rupel

Rupel v Trstu
10. 02. 2001 00.00
Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel se je v Trstu srečal s kandidatom za predsednika italijanske vlade in evropskim poslancem skupine LDR Francescom Rotellijem, na srečanju pa je bil prisoten tudi Pierro Fassino, minister za pravosodje in kandidat za podpredsednika vlade. Minister se je s svojim italijanskim sogovornikom pogovarjal o slovensko-italijanskih odnosih, o katerih sta se strinjala, da so dobri in razvejani. Soglašala sta, da jih je potrebno še krepiti predvsem na gospodarskem področju. Pozornost je bila usmerjana h globalnemu zaščitnemu zakonu za slovensko manjšino, ki je trenutno v potrditvi v senatu. Rotelli je izrazil prepričanje, da bo zakon potrjen.

Minister Rupel v Bruslju
05. 02. 2001 00.00
Slovenija je odločena, da bo do konca leta 2002 polno pripravljena na članstvo v EU, pogajanja pa želi končati do konca tekočega leta, je v Bruslju pred člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve izjavil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in v tem kontekstu opozoril, da unijina širitvena strategija, ki sklep pristopnih pogajanj z najbolj pripravljenimi predvideva v 2002, ni popolnoma skladna s slovenskimi cilji. Strategija za Slovenijo ni dovolj ambiciozna, saj država napreduje hitreje, kot narekuje dokument, je povedal članom parlamentarnega odbora, ki so se z ministrom sestali na izmenjavi mnenj o slovenskem vključevanju v Unijo.

Rupel danes v Bruslju
05. 02. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo popoldne v Bruslju govoril pred odborom za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu. V govoru bo med drugim izpostavil cilj Slovenije, da pristopna pogajanja z Evropsko unijo uspešno sklene že v letošnjem letu. Minister Rupel bo odgovarjal tudi na poslanska vprašanja. Ta naj bi po pričakovanjih, kot so povedali na MZZ, zadevala najaktualnejša vprašanja, kot so odnosi s sosednjima Hrvaško in Avstrijo, ter se v tem okviru nanašala na vprašanje varčevalcev zagrebške podružnice Ljubljanske banke in problem določitve meje oziroma na vprašanje denacionalizacije.

Rupel v Evropskem parlamentu
04. 02. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo jutri popoldne v Bruslju spregovoril pred odborom za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu. Kot so povedali na zunanjem ministrstvu, bo v svojem govoru med drugim izpostavil cilj Slovenije, da pristopna pogajanja z Evropsko unijo uspešno zaključi že v letošnjem letu. Minister Rupel bo odgovarjal tudi na poslanska vprašanja.

Slovenija pripravljena na članstvo v zvezi Nato
03. 02. 2001 00.00
O tem, kdo naj bodo nove članice zveze Nato, oziroma ali naj se zavezništvo sploh širi, ne smejo odločati nečlanice zavezništva, niti to vprašanje ne sme biti predmet zakulisnih dogovarjanj, temveč je ključno izpolnjevanje pogojev za članstvo in konkreten prispevek države k varnosti zveze Nato, je v svojem govoru na 37. mednarodni konferenci o varnostni politiki v Münchnu poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Dodal je, da bo Slovenija ob vrhu zavezništva v Pragi oktobra prihodnje leto pripravljena, kot je bila pripravljena že leta 1997 v Madridu. Članstvo v zvezi Nato ni le slovenski politični cilj, temveč uživa podporo širše javnosti in večine političnih strank v državi. Slovenija se na članstvo pripravlja, je dejal Rupel in pojasnil, da je vlada nacionalno strategijo vključevanja v Nato sprejela že februarja 1998.

Minister Rupel v Münchnu
03. 02. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je sinoči v Münchnu srečal z bavarskim ministrskim predsednikom Edmundom Stoiberjem. Govorila sta predvsem o dvostranskem sodelovanju in delovanju bavarsko-slovenske komisije, pa tudi o širitvi zveze NATO in Evropske unije. V pogovoru je Stoiber izrazil posebno podporo Nemčije slovenskemu približevanju evroatlantskim integracijam in prepričanje, da bo Slovenija med prvimi, ki bodo ob novem krogu širitve sprejete v EU in NATO.

