referendum

Djukanović za referendum o neodvisnosti
25. 01. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanovič je danes v Podgorici napovedal, da bo referendum o neodvisnosti Črne gore razpisal po parlamentarnih volitvah v tej jugoslovanski republiki, ki so napovedane za 22. april. Po referendumu naj bi nato predčasno volili tudi novega črnogorskega predsednika, je še dodal 195144ukanović.

Volitve v Črni gori
25. 01. 2001 00.00
Črnogorske politične stranke so včeraj dosegle soglasje, da bodo predčasne volitve republiškega parlamenta 22. aprila. Novi parlament bi lahko razpisal referendum o neodvisnosti Črne gore.

Zahteva po referendumu o zaščiti Slovencev
24. 01. 2001 00.00
Desnosredinska večina v svetu Videmske pokrajine je pripravila resolucijo, s katero zahteva izvedbo referenduma o zaščiti Slovencev v Benečiji v okviru zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki čaka na potrditev v italijanskem senatu. Resolucijo so že poslali predsedniku senata Nicoli Mancinu, s tem pa želi desna sredina doseči, da bi ta postala del kolesja še pred začetkom razprave o zaščitnem zakonu, danes piše Primorski dnevnik.

195144ukanović v Zagrebu
16. 01. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je v Zagrebu na neuradnem srečanju sešel s hrvaškim premierom Ivico Račanom in predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot so potrdili na hrvaški vladi, je Tomčić za črnogorskega sogovornika pripravil neuradno kosilo, ki se ga je udeležil tudi premier Račan. Govorili so o odnosih med Hrvaško in Črno goro ter o aktualnih vprašanjih na območju. 195144ukanović se bo drevi neuradno srečal tudi s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem.

Županja zavrača referendum o "lesičenju"
08. 01. 2001 00.00
Na novinarski konferenci je Mateja Klarič, zastopnica skupine pobudnikov za razpis referenduma o spornem ljubljanskem odloku o cestno prometni ureditvi, poudarila, da ljubljanska županja Vika Potočnik očitno namerava uporabiti vsa "formalistična" sredstva, da bi preprečila referendum, na katerem bi se lahko o uvedbi tako represivnega ukrepa kot so lisice odločali volivci na demokratičen način.

Izredne volitve v Črni gori?
05. 01. 2001 00.00
Podgoriške Vijesti v današnji izdaji poročajo, da je predsedstvo Demokratske stranke socialistov na četrtkovem zasedanju obravnavalo možnost, da bi črnogorski predsednik Milo 195144ukanović že ta mesec razpustil republiško skupščino in razpisal izredne parlamentarne volitve, ki bi jih izvedli v drugi polovici marca. V tem primeru bi referendum o neodvisnosti republike izvedli ob koncu maja.

Vložena zahteva po preskusu sklepa MOL
05. 01. 2001 00.00
Pobudnica zahteve za razpis referenduma o odloku Mestne občine Ljubljana (MOL) o cestnoprometni ureditvi v slovenski prestolnici Mateja Klarič je včeraj na upravno sodišče vložila zahtevo po preskusu sklepa MOL, ki je njeno pobudo zavrnila. Izvajanje odloka bo tako zadržano najmanj do končnega razpleta na upravnem sodišču, ki ima 30 dni časa, da izda sodbo. Odlok, ki ga je ljubljanski mestni svet sprejel konec novembra lani, predvideva ponovno uvedbo "lisic", s katerimi bi priklepali nepravilno parkirane avtomobile.

Djukanović želi mednarodno priznanje
27. 12. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo Djukanović si želi mednarodnega priznanja neodvisnosti Črne gore. Črna gora in Srbija bi morale biti neodvisni in oblikovati "ohlapno zvezo", je dejal Djukanović za državno televizijo v Podgorici. Nova zveza držav naj bi bila oblikovana podobno kot zveza Rusije in Belorusije.

