sds

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade

07. 04. 1998 12.52

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Sklenjena razprava o rebalansu programa o izgradnji avtocest

02. 04. 1998 08.21

DZ je včeraj pred prekinitvijo zasedanja sklenil splošno razpravo o predlogu vlade za rebalans nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji, pred nadaljnjim odločanjem o predlaganih spremembah pa se bo v naslednjih dneh sešel matični odbor za infrastrukturo in okolje ter se opredelil do vloženih dopolnil in opravljene poslanske razprave.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta

27. 03. 1998 17.04

O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

DZ nadaljuje razpravo o noveli zakona o zdravstvenem varstvu

27. 03. 1998 16.57

Državni zbor (DZ) nadaljuje plenarno zasedanje z v začetku marca prekinjenim odločanjem o predlogu za noveliranje zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Poslanci naj bi za tem, kot je predlagal vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, prešli na obravnavo novele nacionalnega programa izgradnje avtocest v Sloveniji. DZ naj bi potem nadaljeval z včeraj prekinjeno razpravo o predlogu za spremembo zakona o ratifikaciji konvencije o pranju, odkrivanju, zasegu in zaplembi premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivimi dejanji - pri kateri poslanci iz vrst Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) želijo natančne podatke o odgovorni osebi, ki naj bi domnevno zavestno povzročila tekstovno napako v dokumentu, zaradi katere je prišlo do domala enoletne zamude pri uveljavitvi mednarodne konvencije za zatiranje organiziranega kriminala in korupcije. Zatem naj bi opravili tudi dokončno odločanje o sprejemu zakona o varnosti cestnega prometa, s katerim bo zakonodajalec v prihodnje bistveno zaostril kaznovalni sistem in s tem posredno zagotovil večje spoštovanje prometnih pravil na slovenskih cestah. Sicer pa je DZ začel zasedanje s polurno zamudo, saj so morali strokovnjaki iz pristojne parlamentarne službe preveriti električno napeljavo na mizi poslanca Iva Hvalice (SDS), saj naj bi ga pri dotiku glasovalnega gumba "malo streslo".

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank

18. 03. 1998 16.13

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

SDS od vlade pričakuje pojasnilo v zvezi z meddržavnim sporazumom med Slovenijo in Izraelom

12. 03. 1998 16.37

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsednikom parlamentarnih strank ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti izrazil sum v iskreno pripravljenost vlade, da razjasni vse okoliščine in ugotovi odgovornost za podpis protiustavnega meddržavnega sporazuma med Slovenijo in Izraelom.

Zakon o varstvu živali ne more v obravnavo

11. 03. 1998 16.28

Poslanec SDS Pavel Rupar je februarja v zakonodajno proceduro vložil evropsko primerljiv predlog zakona o varstvu živali pred mučenjem, ki pa ne more biti obravnavan, dokler ne bo dokončan postopek obravnave zakona o zaščiti živali, ki sta ga leta 1994 vložila poslanca SNS Polonca Dobrajc in Zmago Jelinčič, ki pa za umik nimata posluha, je poudaril Rupar. Poslanec SDS Janez Mežan pa je predstavil stališča stranke do nedavno sprejetega zakona o športu, ki naj bi bil slab in delu športa nenaklonjen.

SDS zahteva sklic seje odbora DZ za mednarodne odnose

09. 03. 1998 17.23

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je na predsednika odbora DZ za mednarodne odnose Jelka Kacina naslovila zahtevo, naj v roku treh dni skliče sejo tega odbora zaradi "škodljivega delovanja" veleposlanika Petra Bekeša v zvezi z intervjujem za italijanski časnik Il Borghese.

Peterle predlaga sestanek t.i. pomladnih strank

02. 03. 1998 16.51

Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov Lojze Peterle je danes v pismu predsednikoma Slovenske ljudske stranke Marjanu Podobniku in Socialdemokratske stranke Janezu Janši predlagal, da bi se jutri sestali na skupnem sestanku.

Brez dogovora o sestavi delegacije v pridružitvenem odboru

23. 02. 1998 18.10

Prestavniki vodstev parlamentarnih strank na popoldanskem sestanku niso dosegli dogovora glede sestave delegacije državnega zbora za pridružitveni parlamentarni odbor, saj so tako predstavniki SDS in SKD kot tudi SNS vztrajali pri svojih stališčih, je po končanem sestanku pojasnil podpredsednik vlade in predsednik SLS Marjan Podobnik. Ocenil je, da koordinacija ne bo mogla prispevati k rešitvi zapleta, čeprav je bila danes izražena želja, da bi v delegaciji sodelovali predstavniki vseh parlamentarnih strank.

Parlamentarna preiskava o odgovornih za t.i. divjo privatizacijo?

18. 02. 1998 16.17

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je začela zbirati podpise v podporo zahtevi za začetek parlamentarne preiskave o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine. V poslanski skupini so za STA povedali, da imajo zagotovljene le podpise svojih poslancev, pričakujejo pa, da bodo v nekaj dneh dobili vseh 30 podpisov, kolikor jih potrebujejo, da državni zbor odredi začetek preiskave.