Petritsch v Sloveniji
02. 02. 2001 00.00
Slovenijo je danes obiskal visoki predstavnik mednarodne skupnosti za Bosno in Hercegovino Wolfgang Petritsch. Po srečanjih z najvišjimi slovenskimi politiki je poudaril, da si je Slovenija z gospodarskim vlaganjem zagotovila najpomembnejšo vlogo pri zagotavljanju stabilnosti v Bosni.

Seja sveta za nacionalno varnost
01. 02. 2001 00.00
Svet za nacionalno varnost je na seji obravnaval aktualne zunanjepolitične prioritete Slovenije v letošnjem letu. Posebno pozornost so člani sveta namenili odprtim vprašanjem med Slovenijo in Hrvaško, zlasti problematiki določitve poteka državne meje, Nuklearne elektrarne Krško in dolgu zagrebške podružnice Ljubljanske banke hrvaškim varčevalcem. Po razpravi, ki sta se je udeležila tudi predsednik republike Milan Kučan in predsednik DZ Borut Pahor, so člani med drugim podprli pripravljenost Slovenije za podporo Hrvaški pri njenem približevanju Evropski uniji in drugim evropskim integracijam.

Sporazum o sodelovanju med GZS in PKJ
30. 01. 2001 00.00
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk in podpredsednik Gospodarske zbornice Jugoslavije (PKJ) Miodrag Nikolić bosta danes v Beogradu podpisala sporazum o sodelovanju in izmenjavi informacij med zbornicama, predstavniki približno 40 znanih slovenskih podjetij, ki so prišli v srbsko prestolnico v organizaciji GZS pa bodo imeli v prostorih PKJ individualne pogovore s predstavniki več kot 110 podjetij iz Srbije. V beograjskem hotelu Metropol se bodo prav tako danes, vendar v "zasebni režiji", pogovarjali predstavniki 30 slovenskih in 90 srbskih podjetij, v načrtu pa je že novo slovensko-srbsko gospodarsko srečanje sredi februarja v Beogradu.

Pomoč ameriške vlade slovenskim NGO
30. 01. 2001 00.00
Sedem slovenskih nevladnih organizacij je danes prejelo finančno pomoč ameriške vlade za projekte, s katerimi bodo pospešile razvoj civilne družbe v Sloveniji in na območju JV Evrope. Kot je na slovesnosti ob predaji pomoči poudarila ameriška veleposlanica v Sloveniji Nancy Ely-Raphel, želi ameriška vlada z nagradami spodbuditi Slovenijo k oblikovanju svojih lastnih institucij in jo podpreti v njeni vlogi nekakšnega mentorja za države JV Evrope. Zunanji minister Dimitrij Rupel pa je dejal, da so nagrade dokaz, da se je Slovenija v zadnjih letih marsičesa naučila in zdaj kaže več razumevanja za tiste v njeni okolici, ki so manj srečni od nje.

Rupel s predstavniki slovenske manjšine
26. 01. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel predstavnika Slovencev na Madžarskem, predsednika Zveze Slovencev na Madžarskem Jožeta Hirnoeka in predsednika Državne slovenske samouprave Martina Ropoša. Na pogovoru, posvečenem položaju manjšine, so kot najbolj pereče težave slovenske manjšine omenili vprašanje stalnega financiranja slovenskega radia s strani madžarske države, kriterije, na podlagi katerih Madžarska financira narodnostne šole, slab gospodarski položaj manjšine, pa tudi potrebo po čimprejšnjem odprtju meddržavnega mejnega prehoda Čepinci-Verica in prekategorizaciji mejnega prehoda Martinje-Gornji Senik.

Rupel s predstavniki slovenske Istre
24. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.

Predstavniki slovenske Istre pri Ruplu
24. 01. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel bo danes sprejel predstavnike civilne družbe, mnenjskih skupin, društev in gibanj, združenih pod imenom Skupaj za slovensko Istro.

Rupel čestital Powellu
23. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je novemu državnemu sekretarju ZDA Colinu Powellu čestital ob prevzemu dolžnosti. V čestitki je Rupel poudaril, da Slovenijo in ZDA družijo številne skupne vrednote, med katerimi je izpostavil predvsem podporo demokraciji, človekovim pravicam in tržnemu gospodarstvu.