Okrogla miza o Slovencih in plebiscitu
19. 12. 2000 00.00
V Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani so ob okroglih obletnicah koroškega plebiscita (1920) ter plebiscita o samostojnosti Slovenije (1990) pripravili okroglo mizo o Slovencih in plebiscitu. Pri prvem po mnenju akademika Janka Pleterskega ni šlo za izražanje narodove samoodločbe, ampak je bil, podobno kot sicer plebisciti v tistem obdobju, prej sredstvo mednarodne diplomacije za rešitev spornega vprašanja o meji na dotičnem območju. Je pa na koroškem plebiscitu šlo za vprašanje narodne rešitve, na plebiscitu o samostojnosti Slovenije pa je bila dilema drugačna, meni Pleterski. Dr. Tine Hribar je poudaril, da so se akterji v času osamosvajanja Slovenije namesto za termin referendum odločili za plebiscit prav zato, ker je šlo za "biti ali ne biti naroda", prof. Ivan Kristan pa je poudaril, da je bilo pomembno predvsem vprašanje samoodločbe in državnosti. Prispevke z okrogle mize - sodelovala sta tudi Božo Repe s Filozofske fakultete v Ljubljani in muzejska svetovalka v Muzeju novejše zgodovine Nataša Urbanc - bodo prihodnje leto objavili v posebni publikaciji.

Pobudo za referendum bo treba dopolniti
13. 12. 2000 00.00
Strokovne službe Mestne uprave Mestne občine Ljubljana (MOL) so pri preizkusu skladnosti pobude za razpis referenduma glede odloka o cestnoprometni ureditvi z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi in s statutom MOL ugotovile določene neskladnosti z zakonom in statutom. Ljubljanska županja Vika Potočnik je zato pisno seznanila prvopodpisano pobudnico referenduma Matejo Klarič, naj pobudo dopolni z jasno izraženim vprašanjem, kaj naj bo predmet referenduma in obrazložitvijo ter da seznam s podporo volivcev dopolni z osebnimi podatki podpisnikov.

Barak napovedal odstop
10. 12. 2000 00.00
Izraelski premier Ehud Barak je davi napovedal odstop s položaja predsednika vlade ter sklic predčasnih volitev za predsednika vlade v 60 dneh. Tako naj bi dobil, bo njegovem mnenju, dovolj podpore za obnovo mirovnih pogajanj s Palestinci in ustavitev nasilja, ki divja v državi. Po Izraelskem zakonu namreč predsednika vlade voli ljudstvo neposredno na volitvah.

Težave pri zbiranju podpisov
04. 12. 2000 00.00
Zbiratelji podpisov za razpis zakonodajnega referenduma, ki poteka pod geslom Proti povečanju državne administracije, imajo pri zbiranju kot vse kaže veliko težav. Najprej se je zapletlo z obrazci, danes pa so odpovedali računalniki. Za referendum je potrebno zbrati 40 tisoč podpisov, časa pa je še dva tedna.

V Avstriji "Akcija izstop iz EU"
29. 11. 2000 00.00
Več organizacij, ki so se združile pod skupnim imenom "Akcija izstop iz EU", je danes v Avstriji začelo zbirati podpise za referendum, na katerem bo osrednje vprašanje "Ali bi morali razveljaviti članstvo Avstrije v EU?" Podpise bodo zbirali do 6. decembra. Da bi dosegli parlamentarno obravnavo, pa morajo zbrati 100.000 podpisov. Če bo akcija avstrijskih nasprotnikov EU uspela, bi referendum lahko izvedli aprila 2001.

V Avstriji pobuda za nov referendum o EU
28. 11. 2000 00.00
Več organizacij, ki so se združile pod skupnim imenom "Akcija izstop iz EU" bo jutri v Avstriji začelo zbirati podpise za referendum, na katerem bo osrednje vprašanje "Ali bi morali razveljaviti članstvo Avstrije v EU?" Podpise bodo zbirali do 6. decembra. Da bi dosegli parlamentarno obravnavo, pa morajo zbrati 100.000 podpisov. Če bo akcija avstrijskih nasprotnikov EU uspela, bi referendum lahko izvedli aprila 2001.

