republikanci

Rekordne vsote za kongresne volitve
10. 06. 2002 00.00
Ameriški predsednik George Bush in podpredsednik Dick Cheney sta doslej skupaj zbrala 68 milijonov dolarjev za kampanjo republikanskih kandidatov na letošnjih kongresnih volitvah. Vsota je rekordna, saj sta jo uspela zbrati z udeležbo na le okrog 30 prireditvah za zbiranje denarja.

Zaslišanja o 11. septembru
05. 06. 2002 00.00
Kljub negodovanju Bele hiše je skupni obveščevalni odbor senata in predstavniškega doma ameriškega kongresa včeraj začel zaslišanja o 11. septembru, ki bodo po predvidevanjih poznavalcev trajala vse do letošnjih jesenskih volitev.

Uspešna prodaja Busheve fotografije
04. 06. 2002 00.00
Republikanska stranka se pohvalila, da ji je s prodajo fotografije predsednika Georgea Busha v letalu Air Force One 11. septembra lani uspelo zbrati 1,4 milijona dolarjev.

Bush bi sam sklepal trgovinske pogodbe
05. 04. 2002 00.00
Ameriški predsednik George Bush poziva senat, da mu do 22. aprila dodeli pooblastila za svobodno trgovino. Rad bi imel proste roke pri sklepanju mednarodnih trgovinskih pogodb, zakonodajo pa zadržujejo predvsem demokratski senatorji.

Vrtanje nafte na Aljaski
15. 03. 2002 00.00
Predsednik senatnega odbora za energijo, demokrat Jeff Bingaman, je objavil poročilo o koristih vrtanja za nafto in plinom v zaščitenem živalskem naravnem parku na Aljaski, to pa se močno razlikuje od poročila republikanske administracije pod vodstvom predsednika Georgea Busha.

Greenspan previdno optimističen
28. 02. 2002 00.00
Predsednik ameriške centralne banke (Fed) Alan Greenspan je v rednem polletnem pričanju pred odborom za finančne dejavnosti predstavniškega doma ameriškega kongresa potrdil, da je ameriška recesija že končana, vendar pa okrevanje verjetno ne bo silovito.

Lay bo molčal
11. 02. 2002 00.00
Nekdanji predsednik uprave Enrona Kenneth Lay ne bo odgovarjal na vprašanja pred kongresno komisijo, ki ga bo jutri zaslišala. Po besedah njegovega predstavnika se bo skliceval na peti amandma.

Lovke segajo v vrh politike
17. 01. 2002 00.00
Enronov decembrski stečaj se razvija v enega največjih gospodarskih škandalov v ameriški zgodovini in se vse bolj poglablja, saj skorajda ni ameriškega politika, ki ne bi bil tako ali drugače povezan z njim.

Prvo leto Georga Busha mlajšega
20. 01. 2002 00.00
Ameriški predsednik George Bush danes praznuje prvo obletnico prevzema oblasti. Kljub negotovemu začetku - na položaj je bil izvoljen s pomočjo sodne odločitve - se je v enem letu povzdignil med največje ameriške predsednike.

Spopadi na Severnem Irskem
10. 12. 2001 00.00
V severnoirski grofiji Armagh je bilo po zadnjih podatkih v nedeljo zvečer v spopadih z republikanci ranjenih 21 policistov in trije vojaki.

Kongres proti sodiščem
19. 11. 2001 00.00
Odločitev ameriškega predsednika Busha, da odobri ustanavljanje tajnih vojaških sodišč za tujce, je naletela na kritike v ameriškem kongresu in to ne glede na strankarsko pripadnost.

Bush imenoval novega direktorja Nase
16. 11. 2001 00.00
Predsednik George Bush je imenoval novega direktorja ameriške vesoljske agencije. To je Sean O'Keefe, ki je doslej vodil urad za proračunsko politiko administracije Bele hiše.

Fed znova znižal obrestne mere
07. 11. 2001 00.00
Odbor za odprti trg ameriške centralne banke je že desetič letos in tretjič po terorističnih napadih 11. septembra znižal obrestne mere, da bi zaustavil nazadovanje ameriškega gospodarstva in prispeval k oživitvi gospodarskih dejavnosti.

Odbor kongresa podprl širitev Nata
03. 11. 2001 00.00
Odbor za mednarodne odnose ameriškega predstavniškega doma je podprl predlog zakona o širitvi Nata. V okviru predloga, ki predvideva tudi finančno pomoč kandidatkam za vstop v Nato, naj bi Slovenija dobila 4,5 milijona dolarjev.

Padec ameriške gospodarske rasti
31. 10. 2001 00.00
Padec ameriškega BDP za 0,4 odstotka pa je še vedno manjši od pričakovanj večine analitikov, ki so napovedovali nazadovanje za cel odstotek. Kljub temu trend gospodarskega zastoja vzbuja zaskrbljenost.