Rupel pisal Albrightovi
22. 01. 2001 00.00
Rupel je v pismu Albrightovi zapisal, da sta državi dosegli visoko raven medsebojnega razumevanja in poglobili sodelovanje. Med njenim mandatom sta Slovenija in ZDA izvrstno sodelovali v Varnostnem svetu ZN in v drugih mednarodnih organizacijah, vrhunec v odnosih pa je bil dosežen z obiskom ameriškega predsednika Billa Clintona v Sloveniji, je zapisal vodja slovenske diplomacije. V pismu je še izrazil prepričanje, da se bodo dobri odnosi med ZDA in Slovenijo nadaljevali in se razvijali. Izrazil je tudi željo, da se bosta z nekdanjo državno sekretarko še srečala in izmenjala poglede na pomembna mednarodna vprašanja. Rupel je Albrightovo povabil, naj obišče Slovenijo.

Dini pisal Ruplu
19. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes prejel pismo italijanskega kolega Lamberta Dinija, v katerem mu je ta odgovoril na pismo v zvezi z globalnim zaščitnim zakonom za slovensko manjšino v Italiji.

Picula odpisal Ruplu
19. 01. 2001 00.00
Hrvaški veleposlanik v Sloveniji Celestin Sardelić je državnemu sekretarju na slovenskem zunanjem ministrstvu Ignacu Golobu danes izročil pismo hrvaškega zunanjega ministra Tonina Picule, v katerem je ta odgovoril na pismo slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla z 8. decembra lani, so sporočili z MZZ. Kot je znano, je minister Rupel v decembrskem pismu izrazil prepričanje, da je potrebno nadaljevati dialog med državama tam, kjer se je končal ob obisku hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji lani spomladi.

Srečanje Slovenske skupnosti
19. 01. 2001 00.00
Stranka Slovenske skupnosti bo drevi na Plešivem pri Krminu pripravila tradicionalno novoletno srečanje, na katerem se bodo zbrali predstavniki slovenske manjšine v Italiji, pa tudi predstavniki večinskega italijanskega naroda in matične domovine. Častni gost srečanja bo slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, so potrdili na MZZ.

Rupel povabil Piculo
18. 01. 2001 00.00
Z zunanjega ministrstva so nam sporočili, da je slovenski zunanji minister Rupel danes povabil svojega hrvaškega kolega Piculo na uradni obisk v Slovenijo. Ministra naj bi se pogovarjala o slovenskih predlogih za nadaljevanje pogajanj ter o stališčih Hrvaške do odprtih vprašanj med državama. Minister je ob tem izrazil pričakovanje, da bo do srečanja prišlo v februarju.

Srečanje Cooka in Rupla
16. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Londonu sestal z britanskim kolegom Robinom Cookom, s katerim sta govorila predvsem o širitvi Evropske unije in zveze NATO ter o gospodarskih vprašanjih. Rupel je povedal, da je Cook med drugim izrazil pričakovanje, da bo mogoče ob koncu švedskega predsedovanja EU letos poleti že določiti natančen datum vstopa novih članic v povezavo. Obenem je poudaril, da je Velika Britanija zelo zainteresirana za širitev EU in zveze NATO, Slovenija pa je po njegovih besedah kredibilna kandidatka, ki ima dobre možnosti za vstop v Unijo. S tem v zvezi je Velika Britanija pripravljena postati mentorska država, ki bi Sloveniji pomagala pri približevanju evroatlantskim integracijam.

Minister Rupel danes v Londonu
16. 01. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je odpotoval na delovni obisk v London, kjer se bo srečal s gostiteljem, vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom, pogovarjal pa se bo tudi z ministrom za Evropo pri britanskem zunanjem ministrstvu Keithom Vazom. Kot še napovedujejo na MZZ, bo poleg pregleda odnosov med državama beseda tekla o razmerah v Jugovzhodni Evropi, slovenskih pogajanjih za članstvo v Evropski uniji in približevanju zvezi NATO.

Rupel na obisku v Rimu
12. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je na neuradnem delovnem obisku v Rimu, se je sestal s predsednikom italijanskega senata Nicolo Mancinom. Po Ruplovih besedah je bilo srečanje ohrabrujoče, saj naj bi bil zaščitni zakon za slovensko manjšino sprejet v januarju ali februarju, kar bi pomembno izboljšalo in utrdilo odnose med obema državama.

