sds

Ustavljen postopek za oceno ustavnosti t.i. posočnine

16. 06. 1999 15.25

Ustavno sodišče je soglasno ustavilo postopek za preizkus pobude za oceno ustavnosti 6. člena zakona o popotresni obnovi in spodbujanju razvoja v Posočju, s katerim je določena višina odmere in plačevanje posebnega prispevka za popotresno obnovo Posočja, ki jo je avgusta lani na ustavno sodišče vložila skupina petih državljanov s prvopodpisanim Borisom Tomašičem, nekdanjim svetovalcem poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS). Ustavno sodišče pa je tudi zavrglo vlogo Rdečega križa Slovenije (RKS), ki je omenjeno sodišče zaprosilo, naj državljane, ki so za obnovo potresno prizadetega Posočja že prostovoljno prispevali, oprosti plačila posebnega prispevka, in sicer do višine prostovoljno nakazanih sredstev.

Jerovškova komisija priča ''srhljivi zgodbi''

16. 06. 1999 12.03

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem (Jerovškova komisija), naj bi danes nastopili dve priči, in sicer nekdanji državni podsekretar in direktor uprave za organizacijo kadrov Vinko Gorenak in direktor ljubljanske policijske uprave Branko Slak. Ker se je pričevanje slednjega, ki je potekalo za zaprtimi vrati, zavleklo, ga zaradi pričetka plenarnega zasedanja DZ niso dokončali.

Svet SDS ogorčen zaradi sprejema novele zakona o poslancih in grozi z referendumom

12. 06. 1999 18.34

Svet Socialdemokratske stranke (SDS) je na včerajšnji konstitutivni seji v Krškem sprejel sklep, da bo v primeru, da predlagani veto na novelo zakona o poslancih v državnem svetu ne bi bil sprejet oz. da bi bila novela zakona v državnem zboru ob ponovnem glasovanju sprejeta, SDS začela z zbiranjem podpisov za naknadni zakonodajni referendum o tej zakonski noveli.

Poslovniška komisija - replike je treba omejiti

11. 06. 1999 12.04

Komisija za poslovnik je pred tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem v parlamentu s potrebno dvetretjinsko večino (7:2) podprla predlog Mirana Potrča (ZLSD) za noveliranje poslovnika državnega zbora (DZ) in pri tem zavrnila podporo dopolnilu socialdemokratske stranke (SDS), da bi iz predlaganih sprememb črtali predlagane omejitve poslanskih pojasnil oziroma t.i. replik.

DZ naj bi v preiskovalno komisijo o aferi Vič-Holmec imenoval tudi Iva Hvalico

13. 05. 1999 16.24

Komisija državnega zbora (DZ) za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (kviaz) je podprla predlog poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), po katerem naj bi imela SDS v t.i. preiskovalni komisiji o aferi Vič-Holmec poleg Jožeta Jerovška, ki komisijo vodi, še enega člana, in sicer Iva Hvalico.

Koper ne bo občina s posebnim statusom

11. 05. 1999 16.46

Državni zbor (DZ) je v nadaljevanju zasedanja s 35 glasovi proti 32 zavrnil predlog za noveliranje zakona o ustanovitvi občin ter določitvi njihovih območij, s katerim je skupina predlagateljev s prvopodpisanim Tonetom Anderličem (LDS) želela mestni občini Koper v sedanjem obsegu dodeliti poseben status.

Janez Janša novi stari predsednik SDS

08. 05. 1999 21.07

Dosedanji predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša bo še naprej vodil stranko; na 5. kongresu SDS je zanj kot edinega kandidata od skupaj 377 glasovalo 375 delegatov, nobeden pa ni bil proti - dve glasovnici sta bili namreč neveljavni.

Začetek kongresa SDS v Portorožu

08. 05. 1999 11.09

V portoroškem Avditoriju se je začel 5. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem se je zbralo preko štiristo delegatov. Na kongresu, ki se ga udeležujejo tudi gostje iz Slovenije in tujine, bodo izvolili novo vodstvo in organe stranke, sprejeli nov statut in nov politični program, v katerem bo stranka začrtala usmeritve za naslednji mandat in začetek novega tisočletja.