Referendum v Švici
26. 11. 2000 00.00
Švicarji so se danes na referendumu z veliko večino odločili proti drastičnemu zmanjšanju sredstev za vojsko, prav tako pa niso podprli predloga o znižanju starosti za upokojitev na 62 let za ženske in moške. 62,4 odstotka volivcev je glasovalo proti predlogu socialdemokratov, po katerem naj bi sredstev za vojsko zmanjšali s petih milijard na 3,2 milijarde švicarskih frankov v naslednjih desetih letih.

Drnovšek vložil kandidaturo Kolarjeve
24. 11. 2000 00.00
Mandatar za sestavo vlade Janez Drnovšek je v Državni zbor vložil kandidaturo Jane Kolar za ministrico za kulturo, in sicer po starem, še vedno veljavnem zakonu o vladi. Drnovšek je tako dopolnil vloženo listo 13 kandidatov za ministre. Pred vložitvijo zadnje kandidature je Drnovšek komentiral pobudo za naknadni potrditveni referendum v zvezi z novelo zakona o vladi, ki naj bi začela veljati v nedeljo. Ob tem je mandatar med drugim poudaril nesmiselnost vložene pobude, saj ta po nepotrebnem zavira postopek imenovanja nove vlade.

195144ukanović ponovil željo po neodvisnosti
21. 11. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na današnjem zasedanju Parlamentarne skupščine zveze NATO v Berlinu znova potrdil, da Črna gora nima druge možnosti, kot da izvede referendum o svoji prihodnosti, če Srbija ne bo privolila v preučitev odnosov med republikama. Črna gora si želi neodvisnost, vendar pa bodo njene meje s Srbijo odprte, je dodal. "Ne bomo uvedli ne viz ne potnih listov, vsi potenciali Črne gore bodo na razpolago srbskemu prebivalstvu," je poudaril.

Volitve v BiH
11. 11. 2000 00.00
Danes so volili prebivalci obeh entitet Bosne in Hercegovine. Približno dva milijona in pol volilnih upravičencev se je na

Referendum na Slovaškem
11. 11. 2000 00.00
Na Slovaškem danes poteka referendum, na katerem se štirje milijoni volilnih upravičencev izrekajo o izvedbi predčasnih volitev. Referendum so pripravili na podlagi peticije, ki jo je vložila glavna opozicijska stranka Gibanje za demokratično Slovaško (HZDS) nekdanjega premiera Vladimirja Mečiarja. Po podatkih opazovalcev je dopoldne referendum potekal mirno in brez incidentov, volišča pa bodo zaprli ob 22. uri po lokalnem času. Po pričakovanjih naj bi bila udeležba nižja od 50 odstotkov, tako da referendum najverjetneje ne bo veljaven.

Referendum o neodvisnosti pred junijem
03. 11. 2000 00.00
Črnogorska vladajoča koalicija se je dogovorila, da bo še pred junijem prihodnje leto izvedla referendum o neodvisnosti republike, pišejo današnje podgoriške Vijesti. Priprave na referendum naj bi se začele takoj, izvedli pa naj bi ga ne glede na to, kakšen dogovor o prihodnosti ZR Jugoslavije bo Črna gora dosegla s Srbijo, dodaja časnik.

Za referendum v Črni gori
30. 10. 2000 00.00
V črnogorski prestolnici so ustanovili nevladno organizacijo Državljanska pobuda, katere naloga naj bi bilo zbiranje podpisov za peticijo, ki naj bi jo poslali domačim in mednarodnim državnim subjektom, v njej pa naj bi zahtevali, da morajo o državnem statusu Črne gore pred kakršnimkoli dogovorom s Srbijo odločiti njeni prebivalci na referendumu, poročajo črnogorski mediji.

