republikanci

Dedek Mraz in politika
17. 12. 1998 08.41
Ameriški demokrati in republikanci svoje privržence zbirajo v krogu priljubljenih oseb, Dedek Mraz pa bi se verjetno kljub temu izrekel za neodvisnega, so pokazali izidi javnomnenjske raziskave.

ZDA: Pravosodni odbor sprejel še četrti člen zahteve po odstavitvi predsednika Clintona
13. 12. 1998 10.13
Pravosodni odbor predstavniškega doma ameriškega kongresa je sinoči sprejel še četrti člen zahteve po odstavitvi ameriškega predsednika Billa Clintona, ki slednjemu očita zlorabo oblasti in vpliva, da bi prikril afero z Monico Lewinsky. Za sprejem člena je glasovalo 21 republikancev, proti pa je bilo 16 demokratov.

Demokrati pripravljajo pokop impeachmenta
25. 11. 1998 09.08
Demokratski člani ameriškega kongresa že pripravljajo predlog resolucije, po kateri bi predsedniku Billu Clintonu izrekli ukor ter na kratko obsodili njegovo razmerje z Monico Lewinsky in laganje, na impeachment pa bi pozabili.

Newt Gingrich presenetljivo napovedal odstop s položaja
07. 11. 1998 10.38
Predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa, republikanec Newt Gingrich je sinoči sporočil, da od prihodnjega januarja ne bo več opravljal dolžnosti predsednika predstavniškega doma in da torej ne bo več vodil republikanske večine v spodnjem domu. Obstaja tudi verjetnost, da bo odšel iz kongresa. Odločitev je sprejel tri dni po parlamentarnih volitvah, na katerih so Republikanci utrpeli izgubo, ki ogroža njihov nadzor v domu.

Demokrati pridobili sedeže v predstavniškem domu, republikanci kljub temu ohranili večino
04. 11. 1998 09.53
Kot kažejo izidi vzporednih volitev, ki so jih objavile ameriške televizijske hiše, naj bi demokratska stranka na torkovih volitvah, na katerih so Američani volili nov predstavniški dom, tretjino senata in 36 guvernerjev, dobila večino v predstavniškem domu. To se je zgodilo prvič po letu 1934.

V ZDA odprli volišča
03. 11. 1998 13.54
V Združenih državah so se davi, ponekod že ob 6. uri po lokalnem času, odprla volišča. Na današnjih volitvah bodo Američani izvolili novo poslansko zbornico, tretjino senata in 36 guvernerjev.

Ameriške tobačne tovarne namenjajo velika sredstva za spreminjanje zakonodaje
31. 10. 1998 09.21
Tobačna industrija v ZDA je v prvi polovici letošnjega leta za lobiranje kongresa in zveznih uradov namenila več kot 40 milijonov dolarjev, pri čemer je bil namen lobiranja preprečitev uvedbe zakonodaje, ki bi za cigarete uvedla nove regulative in davke. Glede na enako lanskoletno obdobje, ko je pet največjih tobačnih družb tej dejavnosti namenilo 15 milijonov dolarjev, gre za 167-odstotno povečanje. Poleg omenjene vsote so letos za televizijske reklame, ki nasprotujejo poostreni zakonodaji, porabili dodatnih 40 milijonov dolarjev, za donacije strankam in kandidatom v tem volilnem obdobju pa 5,6 milijona dolarjev. Republikanci so v senatu junija dejansko preprečili sprejetje zakonodaje, ki bi dala vladi nova pooblastila za regulacijo nikotina in bi v 25 letih z zvišanjem davka na škatlico cigaret za 1,1 dolarja proračunu prinesla 516 milijard dolarjev.

Loterija Republikancev s Clintonovo afero
28. 10. 1998 15.58
Manj kot teden dni pred ameriškimi kongresnimi volitvami, ki so napovedane za 3. november, se je republikanska stranka odločila tvegati in začela objavljati predvolilne oglase, povezane s predsednikovimi spolnimi škandali, predvsem zadnjim z Monico Lewinsky. Republikanci so bili glede tega vprašanja doslej previdni, predvsem zaradi negativnega odziva javnosti, ki v splošnem podpira predsednikovo delo in si ne želi njegove odstavitve.