Slovenija pred izzivi 21. stoletja

07. 05. 1999 11.17

Pred sobotnim kongresom Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) se je dopoldne v portoroškem avditoriju začela okrogla miza z naslovom Slovenija pred izzivi 21. stoletja, ki jo je pripravil Univerzitetno znanstveni forum. Na okrogli mizi sodelujejo strokovnjaki iz različnih področij in različnih političnih usmeritev.

Presečniku zaprosil za poslansko imuniteto, Rupar pa ne

04. 05. 1999 17.01

Državni zbor naj poslancu Jakobu Presečniku (SLS) prizna poslansko imuniteto v kazenskem postopku v zvezi z ovadbo zaradi kaznivega dejanja zlorabe pooblastil, imunitete pa naj ne prizna Pavlu Ruparju (SDS), ki se v primeru preiskave zoper njega nanjo tudi ne sklicuje, so na današnji seji sklenili člani mandatno-imunitetne komisije državnega zbora.

Podobnik naj poskrbi za razjasnitev Jerovškovih obtožb na Jurijev račun

03. 05. 1999 17.32

Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Franco Juri je predsednika državnega zbora Janeza Podobnika z javnim dopisom pozval, naj nemudoma omogoči razčiščenje vseh obtožb in sumov, ki jih je med nedavno parlamentarno razpravo o problematiki mestne občine Koper in ob sklicevanju na trditve ''visokega slovenskega diplomata'' na njegov račun izrekel poslanec opozicijske socialdemokratske stranke (SDS) Jože Jerovšek. Juri od predsednika DZ med drugim pričakuje, da bo poslanca socialdemokratske stranke Jerovška pozval, naj javno pove, kateri visoki predstavnik slovenske diplomacije je omenjene obtožbe utemeljil le njemu in ne tudi pristojnim državnim organom. S tem naj bi namreč zakrivil kaznivo dejanje zatajitve dokazov o domnevnem protizakonitem in protidržavnem delovanju vladnega funkcionarja.

Odprto pismo Aurelija Jurija predsednikom svetov krajevnih skupnosti na območju koprske občine

30. 04. 1999 14.22

Poslanec Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Aurelio Juri je predsednike svetov krajevnih skupnosti Črni kal, Dekani, Gračišče, Podgorje, Rakitovec in Zazid na območju Mestne občine Koper v odprtem pismu seznanil, da je z njihovimi razlogi za nasprotovanje izločitvi omenjenih krajev iz MO Koper in ustanovitvi nove občine Dekani na njihovem območju obvestil poslance v državnem zboru.

Janez Janša na obisku v Rimu in Vatikanu

28. 04. 1999 15.10

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša se je danes vrnil z večdnevnega obiska v Rimu in Vatikanu, kjer se je srečal s številnimi poslanci, senatorji in ministri različnih italijanskih parlamentarnih strank, obiskal pa je tudi Vatikansko državno tajništvo, zavod Slovenik in slovensko redakcijo Vatikanskega radia, so sporočili iz SDS.

SDS vložila zakon o privatizaciji bank

22. 04. 1999 16.37

Skupina poslancev Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v zakonodajno proceduro vložila zakon o privatizaciji bank. Za ta korak so se po besedah predsednika stranke Janeza Janše odločili po objavi vesti, da se je vladna koalicija uskladila o (ne)privatizaciji državnih bank tako, da naj bi obe največji banki, ki sta v državni lasti, še naprej ostali najmanj 65-odstotno v državni lasti, kar je po njihovem mnenju nesprejemljivo. Tako namreč lahko pridemo v situacijo, ko bodo nadzorni sveti oziroma uprave bank dve leti od štirih čakali na novo vlado in ne bodo upali sprejemati odločitev, saj ne bodo vedeli, kakšen odnos bo imela nova vlada do finančne politike in strategije gospodarskega razvoja in do njih osebno.

Tea Petrin za prehod v razvojno usmerjeno gospodarstvo

20. 04. 1999 18.49

Novoimenovana ministrica Tea Petrin je danes dejala, da njeno imenovanje dokazuje vero v njen program, ki ga je predstavila odboru za gospodarstvo. Osnovni poudarki v delovanju ministrstva bodo pod njenim vodstvom namenjeni ukrepom, ki bodo pripomogli k prehodu iz tranzicijske rasti v razvojno usmerjeno gospodarstvo. To naj bi temeljilo na novih proizvodih, novih produktih, novih tehnologijah in pa na internacionalizacijo našega gospodarstva, je poudarila Petrinova.

