sds

SDS praznuje 11. obletnico
12. 02. 2000 10.43
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) bo popoldne v Festivalni dvorani na Bledu obeležila enajsti rojstni dan. Po prvi pobudi ob Litostrojski stavki je bila v času slovenske pomladi 16. februarja 1989 ustanovljena prva socialdemokratska stranka v Sloveniji, ki je v teh letih šla skozi različna obdobja. Danes so, kot se označujejo, moderna socialdemokratska stranka, ki se zaveda svoje odgovornosti in ki je pripravljena na izzive novega stoletja ter skupaj s sorodnimi političnimi strankami v Koaliciji Slovenija ponuja slovenskemu narodu program za vsestranski duhovni in materialni razvoj domovine.

SDS praznovala 11. obletnico
12. 02. 2000 08.54
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je popoldne v Festivalni dvorani na Bledu z bogatim kulturnim programom in podelitvijo najvišjih priznanj SDS - zlatih vrtnic - obeležila enajsti rojstni dan. Pozdravni govor je imel kot gost Jože Zupančič, predsednik Sveta SKD, udeležencem pa je spregovoril tudi predsednik stranke Janez Janša.

SDS pripravljena na usklajevanje
10. 02. 2000 16.12
Prvak SDS Janez Janša je danes na novinarski konferenci strankine poslanske skupine poudaril, da je SDS pripravljena podpreti vključitev volilnih okrajev v zakon o volitvah le v primeru, če bodo parlamentarne stranke o tem dosegle dvotretjinsko soglasje. Po njegovem mnenju bo usklajevanje težko, ker ostale politične stranke nimajo predlogov o oblikovanju okrajev. SDS je bila vselej pripravljena na usklajevanje, vendar se do pred kratkim ni želel nihče o tem pogovarjati, zato je ostalo zelo malo časa, je dodal Janša.

Združevanje desnice
09. 02. 2000 21.39
Bistveno več kot levica so pomladni politiki naredili za združevanje na desnici. A za zdaj neuspešno. Socialni in krščanski demokrati so se sicer združili v koalicijo Slovenija, do 15. februarja pa naj bi se o vstopu odločila tudi ljudska stranka.

Krkovič ni prodajal orožja
03. 02. 2000 08.11
Nekdanji poveljnik specialne brigade MORIS in sedanji glavni tajnik SDS Tone Krkovič je v sporočilu za javnost odločno zavrnil namigovanja, da naj bi bil neposredno vpleten v prodajo orožja Hrvatom. Po njegovem je vsakršno prenagljeno namigovanje o nečednih poslih huda manipulacija, katere namen je prikazovanje prikrojene resnice s ciljem medijskega linča vseh tistih, ki smo pomembno prispevali k osamosvojitvi Slovenije, je zapisal Krkovič.

SDM izključili iz IUSY
02. 02. 2000 20.40
Na 23. kongresu Mednarodne zveze socialistične mladine (IUSY), ki je potekal od 26. do 31. januarja 2000 v Hamburgu, je bila iz omenjene organizacije izključena Socialdemokratska mladina, podmladek Janševe SDS. Razlogi za izključitev so ''ksenofobična, nacionalistična in nenapredna politika, ki je v nasprotju z načeli sodobne socialdemokracije'', so danes sporočili iz Mladega foruma ZLSD, ki tako ostaja edina slovenska organizacija članica IUSY.

SDS ima težave z razumevanjem zakonov
02. 02. 2000 17.40
Generalni sekretar LDS Gregor Golobič je na novinarski konferenci povedal, da liberalni demokrati Janševi SDS v zvezi z njenim tretjim predlogom volilnega zakona, ki je bil prejšnji teden zavrnjen v DZ, pred drugim branjem postavljajo en sam pogoj, in sicer da SDS ''omogoči ostalim strankam oz. njihovim poslanskim skupinam sopredlagateljstvo''.

SDS za vključitev volilnih okrajev v volilni zakon
02. 02. 2000 14.43
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se strinja z vključitvijo volilnih okrajev v nov volilni zakon, vendar pod pogojem, da stranke pred tem v pogajanjih zagotovijo dejansko dvotretjinsko podporo njihovih poslancev, je na novinarski konferenci SDS poudaril Branko Grims. Med drugim je pojasnil, zakaj je zakonski predlog, ki ga je v petek vložila LDS, plagiat zakona socialdemokratov. Ti so doslej tudi edini, ki so bili sposobni pripravili volilne okraje; teh v zakonskem predlogu LDS po Grimsovih besedah namreč sploh ni.

Izredni kongres SLS
01. 02. 2000 20.53
Socialdemokrati so vložil nov predlog zakona o dvokrožnem večinskem sistemu.

Janša pri grškem predsedniku Stefanopulosu
01. 02. 2000 18.17
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije Janez Janša se mudi na večdnevnem obisku v Atenah, kjer ga je danes sprejel grški predsednik Konstantin Stefanopulos, so sporočili iz službe za stike z javnostmi SDS.

