rupel

Granić v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Srečanje ministrov v Pragi
23. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na srečanju luksemburške skupine v Pragi poudaril, da mora Evropska unija določiti koledar širitve na junijskem vrhu EU v Goeteborgu ali najkasneje na decembrskem vrhu v belgijskem Laeknu. Ob tem je opozoril, da kandidatke na vrhu v Nici izrečeni želji EU, da bi prve nove članice že sodelovale na volitvah v Evropski parlament, pripisujejo ključen pomen. Ratifikacija pristopnih pogodb je zato nujna v letu 2003.

Obisk nizozemskega zunanjega ministra
21. 05. 2001 00.00
Nizozemska ne podpira dolgih prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile iz bodočih novih članic EU, razume pa skrbi držav, ki bodo verjetno najbolj prizadete, kot sta Nemčija in Avstrija. Rešitev bo treba najti s pogajanji, je na novinarski konferenci dejal nizozemski zunanji minister Jozias van Aartsen, ki je danes na delovnem obisku v Sloveniji. Vodja nizozemske diplomacije, ki se je srečal s kolegom in gostiteljem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, s predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom in s premierom Janezom Drnovškom, je sicer izrazil prepričanje, da bo Slovenija v EU vstopila v prvem valu širitve in da se bo to zgodilo čim prej.

Bavarska podpora Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Drnovšek kritizira Berlusconija
21. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je ob robu mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu reagiral na pomisleke kandidata za novega italijanskega premiera Silvia Berlusconija in kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vlade Giulia Tremontija glede širitve Evropske unije na Vzhod. Drnovšek je dejal, da so lahko le kratkovidni politiki nezadovoljni s širitvijo EU, piše v današnji izdaji nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Invalidi kličejo na pomoč
18. 05. 2001 00.00
Urad vlade za invalide skrbi za sodelovanje med oblastjo in invalidsko civilno sfero, osnovni princip njegovega delovanja pa je politika izenačevanja možnosti ljudi s posebnimi potrebami. Predstavniki vladnega urada za invalide v okviru programov mednarodnega sodelovanja Sveta Evrope (SE) že vrsto let sodelujejo z odborom za rehabilitacijo in integracijo invalidov, od avgusta lani pa je Slovenija tudi njegova polnopravna članica. Z aktivnostmi in težavami, s katerimi se tako urad kot invalidi vsakodnevno srečujejo pri svojem delu, pa tudi s predvidenimi dejavnostmi v okviru vključevanja Slovenije v Evropsko unijo, je vodstvo urada danes seznanilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja in zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Ministra, ki sta "določene stvari slišala prvič", sta sogovornikom obljubila pomoč, seveda v okviru pristojnosti njunih ministrstev.

Bush in Putin junija v Sloveniji
18. 05. 2001 00.00
Ameriški in ruski predsednik George Bush in Vladimir Putin se bosta prvič sestala 16. ali 17. junija v Ljubljani. To je danes v Washingtonu napovedal ameriški državni sekretar Colin Powell po srečanju Busha z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom.

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

Delovno omizje Pakta stabilnosti
14. 05. 2001 00.00
V uvodnem govoru četrtega srečanja prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za Jugovzhodno Evropo (PS) v Portorožu je minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel povedal, da so kritične ocene delovanja PS in očitki o neučinkovitosti do neke mere upravičeni, saj gre za dolgoročno usmeritev delovanja, ki je bilo nepopolno do vključitve ZR Jugoslavije v PS. Ob tem je minister Rupel zavrnil potrebo po Balkanski konferenci oziroma nekakšni mirovni konferenci. V naporih za zagotavljanje trajnega miru in stabilnosti na Balkanu je izpostavil, da le dvig gospodarskega položaja in investicije predstavljajo možnost za končanje krize in za dobre dogovore med etničninmi skupnostmi.

Izidi volitev v Furlaniji
14. 05. 2001 00.00
Tudi v italijanski deželi Furlaniji-Julijski krajini desnosredinsko zavezništvo Dom svoboščin beleži zmago, saj je bilo iz njegovih vrst izvoljenih pet senatorjev in osem poslancev. Iz vrst levosredinskega zavezništva Oljka sta bila na Tržaškem in Goriškem izvoljena dva poslanca, pa tudi oba senatorja, in sicer z ostanki glasov.