Pravosodni odbor o impeachmentu
05. 10. 1998 13.43
Odbor za pravosodje predstavniškega doma ameriškega kongresa bo v ponedeljek glasoval o odprtju uradne preiskave o impeachmentu za predsednika ZDA Billa Clintona. Odbor je glede tega vprašanja razdeljen glede na strankarsko pripadnost.

Amerika čaka na posnetke Clintonovega pričanja
21. 09. 1998 09.30
Ko bo ameriški predsednik Bill Clinton danes govoril pred generalno skupščino OZN v New Yorku, bo pozornost večine Američanov namenjena napovedanemu predvajanju posnetkov zaslišanja predsednika pred tožilci Kennetha Starra. Predvajanje posnetkov je omogočil odbor za pravosodje predstavniškega doma ameriškega kongresa, v katerem imajo večino republikanci.

Republikanci zahtevajo objavo videoposnetka pričanja Clintona
16. 09. 1998 10.05
Republikanski poslanci so v predstavniškem domu ameriškega kongresa zahtevali objavo videoposnetka pričanja predsednika Billa Clintona pred veliko poroko o svojem razmerju z Monico Lewinsky. Predsednik Clinton se je na možnost razkritja novih obremenilnih dokazov odzval z imenovanjem posebnega svetovalca, ki naj bi mu pomagal v boju proti zahtevi po odstavitvi. Kot so sporočili iz Bele hiše, bo Gregory Craig, sicer direktor za načrtovanje v zunanjem ministrstvu, koordiniral pogovore s pravno komisijo predstavniškega doma.

Darka Zupana odpeljali k sodniku za prekrške
31. 08. 1998 11.06
Darka Zupana, ki je ta konec tedna pred poslopjem vlade ponovno začel gladovno stavkati, so policisti zjutraj odpeljali na policijsko postajo Center, nato pa ga bodo zaradi kršitve javnega reda in miru predali sodniku za prekrške, je STA izvedela na Upravi za notranje zadeve Ljubljana.

Clinton dal veto na republikanski zakon o šolstvu
22. 07. 1998 08.11
Ameriški predsednik Bill Clinton je dal veto na predlog zakona, ki so ga pripravili republikanci in ki bi dejansko omogočil davčne olajšave za starše, ki pošiljajo svoje otroke v drage zasebne šole.

Bo Sinn Fein podprl mirovni sporazum?
20. 04. 1998 07.48
Kongres političnega krila Irske republikanske armade (IRA), Sinn Feina, ki je ta konec tedna potekala v Dublinu, vzbuja upanje, da bodo tudi katoliški republikanci podprli mirovni sporazum za Severno Irsko, potem ko ga je v soboto množično podprla največja protestantska unionistična stranka.

Newyorški senatorji o uporabi mrtvečeve sperme
09. 03. 1998 08.45
Nasprotja med demokrati in republikanci se v senatu zvezne države New York kažejo tudi pri doslej neobdelani temi - kdo lahko odloča o uporabi sperme moškega, ki je umrl.

Poziv k miru na Severnem Irskem
29. 12. 1997 18.11
Osrednji stranki republikancev in protestantov na Severnem Irskem sta po zelo nemirnem koncu tedna pozvali k miru v pokrajini. Drugi človek političnega krila Irske republikanske armade (IRA) Sinn Feina Martin McGuinness je dejal, da je sedanji čas zelo napet, zato je pomembno ohraniti hladno kri. Vodja najpomembnejše protestantske stranke v Ulstru David Trimble pa je izrazil upanje, da se bo premirje obdržalo. Britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlan je v Belfastu sklicala sestanek z odgovornimi za varnost v Ulstru, na katerem naj bi ocenili položaj po napetem koncu tedna. Na sestanku sodeluje tudi direktor zapora Maze, kjer so v soboto republikanci ubili vidnega pripadnika lojalistov Billyja Wrighta.

Predčasne parlamentarne volitve na Češkem?
02. 12. 1997 14.37
Češki socialdemokrati (ČSSD) so predlagali predčasne parlamentarne volitve najkasneje do 30. julija prihodnje leto. Samo na ta način je moč rešiti sedanjo krizo v državi, so sklenili na sestanku poslanskega kluba, ki se je v ponedeljek zavlekel pozno v noč. Stranka ČSSD je najmočnejša opozicijska sila na Češkem.