sds

SDS proti jedrskim elektrarnam

21. 10. 1999 16.05

Poslanska skupina SDS je danes vložila v zakonodajni postopek predlog zakona o prepovedi graditve novih jedrskih elektrarn v RS in o prepovedi skladiščenja nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov iz drugih držav na ozemlju RS ter o trajnem varnem skladiščenju nizko, srednje in visoko radioaktivnih odpadkov; poslanska skupina je predlagala obravnavo po hitrem postopku. Namen in cilje predloga je na novinarski konferenci predstavil poslanec SDS Branko Kelemina, sicer eden izmed treh podpisnikov predloga, predsednik SDS Janez Janša pa je v komentarju aktualnih političnih dogodkov menil, da početje SLS v zadnjih tednih dokazuje, da si njeno vodstvo ne želi združitve s SKD, temveč jih želi zgolj ''priključiti''.

Sprejet zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov

20. 10. 1999 18.21

Državni zbor je po domala dvodnevni obravnavi kljub nasprotovanju SLS, SKD in SDS sprejel zakon o lastninjenju kulturnih spomenikov v družbeni lastnini. Novi zakon ureja lastništvo tovrstnih spomenikov potem, ko je dosedanji zakon, ki je to urejal, ustavno sodišče v začetku tega leta razveljavilo in zakonodajalcu naložilo ureditev tega vprašanja v roku osmih mesecev. Ta rok se je iztekel 14. oktobra.

Opozicijske stranke različno o poročilu

14. 10. 1999 08.02

Vladna stran oziroma služba vlade za evropske zadeve je danes izrazila zadovoljstvo z letošnjim poročilom Evropske komisije o napredku Slovenije v pripravah na polnopravno članstvo v EU, prvi odzivi opozicijskih strank pa so bili zelo različni.

Zavrnili podporo predlogu SDS

06. 10. 1999 16.36

Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je zavrnil podporo predlogu SDS za noveliranje zakona o referendumu in ljudski iniciativi. S predlaganimi rešitvami naj bi to področje uskladili z lani oktobra sprejeto odločbo Ustavnega sodišča, po kateri bi morali pomanjkljivosti v zvezi z zakonodajnim referendumom urediti že v pol leta po sprejeti odločitvi.

Novi manever SDS

05. 10. 1999 20.37

Na domačem političnem prizorišču je danes največjo pozornost vzbudila presenetljiva odločitev socialdemokratov, da začnejo formalni postopek za vključitev v Evropsko demokratsko zvezo. Potem, ko jim ni uspelo priti v socialistično internacionalo, so se socialdemokrati torej odločili za zvezo, v katero so že vključeni Slovenski krščanski demokrati.

Bo tudi Drnovšek pričal pred Jerovškovo komisijo?

05. 10. 1999 18.40

Preiskovalna komisija DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je na današnji sicer posvetovalni seji sprejela sklep, da se pred komisijo kot priča zasliši tudi predsednik vlade Janez Drnovšek; poleg tega pa bo komisija na podlagi zakona o parlamentarni preiskavi od pristojnega sodišča zahtevala odreditev zasega dokumentacije, ki se v zvezi z obravnavanim primerom nahaja na ljubljanskem okrožnem tožilstvu, je po seji dejal predsednik komisije Jožef Jerovšek (SDS). Komisija naj bi se vnovič sešla prihodnji teden.

Pobuda SDS ni deležna pohval

03. 10. 1999 16.47

Pobude SDS za preoblikovanje obrambnega sistema, ki predlaga ukinitev splošne vojaške obveznosti v miru ter kombinacijo poklicne vojske in prostovoljne rezerve, ni pohvalila nobena izmed parlamentarnih strank.

