rupel

Proti oblikovanju Istrske evroregije

11. 03. 2001 00.00

Člani piranskega občinskega odbora Liberalne demokracije Slovenije so na posvetu obravnavali zamisel Društva istrskega prijateljstva o oblikovanju Istrske evroregije. Na posvetu, ki se ga je udeležil tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, so ob izraženi podpori čezmejnemu sodelovanju in povezovanju, sprejeli stališče, da je ustanavljanje nekakšne naddržavne regije v tem trenutku nerealen projekt, ki lahko sproži negativne odzive in odvečno politizacijo zamisli ter celo zavre že vpeljano sodelovanje in reševanje aktualnih odprtih vprašanj.

Rupel odhaja na Švedsko

11. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel bo jutri in v torek na delovnem obisku na Švedskem, kjer se bo med drugim sestal s podpredsednico švedske vlade Leno Hjelm Wallen, s predsednico švedskega parlamenta Birgitto Dahl ter švedskim ministrom za okolje Kjellom Larssonom. Na obisku v državi, ki trenutno predseduje Evropski uniji, bo ministra spremljal tudi vodja slovenskih pogajalcev z unijo Janez Potočnik.

Uspešni pogovori v Avstriji

07. 03. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Rupel začel obisk na Dunaju

06. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes popoldne začel dvodnevni obisk v Avstriji, med katerim bo jutri z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner podpisal meddržavni sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb, srečal pa se bo tudi z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom. Osrednje teme pogovorov bodo položaj slovenske manjšine v Avstriji, dvostranski kulturni sporazum, pa tudi slovensko vključevanje v Evropsko unijo, pri katerem Ljubljana računa na podporo Dunaja.

Rupel s predstavnikoma manjšine

05. 03. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel predsednika krovnih organizacij Slovencev v Avstriji Marjana Šturma iz Zveze slovenskih organizacij in Bernarda Sadovnika iz Narodnega sveta koroških Slovencev, so sporočili iz MZZ. Šturm in Sadovnik sta tudi predstavnika Koordinacijskega odbora koroških Slovencev. Do srečanja, ki je bilo namenjeno obravnavi aktualnega položaja slovenske manjšine v Avstriji, je prišlo pred uradnim obiskom na Dunaju, ki ga bo minister Rupel začel jutri.

OZP o odnosih z Avstrijo

02. 03. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes na zaprti seji razpravljal o odnosih z Avstrijo. Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) je po seji povedal, da se je odbor poglobljeno seznanil s pregledom stanja odnosov s severno sosedo in podlagami za dva pomembna dvostranska obiska v Avstriji v tem mesecu.

Za sodelovanje Slovenije in Rusije

28. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan in guverner Moskovske pokrajine Boris Gromov sta na današnjem srečanju izrazila interes za tesnejše sodelovanje med Ljubljano in Moskovsko pokrajino, pa tudi med Slovenijo in Rusijo, še posebej v gospodarstvu in kulturi. Gromov je predsednika tudi seznanil s podpisom sporazumov med Moskovsko pokrajino ter Ljubljano in Gospodarsko zbornico Slovenije, so sporočili iz urada predsednika republike.

Flahaut obiskal enote SV

27. 02. 2001 00.00

Obrambni minister Kraljevine Belgije Andre Flahaut, ki danes končuje uradni obisk v Sloveniji, se je dopoldne mudil v enotah Slovenske vojske (SV). Na Brniku si je ogledal 15. brigado vojaškega letalstva SV, v Bohinjski Beli pa je obiskal pripadnike 32. gorske brigade SV. V spremstvu belgijskega obrambnega ministra je bil tudi poveljnik 1. operativnega poveljstva vojaškega letalstva in zračne obrambe, brigadir Jožef Žunkovič. Že včeraj pa je Flahaut po pogovorih delegacij slovenskega in belgijskega obrambnega ministrstva z gostiteljem, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom, podpisal pismo o nameri, ki predvideva sklenitev sporazuma o dvostranskem sodelovanju na vojaškem področju, in sicer z namenom krepitve odnosov med obema državama ter vzpostavitve osnov bodočega sodelovanja.