Poljska podpira vstop Slovenije v Nato
10. 05. 2001 00.00
Poljski zunanji minister Wladyslaw Bartoszewski je danes ob koncu obiska v Ljubljani poudaril, da so odnosi s Slovenijo brez odprtih vprašanj in zelo prijateljski, s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom pa sta največ pozornosti namenila predlogu uvedbe sedemletnega prehodnega obdobja pri prostem pretoku delovne sile po širitvi EU ter pobudi Dunaja o strateškem partnerstvu s srednje- in vzhodnoevropskimi državami. Wladyslaw Bartoszewski je tudi ponovil odločitev Poljske, da podpre vstop Slovenije v Nato na vrhunskem srečanju zveze novembra prihodnje leto.

Slovenija ob dnevu Evrope
09. 05. 2001 00.00
Letošnji dan Evrope, ki sovpada z 10-letnico slovenske samostojnosti, je priložnost, da Slovenci razmislimo o dosežkih v stoletju, ko smo združili praktično oba velika zgodovinska projekta: slovensko državnost in vstop med družino enakopravnih narodov in držav. Načela EU, njena politična, varnostna usoda in tudi prispodoba prihodnosti so prostor, v katerem bodo Slovenke in Slovenci uresničevali svoje vizije v prihodnosti in reševali tudi svoje probleme, sta dejala minister za evropske zadeve Igor Bavčar in vodja pogajalcev z EU Janez Potočnik. Po njunem mnenju je Slovenija je danes bliže EU, kot je bila kdajkoli prej.

Groendahlova nadaljuje obisk
09. 05. 2001 00.00
Predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, ki se z delegacijo mudi na uradnem obisku v Sloveniji, se je ločeno sestala s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom ter zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. Groendahlova je na srečanjih izrazila zadovoljstvo nad dosedanjim sodelovanjem med državama, ki se bo še letošnje leto s podpisom bilateralnega sporazuma o sodelovanju na vojaškem področju še okrepilo. Norveška predsednica parlamenta je Sloveniji izrazila tudi vso podporo svoje države pri sprejemanju v Nato.

Rupel za jasen urnik širitve
07. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Nykopingu zavzel, naj Evropska unija v letošnjem letu sprejme jasen urnik za izvedbo širitve. Če tega Unija ne bo kmalu storila in bo čakalna doba za članstvo še daljša, bi se utegnilo javno mnenje v kandidatkah obrniti proti uniji in tistim, ki zagovarjajo vstop v Unijo, je opozoril šef diplomacije, ki se je udeležil razprave zunanjih ministrov petnajsterice s kolegi iz trinajstih prosilk za članstvo o prihodnjem razvoju EU.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU
07. 05. 2001 00.00
Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Rupel sprejel Hirnoka in Ropoša
07. 05. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je v Ljubljani sprejel predstavnika Slovencev na Madžarskem Jožeta Hirnoka, predsednika Zveze Slovencev na Madžarskem, in Martina Ropoša, predsednika Državne slovenske samouprave. Hirnok in Ropoš sta ministru Ruplu predstavila položaj manjšine na Madžarskem, pri čemer sta izpostavila težave pri financiranju slovenske radijske postaje s strani madžarske države.

Teden v znamenju Evrope
07. 05. 2001 00.00
Delegacija Evropske komisije v Ljubljani in vladni urad za informiranje ob 9. maju - dnevu Evrope že četrto leto zapored pripravljata vrsto prireditev, s katerimi želita širši javnosti približati problematiko evropskega združevanja in povezovanja, širitve Evropske unije in slovenskega vključevanja vanjo. Prireditve bodo potekale ta teden.

Zunanji ministri EU o širitvi
05. 05. 2001 00.00
Na neformalnem zasedanju so se danes v švedskem Nykopingu sestali zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovorov bo po pričakovanjih napredek na pristopnih pogajanjih s kandidatkami za članstvo. Še posebej naj bi se ministri osredotočili na še vedno neusklajena stališča držav EU do vprašanja prostega pretoka delovne sile, pri katerem se v članicah kot sta Nemčija in Avstrija , pojavlja strah, da bi brez prehodnih zaščitnih mehanizmov, torej ob takojšnjem odprtju meja, delavci iz novih članic preplavili nacionalna tržišča petnajsterice.

Rupel v Düsseldorfu
05. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Norveška vidi Slovenijo v zvezi NATO
04. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je bil v okviru skandinavske turneje danes na enodnevnem delovnem obisku v Oslu, se je z gostiteljem, vodjo norveške diplomacije Thorbjoernom Jaglandom pogovarjal predvsem o slovenskem približevanju zvezi NATO. Minister Jagland je ob tem izrazil norveško podporo politiki odprtih vrat zavezništva, Slovenijo pa označil kot močno kandidatko za povabilo v zvezo NATO na vrhu leta 2002 v Pragi. Ob tem je še kandidatkam priporočil dosledno izpolnjevanje akcijskega načrta za članstvo, poudaril pa, da bo zavezništvo kandidatke ocenjevalo na podlagi njihovih dosežkov.

