstveniki v Španiji

02. 10. 2000 00.00

Skupina slovenskih gospodarstvenikov bo v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) jutri odpotovala na petdnevni obisk v Španijo, kjer bo obiskala Katalonijo in Baskijo. V Barceloni in San Sebastianu bo delegacija, v kateri je največ predstavnikov iz celjske regije, pod vodstvom podpredsednice GZS Marte Kos sodelovala na poslovni konferenci in opravila več pogovorov s predstavniki španskih podjetij.

Svetovna banka bo pomagala Srbiji

21. 09. 2000 00.00

Predsednik Svetovne banke (SB) James Wolfensohn je danes v Pragi ocenil, da upad denarnih sredstev, ki jih industrijsko razvite države namenjajo za pomoč državam v razvoju, pomeni pravo sramoto. Revščina je trenutno največji svetovni problem. Dejstvo, da se je količina denarne pomoči državam v razvoju v zadnjih desetih letih zmanjšala, je zaskrbljujoče, je ob robu letnega zasedanja Mednarodnega svetovnega sklada in Svetovne banke v Pragi na novinarski konferenci povedal Wolfensohn. Svetovna banka je tudi izrazila pripravljenost pomagati Srbiji v primeru poraza Slobodana Miloševića na nedeljskih zveznih predsedniških volitvah. Počakali bomo na izid volitev, nato pa se bomo odločili o nadaljnjih ukrepih, je še dejal Wolfensohn.

Annan pozval k novemu krogu pogajanj

19. 09. 2000 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v govoru na ministrskem srečanju najmanj razvitih držav pozval k novemu krogu trgovinskih pogajanj med revnimi in bogatimi državami, s čimer bi pospešili zmanjšanje velikih razlik v razvoju. Annan je poudaril, da bi bilo sodelovanje v iskrenih razvojnih pogajanjih v interesu bogatih držav, ker te zdaj s svojim protekcionizmom jemljejo lastnim potrošnikom in davkoplačevalcem milijarde dolarjev.

Vodafone in Microsoft

08. 09. 2000 00.00

Microsoft Slovenija je sporočil, da sta Vodafone UK in Microsoft najavila skupno sodelovanje na projektu, ki bo omogočal razširitev poslovnih intranetnih storitev in na mobilne naprave prinesel uporabnost poštnega odjemalca Microsoft Outlook. Podjetji bosta sodelovali pri evropskem poskusnem projektu mobilnih intranetnih izdelkov, komercialno pa bodo storitve predvidoma na voljo spomladi v letu 2001. Skupni razvoj rešitev bo podjetju Vodafone omogočal enotno ponudbo svojih storitev po vsem svetu, ne glede na to, kje se uporabniki nahajajo. Uporabniki, vključeni v preizkušanje storitev, bodo lahko uporabljali Microsoft Outlook za pošiljanje elektronske pošte, dostop do koledarja, stikov ter nekaterih posebnih spletnih strani.

Generalni sekretar OPEC-a v Sloveniji

23. 08. 2000 00.00

V Sloveniji se že od včeraj mudi generalni sekretar OPEC-a, združenja največjih proizvajalk nafte in organizacije, ki nadzoruje cene nafte. Rilwanuja Lukmana sta včeraj sprejela zunanji in gospodarski minister, danes pa se je z gostom srečal tudi predsednik vlade Andrej Bajuk. Lukman je v pogovoru s slovenskim premierom opisal gibanje cen nafte na mednarodnem trgu, premier pa mu je predstavil gibanje cen naftnih derivatov v

V prihodnje manj ministrstev?

22. 08. 2000 00.00

Danes je v vladno proceduro prispela novela zakona o vladi, ki bi zmanjšala število ministrstev, obenem pa poenostavila volitve predsednika vlade in ministrov. V četrtek bo novelo zakona obravnavala še vlada in če ga bo potrdila, bo že septembra na dnevnem redu državnega zbora.

Deseta obletnica zasedbe Kuvajta

31. 07. 2000 12.22

V sredo, 2. avgusta, bo minilo natanko deset let od vdora iraških sil v Kuvajt in kasneje njegove zasedbe, zaradi katere se je leta 1991 začel drugi vojaški spopad po drugi svetovni vojni, ki so ga zagovarjali Združeni narodi - Zalivska vojna. Varnostni svet Združenih narodov je 6. avgusta na izredni nočni seji sprejel resolucijo št. 660, v kateri je od Iraka zahteval takojšen in brezpogojen umik iz Kuvajta, obenem pa se je odločil za trgovinski, finančni in vojaški bojkot Iraka. Takratni ameriški predsednik George Bush je odredil zamrznitev celotnega iraškega in kuvajtskega premoženja, Irak pa je v odgovor prekinil izplačilo dolgov ZDA. Zavezniške sile so 17. januarja leta 1991 začele vojaški napad na Irak, zalivsko vojno, ki se je končala šest tednov kasneje, 28. februarja, s porazom Iraka. S tem se je končalo tudi sedemmesečna iraška okupacija Kuvajta.