Bosanski Hrvati sklicali referendum
29. 10. 2000 00.00
Hrvaške stranke v BiH so na zasedanju v Novem Travniku sprejele odločitev o razpisu referenduma, na katerim naj bi se bosanski Hrvati opredelili do danes sprejete deklaracije o pravicah in položaju hrvaškega naroda v BiH. Referendum naj bi izvedli 11. novembra, ko bodo v BiH potekale tudi splošne volitve.

DPS o odnosih s Srbijo
27. 10. 2000 00.00
Glavni odbor Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila Djukanovića je na včerajšnji seji podprl stališče predsedstva stranke, po katerem naj bi Črna gora in Srbija pred začetkom pogovorov o prihodnjih odnosih v Jugoslaviji pridobili mednarodno priznanje državnega statusa in ločeni mesti v Združenih narodih, je poročala srbska agencija Beta.

Delegacija DPS jutri v Beogradu
26. 10. 2000 00.00
Visoka delegacija Demokratične stranke socialistov (DPS) črnogorskega predsednika Mila 195144ukanoviča bo jutri dopotovala v Beograd, kjer naj bi se sestala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico pred njegovim odhodom na enodnevni uradni obisk Moskvo, piše v četrtkovi številki beograjska Politika. Beograjski časnik Blic pa navaja, da bo jutri v Beograd na pogovore s Koštunico prispela delegacija vladajoče koalicije Za boljše življenje, v kateri bodo predstavnika DPS, premier Filip Vujanovič in predsednik skupščine Črne gore Svetozar Marović, ter predsednik Ljudske stranke (NS) Dragan Šoć. V črnogorski delegaciji torej ne bo predstavnika tretje koalicijske partnerke Socialdemokratske stranke Žarka Rakčevića. Beograjski časniki poročajo, da se bo danes v Podgorici sestal glavni odbor DPS, ki naj bi izrekel stališče stranke o vladnih izhodiščih glede prihodnjih odnosov Črne gore in Srbije. Predsedstvo DPS naj bi pred dnevi ocenilo, da bi morali novi odnosi med Črno goro in Srbijo temeljiti na oblikovanju dveh neodvisnih in suverenih držav, ki bi imele svoje predstavnike pri Združenih narodih in drugih mednarodnih organizacijah in ki bi šele potem stopile v zvezo dveh držav. Agencija Beta je poročala, da je neimenovani visoki funkcionar DPS potrdil, da njegova stranka vztraja pri ločenem sprejemu Črne gore v ZN. Po navedbah agencije Beta je črnogorski zunanji minister Branko Lukovac po pogovorih z vodjo slovaške diplomacije in posebnim odposlancem generalnega sekretarja ZN za Balkan Edvardom Kukanom ocenil, da bi bilo bolj primerno, če bi ZRJ počakala s prošnjo za sprejem v ZN in druge mednarodne organizacije, dokler ne bo znan izid pogajanj Črne gore in Srbije o "morebitni prihodnji skupnosti". Predsednik izvršilnega odbora DPS Miodrag Vuković je za novosadski tednik Bulevar povedal, da vladajoča koalicija Za boljše življenje pripravlja nov predlog za preoblikovanje odnosov med Črno goro in Srbijo in da bodo vladna izhodišča o teh vprašanjih spremenjena. Vuković, ki je tudi osebni svetovalec črnogorskega predsednika, je izrazil zaskrbljenost zaradi "velikega nerazumevanja za črnogorska stališča", ki prihaja iz "nove Srbije", in ki se po njegovem mnenju v bistvu ne razlikuje veliko od tistega iz časov Slobodana Miloševića. Zatrdil je še, da bodo referendum o prihodnjem državno-pravnem statusu Črne gore izvedli, ko bodo izpolnjeni pogoji, ki jih za to predvideva zakon. "Ime Jugoslavije je izrabljeno in ne ustreza odnosom Srbije in Črne gore. Skupnost se mora imenovati Skupnost Črne gore in Srbije ali obratno. Dogovoriti pa se je treba, ali bomo skupnost ali pa bomo živeli eni poleg drugih kot mednarodno priznani in suvereni državi", je še povedal Vuković.

