rupel

Letos boljši odnosi s Hrvaško
02. 01. 2001 00.00
Potem ko v minulem letu pri reševanju odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško ni prišlo do napredka kljub številnim izjavam politikov obeh držav o njihovi rešljivosti, naj bi po napovedih Ljubljane v odnosih med državama leta 2001 nastopili boljši časi. Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob izteku minulega leta ureditev odnosov s Hrvaško izpostavil kot eno od prednostnih nalog vlade in menil, da je odprta vprašanja moč rešiti v nekaj mesecih. Napovedano je srečanje notranjih ministrov, vendar o datumu še ni govora.

Rupel pisal Diniju
22. 12. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je pisal italijanskemu kolegu Lambertu Diniju v zvezi s sprejemanjem globalnega zaščitnega zakona za slovensko manjšino.

Na današnji seji vlade
21. 12. 2000 00.00
Vlada je sprejela program kratkoročnih ukrepov v zvezi z odstranjevanjem odpadkov živalskega izvora zaradi preprečitve tveganja okužbe z BSE. Potem ko je vlada sprejela šestmesečno prepoved uporabe mesno-kostne moke, je namreč spoznala, da se moka tudi po preteku tega roka ne bo uporabila za prehrano živali, je povedal državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Radovan Tavzes. Mesno-kostno moko, ki jo iz živalskih odpadkov izdeluje ljubljanski Koto, bo zato potrebno uničiti. Vlada je tako sprejela uredbo o vpeljavi javne službe za odstranjevanje živalskih odpadkov, z mednarodnim razpisom pa namerava poiskati najugodnejšo možnost sežiga mesno-kostne moke. Ministrstva za okolje in prostor, za kmetijstvo ter za finance pa je vlada zadolžila, da pripravijo dolgoročne ukrepe za financiranje uničevanja mesno-kostne moke, tako da bi v kar najmanjši meri prizadeli slovenske pridelovalce mesa.

Rupel sprejel Slovence iz Avstrije
20. 12. 2000 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel predstavnike slovenske manjšine v Avstriji. Kot je izjavil po pogovorih, so na srečanju izrazili zadovoljstvo ob nedavni odločitvi avstrijskega ustavnega sodišča, ki je priznalo uradno rabo slovenščine tudi v krajih, kjer živi manjši delež Slovencev kot je doslej določala uredba avstrijske vlade. Po ministrovih besedah pomeni ta odločitev sodišča bistveno širšo in dosledno uporabo slovenščine. Napovedal je tudi, da se bo v začetku prihodnjega leta na Dunaju srečal z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, s katero bosta govorila tudi o zaščiti manjšine.

Rupel s predstavniki manjšine v Italiji
19. 12. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki slovenske manjšine v Italiji, s katerimi se je pogovarjal o vseh pomembnejših vprašanjih, ki zadevajo slovensko manjšino v Italiji, največ pozornosti pa so posvetili zakonu o globalni zaščiti Slovencev v Italiji, ki ta hip čaka na potrditev v italijanskem senatu. Kot je povedal minister Rupel, bo slovenska vlada storila vse, kar je v njeni moči, da bi bil zakon v senatu sprejet čimprej oziroma še v tem sklicu.

Rupel pisal Piculi
11. 12. 2000 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob koncu tedna pisal hrvaškemu kolegu Toninu Piculi, v katerem je izrazil prepričanje, da je treba nadaljevati dialog med državama tam, kjer se je končal ob obisku hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji spomladi letos.

Svilanović sklenil obisk v Sloveniji
10. 12. 2000 00.00
Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović je dvodnevni obisk v Sloveniji sklenil z jutranjim sprehodom po starem jedru Ljubljane. Med ogledom prestolnice ga je spremljal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Vodji diplomacij sta včeraj podpisala sporazum o ponovni vzpostavitvi diplomatskih stikov med državama.

