republikanci

Zborovanje za pravice homoseksualcev

01. 05. 2000 17.45

V ameriški prestolnici Washington je bilo včeraj po letu 1993 drugo največje zborovanje homoseksualcev v ameriški zgodovini. Po ocenah policije in novinarjev se je zborovanja na travniku National Mall udeležilo več kot 200.000 homoseksualcev in drugih, organizatorji pa so sporočili, da jih je bilo blizu milijon.

Psihiatri proti obiskom družine iz Miamija

27. 04. 2000 11.43

Otroška psihiatrinja Paulina Kemberg z Univerze Cornell, ki je po naročilu ameriške vlade pregledala kubanskega dečka Eliana Gonzalesa, je priporočila, da bi bilo za fantovo psihično stanje najbolje, če se nekaj časa še ne bi srečal s sorodniki iz Miamija, kjer je preživel pet mesecev, preden so ga v soboto prisilno prevzeli in izročili v skrb očetu Juanu Gonzalesu. Očetov odvetnik Gregory Craig pa je medtem na prizivno sodišče v Atlanti vložil prošnjo za predstavljanje sina v sodnem postopku za pridobitev političnega azila, ki so ga v Elianovem imenu začeli odvetniki družine iz Miamija.

Bush išče glasove pri homoseksualcih

21. 04. 2000 08.06

Ameriški republikanski kandidat za predsednika George Bush se je v mestu Austin v zvezni državi Teksas srečal z vodilnimi homoseksualnimi republikanci. Predsedniški kandidat je pozval homoseksualne Američane, naj se v volilnem boju zavzamejo zanj in pri tem namignil, da si prav lahko predstavlja tudi homoseksualca v svojem kabinetu. Doslej se Bush ni izkazal kot podpornik istospolno usmerjenih, za tisk pa je povedal, da še vedno nasprotuje porokam med istospolnimi partnerji in posvojitvam otrok med homoseksualci.

Ameriški kongres sprejel proračun

14. 04. 2000 09.59

Oba domova ameriškega kongresa sta sinoči sprejela predlog proračuna za fiskalno leto 2001 v višini 1,83 bilijona dolarjev, ki ga je Bela hiša takoj označila za strankarskega. Za proračun so namreč skoraj v celoti glasovali republikanci, proti pa so bili demokrati, ker naj bi bilo v njem preveč nepremišljenih davčnih olajšav ter krčenja nekaterih vladnih programov.

Clinton za zakon o orožju

08. 03. 2000 10.50

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči pozval kongres, naj čimprej uskladi predloga zakona o orožju iz predstavniškega doma in senata, ter mu pošlje v podpis skupni predlog. Clinton se je po trditvah Bele hiše s tem odzval na zadnje tragične dogodke v Michiganu in Pennsylvaniji, republikanci, ki nasprotujejo večjim omejitvam pravice do orožja, pa ga obtožujejo, da temo izkorišča v predvolilne namene.

Bush ohranja mirne živce

25. 02. 2000 11.31

Guverner Teksasa George Bush, ki je v torek utrpel huda politična poraza proti senatorju iz Arizone Johnu McCainu v tekmi za pridobitev nominacije republikanske stranke za letošnje predsedniške volitve, se ne pusti zmesti in vztraja, da bo prav on postal nasprotnik demokratu na splošnih volitvah. Bush je za konec tedna pripotoval v Teksas, McCain pa se je iz zvezne države Washington odpravil v Kalifornijo, ki je ena od najpomebnejših držav glede števila delegatskih glasov za strankarsko konvencijo v začetku avgusta.

Američane zanimata šolstvo in morala

20. 01. 2000 09.54

Glede na rezultate zadnje raziskave javnega mnenja, ki so jo skupaj pripravili republikanci in demokrati, bi se moral naslednji predsednik ZDA najbolj ukvarjati z vprašanji šolstva, moralnih vrednot in zdravstvenega varstva.

Poslansko zbornico čaka še potrditev

23. 12. 1999 14.03

Petdnevna vladna kriza v Italiji, najkrajša v zgodovini republike, je končana. Stari-novi mandatar Massimo D'Alema je predstavil novo vlado, ki je včeraj že zaprisegla. Senat je o zaupnici glasoval že včeraj, poslanska zbornica pa danes. 177 senatorjev je glasovalo za novo levosredinsko vlado, 100 pa jih je bilo proti. D'Alema je še dejal, da bo glavna naloga novega kabineta uveljavitev novega volilnega zakona.

Zavrnitev podpisa pogodbe

14. 10. 1999 13.54

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj kljub zavrnitvi senata, kjer imajo večino republikanci, dejal, da bodo ZDA sčasoma ratificirale sporazum o splošni prepovedi izvajanja jedrskih poskusov (CTBT). Dodal je, da ameriški moratorij na izvajanje tovrstnih poskusov iz leta 1992 še vedno velja. Ob tem je navedel tudi razlog zavrnitve pogodbe, ki naj ne bi zagotavljala prave zaščite za ameriško ljudstvo.

