referendum

EU poziva Črno goro k previdnosti

24. 04. 2001 00.00

Koalicija Zveza za Jugoslavijo in Liberalna zveza, ki se zavzemata za samostojno Črno goro, menita, da so bile pri volitvah nepravilnosti in napovedujeta, da ne bosta priznali izidov volitev. Tudi vodja pro-jugoslovanskega bloka Predrag Bulatović je svojim predstavnikom v volilni komisiji dal navodila, naj ne podpišejo dokumentov o izidih volitev. Bulatović se bo o domnevnih nepravilnostih na nedeljskih volitvah pogovarjal tudi z delegacijo EU, ki je na obisku v Podgorici. Gre za desetčlansko delegacijo, v kateri so predstavniki Evropske komisije ter zunanjih ministrstev Švedske in Belgije, ki se danes mudi v Podgorici, jutri pa bo obiskala še Beograd.

Bush čestital Koštunici

21. 04. 2001 00.00

Pred jutrišnjimi parlamentarnimi volitvami v Črni gori, ki bodo svojevrsten referendum pred referendumom o usodi skupne države s Srbijo, je ameriški predsednik George Bush čestital jugoslovanskemu kolegu Vojislavu Koštunici ob dnevu državnosti ZRJ, ki ga praznujejo 27. aprila.

Korak bližje ustavnim spremembam

19. 04. 2001 00.00

Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Odločitev o zaprtju rudnika Trbovlje Hrastnik

18. 04. 2001 00.00

Na današnjem rednem zasedanju je državni zbor s 46 glasovi za in nobenemu proti (navzočih 75 poslancev) po hitrem postopku sprejel zakon o poroštvu države za najetje posojil za financiranje postopnega zapiranja rudnika Trbovlje Hrastnik v letu 2001, ki bo omogočil črpanje izpadlih sredstev v višini 2,229 milijarde tolarjev. Predlog letošnjega proračuna namreč ne zagotavlja vseh sredstev, ki so predvidena v junija lani sprejetem zakonu o postopnem zapiranju rudnika in postopnem prestrukturiranju regije, zato se bo del sredstev financiral z najemom kredita, za katerega bo jamčila država.

Polovica Črnogorcev za odcepitev

13. 04. 2001 00.00

Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Ustanovitev občin pod sodnim varstvom

11. 04. 2001 00.00

Ustavno sodišče je ugotovilo neustavnost zakona o postopku za ustanovitev občin ter določitev njihovih območij (ZO), saj v predhodnem postopku za ustanovitev občin ne predvideva sodnega varstva. Presoja, če območje izpolnjuje zakonske zahteve za ustanovitev občine, je po sedaj v pristojnosti državega zbora, ta pa bi o tem lahko odločal tudi arbitrarno. Zoper njegovo odločitev, da območje ne izpolnjuje pogojev za ustanovitev občine, doslej namreč ni bilo predvideno sodno varstvo. Državnemu zboru je ustavno sodišče zato naložilo, da sodno varstvo zagotovi v enem letu, kar pomeni, da bi morala priti nova ureditev v poštev že pri lokalnih volitvah naslednje leto.

195144inđić za avtonomijo Vojvodine

11. 04. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je na obisku v Budimpešti dejal, da se srbska vlada zavzema za vnovično dodelitev statusa avtonomne pokrajine Vojvodini. Po pogovoru z madžarskim kolegom Viktorjem Orbanom je 195144inđić poudaril, da ima po ustavi Vojvodina status avtonomne pokrajine in da si srbska vlada želi decentralizacije. Zagotovil je tudi, da bo srbska vlada spoštovala izid referenduma o neodvisnosti Črne gore. O Črni gori je 195144inđić dejal, da se v vladi Srbije zavzemajo za ohranitev zvezne države, želijo pa tudi Črnogorcem omogočiti, da se sami odločijo v kakšni državi želijo živeti.

