referendum

Zavrnili podporo predlogu SDS
06. 10. 1999 16.36
Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je zavrnil podporo predlogu SDS za noveliranje zakona o referendumu in ljudski iniciativi. S predlaganimi rešitvami naj bi to področje uskladili z lani oktobra sprejeto odločbo Ustavnega sodišča, po kateri bi morali pomanjkljivosti v zvezi z zakonodajnim referendumom urediti že v pol leta po sprejeti odločitvi.

Referendum v Abhaziji
03. 10. 1999 12.01
V gruzijski pokrajini Abhaziji se prebivalci danes na referendumu odločajo, ali bodo potrdili ustavo o oblikovanju neodvisne države Abhazije, ki so jo sprejeli leta 1994, hkrati pa volijo tudi predsednika.

Po Mubarak predsednik že šestič zapored?
26. 09. 1999 18.35
V Egiptu so danes potekale volitve oziroma referendum, na katerem so prebivalci odločali o potrditvi položaja dosedanjega predsednika Hosnija Mubaraka na naslednja štiri leta. Če bo referendum uspel, bo 71-letni Mubarak na predsedniškem mestu že šesti mandat zapored. Rezultati referenduma bodo znani v ponedeljek.

Tržaški Slovenci so se obrnili na Evropski svet
22. 09. 1999 11.02
Slovenska skupnost iz Trsta je te dni na pristojni urad Evropskega sveta v Strasbourg poslala razčlenjeno vlogo o odklonilni drži italijanskih državnih oblasti do zahteve po tiskanju dvojezičnih volilnih potrdil s prošnjo, da jo preuči in oceni, v kolikšni meri gre za kršitev okvirne konvencije za varstvo narodnih manjšin. To konvencijo je Svet Evrope sprejel februarja 1995, italijanski parlament pa jo je ratificiral avgusta 1997, je sporočila Slovenska skupnost.

Slovenska vlada na današnji seji
16. 09. 1999 19.15
Slovenska vlada je na današnji seji osrednjo pozornost namenila obravnavi problematike v zvezi s plačami direktorjev javnih zavodov, javnih podjetij, agencij, skladov in gospodarskih družb v večinski lasti države. Po besedah podpredsednika vlade Marjana Podobnika so te po zadnjih podatkih ministrstev usklajene z vladnimi zahtevami, bodisi po kriteriju, da plače vodilnih ne smejo presegati 90 odstotkov plače resornega ministra, bodisi po kriterijih, sprejetih julija 1998, ki v določenih izjemah dovoljujejo tudi višje plače. S tem so se želeli izogniti uravnavi plač in negativni kadrovski selekciji. Marjan Podobnik je še dejal, da bo vlada vztrajala pri zamenjavi članov nadzornih svetov, ki so glasovali v nasprotju z napotki vlade.

V Alžiriji referendum o civilni spravi
16. 09. 1999 16.22
V Alžiriji danes poteka referendum, na katerem se bo 17 milijonov volilnih upravičencev izrekalo o zakonu o civilni spravi.

Danes referendum o usodi imena Vipavskega Križa
12. 09. 1999 12.19
Na območju ajdovske občine danes poteka naknadni referendum, na katerem se bodo tamkajšnji občani odločali o usodi odloka o preimenovanju Vipavskega Križa v Sveti Križ, ki ga je občinski svet sprejel 4. marca letos.

Referendum na Vzhodnem Timorju potekal mirno
30. 08. 1999 20.34
Na Vzhodnem Timorju so z referendumom o neodvisnosti odločali o prihodnjem statusu otoka. Nekdanja portugalska kolonija, kjer je večina prebivalstva katoliške vere, je leta 75 postala del muslimanske Indonezije. Referendum na otoku, kjer je bilo zadnjih 24 let zaradi ostrih verskih in političnih spopadov le redkokdaj mirno, je presenetljivo minil brez večjih incidentov.

V Vzhodnem Timorju ranjen predstavnik ZN
30. 08. 1999 13.04
Večino volišč v Vzhodnem Timorju, kjer poteka referendum o prihodnosti te nekdanje portugalske kolonije, ki jo je leta 1975 zasedla indonezijska vojska, so zaprli ob 16. uri po lokalnem času. Po napovedih Združenih narodov utegne volilna udeležba doseči 79 odstotkov.