Američani priznali uničenje skladišč
27. 10. 2001 00.00
Pentagon priznava, da so v četrtek ponoči pomotoma bombardirali skladišče hrane Rdečega križa in stanovanjsko naselje v Kabulu. Predsednik George Bush pa je napovedal dodatne ukrepe za vzpodbudo gospodarstvu.

Usklajen predlog protiteroristične zakonodaje
21. 10. 2001 00.00
Senatorji in člani predstavniškega doma ameriškega kongresa so uspeli izdelati usklajen predlog protiteroristične zakonodaje, ki bo dan na glasovanje prihodnji teden.

Microsoft na Vrhovnem sodišču ni uspel
10. 10. 2001 00.00
Ameriško vrhovno sodišče ni popolnoma zavrglo ugotovitve prvostopenjskega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, da je Microsoft kršil protimonopolne zakone.

Bush za pomoč brezposelnim
05. 10. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je predlagal, da bi tri milijarde dolarjev namenili za pomoč vsem, ki so zaradi napadov izgubili delo. Po poročilu FBI se napadi na Američane arabskega porekla nadaljujejo.

Predlog cenzure v ZDA umaknjen
06. 09. 2001 00.00
Republikanci so umaknili sporni predlog zakona, po katerem bi lahko kazensko preganjali državne uradnike, ki bi novinarjem in drugim izdali informacije o delu državnih organov.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Zakon o davkih v veljavi
08. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je na slovesnosti v Beli hiši podpisal zakon o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih desetih letih in tako uresničil svojo najpomembnejšo predvolilno napoved. Davčni zakon je sicer napisan tako, da bo pošteno obremenil proračun šele proti koncu desetletja, ko bo naloga zviševanja davkov padla na ramena naslednjega predsednika.

Demokrati z večino v senatu
06. 06. 2001 00.00
V dvorani ameriškega senata bodo odstranili mizo senatorja iz Vermonta Jamesa Jeffordsa z republikanske strani dvorane in jo postavili na demokratsko stran ter tako tudi simbolično označili konec šestletne republikanske vladavine v zgornjem domu ameriškega kongresa. Jeffords sicer ni postal član demokratske stranke, ampak neodvisni senator, vendar bo sodeloval z demokrati , kar je razmerje v senatu nagnilo v prid demokratom.

Senat potrdil davčne olajšave
24. 05. 2001 00.00
Ameriški senat je sinoči z 62 glasovi proti 38 potrdil predlog zakona o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih 11 letih, pri čemer je 12 demokratov glasovalo skupaj z vsemi 50 republikanci. Demokrati so v začetku tedna sprožili serijo amandmajev k zakonu, vendar bolj zato, da bi opozorili na posamezne dele zakona s katerimi se ne strinjajo, kot pa da bi resno ovirali sprejem zakona. Senatni predlog bo moral biti usklajen s predlogom predstavniškega doma, ki predvideva 1600 milijard dolarjev olajšav v desetih letih, kar je predlagal tudi predsednik George Bush. Republikanci upajo, da jim bo uspelo oba predloga čimprej uskladiti in da bo predsednik zakon podpisal v naslednjih dneh.

Demokrati imajo večino v senatu
24. 05. 2001 00.00
Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.

Energetski načrt buri duhove
18. 05. 2001 00.00
Energetski načrt, ki ga je v četrtek razgrnil ameriški predsednik George Bush, je po vsem svetu naletel na ostre kritike. V Združenih narodih so ga označili kot katastrofalnega, enako menijo tudi v vseh večjih mednarodnih okoljevarstvenih organizacijah. Nad Bushevim načrtom, ki predvideva gradnjo na stotine jedrskih elektrarn in črpanje nafte na doslej zaščiteni Aljaski, ne predvideva pa ekološkega varčevanja, so razočarani tudi v Evropski uniji.

Republikanski ukrepi v ZDA
17. 05. 2001 00.00
Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

ZDA za sklad proti aidsu
10. 05. 2001 00.00
Generalni sekretar OZN Kofi Annan naj bi od ameriškega ministra za zdravstvo in socialo Tommyja Thompsona dobil zagotovilo, da bodo ZDA letos namenile 200 milijonov dolarjev v svetovni sklad za boj proti aidsu, katerega ustanovitev je predlagal sam Annan. Poleg Thompsona se je sestanka udeležil tudi državni sekretar Colin Powell, ki vodi delovno skupino administracije za boj proti aidsu. Poleg uvodnih 200 milijonov pa ZDA razmišljajo, da bi naslednje leto plačale še 500 milijonov dolarjev. Uradna objava ameriške donacije naj bi prišla na vrsto v petek med obiskom nigerijskega predsednika Oleseguna Obasanja v ZDA. Namen globalnega sklada proti aidsu je združitev različnih pobud v ta namen in s tem učinkovitejše ukrepanje v boju proti tej bolezni, ki grozi, da bo zdesetkala prebivalstvo Afrike.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.