sds

Oba možna izhoda brez podpore komisije

23. 12. 1999 12.25

Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe se je na današnji seji opredelila do obeh možnosti, ki jih je pri iskanju rešitev glede novega volilnega sistema nakazala skupina strokovnjakov. Vendar pa nobena od možnosti - tako dvokrožni večinski volilni sistem z 88 okraji kot sprememba ustave in s tem fiksno ali fleksibilno povečanje števila poslancev - ni dobila zadostne večinske podpore članov komisije. Komisija bo tako na naslednji seji po 10. januarju 2000 obravnavala zakon o volitvah poslank in poslancev, ki ga je po rednem postopku vložil Janez Janša (SDS).

O aferi Zavrč brez bistvenejših novosti

21. 12. 1999 18.15

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora o okoliščinah in posledicah vohunske afere, v katero sta vpletena dva delavca obrambnega ministrstva, ki so ju januarja lani na ozemlju Hrvaške prijeli pristojni organi te države, sta kot priči nastopila direktor obveščevalno varnostne službe obrambnega ministrstva Bojan Vavtar in takratni obrambni minister Tit Turnšek, ki ga je omenjena afera tudi spodnesla z omenjenega položaja.

Sprejeta deklaracija o zunanji politiki

17. 12. 1999 20.08

Deklaracijo o zunanji politiki Slovenije je DZ sprejel s 36 glasovi proti 21. Med parlamentarnimi strankami so vladni dokument podprli poslanci koalicijskih LDS in DeSUS, poleg njih pa še del poslancev iz vladne SLS in opozicijske ZLSD. Proti deklaraciji pa so poleg petih poslancev SLS glasovali predstavniki opozicije iz vrst SDS in SNS ter vsi navzoči poslanci SKD z izjemo Marijana Schiffrerja, ki je vladne zunanjepolitične usmeritve podprl.

Danes v DZ

16. 12. 1999 22.08

Pred prekinitvijo zasedanja DZ in celodnevne razprave o predlogu vladne deklaracije o slovenski zunanji politiki je minister za zunanje zadeve Boris Frlec podal več pojasnil na kritične ocene opozicijskih poslancev iz vrst SDS in SKD v zvezi z diplomatskimi aktivnostmi. Tako je glede odziva Slovenije na dogodke na Vzhodnem Timorju navedel, da je naša država nestalna članica Varnostnega sveta ZN in da se je veleposlanik v Svetovni organizaciji Danilo Türk odzval v tem organu, ki je dosegel konec pobijanja na Vzhodnem Timorju.

Gaspari mora odgovoriti do srede januarja

16. 12. 1999 18.05

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je ministru za finance Mitji Gaspariju včeraj poslal 17 strani dolgo interpelacijo o njegovem delu in odgovornosti, ki jo je 14. decembra vložilo 25 poslancev SDS in SKD. V skladu s poslovnikom mora minister Gaspari svoj odgovor na očitke iz interpelacije poslati najkasneje v 30 dneh, tj. do 14. januarja 2000.

Janša o volilnem sistemu

16. 12. 1999 14.32

Predsednik SDS Janez Janša je na novinarski konferenci poudaril, da je predlog skupine strokovnjakov za volilni sistem, ki ga je ta poslala komisiji DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, ''zelo skop'' in se ne spušča v bistvo predlogov parlamentarnih strank.

Interpelacija proti ministru Gaspariju

15. 12. 1999 21.14

Približno dva meseca potem, ko sta jo napovedali, sta SDS in SKD včeraj vložili interpelacijo proti finančnemu ministru Mitji Gaspariju. V njej mu očitata nezakonito in negospodarno financiranje javne porabe, napake pri privatizaciji državnih bank in hranilnic, napake pri odplačevanju slovenskega dela jugoslovanskega dolga ter nezakonito in negospodarno upravljanje državnega premoženja.

Gaspari o interpelaciji

15. 12. 1999 08.38

Minister za finance Mitja Gaspari je v zvezi z interpelacije, ki jo je zoper njega vložilo 25 poslancev SDS in SKD, dejal, da je ta poteza politično motivirana in da bo čim prej pripravil kakovostne odgovore nanjo. Gaspari je zanikal nezakonitosti in pomanjkanje nadzora ter poljudnost proračunske politike. Kot je pojasnil, bodo to potrdili dokumenti, in sicer tako, kar zadeva očitane nezakonitostih v t.i. temeljnih razvojnih programih kot tudi nepravilnosti na ministrstvu za šolstvo in šport. Ob tem je Gaspari menil, da ''v obeh primerih to sodi tja, kamor mora soditi - v resorna ministrstva''.