Riess-Passer za referendum glede širitve EU
22. 10. 2000 00.00
Namestnica avstrijskega kanclerja Susanne Riess-Passer se je danes na avstrijski televiziji ORF izrekla za izvedbo referenduma o širitvi Evropske unije. Po mnenju Riess-Passerjeve bi morali imeti državljani možnost soodločanja glede prihodnosti EU. Z referendumom pa bi si lahko znova pridobili izgubljeno zaupanje državljanov v EU, je še menila namestnica kanclerja. Doslej so se velike odločitve v EU sprejemale mimo njenih državljanov, meni Riess-Passerjeva. Zato bi bilo potrebno upoštevati tudi mnenje ljudi, in sicer ne samo v Avstriji, ampak v vseh članicah unije. Riess-Passerjeva se je zavzela za širitev EU, vendar ob tem, da se izpolnijo določeni pogoji. To stališče vsebuje tudi koalicijski sporazum obeh vladajočih strank v Avstriji, svobodnjakov (FPÖ) in ljudske stranke (ÖVP).

Ljubljanski referendum uspel
17. 10. 2000 00.00
Ljubljana bo kot zadnja slovenska mestna občina v prihodnjem letu izvedla notranjo členitev. Na mestni upravi menijo, da bi bila najbolj idealna rešitev delitev na mestne četrti. S tem se je na nedeljskem referendumu strinjalo tudi dobrih 71 odstotkov Ljubljančanov.

Ljubljanski referendum uspel
16. 10. 2000 00.00
Po začasnih neuradnih podatkih mestne volilne komisije so na svetovalnem referendumu, ki je sočasno z državnozborskimi volitvami potekal na območju ljubljanske mestne občine, meščani večinsko podprli predlagano oblikovanje četrtnih skupnosti na območju občine.

Postojna za ukinitev poligona Poček
16. 10. 2000 00.00
Po uradnih izidih svetovalnega referenduma, ki je včeraj sočasno z državnozborskimi volitvami potekal na območju občine Postojna, je za ukinitev vojaškega poligona Poček glasovalo 5586 volilnih upravičencev oz. 69,64 odstotka, proti pa 2142 oz. 26,70 odstotka. Svetovalnega referenduma se je udeležilo 72,18 odstotkov oz. 8021 od 11.121 volivcev v občini, so povedali v postojnski občinski volilni komisiji.

V Ljubljani poteka tudi svetovalni referendum
15. 10. 2000 00.00
Na območju mestne občine Ljubljana se je ob 7. uri odprlo 241 volišč, na katerih bo približno 215.293 volilnih upravičencev vse do 19. ure lahko glasovalo tudi na svetovalnem referendumu. Na območju ljubljanske mestne občine so namreč sočasno z državnozborski volitvami pripravili tudi svetovalni referendum, na katerem bodo v skladu z zakonom o lokalni samoupravi še pred ustanovitvijo četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini ugotovili interes meščanov v zvezi z imeni, območji in pravnim statusom četrtnih skupnosti.

Referendum v Postojni
15. 10. 2000 00.00
Na območju občine Postojna sočasno z državnozborskimi volitvami poteka tudi svetovalni referendum o ukinitvi vojaškega poligona Poček. Približno 11.000 volilnih upravičencev se bo na 28 voliščih na območju te občine, ki so se odprla ob 7. uri, do 19. ure izreklo o tem, ali so "za" ali "proti" ukinitvi vojaškega vadbišča Poček.