Črna gora kmalu z lastno vojsko

08. 04. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na predvolilnem zborovanju svoje koalicije Zmaga Črne gore v Nikšiću pojasnil, da želi imeti Črna gora lastno vojsko in obrambno ministrstvo, da bi njeni državljani lahko služili vojsko v svoji domovini, in ne zato, da bi s kom začela vojno. ''Mladina nikoli več ne bo sodelovala v tujih vojnah in tujih vojskah'', je dejal 195144ukanović. Vojaški rok naj bi trajal šest mesecev, vojaki pa bi ga služili v rojstnem kraju. Gre še za zadnje osamosvojitveno dejanje črnogorskih oblasti pred za najverjetneje jeseni napovedanim referendumom o neodvisnosti.

Referendum o zakonu o amnestiji

01. 04. 2001 00.00

Predstavniki sindikata paznikov in drugih delavcev v slovenskih zaporih so napovedali vložitev pobude za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o amnestiji. Za pobudo so se odločili zaradi predloga zakona o amnestiji, ki ga je pretekli teden sprejela vlada in ga poslala v parlament, saj ta po njihovem mnenju ne predstavlja akta milosti države, kakor so ga predstavili, ampak v resnici pomeni, da bo v bližnji prihodnosti brez dela ostal dobršen del paznikov in drugih delavcev v zaporih. Po napovedih naj bi pobudo podprli z več kot 270 podpisi.

Upravni odbor umaknil referendum

31. 03. 2001 00.00

Izglasovanje 156. člena, ki državni zbor zavezuje, da v šestih mesecih na predlog vlade sprejme poseben zakon o vračanju denarja vlagalcem v telefonijo, je pobudnike zadovoljilo.

Referendum bo upočasnil sprejem zakona

28. 03. 2001 00.00

Referendumska pobuda, ki so jo v DZ vložili predstavniki Vseslovenskega združenja upravičencev do vračila vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje, bo v primeru, da bo sprejeta, po mnenju državnega sekretarja za informacijsko infrastrukturo Tomaža Kalina krepko upočasnila sprejemanje novega zakona o telekomunikacijah. "Edini učinek, ki bi ga lahko dosegla ta pobuda, je, da zakon o telekomunikacijah zdaj ne bo sprejet, posledično pa tudi ne akti, ki so nanj vezani," je dejal Kalin.

195144ukanović za razvezo s Srbijo

27. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je na novinarski konferenci v Ženevi ponovil željo svoje republike po "mirni razvezi s Srbijo", preden bi "dve suvereni državi morda vzpostavili novo zvezo". Po njegovem prepričanju bi lahko Srbija in Črna gora kot suvereni državi sklenili novo zvezo, ki bi temeljila na treh skupnih točkah: diplomaciji, obrambi in monetarni zvezi. 195144ukanović je še povedal, da je po lanskem oktobru, torej po padcu Slobodana Miloševića, nastopilo bolj mirno in demokratično obdobje. Črnogorski predsednik je tudi pojasnil, da v republiki živi okoli 7 odstotkov Albancev, ki pa so v dobrih odnosih z ostalimi narodi.

Pobuda še petič v parlamentu

19. 03. 2001 00.00

Predsednik zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske (DSŠ) Albert Erjavičnik je dopoldne v DZ vložil že peto pobudo za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, tokrat podprto s 313 zbranimi podpisi. Za razliko od predhodnih štirih pobud predsednik DZ Borut Pahor - kot je napovedal ob zavrnitvi četrte vložene pobude - predlagatelje ni osebno sprejel. Pahor se je tako odločil, ker vlagatelji niti v četrtem poskusu niso uspeli zbrati 200 potrebnih podpisov volivcev, ki šele omogočajo, da se začne zbiranje 40.000 podpisov.

Nova referendumska pobuda

12. 03. 2001 00.00

Predstavniki zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske in Socialne liberalne stranke so danes predsedniku državnega zbora (DZ) Borutu Pahorju predali že četrto pobudo za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, podprto z 288 podpisi. Predsednik DZ je vlagatelje pobude ob tem opozoril, da je referendum ustavni instrument ter da je "naša skupna odgovornost, da se z nepopolnimi vlogami ne devalvira omenjenega instituta, ki je pomemben element neposredne demokracije".

