referendum

Schüssel optimističen
12. 07. 2000 17.11
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je bil danes v Bruslju prepričan, da lahko poročilo treh ''modrecev'' o Avstriji, na podlagi katerega se bo štirinajst članic odločilo o morebitni ukinitvi diplomatskih sankcij proti Dunaju, pripelje le do pozitivne ocene o spoštovanju temeljnih vrednot v državi. Pri tem je Schüssel izrazil upanje, da bo poročilo pripravljeno zgodaj jeseni in hitro zatem sankcije ukinjene, tako da do referenduma o EU v Avstriji sploh ne bi prišlo. ''Sem optimist'', je izjavil Schüssel, ki se je v Bruslju sestal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem, pogovarjal pa tudi s celotno bruseljsko ekipo.

Najtežje je vprašanje o volitvah
10. 07. 2000 14.07
Za podpredsednika SDS Milana Zvera je vprašanje o tem, kakšen bo razplet parlamentarne razprave o volilni zakonodaji, ki se začenja v tem tednu, najtežje v tem trenutku. Nihče pravzaprav natančno ne ve, kakšna bo usoda reforme volilnega sistema, in sicer zaradi ''dokaj zamegljene situacije''.

Schüssel o sankcijah EU zoper Avstrijo
08. 07. 2000 14.23
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je v današnjem pogovoru za avstrijski radio znova zagovarjal pripravo referenduma, na katerem bi se Avstrijci izjasnili o sankcijah 14 članic Evropske unije, ki so jih te uvedle proti Avstriji po vstopu svobodnjakov (FPŐ) v vlado. Dejal je, da je referendum sprejel pod vplivom nekdanjega vodje FPŐ Jörga Haiderja. Avstrijska vlada, v kateri polovica ministrskih mest pripada FPŐ, se je v torek namreč odločila za razpis referenduma, ki naj bi bil jeseni. Za slednjega se je sicer zavzel že Haider, ki ga je predlagal zato, da bi prebivalci Avstrije lahko izrazili svoje nezadovoljstvo zaradi diplomatske osamitve, posledice omenjenih sankcij. Kot je še izjavil Schüssel, so se v vladi pred dvema mesecema odločili glede odprave sankcij, zato želi vlada v zvezi s tem pripraviti poseben program. Avstrijski kancler, ki so ga pred dnevi slikali skupaj v avtomobilu s Haiderjem, je tudi priznal, da nekdanji vodja FPŐ ohranil ''pomemben vpliv'' v FPŐ, čeprav se je maja odpovedal vodenju stranke in se posvetil predvsem položaju koroškega deželnega glavarja. Evropske partnerice so dejansko prisile Avstrijo v referendum, saj same niso nikoli ponudile ''ne konca ne časovnega načrta'' za rešitev krize, je še menil Schüssel.

SLS+SKD o jesenskih volitvah
07. 07. 2000 21.33
Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen in predsednik strankinega volilnega štaba Janez Podobnik sta na prvi novinarski konferenci stranke po aprilski združitvi predstavila prednostne cilje stranke do volitev in osnovne poudarke, s katerimi bodo nastopili na jesenskih parlamentarnih volitvah.

Še brez ustavnih sprememb
05. 07. 2000 23.13
Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Referendum o sankcijah proti EU?
04. 07. 2000 19.49
Avstrijska koalicija načrtuje izvedbo nezavezujočega referenduma o uvedbi sankcij proti štirinajsterici, če le-ta sankcij proti tej državi ne bo odpravila. Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je kot možna datuma za izvedbo referenduma navedel 29. oktober ali 26. november.

Janez Drnovšek pri Milanu Kučanu
03. 07. 2000 21.53
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predsednika Liberalne demokracije Slovenije in nekdanjega predsednika vlade Janeza Drnovška. Pogovarjala sta se o spremembah volilne zakonodaje.

Parlament potrdil kandidaturo Asada
27. 06. 2000 19.50
Sirski parlament je danes z 250 glasovi soglasno potrdil kandidaturo Bašarja al-Asada, sina pokojnega predsednika Hafeza al-Asada, za sirskega predsednika. Asada je za novega predsednika predlagala stranka Baas.