Slovenija in ZRJ podpisali sporazum
09. 12. 2000 00.00
Slovenski in jugoslovanski zunanji minister Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Svilanović pri Drnovšku
09. 12. 2000 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes sprejel jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića. Sogovornika sta pozdravila podpis sporazuma o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama, ki ga je dopoldne s Svilanovićem podpisal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Vlada o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ
08. 12. 2000 00.00
Vlada, ki je danes na svoji drugi seji govorila predvsem o jutrišnjem obisku jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Sloveniji in odnosih z EU, je sprejela sporazum o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ, za koordinatorja slovenske pogajalske skupine za nasledstvo pa imenovala Mirana Mejaka, ki je do nastopa prejšnje prehodne vlade to nalogo že opravljal, je po seji vlade povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sporočil je tudi imeni dveh novih državnih sekretarjev v zunanjem ministrstvu. To bosta Ignac Golob in Miha Pogačnik.

Drnovšek in Rupel na vrhu EU
07. 12. 2000 00.00
Premier Janez Drnovšek se skupaj z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom udeležuje vrhunskega zasedanja Evropske konference, ki združuje članice EU in kandidatke za članstvo. Srečanje je sklicano tik pred začetkom vrhunskega zasedanja unije, na katerem naj bi petnajsterica dosegla dogovor o institucionalnih reformah in s tem odprla pot za izvedbo širitve. Zasedanje na vrhu se bo začelo s podpisom Evropske listine temeljnih pravic. Po tradicionalnem srečanju s predsednico Evropskega parlamenta bodo razprave posvečene širitvi, ekonomskim in socialnim temam, skupni zunanji in varnostni politiki, skupni evropski varnostni in obrambni politiki, aktualnim mednarodnim vprašanjem in drugim temam. Slovenska vlada od vrha EU v Nici pričakuje, da bo dosežen dogovor o notranji institucionalni reformi unije, ki je nujen predpogoj za širitev.

Usklajeni sociala in zaposlovanje
06. 12. 2000 00.00
Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Jorasa privedli v Pulj
06. 12. 2000 00.00
Hrvaški policisti so ob 7.45 na mejnem prehodu Dragonja ustavili slovenskega državljana Joška Jorasa in ga, ne da bi mu pokazali nalog za privedbo, odpeljali na hrvaško Carinsko upravo v Pulj, je po telefonskem pogovoru s stranko povedal Jorasov odvetnik Danijel Starman. Jorasa so hrvaški organi odpeljali na zaslišanje v Pulj, ker ni poravnal carinskih dajatev. Slovenski državljan zdaj čaka na zaslišanje pred komisijo za carinske prekrške, kjer je tudi sodnik za prekrške, kar pa bo storil le v navzočnosti diplomatskega predstavnika RS, je Jorasovo stališče povzel odvetnik Starman. Ob 14 . uri se je Joško Joras v Pulju sestal z diplomatskim predstavnikom RS ter ga informiral o poteku minulih dogodkov. Po odvetnikovih napovedih se bo Joras pred pristojnimi hrvaškimi oblastmi branil z molkom oziroma bo izjavo odklonil v prisotnosti diplomatskega predstavnika. "Prepričan sem, da bo ponovil kot že večkrat, da ni šel čez državno mejo, temveč je šel domov v hišo, ki ima hišno številko Sečovlje 1. Od hrvaških oblasti na ta naslov ni prejel nobenega obvestila," je dejal Starman. Hrvaške oblasti Jorasu očitajo, da je storil carinski prekršek, ker je konec oktobra, ne da bi plačal carino, na svoj dom pripeljal pomivalni stroj. Zaplet na meji se je zgodil, ker je dostop do Mlinov možen le prek slovensko?hrvaškega mejnega prehoda Dragonja. Ob tem dogodku je koprski odvetnik povedal, da je Civilna družba za meje v Istri (CD) v torek naslovila na premiera Janeza Drnovška prošnjo za sprejem in delovni pogovor s predstavniki CD.