Izseljevanje prebivalcev Vzhodnega Timorja
27. 08. 1999 20.35
Prebivalci Vzhodnega Timorja se v strahu pred nasiljem, povezanim s ponedeljkovim referendumom o odcepitvi od Indonezije množično izseljujejo. V spopadih med privrženci in nasprotniki odcepitve je bilo do sedaj ubitih že več ljudi. Pri indonezijskih oblasteh je protestiral tudi generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan, ki je zagotovil, da bodo referendum kljub vsemu izpeljali.

Portugalska zahteva izredno zasedanje VS
26. 08. 1999 19.32
Portugalska je zaradi nasilja na Vzhodnem Timorju, kjer naj bi bil v ponedeljek referendum, na katerem se bodo prebivalci odločali o prihodnosti te nekdanje portugalske kolonije, zahtevala izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN.

Vzhodni Timor se pripravlja na referendum
25. 08. 1999 10.35
Varnostni svet OZN je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi nasilja in dejanj zastraševanja proti osebju Misije Združenih narodov na Vzhodnem Timorju (UNAMET), ter v izjavi za javnost posebej poudaril, da je za varno izvedbo referenduma o usodi ozemlja odgovorna vlada Indonezije.

Schuster zavrnil referendum
24. 08. 1999 21.00
Slovaški predsednik Rudolf Schuster je danes zavrnil zahtevo opozicije po pripravi referenduma o ekskluzivni uporabi slovaškega jezika v državni upravi, poroča agencija TASR.

Varnostni svet pozdravil napredek v Tadžikistanu
20. 08. 1999 09.38
Varnostni svet ZN je v izjavi za javnost izrazil zadovoljstvo ob bistvenem napredku pri uresničevanju splošnega mirovnega sporazuma v Tadžikistanu in sprte strani vzpodbudil, naj čimprej izpeljejo ustavni referendum in splošne volitve.

V spopadih med kristjani in muslimani 22 mrtvih
11. 08. 1999 10.19
Spopadi med muslimani in kristjani na vzhodnem indonezijskem otoku Ambon se nadaljujejo tudi danes. Po najnovejših podatkih tamkajšnjih oblasti so spopadi doslej terjali 22 smrtnih žrtev.

ZN končali z registracijo volilcev v Vzhodnem Timorju
06. 08. 1999 20.57
ZN so danes končali z registracijo volilcev za referendum o osamosvojitvi Vzhodnega Timorja, ki je predviden za 30. avgust.

Kakšna ureditev čaka ZRJ?
05. 08. 1999 20.57
Črnogorska vlada je danes sprejela izhodišča za prihodnje odnose med Črno goro in Srbijo. Črnogorsko vodstvo predlaga preoblikovanje jugoslovanske federacije v ohlapno konfederacijo pod drugim imenom. Vlada v Podgorici je tako kot možni novi poimenovanji za sedanjo ZRJ predlagala Skupnost Črne gore in Srbije ali pa Skupnost držav Črne gore in Srbije. V sporočilu vlade črnogorskega premiera Filipa Vujanovića je navedeno, da bodo predloge poslali v obravnavo črnogorskemu parlamentu in srbski vladi.

Črna gora predlagala oblikovanje konfederacije
05. 08. 1999 13.11
Črna gora je danes predlagala preoblikovanje jugoslovanske federacije v ohlapno konfederacijo pod drugim imenom. Če Srbija zavrne ponujeni predlog, bo Črna gora razpisala referendum, je še sporočilo vodstvo v Podgorici.

Najmanj 57 mrtvih v pokolu v pokrajini Aceh
30. 07. 1999 19.25
Indonezijske oblasti so odkrile šest novih trupel ljudi, ki jih v nedavnem pokolu ubili muslimanski separatistični gverilci v pokrajini Aceh. Število mrtvih se je tako povzpelo na 57.

Črna gora spet zagrozila z odcepitvijo
30. 07. 1999 10.18
Črna gora bo začela sprejemati odločitve, ki lahko vodijo do formalne razdružitve z ZRJ, če Beograd v naslednjih tednih ne bo privolil v preoblikovanje federacije, je v pogovoru za ameriško tiskovno agencijo Associated Press napovedal črnogorski zunanji minister Branko Perovič.

V Nigru glasujejo o ustavi
18. 07. 1999 12.04
V Nigru danes poteka referendum, na katerem naj bi potrdili novo ustavo.

Djukanović o politični avtonomiji Črne gore
15. 07. 1999 18.58
Črnogorski predsednik Milo Djukanović, ki končuje turnejo po skandinavskih državah, je danes menil, da pogovori o avtonomiji Črne gore verjetno ne bodo uspešni, dokler bo na oblasti jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević.