Glavni odbor SLS o združitvi z SKD
31. 01. 2000 19.58
Glavni odbor SLS, ki je najvišji strankin organ in šteje približno 170 članov, je danes za zaprtimi vrati v razpravi ocenil - končnih sklepov še ni sprejel - da je za odločitev o združitvi vse pripravljeno. Člani odbora so zato pozvali SKD, naj omogoči, da bo na skupnih sejah glavnih organov obeh strank odločitev o ustanovitvi nove stranke tudi sprejeta. Združitev naj bi namreč prispevala k politični stabilnosti Slovenije, zlasti v času približevanja EU, je med sejo za novinarje povedal predsednik glavnega odbora SLS Franc Zagožen.

Podpis sporazuma o koaliciji Slovenija
29. 01. 2000 17.21
Predsednika Socialdemokratske stranke Slovenije in Slovenskih krščanskih demokratov, Janez Janša in Lojze Peterle, sta danes podpisala sporazum o koaliciji Slovenija. S tem je sporazum, ki sta ga najvišja organa strank - sveta SDS in SKD - na ločenih sejah potrdila že 20. januarja, tudi formalno začel veljati.

Zapleti pri delu preiskovalne komisije
28. 01. 2000 20.28
Delo preiskovalne komisije, ki preučuje trgovino z orožjem, se vse bolj zapleta, saj delavec državnega zbora pomotoma ni posnel pričanja Toneta Painkhiherja. Ta nekdanji šef obveščevalcev je po mnenju nekaterih ključna priča te komisije. Danes so se na to že odzvali v SDS in v LDS.

LDS za volilne okraje
27. 01. 2000 09.06
LDS bo še naprej vztrajala, da se v zakon o volitvah v DZ, ki opredeljuje dvokrožni večinski sistem in ga je podprl svet stranke, vključijo volilni okraji, je poudaril predsednik sveta LDS Pavel Gantar.

Pritiski na Pukšiča se stopnjujejo
26. 01. 2000 19.10
Predsednik preiskovalne komisije DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja nekdanje družbene lastnine Franc Pukšič (SDS) je na novinarski konferenci med drugim dejal, da se intenziteta pritiskov nanj stopnjuje, saj so sinoči med 17. in 18. uro njegovi tašči po telefonu zagrozili ''v tujem jeziku'', da bodo v eni uri ubili njegovo družino, vse premoženje pa da bo ''letelo v zrak''. Na srečo se ni nič zgodilo, je pojasnil Pukšič ter dodal, da je o vsem tem obvestil varnostno službo. To po njegovih besedah ni osamljen dogodek, saj se delo preiskovalne komisije, ki jo vodi in ki odkriva oškodovanja družbenega premoženja, bliža koncu.

Kmalu vložitev pobude za spremembo ustave?
24. 01. 2000 19.15
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je za STA povedal, da sta z vodjo poslanske skupine LDS Tonetom Anderličem zbrala dovolj podpisov za obe pobudi za začetek postopka za spremembe ustave v zvezi s spremembo volilnega sistema.

Premiki na desnici?
24. 01. 2000 18.11
Minuli konec tedna so potekali intenzivni pogovori predsednikov treh pomladnih strank, SLS, SDS in SKD o združevanju in povezovanju na desnici. Sinoči so se za zaprtimi vrati sešli Marjan Podobnik, Janez Janša in Lojze Peterle: o vsebini pogovorov za zdaj, ''dokler zadeve niso dorečene'', ne želijo govoriti, vsi pa so ocenili, da je bil sestanek uspešen in da bodo pogovore nadaljevali. Predsednika SLS in SKD Marjan Podobnik in Lojze Peterle pa sta že v soboto pregledala opravljeno delo pri združevanju; tudi glede tega procesa sta bila optimistična.

Sestanek predsednikov pomladnih strank
23. 01. 2000 20.15
V Ljubljani danes potekajo pogovori o pristopu SLS h koaliciji Slovenija med predsedniki t.i. pomladnih strank, SKD, SDS in SLS, Lojzetom Peterletom, Janezom Janšo in Marjanom Podobnikom. Omenjeni sestanek je bil napovedovan že minuli teden. Po sestanku ne bo izjav za javnost.

Stranke o odstopu zunanjega ministra Frleca
23. 01. 2000 11.18
Parlamentarne stranke so se na odstop zunanjega ministra Borisa Frleca odzvale različno. SLS je odstop pričakovala, DesSUS pa je nad njim začudena. Opozicijski SDS in SKD sta odstop pozdravili, ZLSD ocenjuje, da bil je Frlec ujetnik razlik med strankami, medtem ko je SNS ocenila, da je bil zunanji minister le izvrševalec politike Janeza Drnovška.