Uradni rezultati lokalnih volitev

13. 12. 1999 18.12

Občinska volilna komisija je posredovala v mestni občini Koper, ki so bile 5. decembra. Volitev se je udeležilo 18.996 volivcev, kar je 49,39 odstotka vseh volilnih upravičencev. Veljavnih je bilo 16.544 glasovnic. Med 28 strankarskimi ali neodvisnimi listami kandidatov za 29 svetniških mest je bilo v občinski svet po D'Hontovem sistemu izvoljenih 12 list, med njimi 7 strankarskih.

Zavrnjena vsa dopolnila za zmanjšanje obrambnega tolarja

09. 12. 1999 09.08

Odbor državnega zbora za obrambo je na včerajšnji seji ob obravnavi dopolnil k predlogu državnega proračuna za prihodnje leto s področja obrambe zavrnil vseh 14 dopolnil, ki so predvidevala zmanjšanje t.i. obrambnega tolarja v skupni vrednosti za dobre 5,3 milijarde, in podprli amandmaja, ki predvidevata povečanje sredstev za obrambni resor za dobrih 59 milijonov in prerazporeditev 20 milijonov znotraj obrambnega resorja v korist zdravstveno preventivne dejavnosti.

Današnja seja t.i. Jerovškove komisije prestavljena na jutri

08. 12. 1999 16.22

Za danes predvidena 15. seja preiskovalne komisije DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je prestavljena in bo jutri, 9. decembra, in sicer ob 14. uri, je sporočil njen predsednik Jožef Jerovšek (SDS).

Invalidom več sredstev?

07. 12. 1999 17.32

Komisija državnega zbora za vprašanja invalidov je na današnji seji podprla vse vložene amandmaje k predlogu proračuna za prihodnje leto, ki predvidevajo povečanje sredstev za invalide, pa tudi dopolnilo poslanske skupine SDS k predlogu nacionalnega programa športa v Sloveniji, ki predvideva sofinanciranje s strani države tudi za priprave in udeležbe na mednarodnih tekmovanjih športnikov invalidov.

Začetek priprav na volitve

05. 12. 1999 17.04

Vse parlamentarne stranke so že začele s pripravami na prihodnje državnozborske volitve, njihovi predstavniki pa obljubljajo stopnjevanje priprav takoj po vstopu v volilno leto 2000. Največ sta postorili obe socialdemokratski stranki, SDS in ZLSD, največ ''čakanja'' pa je zaznati pri združujočih se SLS in SKD, in to prav zaradi združevanja, pri katerem še ni videti takšnega ali drugačnega konca. V primerjavi z ostalimi strankami nekoliko zamuja tudi SNS. Večina strank, izjemi sta LDS in SNS, naj bi tako že začela s kandidacijskimi postopki, hkrati pa naj bi tudi že oblikovala volilne štabe; brez njih so še SLS, SKD in SNS. Vse stranke v DZ pa poudarjajo negotovost glede volilne zakonodaje, ki vnaša negotovost tudi v predvolilne priprave.

Stranke se že pripravljajo na volitve

05. 12. 1999 11.11

Vse parlamentarne stranke so že začele s pripravami na prihodnje državnozborske volitve, njihovi predstavniki pa obljubljajo stopnjevanje priprav takoj po vstopu v volilno leto 2000. Največ sta postorili obe socialdemokratski stranki, SDS in ZLSD, največ ''čakanja'' pa je zaznati pri združujočih se SLS in SKD, in to prav zaradi združevanja, pri katerem še ni videti takšnega ali drugačnega konca. V primerjavi z ostalimi strankami nekoliko zamuja tudi SNS.

DZ o oblikovanju pokojnin

03. 12. 1999 21.00

Državni zbor je danes nadaljeval z oblikovanjem pokojnin. Pokojninska reforma pa še vedno ni sprejeta, saj so se poslanci ves dan ukvarjali z vprašanjem, ali je smiselno staršem zaradi otrok priznati znižanje prispevkov. Poleg tega pa so se številni spet spotaknili ob domnevne privilegije.