Drnovšek o kadrovskih zamenjavah
22. 06. 2000 08.00
Predsednik LDS in nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek je za sinočnje Odmeve TV Slovenija izrazil upanje, ''da bo poleg kadrovanja sedanja vlada začela tudi z vsebinskim delom''. Predsednik največje opozicijske stranke se sicer strinja, da so določene zamenjave potrebne, vendar je treba po njegovih besedah pri izbiri kadrov iskati ravnotežje. Drnovšek je še dejal, da je kot predsednik vlade skušal vedno izbirati strokovnjake in da si težko predstavlja, da bi vsaka menjava vlade pomenila zamenjati vse ekipe; po njegovem mnenju nekaj mesecev pred volitvami ni pravi čas za številne kadrovske spremembe.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Avstrija za dialog z EU
16. 06. 2000 17.57
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je danes zahteval začetek dialoga z ostalimi 14 članicami Evropske unije, ki so po vstopu avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) v vlado 14. februarja z Avstrijo prekinile dvostranske odnose. Schüssel je poudaril, da je Avstrija odprta za kakršenkoli predlog štirinajsterice, ki bi omogočil ukinitev sankcij.

Ponovno o volilnem sistemu
16. 06. 2000 09.20
Po dveh mesecih zatišja se v politiki znova vzpostavlja fronta, imenovana volilni sistem. Ob vedno bolj očitni nezmožnosti parlamenta, da zbere dvetretjinsko večino za spremembe sistema, sta danes kar dve stranki - liberalna demokracija in socialdemokratska stranka - predstavili pobudo, naj o novem sistemu na zakonodajnem referendumu spet odločijo volilci.

Referendum v Italiji
22. 05. 2000 12.11
V Italiji je tudi v drugem poskusu zaradi prenizke volilne udeležbe propadel referendum o spremembi volilnega sistema. Po zadnjih podatkih se je nedeljskega referenduma udeležilo le 32 odstotkov volilnih upravičencev. Izid volitev opazovalci že ocenjujejo kot poraz levosredinske vlade Giuliana Amata. Pred letom dni je bila udeležba na tovrstnem referendumu 49 odstotna, za veljavnost referendma pa je potrebna najmanj 50 odstotna udeležba. Vodja italijanske opozicije Silvio Berlusconi, ki je pozval k bojkotu referenduma, je pozdravil izid, z rezultatom pa so zadovoljne tudi manjše stranke kot na primer Severna liga in komunisti.

Referendum v Italiji
21. 05. 2000 19.11
V Italiji se je danes začel referendum o spremembi volilnega sistema. Volilni upravičenci bodo, leto dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, odločali o uvedbi čistega večinskega sistema in s tem o odpravi volilne določbe, v skladu s katero se četrtino sedežev v parlamentu izbira po proporcionalnem sistemu.

Referendum o sporazumu med Švico in EU
21. 05. 2000 17.54
V Švici je danes potekal referendum o sedmih dvostranskih sporazumih med Švico in Evropsko unijo. Na volišča se je odpravilo veliko število volilnih upravičencev. V številnih švicarskih kantonih pa jih je veliko glasovalo po pošti.

Referendum o spremembi volilnega sistema
21. 05. 2000 11.29
V Italiji se je danes začel referendum o spremembi volilnega sistema. Na voliščih do večera pričakujejo 49 milijonov volilnih upravičencev, ki bodo, leto dni pred rednimi parlamentarnimi volitvami, odločali o uvedbi čistega večinskega sistema in s tem o odpravi volilne določbe, v skladu s katero se četrtino sedežev v parlamentu izbira po proporcionalnem sistemu.

S spremembo ustave rešitev iz nastale situacije?
20. 05. 2000 08.59
Možnost, da bi spremenili ustavo, tako da bi vanjo zapisali elemente volilnega sistema, in spremembo ustave tudi potrdili na referendumu, bi bila po mnenju predsednika državnega zbora Janeza Podobnika lahko tista pot, po kateri bi DZ častno in korektno našel izhod iz nastale situacije v zvezi z vprašanjem volilnega sistema.

Nevtralnost - da, NATO - ne hvala!
10. 05. 2000 20.24
Skupina Neutro, neformalna skupina posameznikov, ki se zavzemajo za nevtralnost, neodvisnost in samostojnost Slovenije, je danes popoldne v Ljubljani pripravila protestno manifestacijo v podporo slovenski nevtralnosti in proti zvezi NATO z naslovom Nevtralnost - da, NATO - ne hvala!. S protestom, ki so ga pripravili ob obisku generalnega sekretarja zveze NATO Georga Robertsona v Sloveniji, želijo slovenskim in tujim visokim politikom pokazati, da jim ni vseeno za slovensko nevtralnost in mir na svetu.

Schüssel postavil ultimat
06. 05. 2000 13.20
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je včeraj ostalim 14 članicam Evropske unije postavil ultimat za ukinitev diplomatskih sankcij proti Avstriji.