Belgijski obrambni minister v Sloveniji

26. 02. 2001 00.00

Gostitelj, minister za obrambo Anton Grizold in obrambni minister Kraljevine Belgije Andre Flahaut, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, sta se dopoldne srečala v prostorih ministrstva. Po pogovorih delegacij slovenskega in belgijskega obrambnega ministrstva sta Grizold in Flahaut podpisala pismo o nameri, v katerem sta zapisala, da "nameravata skleniti sporazum o dvostranskem sodelovanju na vojaškem področju, z namenom krepitve odnosov med obema državama in vzpostavitve osnov bodočega sodelovanja". Kot sta v izjavah za novinarje poudarila oba ministra, so tokratni pogovori "pospešili in konkretizirali" sodelovanje med ministrstvoma, predvsem pri izmenjavi znanja in izkušenj. Belgijskega gosta bosta popoldne sprejela tudi predsednik države in zunanji minister, Milan Kučan in Dimitrij Rupel, v DZ pa se bo Flahaut pogovarjal s predstavniki odborov za obrambo in za zunanje zadeve. Predsednik vlade Janez Drnovšek bo belgijskega obrambnega ministra sprejel drevi na Brdu.

Guverner Moskovske pokrajine v Sloveniji

26. 02. 2001 00.00

Na povabilo ljubljanske županje Vike Potočnik bo na enodnevnem uradnem obisku v Sloveniji guverner Moskovske pokrajine Boris Vsevolodovič Gromov z delegacijo. Poleg županje - s katero bo podpisal tudi protokol o sodelovanju med Ljubljano in Moskovsko pokrajino - bo ruskega gosta sprejel še predsednik vlade Janez Drnovšek, predvidoma pa tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Gromov z delegacijo se bo na GZS srečal s predsednikom zbornice Jožkom Čukom in s slovenskimi gospodarstveniki, ki sodelujejo z Rusko federacijo.

Rupel sprejel belgijskega obrambnega ministra

26. 02. 2001 00.00

Slovenijo je danes obiskal belgijski obrambni minister Andre Flahaut. Flahaut se je srečal z najvišjimi predstavniki države, od predsednika države Kučana do predsednika vlade Drnovška, z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom pa se je pogovarjal o konkretnem vojaškem sodelovanju in o vključevanju Slovenije v zvezo Nato.

Ruska delegacija obiskala GZS

26. 02. 2001 00.00

Delegacija Moskovske pokrajine, ki je danes dopotovala na obisk v slovensko glavno mesto, se je popoldne v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sestala z vodilnimi slovenskimi poslovneži, predsednik GZS Jožko Čuk in predsednik Trgovinske in industrijske zbornice Moskovske pokrajine Ruslan Olegovič Višnjevski pa sta ob tej priložnosti podpisala sporazum o sodelovanju med zbornicama. V okviru obiska delegacije iz Moskve so podpisali tudi sporazum med kranjskim podjetjem Iskratel in moskovskim podjetjem Elektrosvjaz o dobavi telefonskih central v vrednosti 1,3 milijona dolarjev.

Andre Flahaut na obisku

25. 02. 2001 00.00

Belgijski obrambni minister Andre Flahaut se bo z delegacijo med 25. in 27. februarjem mudil na uradnem obisku v Sloveniji. S častno četo Slovenske vojske (SV) ga bo jutri sprejel gostitelj, slovenski obrambni minister Anton Grizold.

Začetek mednarodne konference na Bledu

23. 02. 2001 00.00

Začela se bo tretja mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi. Pokroviteljstvo nad tridnevno konferenco v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo je prevzel generalni sekretar Sveta Evrope Walter Schwimmer. Udeležence bosta nagovorila predsednik DZ Borut Pahor in zunanji minister Dimitrij Rupel.

Začetek mednarodne konference na Bledu

23. 02. 2001 00.00

Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Drnovšek danes v Rimu

19. 02. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je na povabilo italijanskega kolega Giuliana Amata odpotoval na dvodnevni uradni obisk v Rim, kjer ga spremlja tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Poleg srečanja z Amatom ima Drnovšek na programu pogovore s predsednikom republike Carlom Azegliom Ciampijem, s predsednikoma poslanske zbornice in senata Lucianom Violantejem in Nicolo Mancinom, pa tudi z državnim tajnikom Svetega sedeža Angelom Sodanom.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo

15. 02. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

CDSMI za interpelacijo proti Ruplu

14. 02. 2001 00.00

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je sporočila, da bo slovenskim parlamentarnim strankam poslala predlog za interpelacijo proti zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zaradi njegovega nedržavotvornega obnašanja in poigravanja z nacionalnimi interesi. Predsednik CDSMI Frane Goljevšček je na novinarski konferenci v Izoli kot nedopustnega, neodgovornega, nedržavotvornega ter nacionalno škodljivega označil Ruplov predlog, da bi pri reševanju vprašanja meje na morju s Hrvaško poiskali v stičišču slovensko-hrvaško-italijanske meje točko, kjer bi začrtali prostor, ki bi bil nikogaršnji in hkrati od vseh, ter tako rešili vprašanje slovenskega dostopa do mednarodnih voda in omogočili Hrvaški stik z Italijo.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona

14. 02. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Kmalu novi potni listi

13. 02. 2001 00.00

Ministra za notranje in zunanje zadeve, Rado Bohinc in Dimitrij Rupel, sta na današnji skupni novinarski konferenci predstavila nove slovenske potne listine, ki jih bodo začeli izdajati že z letošnjim marcem.

