razvite

Čuk z novinarji o gospodarstvu
26. 01. 2000 22.05
V okviru 46. svetovnega srečanja novinarjev smučarjev v Mariboru, na katerem sodeluje okoli 220 novinarjev iz 31 držav, so popoldne v hotelu Habakuk pripravili dve okrogli mizi. Udeleženci okrogle mize v Diplomatskem klubu so govorili o deseti obletnici padca berlinskega zidu, na okrogli mizi v Kristalni dvorani pa sta novinarjem iz vsega sveta gospodarske dosežke Slovenije predstavila predsednik in podpredsednica Gospodarske zbornice Slovenije Joško Čuk in Marta Kos. Po besedah Joška Čuka ima Slovenija bogato industrijsko tradicijo in hitro razvijajoče storitvene dejavnosti, po osamosvojitvi pa se je uveljavila tudi kot izvozno usmerjena država, saj z izvozom v najbolj razvite države Evrope in sveta ustvari že skoraj 60 odstotkov svojega bruto proizvoda.

Izdelali zbirko zemljevidov
17. 12. 1999 10.15
V okviru Mednarodnega programa za litosfero, ki ga finančno podpirajo tudi ZN, je 500 strokovnjakov iz različnih držav v sedmih letih izdelalo zbirko zemljevidov, ki prikazuje nevarna potresna območja. Zemljevidi naj bi pomagali napovedati potrese, ki so nevarni predvsem za nizke gradnje. Zemljevidi so še posebej pomembni za manj razvite države, predvsem afriške, saj so tako dobile seizmološke karte, ki jih doslej še nikoli niso imele.

Varnostni svet o mirovnih operacijah v Afriki
16. 12. 1999 13.15
Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto razpravo o mirovnih operacijah v Afriki, na račun katerih so bile izrečene številne kritike zaradi neučinkovitosti mednarodne skupnosti, na čelu z OZN in Varnostnim svetom. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je o tem dejal: ''Če bi samo razprave lahko rešile afriške probleme, bi bili vsi že rešeni.''

V Bonnu začetek konference ZN o podnebju
25. 10. 1999 14.50
V Bonnu se je davi začela peta konferenca o zmanjšanju emisije potisnih plinov do leta 2000.

Slovenski BDP nad 75 odstotki povprečja EU
28. 09. 1999 21.03
V primeru razširitve Evropske unije na vseh deset srednjeevropskih kandidatk za članstvo, bi se unijin povprečni bruto družbeni proizvod (BDP) na prebivalca precej znižal, saj vse regije iz srednjeevropske deseterice skupaj v povprečju dosegajo manj kot 50 odstotkov unijinega povprečja. Slovenija, ki je v danes objavljeni raziskavi Eurostata obravnavana kot ena sama regija, dosega 67 odstotkov unijinega povprečja, ob razširitvi na vseh deset srednjeevropskih kandidatk pa bi njen BDP znašal 78 odstotkov povprečja EU.

Srečanje Drnovška z Medjanijem
23. 09. 1999 11.34
Slovenski premier Janez Drnovšek se je ob robu uvodnih razprav na 54. generalni skupščini OZN v New Yorku srečal na uradnem bilateralnem sestanku s predsednikom Albanije Rexhepom Mejdanijem, s katerim sta se pogovarjala o gospodarskem sodelovanju med državama, urejanju razmer na Kosovu in Paktu stabilnosti v Jugovzhodni Evropi. Premier Drnovšek bo v čertek odpotoval v sosednjo zvezno državo Pennsylvanijo, kjer bo predaval na Univerzi Bloomsberg o prihodnosti miru na Balkanu in vlogi zveze NATO, v petek zjutraj se bo na delovnem zajtrku srečal z ameriškim veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom, popoldne pa bo imel govor v generalni skupščini OZN.