SDS: Minister Frlec naj odstopi

02. 12. 1999 12.36

Ravnanje ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca, ki z izjavami podpira stališča, ki so v nasprotju z osnovnimi načeli Ustanovne listine OZN, v demokratičnih državah predstavljajo dovolj tehten razlog, da minister ponudi svoj odstop. Takšni spodrsljaji namreč kvarijo ugled slovenske države, so sporočili iz SDS.

10. obletnica ustanovitve Demosa

25. 11. 1999 20.43

Ob deseti obletnici ustanovitve Demosa so se na tiskovni konferenci zbrali trije politični veljaki LojzePeterle (SKD), Janez Janša (SDS) in Janez Podobnik (SLS). Nastop treh strank pa, sodeč po izjavah udeležencev, ne pomeni nič več kot zgolj obeležitev obletnice.

Stranke o obmejnem sporazumu brez dogovora

23. 11. 1999 15.30

Koordinacija parlamentarnih strank tudi na današnji drugi seji ni uskladila stališč glede ratifikacije slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju. Ratifikaciji sporazuma nasprotujejo SLS, SDS in SKD, saj po njihovem mnenju prejudicira potek državne meje med Slovenijo in Hrvaško.

SDS sklenila dvodnevno konferenco

14. 11. 1999 09.52

SDS je včeraj sklenila dvodnevno konferenco, na kateri so delegati sprejeli 17 resolucij, ki opredeljujejo odnos SDS do aktualnih političnih vprašanj v Sloveniji. V uvodnem govoru je predsednik SDS Janez Janša poudaril, da je Slovenija pred prelomnico, saj so mešane koalicijske vlade, sestavljene iz programsko različnih strank, porabile preveč časa za usklajevanje in fevdalizacijo resorjev, kar je načelo učinkovitost državne uprave.

Elite v totalitarizmu in demokraciji

10. 11. 1999 15.20

Elite v totalitarizmu in demokraciji je prvi izmed dveh tematskih sklopov, s katerima se je danes nadaljeval včeraj začeti dvodnevni simpozij z naslovom Deset let po padcu Berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki je osrednja spremljajoča prireditev prve konference SDS. Frane Adam in Matej Makarovič, oba s Fakultete za družbene vede v Ljubljani, ter Andrej Capuder, bivši minister in veleposlanik, so razpravljali o vlogi elit v razmerju med totalitarizmom in demokracijo ter ob tem izpostavili nevarnost ohranjanja t.i. starih elit na oblasti za razvoj demokracije v obdobju tranzicije oz. po padcu zidu. Simpozij se bo danes popoldne nadaljeval in tudi končal z razpravo o bilanci totalitarizma v svetu in Sloveniji.

Preiskovalna komisija v Zavrču

09. 11. 1999 21.26

Parlamentarna preiskovalna komisija pod vodstvom Mirka Zamernika (SDS) si je v okviru preiskave o ozadjih t.i. vohunske afere pri Zavrču v omenjenem kraju ob slovensko-hrvaški meji zaradi nasprotujočih stališč vpletenih ogledala mesto dogajanja, kjer je hrvaška policija lani januarja prijela pripadnika obveščevalno varnostne službe (OVS) pri obrambnem ministrstvu in zaplenila službeno vozilo s pripadajočo tehnično opremo.

Desetletnica padca berlinskega zidu

09. 11. 1999 13.06

S pozdravnima nagovoroma predsednika in podpredsednika SDS, Janeza Janše in Mihe Brejca, se je dopoldne začel dvodnevni mednarodni simpozij z naslovom Deset let po padcu berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki sta ga v sodelovanju z znanstvenimi in strokovnimi institucijami pripravila Univerzitetno znanstveni in Kulturni forum SDS.

SDS pripravlja koferenco

07. 11. 1999 17.04

SDS bo prihodnji teden v Mariboru pripravila prvo konferenco, na kateri bo sprejela predvidoma 15 resolucij, s katerimi bo stranka opredelila svoja stališča do aktualnih vprašanj.