SDS pripravila seminar o pokojninski reformi

16. 04. 1999 16.39

V Škofji Loki se je popoldne začel dvodnevni mednarodni seminar o pokojninski reformi, ki ga Društvo Ivana Cankarja za proučevanje politične in kulturne dediščine pripravlja v sodelovanju z nemško fundacijo Friedrich-Ebert-Stiftung.

Odbor DZ za gospodarstvo podprl predstavitev kandidatke za gospodarsko ministrico

15. 04. 1999 16.54

Odbor državnega zbora za gospodarstvo je na današnji izredni seji sklenil, da je bila predstavitev dr. Tee Petrin, kandidatke za ministrico za gospodarske dejavnosti, ustrezna, zato državnemu zboru predlaga, naj jo imenuje na ta položaj. Kot je pokazalo glasovanje, je osem članov odbora, poslancev koalicijskih strank LDS in SLS in Desus, glasovalo ''za'', štirje opozicijski poslanci SDS in SKD so bili ''proti'', poslanca ZLSD ter predsednik odbora Jože Zagožen (SDS) pa so so se glasovanja vzdržali.

Kviaz le o manjših kadrovskih ''rošadah''

15. 04. 1999 10.02

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je oblikovala oziroma podprla predloge kadrovskih menjav v dveh parlamentarnih delovnih telesih in v svetu Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, kjer naj bi na predlog vlade in po potrditvi v državnem zboru dosedanjega člana Jožeta Tratnika zamenjal Stanko Štrajn.

Preiskovalna komisija začenja s preiskavo afere Holmec

14. 04. 1999 08.41

Na svoji prvi seji se bo popoldne sešla preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem. Preiskovalna komisija se bo po napovedih na konstitutivni seji dogovorila o načinu prihodnjega dela.

Danes izredno zasedanje o številu beguncev, ki jih je Slovenija pripravljena sprejeti

14. 04. 1999 08.01

Državni zbor (DZ) bo danes nadaljeval redno zasedanje s prekinjeno drugo obravnavo predloga socialdemokratske stranke (SDS) za noveliranje zakona o RTV Slovenija, v poznih popoldanskih urah pa bo začel izredno zasedanje, na katerem bodo poslanci in poslanke odločali o predlogu vlade za določitev števila beguncev s Kosova, ki jim bo Slovenija nudila začasno zatočišče. Odbor za notranjo politiko in pravosodje bo namreč med drugim obravnaval predlog sklepa o določitvi števila oseb, ki jim bo Slovenija nudila začasno zatoščišče v skladu z zakonom o začasnem zatočišču.

Socialdemokrati na seji sveta potrdili osnutek novega programa

10. 04. 1999 18.25

Svet Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je na današnji seji v Celju potrdil osnutek programa in statuta. Člani sveta so poudarili, da mora nov program ponuditi jasno razvojno strategijo in izpostaviti vrednostno središče slovenske nacije, ki izhaja iz edinstvenega zgodovinskega obdobja slovenske osamosvojitve.

DZ sprejel novelo zakona o družinskih prejemkih

31. 03. 1999 10.43

Državni zbor (DZ) je s 60 glasovi proti trem sprejel novelo zakona o družinskih prejemkih, ki pravzaprav ohranja univerzalni otroški dodatek, nato pa so poslanke in poslanci po ponovni preložitvi obravnave zakona o odpisu odloženih davkov in prispevkov začeli razpravo o programu dela Dars d.d. za leto 1999.

Potrč: Dopolnila vlade so nekorektna

26. 03. 1999 16.59

Na seji odbora DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko, ki nadaljuje drugo branje predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o žrtvah vojnega nasilja, se je tudi tokrat zataknilo zaradi, kot pravi predlagatelj zakona Miran Potrč (ZLSD), ''nekorektno vloženih dopolnil vlade''. Slednja je namreč tudi po mnenju sekretariata za zakonodajo in pravne zadeve s predlaganimi amandmaji globoko posegla v koncept zakona.