Ljubljana kot posebna regionalna enota?
16. 09. 1999 16.36
Slovenija razmišlja, da bi na pogajanjih o članstvu v EU za področje regionalne politike in strukturnih skladov, iz katerih denar prejemajo manj razvite unijine regije, dosegla opredelitev Ljubljane s širšo okolico kot posebne regionalne enote, izločene iz ostalega slovenskega območja, je danes po dvostranskem screeningu povedal član področne pogajalske skupine Igor Strmnšnik.

Slovenija po kakovosti življenja na 33. mestu
19. 07. 1999 14.52
Slovenija se je v poročilu Združenih narodov o človekovem razvoju uvrstila na 33. mesto. Država z najvišjo kakovostjo življenja je že šesto leto zapored Kanada. Poročilo je zajelo 174 držav, med prvih deset pa so se uvrstile še Norveška, ZDA, Japonska, Belgija, Švedska, Avstralija, Nizozemska, Islandija in Velika Britanija, medtem ko je zadnjih 22 mest pripadlo afriškim državam, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Povprečna starost ljudi višja
06. 07. 1999 15.10
Povprečna pričakovana starost novorojenih oseb se je v zadnjih 50 letih zvišala za 10 let in danes znaša 81 let za ženske in 74 za moške.

>>Svetovno gospodarstvo 1999<<
03. 07. 1999 08.58
Združeni narodi (ZN) so objavili poročilo z naslovom Svetovno gospodarstvo 1999, v katerem ugotavljajo, da počasna rast svetovnega gospodarstva duši življenjski standard v prizadetih manj razvitih državah in državah v tranziciji. Svetovna finančna kriza pa je negativno vplivala na prizadevanja teh držav, da se enakopravno vključijo v svetovne gospodarske tokove. Poročilo je na sedežu ZN v New Yorku predstavil generalni sekretar za gospodarske in socialne zadeve Nitin Desai, ki je dejal, da so finančne krize v zadnjih dveh letih in upočasnjevanje gospodarske rasti prizadejale hud udarec napredku. ZN predvideva, da bo gospodarska rast v letu 1999 komajda večja od tiste v letu 1998, ki je znašala 1,9 odstotka. V letošnjem letu naj bi tako svetovno gospodarstvo raslo po stopnji dveh odstotkov. Manj razvite države naj bi po napovedih gospodarstvenikov ZN dosegale gospodarsko rast v povprečju 2,5 odstotka, kar je po lanskoletnih 1,7 odstotka najnižja stopnja v tem desetletju. Gospodarstva v tranziciji so od začetka 90. let strmo nazadovala in šele leta 1997 dosegla povprečno rast 2,4 odstotka. Letos pa naj bi znova nazadovala za 0,5 odstotka. V poročilu ZN ocenjuje, da je za napredek v dvigu življenjskega standarda in pri zmanjševanju revščine potrebno doseči najmanj triodstotno letno gospodarsko rast. V letu 1999 pa bo ta pogoj izpolnilo le 13 manj razvitih držav, medtem ko jih je bilo leta 1996 kar 39. Poročilo o svetovnem gospodarstvu v letu 1999 bo glavni predmet obravnave na zasedanju Ekonomskega in socialnega sveta ZN v Ženevi, ki bo 5. julija.

Drnovšek na obisku v Zasavju; pogovori o prihodnosti regije
08. 06. 1999 21.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes obiskal Zasavje. S tamkajšnjimi župani in direktorji najpomembnejših podjetij se je pogovarjal o razvoju Zasavja, zaprtju rudnika Trbovlje-Hrastnik in o ekološki sanaciji Termoelektrarne Trbovlje 2.

Skupina G-8 sprejela resolucijo ZN o Kosovu; odzivi voditeljev
08. 06. 1999 17.59
Zunanji ministri držav članic skupine G-8, ki jo sestavljajo industrijsko razvite zahodne države ter Rusija, je danes sprejela načrt resolucije Združenih narodov za vzpostavitev miru na Kosovu. Zunanji ministri po pogovorih pregledujejo besedilo resolucije, ki bo poslana na Varnostni svet ZN najverjetneje šele jutri.