Zavrnjen zakon o javnem mediju RTV Slovenija

01. 10. 1999 19.19

DZ je zavrnil zakon o javnem mediju RTV Slovenija, ni soglašal z noveliranjem zakona o ustavnem sodišču ter ratificiral Evropsko konvencijo o uresničevanju otrokovih pravic. Zakon o javnem mediju RTV Slovenija je aprila letos predlagala skupina desetih poslancev SKD in SDS s prvopodpisanim Benjaminom Henigmanom (SKD) potem, ko ni uspel predlog o uvedbi neposrednih prenosov sej DZ. Z omenjenim zakonom so opozicijski poslanci želeli uvesti neposredno prenašanje sej DZ na t.i. način tretjega TV programa ter spremeniti in povečati sestavo Sveta RTVS s 25 na 45 članov. Po oceni državne sekretarke Majde Širca je zakon neprimeren, ker 95-odstotno ohranja dikcijo veljavnega zakona in uvaja spremembe na tistih področjih, ki jih Slovenija v tem trenutku akutno ne potrebuje. Napovedala je tudi, da bo vlada sledila odločbi ustavnega sodišča in bo v roku dveh tednov rešila sporno določbo o pobiranju naročnin, pripravila pa je tudi krovni zakon o medijih in novelirani zakon o RTVS.

Spremembe uredbe o carinski oprostitvi

26. 09. 1999 20.24

Skupina poslancev v državnem zboru s prvopodpisanim Brankom Kelemino (SDS) je na vlado naslovila pisno poslansko pobudo za spremembe določbe, v skladu s katero je osebno motorno vozilo za invalidne osebe izključno namenjeno za prevoz invalidov. Poslanci vladi predlagajo, da se invalidni osebi omogoči, da s pisnim pooblastilom pooblasti upravičenca, njegove starše oz. skrbnike, da lahko v njihovem imenu za njihove potrebe motorno vozilo za invalidne osebe vozijo pooblaščene osebe brez prisotnosti invalidne osebe.

Janša predlaga spremembo zakona

19. 09. 1999 20.17

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je za v obravnavo v državnem zboru po skrajšanem postopku vložil predlog za noveliranje zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

Zakonski predlog o RTVS brez podpore

10. 09. 1999 17.57

Zakonski predlog o javnem mediju Radioteleviziji Slovenija, ki ga je v hitri zakonodajni postopek vložila skupina poslancev SKD in SDS s prvopodpisanim Benjaminom Henigmanom, danes ni dobil podpore na parlamentarnem odboru za kulturo, šolstvo in šport, prav tako pa ga ne podpira tudi vlada. Med vrsto pripomb na zakonski predlog je tudi ta, da ne ureja trenutno najbolj perečega vprašanja pobiranja RTV naročnine, ki utegne z novembrom ostati brez zakonske podlage, če dotlej ne bo sprejeta ustrezna rešitev. Predlog možne rešitve je v državni zbor že vložen, vendar obravnava takšne novele zakona o RTVS, vložila jo je skupina poslancev na čelu s Tonetom Anderličem (LDS), ni mogoča, dokler je v postopku t.i. Henigmanov zakon.

Jerovškova komisija za Fišerjevo razrešitev

08. 09. 1999 16.54

Preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je na posvetovalni seji za zaprtimi vrati vzela pod drobnogled uresničevanje sprejetih sklepov komisije. V zvezi s tem so člani omenjene komisije po dobrih treh urah ugotovili, da vlada in notranje ministrstvo, še zlasti pa vodja ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazd Fišer, ne sodelujejo s komisijo.

Jakič proti podaljšanju civilnega služenja vojaškega roka

03. 09. 1999 17.33

Poslanec Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Roman Jakič v današnji izjavi za javnost odločno nasprotuje podaljšanju civilnega služenja vojaškega roka in meni, da je nesmiselno iskati vojake med mladimi, ki orožja ne želijo.

SLS zavrača očitke SDS glede privatizacije NLB in NKBM

31. 07. 1999 10.41

Slovenska ljudska stranka (SLS) v sporočilu za javnost zavrača trditve predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janeza Janše v zvezi z začetkom postopka privatizacije obeh državnih saniranih bank.