Badinter na obisku v Sloveniji

13. 02. 2001 00.00

V ljubljanskem hotelu Union bo danes potekal regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Seminar bo z uvodnim govorom odprl zunanji minister Dimitrij Rupel, na njem pa bo spregovoril tudi predsednik omenjenega sodišča Robert Badinter, ki bo na obisku v Sloveniji. Skupaj s članico sodišča Mirjam Škrk bo udeležencem seminarja predstavil temelje in možnosti, ki jih ponuja sodišče pri mirnem reševanju sporov, so sporočili z MZZ.

Sodišče OVSE še ni zaživelo

13. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Rupel o položaju Slovencev na Hrvaškem

13. 02. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v Ljubljani sestal s predstavniki Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, s katerimi se je pogovarjal tudi o dvostranskih odnosih med državama. Po njegovih besedah sta osrednja problema s katerima se trenutno srečujejo Slovenci na Hrvaškem finančne težave in neurejen status slovenskih državljanov na Hrvaškem. Kljub temu pa lahko na tem področju v prihodnosti pričakujemo "pozitivno spremembo".

Badinter v Ljubljani

13. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel regionalni seminar za promocijo sodišča za poravnavo in arbitražo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odprl ga je zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je tudi sam član tega sodišča, predsednik sodišča Robert Badinter pa je uvodoma povedal, da je tokratni regionalni seminar, tretji po vrsti, posvečen predvsem vprašanju, kako vzpostaviti delovanje te ustanove. Sodišče, katerega namen je reševanje sporov z mirnimi sredstvi, od ustanovitve leta 1994 namreč še ni obravnavalo nobenega primera.

Minister Rupel v Hotizi

12. 02. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Hotizi srečal z županom občine Lendava Jožefom Koconom, predstavniki krajevne skupnosti Hotiza ter poslancema državnega zbora Andrejem Gerenčarjem in Cirilom Puckom. Sogovorniki so izmenjali informacije in stališča o še nerešenih vprašanjih glede meje med Slovenijo in Hrvaško pred nadaljevanjem novega kroga pogovorov med državama.

Stabilnost je strateški interes Slovenije

12. 02. 2001 00.00

Trajni mir v Jugovzhodni Evropi kot tudi politična in gospodarska stabilnost te regije sta ključnega pomena za Slovenijo, saj sta od njih odvisni tudi njena nacionalna varnost in gospodarski razvoj, je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel danes na Brdu pri Kranju, kjer poteka srečanje vodij delovnih skupin prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Slovenija bo popoldne od Romunije za šest mesecev uradno prevzela sopredsedovanje delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Slovenija prevzela sopredsedovanje

12. 02. 2001 00.00

Zjutraj je zunanji minister Rupel sprejel predsedujočega prvemu delovnemu omrežju pakta stabilnosti, omrežju za demokratizacijo in človekove pravice Panagliotisa Roumeliotisa, ki je dejal, da Evropska unija ceni napore Slovenije na področju uveljavljanja demokratičnih vrednot in zagotavljanja človekovih pravic. Prepričan je še, da bo Slovenija tudi zaradi tega med prvimi postala nova članica Evropske unije.

Rupel o nerešenih vprašanjih s Hrvaško

10. 02. 2001 00.00

V zvezi z reševanjem nekaterih odprtih vprašanj med državama Slovenija pričakuje, da bo s Hrvaško dosegla tudi dogovor o boljšem nadzoru mej in o reševanju problema ilegalnih imigrantov, ki pesti obe državi, je sinoči za oddajo hrvaške televizije Odmevi dneva (Odjeci dana) dejal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Rupel na obisku v Trstu

10. 02. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se bo v Trstu srečal s članom Evropskega parlamenta in kandidatom za predsednika italijanske vlade Francescom Rutellijem. Govorila bosta predvsem o slovensko-italijanskih odnosih, Rupel pa bo sogovornika tudi pozval, naj se zavzame za potrditev zaščitnega zakona v italijanskem senatu.