Skupina G-8 sprejela osnutek mirovnega sporazuma
08. 06. 1999 16.07
Države članice skupine G8, ki jo sestavljajo razvite države ter Rusija, sprejele osnutek sporazuma Združenih narodov za uresničitev mirovnega sporazuma z Jugoslavijo o sporni pokrajini Kosovu. Osnutek bodo predložili Varnostnemu svetu Združenih narodov

Obrtniki proslavili 30-letnico svoje zbornice
02. 06. 1999 16.51
V Sloveniji je v obrti zaposlenih 132.000 ljudi, kar je nekaj več kot 15 odstotkov aktivnega slovenskega prebivalstva, ustvarijo pa približno petino bruto domačega proizvoda. Obrt v sebi nosi velike razvojne potenciale in rezerve, ki se bodo v prihodnosti zagotovo sprožili, seveda če jih bo država s svojimi mehanizmi znala aktivirati, je v Cankarjevem domu na osrednji slovesnosti ob 30-letnici Obrtne zbornice Slovenije poudaril njen predsednik Miha Grah.

OEDC za novo pogodbo o prostotrgovinskem sodelovanju
27. 05. 1999 18.47
Predstavniki 29 industrijsko najbolj razvitih držav članic Organizacije za evropsko sodelovanje in razvoj (OECD) so danes na sestanku v Parizu izrazili potrebo po oblikovanju nove pogodbe o prostotrgovinskem sodelovanju v naslednjih treh letih, kljub nekaterim sporom z nerazvitimi državami. Poročilo, ki ga je podala organizacija, poziva k ''prizadevanjem za obširno in uravnovešeno poslovanje'' v pogovorih o svetovni trgovini, ki se bodo novembra letos začeli v Seattlu. Poročilo tudi zagotavlja, da bo nov krog pogovorov upošteval potrebe razvijajočih se držav in skušal zagotoviti ekonomsko rast in omogočiti pogoje za liberalizacijo. Vendar pa bodo morale manj razvite države izpolniti tudi nekatere pogoje, med drugim tudi dostopnost trga.

ZRJ bo branila svojo svobodo
09. 05. 1999 18.57
''ZRJ bo branila svojo svobodo,'' je ob 54. obletnici zmage nad Hitlerjevo Nemčijo v Beogradu danes izjavil podpredsednik jugoslovanske vlade Danilo Vuksanović. Hočejo biti svobodni ljudje in nočejo biti izolirani, je dejal, vendar pa ne sprejemajo nasilja.

EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000
26. 03. 1999 00.21
EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000, 25. marca (STA) - Voditelji Evropske unije drugi dan vrhunskega zasedanja v Berlinu pozno v noč zbližujejo stališča o Agendi 2000, paketu reform, s katerimi se povezava v prvi vrsti pripravlja na sprejetje novih članic. Vrh skuša doseči dogovor na podlagi novega kompromisnega predloga, ki ga je po približno deseturnih dvostranskih pogovorih z delegacijami članic zvečer predložilo nemško predsedstvo EU.

EU v pripravah na berlinski vrh
22. 03. 1999 09.38
Zunanji ministri Evropske unije so včeraj začeli tridnevno zasedanje, na katerem bodo pripravili podlago za vrhunsko zasedanje voditeljev penajsterice, ki bodo prihodnjo sredo in četrtek v Berlinu skušali doseči dogovor o paketu notranjih reform EU, predloženih v Agendi 2000.