Janša o zlorabi instituta molčečnosti

05. 11. 1999 16.59

Prvak SDS Janez Janša je na novinarski konferenci predstavil stališča stranke do aktualnih dogodkov na notranjepolitičnem in gospodarskem področju. Glede napovedane skupne interpelacije krščanskih in socialdemokratov zoper finančnega ministra Mitja Gasparija je dejal, da njeno vsebino še pripravljajo, vložili pa naj bi jo predvidoma sredi novembra; glede očitkov na račun dela kmetijskega ministra Cirila Smrkolja in pozivov k odstopu pa v stranki po Janševih besedah še niso zavzeli dokončnega stališča, vsekakor pa bodo počakali do februarja oz. do izteka roka, ki ga je dala Evropska komisija. Glede dela parlamentarnih preiskovanih komisij pa Janša meni, da se zlorablja institut molčečnosti.

Kviaz za širitev Pukšičeve preiskovalne komisije

04. 11. 1999 13.47

Komisija DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (kviaz) je podprla spremembe odloka o sestavi parlamentarne preiskovalne komisije o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, v kateri naj bi imeli poslanski skupini SDS in SKD odslej namesto enega po dva člana.

Želja po večjem nadzoru nad privatizacijo bank

02. 11. 1999 20.45

Člani državnozborskega odbora za finance, ki se je na pobudo SKD-ja sestal na izredni seji, so vladi naložili, naj v štirinajstih dneh pripravi poročilo o dosedanjem poteku privatizacije državnih bank - Nove ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor. Zahtevajo namreč večjo preglednost pri lastninjenju, poslanci SKD in SDS pa za lastninjenje bank zahtevajo celo poseben zakon.

Deset let po padcu Berlinskega zidu

02. 11. 1999 16.08

Podpredsednik SDS Miha Brejc je predstavil mednarodni simpozij z naslovom Deset let po padcu Berlinskega zidu - pričakovanja in realnost, ki ga bosta v okviru prve strankine konference ter v sodelovanju z znanstvenimi in strokovnimi institucijami 9. in 10. novembra v Mariboru pripravila Univerzitetno znanstveni in Kulturni forum SDS. Udeleženci bodo razpravljali o štirih tematskih sklopih, in sicer o Evropi deset let po padcu Berlinskega zidu, človekovih pravicah deset let po koncu komunističnega totalitarizma, elitah v totalitarizmu in demokraciji ter o bilanci totalitarizma v svetu in Sloveniji. Namen simpozija je ''poglobljena strokovna in politična analiza sprememb v Evropi v zadnjem desetletju ter na tej podlagi primerjalna analiza začetnih pričakovanj po padcu totalitarnih režimov in realnosti deset let pozneje''.

O mariborski orožarski aferi

29. 10. 1999 20.48

Poročila o aferi >>mariborsko orožje<<, kot vse kaže, še ne bo tako kmalu. Zadeve na preiskovalni komisiji, ki preučuje vpletenost funkcionarjev v odkritje orožja na mariborskem letališču julija 1993, se namreč vse bolj zapletajo. Poslanec SDS Jožef Jerovšek je celo prepričan, da komisija trenutno deluje nezakonito.

Spet Kulturni dom španski borci

26. 10. 1999 09.19

Mestni svet ljubljanske mestne občine je na včerajšnji 8. seji po burni razpravi sprejel predlog o preimenovanju javnega zavoda Kulturni hram Moste v Kulturni dom španski borci. To je tudi prvotno ime te institucije, ki so jo prvič preimenovali lani. Predlog je bil sprejet kljub temu, da so pred glasovanjem dvorano zapustili predstavniki SKD, SDS in SLS ter predstavnik RIL (Rad imam Ljubljano), za predlog pa je od navzočih 23 glasovalo 21 ljubljanskih mestnih svetnikov.

SDS proti jedrskim elektrarnam

21. 10. 1999 16.05

Poslanska skupina SDS je danes vložila v zakonodajni postopek predlog zakona o prepovedi graditve novih jedrskih elektrarn v RS in o prepovedi skladiščenja nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov iz drugih držav na ozemlju RS ter o trajnem varnem skladiščenju nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov; poslanska skupina je predlagala obravnavo po hitrem postopku. Namen in cilje predloga je na novinarski konferenci predstavil poslanec SDS Branko Kelemina, sicer eden izmed treh podpisnikov predloga, predsednik SDS Janez Janša pa je v komentarju aktualnih političnih dogodkov menil, da početje SLS v zadnjih tednih dokazuje, da si njeno vodstvo ne želi združitve s SKD, temveč jih želi zgolj ''priključiti''.