Clinton za odlog ratifikacije CTBT

12. 10. 1999 11.16

Ameriški predsednik Bill Clinton je vodji večine v senatu, republikancu Trentu Lottu poslal pismo, v katerem je zaprosil za odlog glasovanja o ratifikaciji sporazuma o popolni prepovedi jedrskih poskusov (CTBT), o čemer naj bi senat odločal danes ali jutri. Clinton je v zadnjih dneh močno povečal javni pritisk na senatorje, potem ko so republikanci v senatu Belo hišo in demokrate presenetili z negativnim odnosom do ratifikacije. Clintonovo pismo Lottu je bilo v skladu z zahtevo slednjega, da bo morda pripravljen razmisliti o odlogu ratifikacije, če Clinton za to zaprosi pismeno in obljubi, da do konca svojega mandata ne bo več zahteval ratifikacije. Slednjega v Clintonovem pismu ni bilo moč najti.

Ulstrska policija bo morala odpreti vrata katolikom

09. 09. 1999 18.34

Severnoirska policija bo morala v prihodnje v svoje vrste bolj množično rekrutirati katolike, člani političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Fein pa bodo lahko sodelovali pri nadzoru njenega dela, med drugim predvidevajo predlogi za reformo ulstrske policije, ki so jih danes uradno objavili v Belfastu.

Nadaljevanje mirovnega procesa v Severni Irski

01. 07. 1999 21.34

Pogajanja političnih strank Severne Irske, ki naj bi rešila mirovni proces, se nadaljujejo že četrti dan, čeprav se je rok iztekel že opolnoči.

George Bush podira vse rekorde pri zbiranju denarja za kampanjo

01. 07. 1999 08.30

Teksaški guverner George Bush ml., sin nekdanjega ameriškega predsednika Busha, podira vse rekorde pri zbiranju denarja za svojo predsedniško predvolilno kampanjo, čeprav še ni niti uradno vložil kandidature za nominacijo republikanske stranke. George Bush ml. je v prvih šestih mesecih letos za kampanjo zbral več kot 36 milijonov dolarjev. Njegov najverjetnejši nasprotnik na volitvah leta 2000, podpredsednik ZDA Al Gore, je doslej zbral nekaj več kot 18 milijonov dolarjev. Gore je tudi že vložil uradno kandidaturo.

Holbrooke spet talec strankarskih igric

29. 06. 1999 12.42

Nesojeni ameriški veleposlanik v ZN Richard Holbrooke vsaj še nekaj časa ne bo zasedel položaja, na katerega ga je pred več kot letom dni predlagal predsednik Bill Clinton. Republikanski člani senatnega odbora za mednarodne odnose, kjer Holbrooke prestaja zaslišanja pred potrditvijo imenovanja v senatu, grozijo, da bo moral Holbrooke še nekaj časa počakati, ker je državna sekretarka Madeleine Albright premestila neko uslužbenko.

Republikanci popustili pod pritiskom javnosti

14. 05. 1999 09.36

Republikanski senatorji so hitro ugotovili, da so se krepko ušteli, ko so v sredo zrušili predlog zakona, ki ga je pripravil demokrat Frank Lautenberg, in glasovali proti uzakonitvi obveznih preverjanj morebitne kriminalne preteklosti kupcev na posebnih sejmih orožja. Republikanci so si po ogorčenem odzivu javnosti in predsednika ZDA Billa Clintona premislili in napovedali, da bodo še ta teden pripravili novo glasovanje in tokrat glasovali za obvezni pregled.

Ameriški kongres vse bolj zmeden glede politike do Kosova

01. 05. 1999 09.15

Ameriški kongres v zadnjih dneh pošilja predsedniku Billu Clintonu, javnosti in tudi predsedniku ZR Jugoslavije Slobodanu Miloševiću precej zmedene signale glede pripravljenosti za reševanje kosovske krize. Potem ko je sredi tedna propadel predlog resolucije s katero bi predsednika Clintona podprli v prizadevanjih za reševanje kosovske krize, je v petek 17 članov predstavniškega doma vložilo celo tožbo, češ da Clinton s posegom na Kosovu krši ustavo. Tožba je delo republikancev, čeprav je med vlagatelji tudi nekaj demokratov.

Kongresni odbor podvojil Clintonovo prošnjo za financiranje operacije na Kosovu

30. 04. 1999 08.52

Odbor za proračunska sredstva predstavniškega doma ameriškega kongresa, ki jih je predsednik ZDA Bill Clinton prosil za financiranje ukrepa proti ZR Jugoslaviji, je več kot podvojil zahtevana sredstva. Clinton je kongresnike zaprosil, da mu odobrijo izredna sredstva v višini šest milijard dolarjev, odbor predstavniškega doma pa je vojski namenil skoraj 13 milijard dolarjev.

Predstavniški dom omejil Clintonove pristojnosti glede kopenskega posega na Kosovu

29. 04. 1999 07.24

Ameriški predstavniški dom je danes sprejel odločitev, da se mora predsednik Bill Clinton za morebitno napotitev kopenskih enot na Kosovo najprej posvetovati s spodnjim domom ameriškega kongresa. Če predstavniški dom ne da zelene luči za akcijo, je tudi ne bo financiral.