Koštunica in Djukanović proti moratoriju

09. 03. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je v sinočnjem pogovoru za Radio Beograd povedal, da ne vidi veliko argumentov v prid zamisli o moratoriju na napovedani referendum o državnem statusu Črne gore. Zamisel o moratoriju je kot "povsem zgrešeno" zavrnil tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica.

Že tretja pobuda za referendum

07. 03. 2001 00.00

Predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik in Danijel Malenšek iz Socialne liberalne stranke sta v imenu pobudnikov danes predsedniku DZ Borutu Pahorju predala že tretjo pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, podprto z 260 podpisi. Po mnenju pobudnikov omenjena novela, ki jo je v zakonodajni postopek vložila vlada, ne sledi odločbi ustavnega sodišča, temveč pomeni znižanje standarda neposredne demokracije s tem, da med drugim iz 200 na 1000 dviguje število podpisov, potrebnih za veljavno vložitev pobude za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma.

Zavrnjeni referendumski pobudi

02. 03. 2001 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor je zavrnil obe v zadnjih dneh vloženi referendumski pobudi, tako pobudo Nove stranke za vložitev zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln kot tudi pobudo Deželne stranke Štajerske za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za predhodni zakonodajni referendum o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Ko je sporočil svojo odločitev, je Pahor, sledeč mnenju parlamentarne pravne službe, poudaril, da pobudi nista vloženi skladno z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi, druga tudi ne v skladu z ustavo, zato v nobenem primeru ni moč določiti roka za začetek zbiranja 40 tisoč podpisov, potrebnih za vložitev zahteve.

Se obeta nov referendum?

28. 02. 2001 00.00

Na zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo v mejne trgovine se, kot kaže, vendarle obeta pobuda volivcem za vložitev zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma: v koordinaciji z Novo stranko naj bi skupina volivk in volivcev pobudo, podprto z več kot potrebnimi 200 podpisi, danes malo pred 16. uro vložila v državni zbor.

Pobuda za potrditveni referendumu o PCP

28. 02. 2001 00.00

Nova stranka je ob podpori nekaterih sindikatov vložila pobudo za potrditveni referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Vložili so potrebnih 200 podpisov na podlagi katerih bo predsednik državnega zbora določil, do kdaj morajo zbrati podporo 40.000 državljanov za razpis potrditvenega referenduma.

Referenduma ne bo

27. 02. 2001 00.00

Predsedstvo Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije se ni odločilo za pobudo volilcem za vložitev zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo, saj je ocenilo, da mu v predpisanem roku najverjetneje ne bi uspelo zbrati 40.000 podpisov volilcev za vložitev zahteve v državni zbor. Je pa predsedstvo na današnji seji sklenilo, da bo na ustavno sodišče vložilo zahtevo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti zakona, je povedala sekretarka sindikata Karmen Leban.

V Črni gori bo referendum

20. 02. 2001 00.00

Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

Razpustitev črnogorske skupščine

16. 02. 2001 00.00

Poslanci črnogorske skupščine so včeraj sprejeli odločitev o razpustitvi skupščine, da bi v skladu z dogovorom strankarskih voditeljev predsednik republike Milo 195144ukanović lahko razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo predvidoma 22. aprila. V skladu z dogovorom strank bo moral zmagovalec volitev v čimkrajšem roku razpisati referendum o neodvisnosti Črne gore.

Evropa in ZDA si ne želita neodvisne Črne gore

07. 02. 2001 00.00

Noben evropski ali ameriški politik si ne želi, da bi Črna gora zapustila jugoslovansko federacijo in postala neodvisna država, je danes v Parizu zatrdil francoski zunanji minister Hubert Vedrine. "Kakor mi je znano, evropski in ameriški politiki ne podpirajo morebitne odcepitve Črne gore, menim pa, da ji tudi njene sosede niso naklonjene," je še dejal Vedrine.