DZ včeraj

11. 03. 1999 07.34

Državni zbor (DZ) je skozi drugo obravnavo pospremil zakon o deviznem poslovanju, skozi prvo obravnavo zakon trgu vrednostnih papirjev in zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja, s sprejemom usmerjevalnih stališč za nadaljnje oblikovanje pa je v uvodnem delu seje sklenil tudi dan pred tem prekinjeno prvo branje zakona o delovnih razmerjih. Poleg tega so poslanci ratificirali 14 mednarodnih oziroma meddržavnih sporazumov, po krajši polemični razpravi pa so na pobudo SDS začasno odložili odločanje o potrditvi Evropske socialne listine. Z novim zakonom o trgu vrednostnih papirjev, ki bo nadomestil veljavno zakonodajo iz leta 1994, bo zakonodajalec odpravil določene pomanjkljivosti na področju t.i. nematerializiranih vrednostnih papirjev ter zagotovil združljivost slovenske zakonodaje z EU. Podobno tudi zakon o odgovornosti pravnih oseb za kazniva dejanja sodi v okvir zakonskega ''trojčka'', s katerim naj bi v slovensko zakonodajo na področju kazenskega prava prenesli rešitve iz evropskega pravnega reda. Povezovanje z EU pa je sprožilo tudi krajšo polemiko o tem, kdo bo smel v času do polnopravnega članstva v EU nastopati na tujih kapitalskih trgih. Po sprejetih rešitvah bodo lahko banke, hranilnice in borznoposredniške družbe v svojem imenu in za svoj račun v tujini neomejeno kupovale vrednostne papirje, za ostale rezidente pa zakon predpisuje bolj ali manj ostre pogoje.

Srbski poslanci v BiH zamrznili mandate v parlamentu BiH

07. 03. 1999 12.24

Enajst srbskih poslancev v zveznem parlamentu BiH je v Banja Luki danes napovedalo, da bo iz protesta proti odločitvi mednarodne arbitražne komisije o Brčkem začasno prekinilo svoje delo v zveznem parlamentu.

Matični parlamentarni odbor končno začel razpravo o pokojninski reformi

03. 03. 1999 18.16

Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je naposled začel prvo obravnavo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Predsednica odbora Majda Kregelj Zbačnik (SDS) je navzočim predlagala, da bi začeli le s splošno obravnavo, s stališči in sklepi pa počakali, dokler socialni parterji ne bodo dosegli potrebnega soglasja, vendar so člani odbora takšen predlog zavrnili.

SDS poziva zunanjega ministra Frleca k odstopu

03. 03. 1999 16.28

Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se je na zadnji seji predsedstva opredelila do vprašanj v zvezi z volilno zakonodajo, odnosi s sosednjo Hrvaško ter pobudo za interpelacijo zoper zunanjega ministra Borisa Frleca.

Urad predsednika države zanika trditve o pogovorih s potencialnimi kandidati za premiera

24. 02. 1999 16.47

Na uradu predsednika republike Milana Kučana so zanikali trditve predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije Janeza Janše na današnji novinarski konferenci stranke, na kateri je prvak SDS med drugim zatrdil, da ''gre za informacije o tem, da naj bi imel predsednik države v zadnjih dneh nekaj pogovorov s potencialnimi kandidati, ki bi znotraj obstoječega razmerja sil zamenjali premiera Drnovška''.

Amandma za ''prehodni'' nadzor nad Sovo

23. 02. 1999 16.18

Komisija državnega zbora za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb je pred drugim branjem predloga zakona o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) na potekajoči 11. redni seji soglasno sprejela amandma, s katerim ureja parlamentarni nadzor nad Sovo. Omenjeni amandma bo veljal v prehodnem obdobju, to je do sprejetja t.i. krovnega zakona o obveščevalno-varnostni dejavnosti.

Dnevnikova javnomnenjska raziskava: Bandelj upravičeno odstavljen

20. 02. 1999 14.05

Večina volilcev meni, da je bila ''obtožnica'' proti notranjemu ministru Mirku Bandlju prepričljiva, kažejo rezultati Dnevnikove javnomnenjske raziskave, objavljeni v sobotni številki.