V Rimu posveti o sestavi nove vlade
20. 04. 2000 14.22
V Rimu so se 16 ur po odstopu predsednika italijanske vlade Massima D'Aleme začeli posveti o sestavi nove vlade. Predsednik republike Carlo Azeglio Ciampi namerava pogovore končati že jutri in nato imenovati novega mandatarja.

Referendum v Ukrajini
17. 04. 2000 14.22
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je zabeležil še eno zmago, saj je na včerajšnjem referendumu, na katerem so glasovali o spremembi ustave, njegov predlog osvojil več kot 80-odstotno podporo. Volilci so glasovali o razširitvi pristojnosti predsednika države ter o zmanjšani vlogi parlamenta.

Referendum o pooblastilih Kučme
16. 04. 2000 19.22
V Ukrajini je danes potekal referendum, na katerem je 37 milijonov volilnih upravičencev glasovalo o spremembi ustave; ta bi tako določala razširitev pooblastil predsednika Leonida Kučme.

Referendum bo kljub grožnjam SE
05. 04. 2000 07.45
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je včeraj zatrdil, da bodo 16. aprila v državi izvedli referendum o okrepitvi pooblastil predsednika države, ne glede na grožnje Sveta Evrope, ki je v primeru referenduma napovedal ukrepe proti Ukrajini.

Novinarska konferenca ZLSD
20. 03. 2000 20.53
ZLSD ne namerava podpreti manjšinske vlade po izstopu SLS-a iz koalicije, kar pomeni vladno krizo, je poudaril Borut Pahor. Od predsednika vlade pričakuje, da čimprej pojasni, kako bo ravnal po 15. aprilu. Po Pahorjevem mnenju je do volitev premalo časa, da bi tako vlado podprli in prevzeli odgovornost za njene odločitve.

Švedi na referendum
11. 03. 2000 10.00
Za Dansko bodo tudi Švedi na referendumu odločali o pristopu svoje države k Evropski gospodarski in denarni uniji (EMU). To so na izrednem kongresu z 234 glasovi za in 113 proti v noči na soboto izglasovali vladajoči socialdemokrati, ki so se s tem uklonili zahtevi številnih delegatov po izvedbi referenduma. Premier Goeran Persson je sicer zagovarjal možnost, da bi možnost odločitve o uvedbi evra dopustili tudi parlamentu.

Barak ne bo preoblikoval koalicije
02. 03. 2000 15.11
Svetovalec izraelskega premiera Ehuda Baraka Robi Nathanson je izključil možnost, da bi Barak po včerajšnjem hudem porazu v parlamentu preoblikoval koalicijo. Nathanson je danes poudaril, da bo Barak vztrajal na začrtani poti in da stabilnost vlade ni ogrožena.

Izrael ovira pogajanja
01. 03. 2000 14.25
Izraelski parlament je podprl osnutek zakona, ki bo zelo otežil ali celo onemogočil odobritev mirovnega sporazuma s Sirijo na referendumu. Glasovanje v knesetu z izidom 60:53 v prid zakonu je najhujši politični poraz premiera Ehuda Baraka, odkar je julija lani oblikoval vladno koalicijo.

VS podaljšal misijo OZN v Zahodni Sahari
01. 03. 2000 09.45
Varnostni svet OZN je za tri mesece podaljšal mandat Misiji Združenih narodov za referendum v Zahodni Sahari (MINURSO). Misija je bila ustanovljena leta 1991 z namenom nudenja pomoči prebivalstvu ozemlja, večinoma puščavskim nomadom, da se na referendumu odloči o samostojnosti ali priključitvi Maroku. Združeni narodi se od ustanovitve MINURSO naprej ubadajo s težavnim preštevanjem prebivalstva in ugotavljanjem upravičenosti sodelovanja na referendumu.

Haider proti referendumu o izstopu Avstrije iz EU
26. 02. 2000 17.12
Vodja avstrijskih svobodnjakov (FPOe) Joerg Haider je danes zavrnil predlog vplivnega člana svoje stranke Wolfganga Rauterja, ki je v četrtek predlagal, da bi v Avstriji pripravili referendum o morebitnem izstopu države iz Evropske unije.

Parlamentarne volitve v Iranu
18. 02. 2000 21.50
V Iranu imajo parlamentarne volitve, na katerih bodo prvič po enaindvajsetih letih najverjetneje zmagali reformisti. Slabih 39 milijonov volivcev izbira med liberalci, ki jih vodi iranski predsednik Katami, in konservativci, ki ostajajo zvesti idejam vodje islamske revolucije, dolgoletnega iranskega voditelja ajatole Homeinija.