Rast industrijske proizvodnje na Japonskem

28. 07. 2000 19.37

Stopnja industrijske proizvodnje na Japonskem se je junija letos v primerjavi z majem zvišala za 1,7 odstotka. Gospodarstveniki rast, ki je presegla njihova pričakovanja, pripisujejo predvsem živahnemu izvozu v ZDA in druge gospodarsko razvite regije. Rast industrijske proizvodnje je bila tudi v drugem trimesečju letos višja kot v enakem obdobju lani. Sicer pa japonsko ministrstvo za notranjo trgovino in industrijo na podlagi raziskav v podjetjih pričakuje, da bo industrijska proizvodnja v juliju glede na junij padla za 0,2 odstotka, v avgustu pa pričakujejo ponovno zvišanje, in sicer za 2,8 odstotka

Letos še brez kjotskega sporazuma

16. 07. 2000 11.23

Slovenija letos najverjetneje še ne bo ratificirala kjotskega sporazuma. To se zagotovo ne bo zgodilo pred letošnjim novembrom, ko bo v Haagu srečanje držav podpisnic, na katerem sicer pričakujejo, da bodo sprejeta pravila za uresničevanje sporazuma, je poudaril svetovalec vlade na Hidrometeorološkem zavodu RS Andrej Kranjc, sicer zadolžen za spremljanje kjotskega sporazuma, na razpravi o Kyotu in Sloveniji, ki jo je konec tedna pripravila skupina poslancev in svetnikov, združenih v Globe Slovenija.

Politični forum spremenil ime

15. 07. 2000 10.57

Politična stranka Slovenski forum je danes sprejela dokončno odločbo ministrstva za notranje zadeve, s katero se legalizirajo sklepi drugega kongresa stranke z dne 27. maja, in ime stranke spremenila v Novo demokracijo Slovenije, s kratico NDS in sedežem v Zbiljah. Stranka se bo zavzemala predvsem za uveljavitev principov razvite meščanske družbe v sistemu tržno naravnanega gospodarstva, so sporočili s sedeža stranke.

Konferenca o aidsu v JAR

10. 07. 2000 09.25

V Durbanu v Južnoafriški republiki se je včeraj, z govorom južnoafriškega predsednika Thaba Mbekija, začela 13. svetovna konferenca o aidsu, ki se je udeležuje 10.000 znanstvenikov z vsega sveta. Znanstvena nekomercialna organizacija Mednarodna pobuda za cepivo proti aidsu (IAVI), ki si od leta 1996 prizadeva za razvoj vsem dostopnega cepiva proti aidsu, se je pred konferenco zavzela, da bi bila cepivo in zdravila proti aidsu v bodoče dostopna tudi revnim državam in to ne z desetletnimi zamudami. Organizacija Zdravniki brez meja in drugi aktivisti pa so kritizirali premajhno politično voljo, da bi bilo zdravljenje okužbe z virusom HIV dostopno tudi v državah v razvoju.

Dan državnosti na sedežu ZN

23. 06. 2000 17.03

Slovenska misija pri ZN v New Yorku pod vodstvom veleposlanika Ernesta Petriča je sinoči pripravila sprejem ob nacionalnem prazniku Slovenije dnevu državnosti. Sprejema se je udeležilo več kot 200 gostov, med njimi veleposlaniki držav članic ZN, kot so Velika Britanija, Nemčija, Portugalska, Južnoafriška republika, Singapur in druge, predstavniki ameriških Slovencev iz New Yorka, gospodarstveniki, generalni konzul Slovenije Vojislav Šuc in pomočnik generalnega sekretarja ZN za politične zadeve, nekdanji slovenski veleposlanik Danilo Türk.

Konferenca o elektronskem poslovanju

20. 06. 2000 13.40

Danes se je začela 13. mednarodna konferenca o elektronskem poslovanju. Dvodnevne konference, ki jo prireja kranjska fakulteta za organizacijske vede Univerze v Mariboru in poteka z naslovom Elektronsko poslovanje - konec začetka, se udeležuje več kot 300 znanstvenikov iz 31 držav, osrednji tematski sklopi letošnje konference pa so strateške perspektive razvoja elektronskega poslovanja, elektronsko poslovanje v vladnih službah in izzivi razvoja elektronskega poslovanja.

Srečanje voditeljev afriških držav

19. 06. 2000 08.27

V Kairu so se danes sestali voditelji držav tretjega sveta, ki so združene v skupino G-15, razpravljali pa bodo o izboljšanju trgovinskih razmer in pomoči razvitih držav, ki naj bi ublažila vpliv globalizacije. Vrha se udeležuje tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan.

Slovenska gospodarska delegacija gre v Rusijo

18. 06. 2000 10.26

Slovenska gospodarska delegacija, ki jo bo vodil predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk, udeležilo pa se je bo več kot 30 predstavnikov 25 slovenskih podjetij ter slovenski veleposlanik v Rusiji Dušan Snoj, bo drevi odpotovala na tridnevni obisk v Sankt Peterburg. Tokratni obisk gospodarske delegacije bo že šesti v zadnjih dveh letih v različnih ruskih regijah, v katerih poslujejo slovenska podjetja. Za pogovore s slovenskimi podjetji je po besedah samostojnega svetovalca na GZS Esada Ajetija med ruskimi poslovneži veliko zanimanje.