Predstavitev poročila o človekovem razvoju
09. 03. 1999 16.35
Koncept človekovega razvoja se osredotoča na širše področje, kot je ekonomija, in zajema tudi znanje, zdravje, zaposlenost, odpravljanje materialne, socialne in kulturne revščine, medčloveške odnose, svobodo, človekove pravice ipd. Cilj vsake družbe je ustvariti okolje, ki bo ljudem omogočalo dolgo, zdravo in ustvarjalno življenje, je zapisano v publikaciji Poročilo o človekovem razvoju - Slovenija 1998, ki ga je predstavil Urad republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj pod okriljem Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP) in je prvo takšno poročilo, narejeno v Sloveniji ter hkrati mednarodno primerljivo. Namen publikacije je usmeriti pozornost z zgolj ekonomskih vidikov razvoja na človeške dejavnike, ki igrajo pomembno vlogo v vsakdanjem življenju.

Kmetijski ministri EU na maratonskem zasedanju brez uskladitve o reformi
26. 02. 1999 10.19
Kmetijski ministri Evropske unije na maratonskem zasedanju, ki je v Bruslju potekalo od ponedeljka do zgodaj davi, niso dosegli načelnega dogovora o predlogu reforme skupne kmetijske politike, kot je načrtovalo nemško predsedstvo EU. Rezultati štiridnevne razprave, ki je pokazala na globoko deljena stališča petnajsterice, bodo danes predstavljeni voditeljem članic EU, zbranim na neformalnem zasedanju v Petersbergu pri Bonnu, kmetijski ministri pa bodo usklajevanja nadaljevali 2. marca.

Milošević opozarja NATO
14. 12. 1998 11.59
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je opozoril NATO naj se ne vmešava v zadeve glede Kosova. Poleg tega pa dvomi v prisotnost visoko razvite vojaške tehnologije in njeno vlogo na področju sosednje Makedonije.

Začetek srečanja APEC
17. 11. 1998 09.17
V Kuala Lumpurju se je danes začelo vrhunsko srečanje držav članic Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma za sodelovanje (APEC). Srečanje poteka v precej polemičnem vzdušju, saj se je ameriški podpredsednik Al Gore v svojem nastopu zavzel za večjo stopnjo demokracije v azijskih državah. Nekateri deli Gorovega govora o podpori reformističnemu gibanju, ki nasprotuje malezijskemu premierju Mahatirju Mohamadu, so med malezijskimi predstavniki sprožili val ogorčenja in protestov, medtem ko so ostale udeleženke izrazile mešanico jeze in zadrege. Gore pa v svojem govoru ni podprl le gibanja Reformasi, temveč je podporo posredno izrazil tudi tovrstnim gibanjem na Filipinih, v Vietnamu ter v Indoneziji.

Konferenca o okolju v Tokiu
17. 09. 1998 10.48
V japonskem glavnem mestu se je danes začela dvodnevna ministrska konferenca o zmanjšanju emisije izpušnih plinov, s čimer bi preprečili otoplitev svetovne klime. Konference, ki je namenjena tudi pripravam na letno konferenco Združenih narodov o okolju novembra letos v Buenos Airesu, se udeležujejo predstavniki iz 22 držav.

Vključevanje v EU zahteva prilagoditev novim tehnologijam
29. 06. 1998 16.20
Na današnji tiskovni konferenci so predstavniki podjetij IBM Slovenija, Marand, Microsoft Slovenija, Oracle Software in SRC predstavili skupno listino, ki so jo poimenovali Tehnološka pobuda, junij 1998, pobuda za informacijski razvoj Slovenije. Namen pobude je vzpodbuditi vse dejavnike v državni in javni upravi ter gospodarstvu, da v svojih razvojnih usmeritvah poudarijo prehod v informacijsko družbo in ga tudi aktivno podprejo.

Albrightova za sankcije proti Indiji in Pakistanu
12. 06. 1998 15.01
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je danes na sestanku zunanjih ministrov skupine G8 v Londonu dejala, da bi se morale industrijsko najbolj razvite države dogovoriti o preložitvi nekaterih posojil Indiji in Pakistanu.