Na obisku podsekretar Ranieri
10. 01. 2001 00.00
Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Ignac Golob bo danes gostil državnega podsekretarja na zunanjem ministrstvu Republike Italije Umberta Ranierija. Italijansko delegacijo bodo sestavljali še italijanski veleposlanik v Ljubljani Norberto Cappello, svetovalec v kabinetu državnega podsekretarja Ranierija Allessandro Alfieri, generalni direktor Generalne direkcije (GD) za evropske države v italijanskem zunanjem ministrstvu Maurizio Moreno, generalni direktor GD za promocijo in sodelovanje v kulturi na zunanjem ministrstvu Gianfranco Facco Bonetti, vodja II. urada v GD za promocijo in sodelovanje v kulturi Lomonaco Vincenza in svetovalec v II. uradu GD za evropske države Manuel Jacoangeli.

Odprli italijanski Inštitut za kulturo
10. 01. 2001 00.00
Na Kongresnem trgu 13 je danes odprl vrata italijanski Inštitut za kulturo. Članom inštituta je na voljo knjižnica, čitalnica, video projekcije filmov v italijanskem ali angleškem jeziku ter internet vsak delavnik od 9.30 do 16.30. Načrtujejo tudi koncerte, razstave in predavanja, ki bodo Slovencem še bolj približala bogato italijansko kulturo. Začeli so tudi z vpisi v 60-urne tečaje italijanskega jezika, ki bodo potekala v spomladanskem semestru (od 12. februarja do 7. junija).

Rupel sprejel švedskega veleposlanika
09. 01. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel švedskega veleposlanika Johna C. Ahlanderja. Švedski veleposlanik je ministru Ruplu predstavil program švedskega predsedovanja Evropski uniji. V pogovoru je bilo največ pozornosti posvečene pogajanjem Slovenije za polnopravno članstvo v EU, katere predsedstvo je z začetkom leta za šest mesecev prevzela Švedska.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem
06. 01. 2001 00.00
Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Picula ne gre v Izolo
05. 01. 2001 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula se ne bo udeležil nedeljskega hrvaško- slovenskega srečanja, ki ga v Izoli pripravlja Društvo istrskega prijateljstva. Kot v današnji izdaji poroča zagrebški dnevnik Vjesnik, sklicujoč se na hrvaško zunanje ministrstvo, bo namesto Picule na srečanje prišel njegov pomočnik Joško Paro. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je včeraj dejal, da je pripravljen priti v Izolo, če bo prišel tudi Picula. Na MZZ so danes povedali, da jih hrvaška stran uradno za zdaj še ni obvestila o tem, ali se bo minister Picula sestanka udeležil ali ne.

O odnosih s Hrvaško in Avstrijo
04. 01. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji poleg zahtev šolskih sindikatov razpravljala tudi o odnosih s Hrvaško in Avstrijo. Reševanje odprtih vprašanj s sosednjima državama bo, kot je dejal minister Rupel, prednostna naloga naše zunanje politike. Sicer pa se je o urejanju odnosov s Hrvaško minister danes pogovarjal tudi s predstavniki društva istrskega prijateljstva in župani obalnih mest.

Slovenska vlada na današnji seji
04. 01. 2001 00.00
Vodja vladne pogajalske skupine za pogajanja z reprezentativnimi sindikati s področja šolstva za spremembe kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje, šolska ministrica Lucija Čok je na današnji seji vlade predstavila potek pogajanj. Pogajalska skupina, ki jo vodi, ima pooblastila za pogajanja o novih povišicah v prihodnjem letu, ne pa tudi za letos, je po seji vlade povedala ministrica in poudarila, da je bil v preteklih letih dvig plač v šolstvu stalnica. Vlada je danes tudi odstopila od pogoja, da bi moral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije pristopiti k dogovoru o načinu usklajevanja plač v javnem sektorju v obdobju 2001 - 2003 še pred nadaljevanjem pogajanj.

Napredek v odnosih z ZRJ
02. 01. 2001 00.00
Konec leta 2000 je po dolgem času prinesel napredek tako v dvostranskih odnosih med Slovenijo in ZR Jugoslavijo kot v nasledstvenih pogajanjih. Tako sta deset let po razpadu nekdanje skupne države Slovenija in ZRJ 9. decembra vzpostavili polne diplomatske odnose, konec zadnjega lanskega meseca pa so naslednice nekdanje SFRJ na srečanju v Bruslju obnovile poldrugo leto zamrznjena pogajanja o nasledstvu. Vzrok za oboje pa tiči predvsem v političnih spremembah v ZRJ.