Slovenska gospodarska delegacija na Kitajskem

01. 06. 2000 21.35

Slovenska gospodarska delegacija, pod vodstvom podpredsednice GZS Marte Kos, se je v okviru obiska na Kitajskem v Chengduju na zahodnem delu Kitajske udeležila poslovne konference med slovenskimi in kitajskimi podjetji. Zahodni del Kitajske je vključen v t.i. Program velikega razvoja, s katerim želijo kitajske oblasti vzpudbuditi razvoj v zahodnih kitajskih provincah, ki so trenutno gospodarsko manj razvite kot province na vzhodu, so sporočili iz GZS.

Črni Picassi na Kubi

16. 05. 2000 12.58

Kubanska raziskovalka Barbara Mejias je v Havani predstavila delo z naslovom Črni Picassi na Kubi. Predstavitve so se udeležili tudi člani širše družine znamenitega španskega slikarja.

Slovenija v Komisijo o trajnostnem razvoju?

01. 05. 2000 10.11

Na sedežu OZN v New Yorku poteka osmo zasedanje Komisije o trajnostnem razvoju, ki se je udeležujejo predstavniki vseh držav članic Združenih narodov in obravnavajo napredek pri izpolnjevanju agende 21, akcijskega programa za svetovni trajnostni razvoj, sprejetega na Konferenci ZN o okolju in razvoju (UNCED) leta 1992 v Riu de Janeiru. Slovenijo je prvi teden zasedanja predstavljal državni sekretar v ministrstvu za okolje in prostor Emil Ferjančič, ki je napovedal, da bo Slovenija verjetno še pred koncem zasedanja sprejeta v Komisijo kot stalna članica.

Manj razviti za enako obravnavanje

14. 04. 2000 11.23

Industrijsko manj razvite države ne želijo, da jih države razvitega Severa spregledajo. Organizirane v Skupini 77 bodo industrijsko manj razvite države v prihodnje vplivale na razvite države, da te ne bodo sprejele odločitev, ki bi revni Jug osamile od preostalega sveta, je včeraj na vrhu Skupine 77 v kubanski prestolnici Havani poudaril južnoafriški predsednik Thabo Mbeki.

Prvi vrh skupine G-77

09. 04. 2000 12.28

V kubanski prestolnici Havani bo od 10. do 14. aprila potekalo prvo vrhunsko srečanje držav članic skupine G-77, na katerih naj bi voditelji 65 držav, v katerih živijo skoraj štiri petine svetovnega prebivalstva, govorili o štirih vprašanjih: globalizaciji gospodarstva, odnosih na oseh Sever-Jug in Jug-Jug ter o sodelovanju na področju znanosti in tehnologije.

Microsoft kupil delež podjetja Realnames

20. 03. 2000 11.24

Microsoft je pridobil 20 odstotni delež softverskega podjetja RealNames. Skupaj nameravata podjetji postaviti standarde surfanja po internetu s pomočjo ključnih besed, kar bo potepe po spletu močno poenostavilo. RealNames ima neke standarde že razvite, novemu projektu pa ravno tako že konkurira AOL - America On-Line.

Zdrave šole so priljubljene

16. 03. 2000 09.31

Kajenje, mamila, alkohol in spolno prenosljive bolezni predstavljajo zelo resne grožnje za zdravje otrok, nikakor pa ne smemo zanemariti škodljivih zdravstvenih posledic neurejenih socialnih razmer in duševnega stresa. Slabe psihosocialne razmere in emocionalne težave lahko predstavljajo resno zdravstveno tveganje, ki je mogoče še bolj nevarno, kot na primer eksperimentiranje z drogami, ki je za številne mlade le neka faza, skozi katero gredo na poti do odraščanja.

Minister Senjur odpotoval na zasedanje UNCTAD

15. 02. 2000 14.05

V tajskem Bangkoku od sobote poteka deseto zasedanje Konference ZN za trgovino in razvoj (UNCTAD). V ospredju srečanja so razprave o učinkih globalizacije in možnostih, da bi tudi manj razvite države uživale prednosti, ki jih prinaša. Zasedanje, ki ga pripravijo vsake štiri leta, je prvi večji mednarodni dogodek v okviru ZN v novem tisočletju, ki se ga udeležujejo številni predsedniki držav in vlad, trgovinski ministri in predstavniki mednarodnih organizacij. V Bangkok je danes odpotoval tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, ki bo med drugim sodeloval pri usklajevanju in sprejemu sklepnega dokumenta; ob robu zasedanja se bo predvidoma srečal s tajskim ministrom za gospodarstvo in predsedujočim zasedanju Supačaijem Paničpakdijem, ki bo čez dve leti prevzel krmilo WTO, Slovenija in Tajska pa naj bi podpisali tudi sporazum o spodbujanju in zaščiti investicij.