Začetek registracije volivcev
15. 07. 1999 10.51
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je odločil, da bodo na Vzhodnem Timorju z registracijo volivcev za referendum o neodvisnosti otoka začeli jutri. Registracija bi se sicer morala začeti že v torek, vendar je Annan začetek prestavil za tri dni zaradi slabih varnostnih razmer. Referendum, na katerem se bodo prebivalci Vzhodnega Timorja odločali o avtonomiji, naj bi potekal 21. ali 22. avgusta. Annan naj bi v teh dneh dobil zagotovila Indonezije, da bo preprečila nadaljnje izgrede skupin, ki se zavzemajo za ohranitev Vzhodnega Timorja pod indonezijsko oblastjo. V pismu Varnostnemu svetu ZN si je Annan pridržal pravico, da med procesom registracije presodi, ali bo referendum potekal po načrtu ali pa ga bo prisiljen prestaviti, odvisno pač od varnostnih razmer.

Pogovori med Črno goro in Srbijo
14. 07. 1999 20.18
Beogradu Črna gora že dolgo ni prav nič po godu. Da bi zadeve ponovno utirili na prave tire so se v Beogradu za zaprtimi vrati sestale parlamentarne skupine srbskih in črnogorskih vladajočih strank. Prvič se bodo srečali predstavniki socialistične stranke Slobodana Miloševića in Demokratične stranke socialistov, ki jo vodi črnogorski predsednik Milo Djukanović. Glavna tema pogovorov bo prihodnost jugoslovanske federacije.

Đinđić za referendum o Miloševiću
08. 07. 1999 21.41
Srbski opozicijski vodja Zoran Đinđić se je nocoj na demonstracijah v Prokuplju zavzel za referendum, na katerem bi se volilni upravičenci izjasnili, ali so za ali proti predsedniku ZRJ Slobodanu Miloševiću.

Protesti pred parlamentom
06. 07. 1999 20.19
Danes popoldne so pred parlamentom predstavniki sindikatov in upokojencev protestirali proti poslanskim privilegijem. Poslance so pozvali k ponovnemu premisleku pred uzakonitvijo privilegijev pri upokojevanju, ki naj bi bili v posmeh načelom pravne in socialne države.

Protestni shod proti poslanskim privilegijem
05. 07. 1999 16.24
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) bo pred ponovnim glasovanjem v državnem zboru o noveli zakona o poslancih skupaj z Zvezo društev upokojencev Slovenije (ZDUS) jutri ob 14. uri pred poslopjem državnega zbora pripravila protestni shod z geslom Proti poslanskim privilegijem, so sporočili iz ZSSS. Ob tej priložnosti bodo predsedniki slovenskih sidnikatov in ZDUS podpisali posebno izjavo, v kateri bodo poslanke in poslance opozorili, da bodo v primeru ponovne potrditve zakona sindikati odstopili od dogovora o reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Slovenija je obsojena na uspeh
23. 06. 1999 21.19
Slovenija je v približevanju Evropski uniji obsojena na uspeh, je sklenil svoje današnje predavanje ter s tem prvi dan posveta slovenskih županov o vključevanju Slovenije v unijo vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Povedal je tudi, da je Slovenija ''v zgodbo stopila kasneje, a napredovala hitreje'', v zadnjem letu zmanjšala zaostanke pri prevzemanju pravnega reda EU, ki naj bi jih na dveh izrednih sejah državnega zbora v juliju tudi odpravila, tako da bo letošnje redno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije bistveno boljše od lanskega, gospodarsko pa je z EU že zdaj najbolj primerljiva med državami kandidatkami.

Referendum za samostojnost Vzhodnega Timorja prestavljen
23. 06. 1999 08.21
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je za dva tedna prestavil referendum v Vzhodnem Timorju, zaradi naraščajočega nasilja v tej bivši portugalski provinci. V poročilu Varnostnemu svetu ni podal konkretnega novega datuma referenduma, kljub temu pa uradniki ZN zagotavljajo, da bo 21. ali 22. avgusta.

Svet SDS ogorčen zaradi sprejema novele zakona o poslancih in grozi z referendumom
12. 06. 1999 18.34
Svet Socialdemokratske stranke (SDS) je na včerajšnji konstitutivni seji v Krškem sprejel sklep, da bo v primeru, da predlagani veto na novelo zakona o poslancih v državnem svetu ne bi bil sprejet oz. da bi bila novela zakona v državnem zboru ob ponovnem glasovanju sprejeta, SDS začela z zbiranjem podpisov za naknadni zakonodajni referendum o tej zakonski noveli.