Izraelci volijo premiera

06. 02. 2001 00.00

Danes Izraelci volijo svojega ministrskega predsednika, izbirajo pa med dvema kandidatoma, "ki ju ne marajo". To sta Ehud Barak iz Laburistične stranke dela in194160Ariel Šaron iz stranke Likud. Do poldneva po lokalnem času se je volitev udeležilo le 23,5 odstotka volilcev, kar je precej manj kot na zadnjih volitvah maja 1999, ko je bila udeležba ob istem času 29-odstotna. Najmanj ljudi prihaja na volišča v delih države z večinskom arabskim prebivalstvom, ki sicer tradicionalno voli za levico. Prvi izidi pa naj bi bili znani jutri okoli 2. ure ponoči. Volitve so razpisali potem, ko je Barak kot premier odstopil, ker je njegova vladna koalicija izgubila večino v knesetu.

ZDA ostajajo na Balkanu

03. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

Zborovanje v Podgorici

28. 01. 2001 00.00

Včeraj se je sedem tisoč pristašev udeležilo zborovanja na glavnem trgu v Podgorici. Zborovanje je pripravila liberalna aliansa Črne gore, vendar naj ne bi šlo za strankarsko zborovanje ampak zborovanje vseh ljudi, ki si želijo neodvisno in mednarodno priznano Črno goro. Na zborovanju je najprej govoril vodja Liberalne alianse Miodrag Živković. Na zborovanju ni prišlo do incidentov, razen, ko so zapeli pesem posvečeno Črni gori, ko so iz nekaj deset pušk izstrelili vse naboje. Črnogorski liberalci so zahtevali, da črnogorske oblasti razpišejo referendum z jasnim vprašanjem in obljubo, da bodo rezultate spoštovali. Liberalcem se je pridružila številna skupina javnih osebnosti, politikov, novinarje, univerzitetnih profesorjev, pisateljev in umetnikov. Po besedah govorcev lahko neodvisnost Črne Gore dosežejo z odprtostjo in vabilom vsem političnim nasprotnikom in z močno koalicijo za svobodno in demokratično Črno goro, ki vključuje stranke DPS, Liberalno alianso, Social-demokratsko stranko in vse nevladne organizacije, zveze, skupine in državljane, ki so za samostojnost. Vodja Liberalne alianse Miodrag Živković je pozval predsednika Mila 195144ukanovića, da čimprej konča strategijo aktivnega čakanja, ker s tem zmanjšuje možnosti za samostojnost Črne gore.

Redna seja DZ

25. 01. 2001 00.00

Državni zbor bo drugo redno sejo predvidoma začel s poslanskimi vprašanji in pobudami. Tako bo na prva tri opozicijska vprašanja odgovoril premier Janez Drnovšek. Prva vsebinska točka zasedanja naj bi bila odločanja o predlogih predsednika države za kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice.

Djukanović za referendum o neodvisnosti

25. 01. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanovič je danes v Podgorici napovedal, da bo referendum o neodvisnosti Črne gore razpisal po parlamentarnih volitvah v tej jugoslovanski republiki, ki so napovedane za 22. april. Po referendumu naj bi nato predčasno volili tudi novega črnogorskega predsednika, je še dodal 195144ukanović.

Volitve v Črni gori

25. 01. 2001 00.00

Črnogorske politične stranke so včeraj dosegle soglasje, da bodo predčasne volitve republiškega parlamenta 22. aprila. Novi parlament bi lahko razpisal referendum o neodvisnosti Črne gore.

Zahteva po referendumu o zaščiti Slovencev

24. 01. 2001 00.00

Desnosredinska večina v svetu Videmske pokrajine je pripravila resolucijo, s katero zahteva izvedbo referenduma o zaščiti Slovencev v Benečiji v okviru zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki čaka na potrditev v italijanskem senatu. Resolucijo so že poslali predsedniku senata Nicoli Mancinu, s tem pa želi desna sredina doseči, da bi ta postala del kolesja še pred začetkom razprave o zaščitnem zakonu, danes piše Primorski dnevnik.