SKD in SDS potrdili sporazum o združevanju
21. 01. 2000 21.04
Najvišja organa krščanskih in socialdemokratov sta sinoči na ločenih sejah potrdila sporazum o političnem sodelovanju in skupnem nastopu na volitvah. Takoimenovani sporazum o koaliciji Slovenija ter odločitev liberalne demokracije za večinski sistem naj bi, kot so danes komentirali predsedniki nekaterih strank, spremenila politični zemljevid države.

DZ prekinil zasedanje
21. 01. 2000 13.14
Državni zbor je začel z izrednim zasedanjem, na katerem naj bi se po napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika najprej lotili odločanja o amandmajih k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna za leto 2000. Na zahtevo poslanskih skupin SDS in SKD pa je Podobnik do 11. ure prekinil zasedanje, v tem času pa naj bi se poslanske skupine odločile, kako bodo glasovale o uskladitvenem amandmaju odbora DZ za finance in monetarno politiko k državnemu proračunu za leto 2000.

KVIAZ podprl nova vrhovna sodnika
21. 01. 2000 09.35
KVIAZ je med kadrovskimi predlogi sodnega sveta podprla izvolitev dveh novih vrhovnih sodnikov, in sicer brez razprav izvolitev Bojana Dolenca ter navkljub nasprotovanju poslancev SDS tudi ponovni predlog za izvolitev Branka Maslaše; prvo kandidaturo višjega sodnika iz Kopra je DZ zavrnil minulo jesen.

Sporazum sprejet, podpisa še ni
21. 01. 2000 09.33
Najvišja organa opozicijskih social- in krščanskih demokratov, sveta SDS in SKD, sta na ločenih sejah potrdila sporazum o koaliciji Slovenija oziroma o političnem sodelovanju in skupnem nastopu na letošnjih državnozborskih volitvah.

Zavrnjen predlog zakona o javnih glasilih
20. 01. 2000 08.33
Odbor DZ za kulturo šolstvo in šport je zavrnil predlog za noveliranje zakona o javnih glasilih, ki so ga po skrajšanem postopku vložili poslanci SDS in s katerim naj bi transparentneje uredili podatke o virih financiranja in lastništvu javnih glasil.

Zavrnili novelo zakona o javnih glasilih
19. 01. 2000 12.38
Odbor DZ za kulturo, šolstvo in šport je na današnji seji zavrnil predlog za noveliranje zakona o javnih glasilih, ki so ga po skrajšanem postopku vložili poslanci SDS in s katerim naj bi transparentneje uredili podatke o virih financiranja in lastništvu javnih glasil.

Odločitev o vložitvi pobude za spremembo ustave?
14. 01. 2000 18.04
Pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi omogočila uvedbo kombiniranega volilnega sistema in jo je sicer že podpisalo zadostno število poslancev, naj bi vodji poslanskih skupin LDS in ZLSD Tone Anderlič in Miran Potrč, kot sta zapisala v pozivu vsem poslanskim skupinam, v postopek vložila le, če se ji bodo pridružili tudi poslanci SDS. V nasprotnem primeru pa naj bi vložila drugo pobudo za začetek postopka za spremembo ustave, ki bi omogočila sistem sorazmernega predstavništva z obvezno personalizacijo volitev. Podrobno naj bi o tem, kako bosta ukrepala, pobudnika podrobneje pojasnila prihodnji teden na novinarski konferenci.

Minister Gaspari odgovoril na interpelacijo
14. 01. 2000 15.58
Minister za finance Mitja Gaspari je danes predsedniku DZ Janezu Podobniku poslal odgovor na pred mesecem dni vloženo interpelacijo zoper njega, je STA izvedela v ministrovem kabinetu.

Združitev SDS in SKD
13. 01. 2000 20.59
Sodelovanje socialdemokratov in krščanskih demokratov v koaliciji se imenuje Novi Demos. Predsednika strank zatrjujeta, da je volilno telo strank slovenske pomladi nad njuno potezo navdušeno, težko pa bi navdušenje iskali pri predsedniku tretje pomladne stranke, Marjanu Podobniku.

Odbor zavrnil Zagožnov predlog
13. 01. 2000 16.19
Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje v prvi obravnavi ni podprl predloga sprememb in dopolnitev zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI), ki ga je vložil poslanec SDS Jože Zagožen in s katerim naj bi po predlagateljevih besedah med drugim omogočili pravi zakonodajni referendum. Tega, kot je poudaril, veljavni zakon ne dopušča, saj mora odločitev ljudstva na referendumu uzakoniti DZ, kar v praksi povzroča številne zaplete in zavlačevanje.

Anderlič o Novem Demosu
12. 01. 2000 18.33
Vodja poslanske skupine LDS Anton Anderlič je v izjavi za STA povedal, da osnutek sporazuma o Novem Demosu, ki sta ga včeraj sprejela izvršilna odbora SDS in SKD, ni v ničemer presenetil največje vladne stranke. Po njegovih besedah sta namreč SDS in SKD že daljše obdobje opozarjali, da je prišel čas za Novi Demos.