Obisk ministra Rupla na Islandiji
03. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je na delovnem obisku na Islandiji sestal z gostiteljem, islandskim zunanjim ministrom Halldorjem Asgrimssonom, srečal pa se je tudi s predsednikom vlade Davidom Oddssonom, podpredsednikom parlamenta Magnusom Stefanssonom ter predsednikom parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Tomasom Ingijem Olrichom. Zunanja ministra sta odnose med državama ocenila kot tradicionalno zelo dobre in brez odprtih vprašanj ter s številnimi možnostmi za razvoj in poglobitev sodelovanja, predvsem na področju turizma. Minister Rupel je z islandskimi sogovorniki govoril predvsem o vključevanju Slovenije v zvezo Nato. Ob tem so islandski sogovorniki zatrdili, da je Islandija Slovenijo podpirala že v prvem krogu širitve zavezništva in da se bo podpora nadaljevala tudi v prihodnje.

Podpisan kulturni sporazum z Avstrijo
30. 04. 2001 00.00
Po treh letih in pol pogajanj sta zunanja ministra Slovenije in Avstrije, Dimitrij Rupel in Benita Ferrero-Waldner, v Ljubljani podpisala tako imenovani kulturni sporazum. S tem se zaključuje eno od pomembnejših poglavij v reševanju odprtih dvostranskih vprašanj.

Kandidatke o skupnih prizadevanjih
23. 04. 2001 00.00
Na Brdu pri Kranju danes poteka srečanje devetih kandidatk za članstvo v zvezi NATO ali takoimenovane Vilniuške skupine, udeležujejo pa se ga tudi predstavniki treh držav, ki so v zavezništvo vstopile v zadnjem krogu širitve. Kot opazovalka na srečanju sodeluje tudi Hrvaška. Udeležence srečanja je uvodoma pozdravil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril je, da Vilnuška skupina igra pomembno vlogo v procesu širitve zveze NATO, s tovrstnimi srečanji pa želijo države kandidatke združiti svoja prizadevanja in opozoriti nase. Rupel je prav tako poudaril stališče Slovenije, da bi morala zveza NATO pri vsaki državi kandidatki posebej preučiti, ali ustreza kriterijem, in jo v zavezništvo sprejeti glede na njene zasluge.

Krstevski v Ljubljani
23. 04. 2001 00.00
S pogovorom z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in nato z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom je podpredsednik makedonske vlade Zoran Krstevski danes začel dvodnevni obisk v Ljubljani. O vsebini pogovorov je slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar za 24 ur povedal: "Obisk je namenjen predvsem spoznavanju naših izkušenj v organizaciji državne uprave ter nekaterih drugih področij, ki zahtevajo izpeljavo potrebnih reform. S tega stališča sodim, da je za Slovenijo izredno pomembno, da svoje izkušnje deli z državami, ki so nastale na področju nekdanje Jugoslavije." O krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama se bo Krstevski, ki je ob evropskih zadevah pristojen tudi za gospodarstvo, popoldne pogovarjal še z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin.

Drnovšek v Francijo
23. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.

Konferenca o širitvi EU v Gradcu
19. 04. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta v Gradcu odprla slovensko-avstrijsko konferenco o širitvi Evropske unije in sosedskih odnosih, z naslovom Stari sosedje - novi prijatelji. Predsednika vlad sta napovedala, da bo Slovenija postala članica Evropske unije najpozneje do leta 2004.

Turčija za poglobitev odnosov
19. 04. 2001 00.00
Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

Ameriška podpora Makedoniji
12. 04. 2001 00.00
V Skopju poteka sestanek zunanjih ministrov držav jugovzhodne Evrope. Udeleženci razpravljajo o dogodkih na Balkanu po aretaciji Miloševića in o razmerah v Makedoniji. Na srečanju sodelujeta tudi ameriški državni sekretar Collin Powell ter visoki predstavnik Evropske Unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Slovenski zunanji minister Rupel se bo v okviru sestanka srečal tudi z jugoslovanskim kolegom Goranom Svilanovićem.

Rupel prispel v Skopje
12. 04. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je v nastopu na današnjem srečanju zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav regije, ki se ga je v Skopju udeležil tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, poudaril pomen sestanka za stabilnost v regiji in izrazil podporo Slovenije prizadevanjem mednarodne skupnosti za stabilizacijo razmer. Izpostavil je, da Slovenijo in Makedonijo povezujejo tradicionalno dobri in prijateljski odnosi, obsodil pa nasilje, katerega cilj je bila dosega političnih ciljev.