Usklajeno še eno poglavje
05. 12. 2000 00.00
Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Vzpostavitev diplomatskih odnosov v 10 dneh
02. 12. 2000 00.00
Zunanja ministra Slovenije in ZRJ Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta se v včerajšnjem telefonskem pogovoru dogovorila, da bo jugoslovanski zunanji minister v desetih dneh obiskal Slovenijo. Ob tej priložnosti naj bi prišlo do vzpostavitve diplomatskih odnosov med državama.

Podpisi za odpravo Avnojskih sklepov
29. 11. 2000 00.00
V avstrijskem parlamentu so predsedniku parlamenta Heinzu Fischerju danes predali peticijo za odpravo avnojskih sklepov in Beneševih dekretov, v podporo kateri je Platforma za človekove pravice zbrala 24.000 podpisov.

DZ prihodnji teden
25. 11. 2000 00.00
Državni zbor bo predvidoma v četrtek popoldne na izredni seji odločal o imenovanju ministrov nove vlade, od ponedeljka do četrtka opoldne pa se bodo ministrski kandidati predstavili pred pristojnimi delovnimi telesi DZ. V ponedeljek se bodo pristojnim parlamentarnim odborom predstavili štirje ministrski kandidati, in sicer odboru za notranje zadeve kandidat za notranjega ministra Rado Bohinc in kandidat za pravosodnega ministra Ivo Bizjak, odboru za zunanjo politiko kandidat za zunanjega ministra Dimitrij Rupel ter kandidat za ministra brez listnice za evropske zadeve Igor Bavčar.

Kdo bo minister?
14. 11. 2000 00.00
Ministrski

Konstituiranje državnega zbora
24. 10. 2000 00.00
Državni zbor bo formalno konstituiran, ko bo potrjen en mandat več od polovice, se pravi šestinštirideset mandatov. Za konstituiranje je potrebno izvoliti tudi vodstvo, se pravi predsednika in tri podpredsednike. Tudi za te položaje pa bodo potrebna pogajanja.

Danes uradni izidi volitev
24. 10. 2000 00.00
Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Neposredne mandate dobilo 60 kandidatov
17. 10. 2000 00.00
Seznam tistih, ki bodo prihodnja štiri leta sedeli v poslanskih klopeh nove velike dvorane državnega zbora, je sicer že znan, po oblikovanju nove vlade pa se bo najverjetneje še spremenil. Neposredne mandate je dobilo več kot šestdeset kandidatov.

Meja v Piranskem zalivu je že narisana?
28. 09. 2000 00.00
Slovensko zunanje ministrstvo je zanikalo pisanje novinarja Vlada Zagorca v včerajšnji izdaji Večernjega lista pod naslovom Meja v Piranskem zalivu je že narisana. Ministrstvo poudarja, da hrvaškim oblastem doslej ni bil predan še noben dokument, ki bi zarisoval mejo v Piranskem zalivu, zato navedbe novinarja ne držijo. Po trditvah hrvaškega dnevnika je vest, da je predlog hrvaško-slovenske morske meje že na papirju, potrdil tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Narisana naj bi bila tako, da zadovolji tako hrvaški interes, da zadrži neposredno mejo z Italijo, kot tudi interes Slovenije za neposreden dostop iz slovenskega teritorialnega morja do mednarodnih voda Jadrana in za celovitost Piranskega zaliva.

Svet LDS potrdil kandidatno listo
12. 09. 2000 00.00
Svet Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je na popoldanski za javnost zaprti seji z veliko večino glasov potrdil predlog kandidatne liste za letošnje državnozborske volitve, ki ga je stranka predstavila na sobotni volilni konvenciji v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Seja biroja Liberalne internacionale
02. 09. 2000 00.00
Na povabilo Liberalne demokracije Slovenije (LDS) je potekala v Ljubljani seja biroja Liberalne internacionale (LI). Ena izmed glavnih tem seje biroja Liberalne Internacionale (LI) je bila priprava na kongres, ki bo konec oktobra v kanadskem mestu Ottawa. Konkresa LI se bo udeležil tudi predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je tudi podpredsednik LI, je povedal Dimitrij Rupel. Na kongresu, na katerem pričakujejo od 300 do 400 udeležencev, bodo natančneje oblikovali stališča LI zlasti do procesov globalizacije, je povedala predsednica biroja Annemie Neyts Uyttebroec.