Jelinčič se ne bo odrekel članstvu v delegaciji za evropski parlament

17. 02. 1998 18.07

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič zavrača obtožbe Janeza Janše in Lojzeta Peterleta, da v svojih političnih nastopih razpihuje narodno sovraštvo in nestrpnost do nekaterih evropskih držav, in kolega poslanca opozarja na pravico do svobode govora. Jelinčič se zato ne namerava odreči članstvu v stalni delegaciji državnega zbora v pridružitvenem odboru Evropskega parlamenta. Predsednika opozicijskih strank, Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Janša in Peterle sta namreč včeraj v pismu predsedniku državnega zbora zapretila, da poslanci teh dveh strank ne bodo sodelovali v delu delegacije DZ, če bo v njej Zmago Jelinčič.

Janez Janša meni, da v Sloveniji ni nadzora nad tajnimi službami

29. 01. 1998 15.58

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani kritično ocenil nadzor nad tajnimi službami v državi in menil, da Slovenija tako ne izpolnjuje enega od pogojev za vstop v EU.

Vika Potočnik - nova ljubljanska županja

12. 01. 1998 11.28

- V drugem krogu nadomestnih volitev za župana oziroma županjo mestne občine Ljubljana je po neuradnih podatkih z nekaj manj kot 56 odstotki dobljenih glasov zmagala kandidatka Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Viktorija Potočnik, ki bo slovensko prestolnico vodila do naslednjih rednih lokalnih volitev ob koncu letošnjega leta.

DZ bo v novem letu odločal tudi o noveliranju zakona o Banki Slovenije

03. 01. 1998 15.04

Državni zbor (DZ) naj bi na zakonodajnem področju v novem letu med drugim odločal tudi o predlogu opozicijskega poslanca Bogomirja Špiletiča (SDS) za noveliranje zakona o Banki Slovenije, s katerim bi moralo zakonodajno telo po mnenju nekdanjega visokega uradnika v državni agenciji za nadzor plačilnega prometa med svoje pristojnosti prenesti odločanje o izbiri družbe za revidiranje računovodskih izkazov v centralni banki. Po sedaj veljavnem zakonu si namreč Banka Slovenije sama izbira svojega nadzornika oziroma neodvisnega revizorja, ki pripravlja vsakoletne ocene o točnosti in poštenosti njenih računovodskih izkazov. S tem, da bi v prihodnje o izbiri pooblaščenega revizorja odločal državni zbor na predlog pristojnega delovnega telesa, bi po Špiletičevem prepričanju zakonodajalec zagotovil "nepristranskost, ki je pri reviziji zelo pomembna".

Ustavni sodniki o zahtevi za oceno ustavnosti zakona

19. 12. 1997 13.28

Ustavni sodniki so se v okviru včerajšnje seje, na dnevni red katere je bilo uvrščenih 17 zadev, izrekli tudi o poslanski zahtevi za oceno ustavnosti zakona o začasnem financiranju države v tem letu. Odločba bo za javnost dosegljiva naslednji teden, saj je potrebno opraviti še redakcijske popravke, dva ustavna sodnika pa bosta k zadevi podala ločeni mnenji.

Ali bo v DZ več luči?

11. 12. 1997 14.52

Na potekajoči izredni seji državnega zbora so se do predlaganega zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima oz. lustracijskega zakona, ki sta ga v parlamentarno obravnavo vložila Janez Janša (SDS) in Lojze Peterle (SKD), opredelili predstavniki večine poslanskih skupin. V nadaljevanju o predlaganih zakonskih rešitvah razpravljajo poslanci in poslanke; doslej se je prijavilo pet poslancev, ki imajo časovno neomejeno možnost razprave, in trije poslanci, ki imajo za razpravo na voljo po pet minut.

Prekinjena razprava o lustracijski zakonodaji

05. 12. 1997 15.28

Državni zbor (DZ) je prekinil izredno zasedanje in razpravo o predlogu Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima, med katero je uvodna razprava Zorana Lešnika (DeSUS) sprožila kar 54 ugovorov. Po napovedih predsedujočega Andreja Gerenčerja bo DZ zasedanje in "lustracijsko razpravo" nadaljeval predvidoma v torek, 9. decembra, ob 14. uri.

DZ tudi danes o predlogu lustracijske resolucije

04. 12. 1997 12.11

Državni zbor nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno obravnavo predloga resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima. Resolucijo sta pripravili Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) in Slovenski krščanski demokrati (SKD).

Janša o volitvah

28. 11. 1997 13.56

Ljubljana, 28. novembra (STA) - Predsednik SDS Janez Janša je poleg strankinega stališča do pisnega mnenja predsednika republike Milana Kučana o lustracijskem zakonu na novinarski konferenci predstavil tudi oceno minulih volitev v državni svet ter pri tem poudaril, da je ob posrednih volitvah 22 predstavnikov lokalnih interesov SLS omogočila, da zastopstvo državnega sveta v tem delu ne odraža enake politične slike, kot je nastala po lokalnih volitvah v DS leta 1994.

Ponujena lustracija za matični odbor ni sprejemljiva

26. 11. 1997 08.42

Parlamentarni odbor za notranjo politiko in pravosodje je po sinočnji obravnavi predlogov Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) za sprejem t.i.<b> lustracijske zakonodaje</b> sklenil državnemu zboru predlagati, naj na potekajočem izrednem zasedanju zavrne oba predložena dokumenta: resolucijo o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in zakon o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima.

Voltive v Republiki srbski: svobodne, pravične in demokratične

25. 11. 1997 00.00

7. seja DZ brez poslancev SKD in SDS

19. 11. 1997 13.52

Državni zbor je v nadaljevanju 7. redne zasedanja po hitrem postopku sprejel predlog za dopolnitev zakona o industrijski lastnini in v prvi obravnavi predlog zakona o mamilih in psihotropnih snoveh.