V soboto v Kopru premiera Gledališča gluhih
09. 06. 1998 10.39
Društvo gluhih in naglušnih v Kopru, ki združuje odrasle gluhe in naglušne osebe južno-primorske regije, je s pomočjo sredstev Evropske unije iz programa Phare Lien postavilo Gledališče gluhih, ki se bo premierno predstavilo to soboto, 13. junija, v Gledališču Koper.

V Makedoniji tujih vlaganj za 6,2 milijona dolarjev
30. 05. 1998 09.39
Makedonski statistični inštitut je sporočil, da so v Makedoniji tuja vlaganja dosegla 6,2 milijona ameriških dolarjev. Razvite države so v Makedonijo investirale 5,8 milijona dolarjev, 362.000 dolarjev pa države v razvoju. Največja tuja vlagateljica v Makedoniji je Evropska unija, ki je v 63 poslih investirala 5,4 milijona dolarjev. Države, nastale na območju nekdanje Jugoslavije, pa so z 267.000 dolarji največje vlagateljice med razvijajočimi se državami. Največ sredstev so tuji investitorji vložili v industrijo in rudarstvo, in sicer 76 odstotkov, 14 odstotkov v trgovino, v promet pa šest odstotkov vseh vlaganj.

Bjerregaardova bo za EU podpisala protokol iz Kjota
29. 04. 1998 09.31
Evropska komisarka za okolje Ritt Bjerregaard bo danes v New Yorku v imenu Evropske unije podpisala protokol, sklenjen na lanskem svetovnem vrhu o podnebnih spremembah v Kjotu. Kot poudarjajo v Bruslju, je podpis vnovična potrditev želje EU, da v boju proti klimatskim spremembam zadrži vodilno vlogo. Evropska komisija ob priložnosti poudarja, da je treba za izpolnitev dogovorov iz Kjota o redukciji emisij strupenih plinov v ozračje storiti nadaljne korake. "Na globalni ravni se je treba precej bolj potruditi za zmanjšanje emisij, industrijsko razvite države pa morajo doseči viden napredek pri izpolnjevanju zavez iz protokola," pravijo na komisiji. Podpis protokola, po katerem naj bi se emisije strupenih plinov, ki povzročajo pojav tople grede, do leta 2010 zmanjšale za 10 odstotkov, je sicer nujen, a nezadosten korak - za njegovo veljavnost ga mora ratificirati 55 podpisnic. O uresničevanju zadanih ciljev bodo države razpravljale novembra letos, na zasedanju v Buenos Airesu.

Pahor: predlog proračuna naravnan nerazvojno
24. 03. 1998 17.49
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na novinarski konferenci ocenil, da je predlog proračuna za letošnje leto nerazvojno naravnan ter da so znanost, visoko šolstvo in tehnološki razvoj ena manj pomembnih koalicijskih prioritet. V Sloveniji po Pahorjevem mnenju veljajo trendi, ki so v neposrednem nasprotju s trendi razvite Evrope, pa tudi s slovenskimi nacionalnimi interesi. ZLSD poudarja, da so tehnološki razvoj, znanost in visoko šolstvo ključni za zmanjševanje razvojnega zaostanka, brezposelnosti, predvsem pa za povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva oziroma za povečanje njegove vrednosti. Investicije v ta področja so zato neizogibna sredstva za razvojno priložnost države.

Vse večja trgovinska menjava med ZRJ in Madžarsko
09. 03. 1998 08.18
Trgovinska menjava med Madžarsko in ZR Jugoslavijo bo do leta 2000 dosegla vrednost 330 milijonov dolarjev, toliko, kolikor je znašala pred razpadom nekdanje Jugoslavije, je ocenil ekonomski svetovalec madžarske ambasade v Beogradu Ferenc Nagy. Po njegovih besedah je blagovna menjava med državama v preteklem letu znašala 218,6 milijonov dolarjev, kar je za četrtino več kot v letu 1996. Madžarska sodi med deset držav, ki imajo z ZRJ najbolj razvite poslovne odnose.