Priprave LDS na volitve v polnem teku
26. 08. 2000 00.00
Ožje vodstvo LDS v prostorih portoroškega hotela Palace danes končuje predvolilni programski posvet, ki ga je začelo včeraj. Predsednik stranke, ki je zadnjih nekaj mesecev v opoziciji,

Peterle po Berlinu še s Piculo
20. 07. 2000 08.45
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj mudil na kratkem obisku v Berlinu, v ospredju katerega je bilo srečanje z nemškim kolego Joschko Fischerjem. Slednji je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril odločenost Nemčije, da se zavzame za čimprejšnjo širitev EU, ki bo imela realne temelje, Slovenija pa po besedah Peterleta upa na vstop v EU med letoma 2003 in 2005. Slovenski zunanji minister je, kot je pri njegovi delegaciji izvedela STA, v pogovorih s Fischerjem izrazil upanje, da bo Nemčija podprla Slovenijo v prizadevanjih za sprejem v zvezo NATO in članstvo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). ''Upamo, da bo Nemčija prevzela vlogo mentorja,'' je za dpa dejal Peterle.

Peterle danes na obisku v Nemčiji
19. 07. 2000 07.17
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se bo danes popoldne na obisku v Berlinu sestal z nemškim kolegom Joschko Fischerjem in drugimi sogovorniki, pogovarjali pa se bodo predvsem o večstranskih vprašanjih, v tem okviru o širitvi Evropske unije in približevanju Slovenije uniji ter o francoski pobudi za pripravo vrha EU-Balkan, so sporočili iz urada zunanjega ministra. Minister Peterle se bo srečal tudi z berlinskim županom Eberhardom Diepgenom, svetovalcem nemškega kanclerja za zunanjo politiko Michaelom Steinerjem ter s predsednikom odbora za evropske zadeve v bundestagu Friedbertom Pfluegerjem.

Zapleti ob dnevu državnosti
21. 06. 2000 21.38
V nedeljo, 25. junija Slovenci praznujemo deveto obletnico naše samostojnosti. Letošnji dan državnosti bomo, tako kot vsako leto, proslavili z državno proslavo naTrgu republike. Nova vlada je takoj po izvolitvi pričela spreminjati scenarij prireditve, ki si jo je zamislil resiser Aleš Jan, kar je med nekaterimi nastopajočimi povzročilo precej nejevolje.

Petrle odgovoril na očitke
17. 06. 2000 09.30
Zunanji minister Lojze Peterle je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija odgovoril na očitke nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki trdi, da se Peterle ni odzval, ko je portugalski zunanji minister Jaime Gama na nedavnem sestanku pridružitvenega sveta v Luxembourgu opozoril na potek denacionalizacije v Sloveniji. Peterle je odvrnil, da je na sestanku zastopal tisto, kar je ''tako rekoč podedoval'' od Rupla in nekdanjega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja, ter da je delal povsem v skladu s tem, kar je zastopala doslej tudi slovenska pogajalska skupina. Kar je govoril Rupel, je po Peterletovem mnenju izraz tega, da je LDS v opoziciji.

Nejevolja bivših ministrov
12. 06. 2000 20.11
Po sredini izvolitvi nove vlade Andreja Bajuka so se danes na ministrstvih in vladnih uradih končale še zadnje primopredaje; izjema je le primompredaja na finančnem ministrstvu, ki jo bosta stari in novi minister lahko opravila čez kakšen teden, ko se bo Mitja Gaspari vrnil s poti po tujini. Nejevolja LDSovih ministrov, ki so ob primopredajah prejeli vprašalnike o svojem minulem delu, pa se še ni polegla.