Interpelacija v prid Smrkolju

29. 07. 1999 20.23

Več kot 16 ur dolga razprava o interpelaciji proti kmetijskemu ministru Cirilu Smrkolju, kljub mnogim upravičenim in argumentiranim očitkom na račun kmetijskega resorja, za predlagatelje ni bila uspešna. Sodeč po tem, kako je bila pripravljena in izpeljana, pa ministrovega položaja ni niti omajala, ampak le še bolj utrdila.

Podprli kandidaturo Zgage

27. 07. 1999 16.24

Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo in šport je podprl kandidaturo Pavla Zgage za ministra za šolstvo in šport. Zanj je glasovalo 11 poslank in poslancev, proti je bil poslanec SDS in predsednik odbora Janez Mežan, dva poslanca SDS pa sta se pri glasovanju vzdržala.

Poletni tabor SDS

23. 07. 1999 13.53

V Lepeni se bo danes že petič po vrsti začel spominski tabor dr. Henrika Tume in poletni tabor Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki bo potekal do 13. avgusta. Srečanje stranka organizira v sodelovanju z gorniškim klubom Skala, zato bo tudi poudarek srečanja na gorništvu. Udeleženci se bodo tako med drugim povzpeli na Krn, Škrlatico in Triglav, lahko se bodo udeležili gorniške šole ali pa se z raftom spustili po Soči. Na taboru bodo svoje aktivnosti pripravili tudi forumi stranke - največ bo okroglih miz o različnih aktualnih temah. SDS bo organizirala še mladinski tabor v Mozirju od 19. do 22. avgusta.

Drnovškov kabinet zanika trditve Janeza Janše

08. 07. 1999 19.08

V kabinetu predsednika vlade Janeza Drnovška odločno zavračajo trditve predsednika SDS Janeza Janše, izrečene na današnji novinarski konferenci, ki obtožujejo predsednika vlade vpletenosti v afero Vič-Holmec. ''Janša je kot običajno znova izkoristil svoj javni nastop za neutemeljene obtožbe in napade na predsednika vlade, zgolj v interesu svojih aktualnih notranjepolitičnih interesov,'' so v kabinetu predsednika vlade zapisali v sporočilu za javnost.

DZ prekinil današnje zasedanje

08. 07. 1999 18.44

Pred sklenitvijo današnjega zasedanja je državni zbor začel in zaradi izteka časa tudi prekinil obravnavo zakonskega predloga o ratifikaciji garancijske pogodbe med Slovenijo in Evropsko investicijsko banko za projekt slovenskih avtocest.

Vedno manj možnosti za večinski volilni sistem

07. 07. 1999 20.13

V državnem zboru še vedno odmeva sinočnja, že druga zavrnitev zakona o večinskem volilnem sistemu. Predlagatelji, socialdemokratska stranka (SDS), bi morala zbrati dvotretjinsko večino, ZA pa je glasovalo le 50 poslancev.

Janez Janša novi vodja poslanske skupine SDS

30. 06. 1999 16.45

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je prevzel vodenje poslanske skupine te stranke. Na položaj vodje poslanske skupine ga je na predlog poslanske skupine SDS imenoval strankin izvršilni odbor z namenom, da okrepi položaj opozicije v državnem zboru. Dosedanji vodja Bogomir Špiletič bo prevzel položaj namestnika vodje poslanske skupine stranke, so sporočili iz SDS.

Razpustitev parlamenta Republike Srbske

29. 06. 1999 18.49

Srbska demokratska stranka (SDS) je danes v sporočilu za javnost napovedala, da bo zahtevala razpustitev parlamenta Republike srbske (RS) in razpis predčasnih volitev v srbski entiteti Bosne in Hercegovine.

Zahteva za sklic izredne seje DZ

24. 06. 1999 12.45

Skupina 23 poslancev socialdemokratov in krščanskih demokratov (SDS in SKD) je vložila zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri naj bi še pred 1. julijem obravnavali predlog zakona o volitvah poslank in poslancev. Z zakonom, ki predvideva uzakonitev dvokrožnega večinskega volilnega sistema, naj bi nadoknadili zamudo, ki je na področju nove volilne zakonodaje nastala zaradi načrtnega in protiustavnega zavlačevanja nekaterih poslancev, sta na novinarski konferenci pojasnila predsednika obeh strank Janez Janša in Lojze Peterle.