Predstavniški dom omejil Clintonove pristojnosti glede kopenskega posega na Kosovu

28. 04. 1999 22.44

Ameriški predstavniški dom je danes sprejel odločitev, da se mora predsednik Bill Clinton za morebitno napotitev kopenskih enot na Kosovo najprej posvetovati s spodnjim domom ameriškega kongresa. Če predstavniški dom ne da zelene luči za akcijo, je tudi ne bo financiral.

Ameriški kongres bo morda le prispeval k UNFPA

16. 04. 1999 08.40

Člani odbora za mednarodne odnose v predstavniškem domu ameriškega kongresa so se s 23 glasovi proti 17 odločili, da celotnemu predstavniškemu domu predlagajo vnovično financiranje Sklada Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA). Predstavniški dom bo o tem glasoval prihodnji teden.

Kongres se bo spopadel o vlogi ZDA pri sporu o Kosovu

11. 04. 1999 20.35

Ameriški kongresniki se bodo v ponedeljek s pomladanskih počitnic vrnili na delo v Washington, kjer je pričakovati ostre besedne spopade glede politike predsednika Billa Clintona do Kosova. Večina demokratov in nekaj republikancev bo to politiko skoraj gotovo zagovarjala, večji del republikancev pa se pripravlja na ostre kritike, čeprav javnost zračne napade večinoma podpira.

Japonska in avstralska vlada vložili protest proti ZDA

23. 03. 1999 09.41

Japonska in avstralska vlada sta skupaj vložili protest proti ZDA zaradi nameravane vzpostavitve novih kvot za uvoz jekla v ZDA. Visoki predstavniki obeh držav so ameriški kongres obtožili, da ne spoštuje obveznosti v skladu s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Republikanci z območij, kjer proizvajajo jeklo, so se prejšnji teden pridružili demokratski manjšini pri vložitvi predloga zakona za zmanjšanje uvoza tujega jekla, kljub temu da so iz bele hiše zagrozili z vetom. Kot je povedal minister za mednarodno trgovino in industrijo Kaoru Yosano, predlagani zakon krši pravila WTO. Po pogovorih z namestnikom avstralskega ministrskega predsednika Timom Fischerjem je japonski minister dodal, da so nad spornimi potezami ameriškega kongresa zelo zaskrbljeni.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona

10. 03. 1999 09.28

Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Zmerni republikanci iščejo poti do političnega preživetja

20. 02. 1999 12.27

Skupina 150 republikancev je pozvala člane kongresa iz te stranke, naj končajo besedno >>partizansko vojno<< z demokrati. Nadaljevanje zaostrovanja in sovražnosti, po besedah zmernih republikancev, samo slabša ugled in podporo stranki po spodletelem poskusu odstavitve Clintona.

Senat o procesu sojenja Billu Clintonu

10. 02. 1999 11.46

Ameriški senat, ki je včeraj začel sklepno razpravo v procesu proti predsedniku Billu Clintonu, je zavrnil predlog, da bi razprava potekala javno. Predlog bi moralo podpreti 67 senatorjev, vendar jih je za to glasovalo le 59.

Tožilstvo in obramba bosta predstavila sklepni govor

08. 02. 1999 17.49

Na procesu proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ki poteka v senatu, bosta danes tožilstvo in obramba predstavila sklepni govor.

Monica Lewinsky ponovila staro zgodbo, Starr prestopa mejo dobrega okusa

02. 02. 1999 08.51

Nekdanja pripravnica v Beli hiši Monica Lewinsky je v ponedeljek upraviteljem impeachmenta ponovila zgodbo o svojem razmerju s predsednikom Billom Clintonom. Zaslišanje, ki so ga snemali na videokaseto, je trajalo okrog pet ur, po prvih podatkih pa Lewinskyjeva ni povedala nič novega, kar bi opravičevalo nadaljevanje postopka proti Billu Clintonu v senatu.

Republikanci izglasovali nadaljevanje sojenja predsedniku Clintonu

29. 01. 1999 08.37

Glasovalni stroj republikanske večine v ameriškem senatu je v četrtek deloval kot namazan in dokončno pokopal še zadnje sledi dvostrankarstva (bipartisanship), ki je zaznamovalo začetek sojenja proti predsedniku Billu Clintonu.

Konzervativni republikanci jedro prizadevanj za odstavitev Clintona

10. 01. 1999 09.34

Spolni škandal predsednika Billa Clintona in nekdanje pripravnice v Beli hiši Monice Lewinsky se je od začetka minulega leta do danes nepredvidljivo valil po ameriškem političnem odru, pri čemer se neko dejstvo ni spreminjalo. To je odkrito sovraštvo okrog 30 odstotkov Američanov do svojega predsednika in vsega, kar pooseblja.

Clinton želi povečati proračun za vojaške namene

02. 01. 1999 12.00

Ameriški predsednik Bill Clinton namerava od kongresa zahtevati povečanje proračunskih sredstev za področje obrambe za skupno sto milijard dolarjev v prihodnjih šestih letih, piše v današnji številki ameriški New York Times.