Škrlj: Pri nastajanju dokumenta nisem sodeloval

24. 06. 1999 10.33

Na izjave nekdanjega državnega podsekretarja in nekdanjega direktorja uprave za organizacijo kadrov na notranjem ministrstvu Vinka Gorenaka, ki je v sredo kot priča nastopil pred člani parlamentarne preiskovalne komisije o aferi Vič-Holmec, se je odzval državni sekretar notranjega ministrstva Darko Škrlj. Zanikal je, da bi karkoli slišal o nastajanju dokumenta, ki bi kazal na vpletenost tujih obveščevalnih služb pri omenjeni aferi, še manj pa, da bi pri njegovem nastajanju sodeloval.

Napadi na tožilstvo so zgolj dodatna politizacija pravosodja

17. 06. 1999 16.23

Zahteva po odstopu generalne državne tožilke je v LDS povzročila veliko presenečenje in nemalo slabe volje, je dejal generalni sekretar stranke Gregor Golobič.

Budja pričal pred Jerovškovo komisijo

17. 06. 1999 13.49

Preiskovalna komisija državnega zbora (DZ) o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem je zaslišala eno od dveh vabljenih prič, in sicer novinarja Slovenskih novic Bojana Budjo. Druga priča, Borut Novak, nekdanji uslužbenec ministrstva za notranje zadeve, pa vabila za pričanje ni prejel. Zato ga bodo ponovno povabili.

Ustavljen postopek za oceno ustavnosti t.i. posočnine

16. 06. 1999 15.25

Ustavno sodišče je soglasno ustavilo postopek za preizkus pobude za oceno ustavnosti 6. člena zakona o popotresni obnovi in spodbujanju razvoja v Posočju, s katerim je določena višina odmere in plačevanje posebnega prispevka za popotresno obnovo Posočja, ki jo je avgusta lani na ustavno sodišče vložila skupina petih državljanov s prvopodpisanim Borisom Tomašičem, nekdanjim svetovalcem poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS). Ustavno sodišče pa je tudi zavrglo vlogo Rdečega križa Slovenije (RKS), ki je omenjeno sodišče zaprosilo, naj državljane, ki so za obnovo potresno prizadetega Posočja že prostovoljno prispevali, oprosti plačila posebnega prispevka, in sicer do višine prostovoljno nakazanih sredstev.

Jerovškova komisija priča ''srhljivi zgodbi''

16. 06. 1999 12.03

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem (Jerovškova komisija), naj bi danes nastopili dve priči, in sicer nekdanji državni podsekretar in direktor uprave za organizacijo kadrov Vinko Gorenak in direktor ljubljanske policijske uprave Branko Slak. Ker se je pričevanje slednjega, ki je potekalo za zaprtimi vrati, zavleklo, ga zaradi pričetka plenarnega zasedanja DZ niso dokončali.

Svet SDS ogorčen zaradi sprejema novele zakona o poslancih in grozi z referendumom

12. 06. 1999 18.34

Svet Socialdemokratske stranke (SDS) je na včerajšnji konstitutivni seji v Krškem sprejel sklep, da bo v primeru, da predlagani veto na novelo zakona o poslancih v državnem svetu ne bi bil sprejet oz. da bi bila novela zakona v državnem zboru ob ponovnem glasovanju sprejeta, SDS začela z zbiranjem podpisov za naknadni zakonodajni referendum o tej zakonski noveli.

Poslovniška komisija - replike je treba omejiti

11. 06. 1999 12.04

Komisija za poslovnik je pred tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem v parlamentu s potrebno dvetretjinsko večino (7:2) podprla predlog Mirana Potrča (ZLSD) za noveliranje poslovnika državnega zbora (DZ) in pri tem zavrnila podporo dopolnilu socialdemokratske stranke (SDS), da bi iz predlaganih sprememb črtali predlagane omejitve poslanskih pojasnil oziroma t.i. replik.