sds

Zagožen o sporu v koaliciji
19. 07. 2000 10.42
Podpredsednik stranke SLS+SKD Lojze Peterle je včeraj omenil možnost izrednega kongresa nove združene stranke, kjer naj bi reševali spor s koalicijsko partnerico SDS. Obe stranki za konec tedna napovedujeta tudi ločen posvet vodstev. Danes bo razpravo o ustavnih spremembah volilne zakonodaje nadaljevala tudi komisija za volilni sistem in ustavne spremembe.

Kučan bo ponovil poziv za kandidate
18. 07. 2000 19.35
Predsednik repubike Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin ter poslancema narodnosti posvetoval o možnih kandidatih za prosto mesto sodnika ustavnega sodišča, za člana sveta Banke Slovenije in za varuha človekovih pravic. Kot so po posvetovanjih sporočili iz predsednikovega kabineta, se je odločil, da bo ponovil javni poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic. O tem, ali bo ponovil tudi javni poziv za zbiranje predlogov za sodnika ustavnega sodišča, se bo odločil v kratkem, državnemu zboru pa bo poslal predlog, naj za člana v 11članskem svetu BS ponovno imenuje Dušana Zbašnika, ki mu je že marca potekel šestletni mandat.

Novinarska konferenca SDS
17. 07. 2000 18.51
Podpredsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Milan Zver je na novinarski konferenci dejal, da je ''lažna izjava predstojnika Centra za raziskovanje javnega mnenja pri FDV Nika Toša, da je poskušal v raziskovalno skupino vrniti člana ožjega vodstva SDS''. Dodal je še, da njegov cilj ni bil, da se prekine pogodba, saj center ima najboljšo infrastrukturo za tovrstne dejavnosti v državi. Za odnose v vladajoči koaliciji ''po črnem četrtku, ko je koalicijska partnerica SLS podprla Potrčev ustavni koncept,'' je Zver dejal, da za SDS še vedno niso brezupna prizadevanja po uresničitvi dvokrožnega večinskega volilnega sistema. Vendar če bo poslanska skupina SLS podprla Potrčev predlog, bo to SDS razumela kot enostransko prekinitev pogodbe z njihove strani, saj je sporazum koalicija Slovenija napisan na podlagi večinskega sistema. Zver je še napovedal, da bo 21. julija v Dupleku seja sveta SDS.

IO SLS+SKD o odločitvi poslanske skupine
15. 07. 2000 15.48
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je na včerajšnji seji po obširni razpravi z večino sprejel stališče, da so bile izčrpane vse možnosti, da bi uzakonili dvokrožni večinski volilni sistem. Na podlagi ocene poslanske skupine stranke, da tudi ni možnosti za uzakonitev novega zakonodajnega referenduma, je tako ostala samo še ena ustavna pot, to je sprememba ustave.

Koalicija ne bo razpadla?
14. 07. 2000 20.22
Dober mesec po prisegi nove vlade je bila enotnost koalicije na prvi resni preizkušnji. Združena ljudska stranka se je namreč odrekla v kolicijski pogodbi zapisani zavezi za uveljavitev večinskega volilnega sistema. Njeni poslanci so včeraj podprli ustavne spremembe, ki bi uzakonile drugačen volilni model, zaradi česar so mnogi že ugibali o razpadu pomladnega zavezništva. ''Mislim da koalicija Slovenija zaradi tega ne bo razpadla,'' je dejal Zagožen. Popoldne pa se je poslanska skupina SLS + SKD sestala z izvršilnim odborom stranke. Med sejo je predsednik, ki so ga Socialdemokrati obtožili soliranja, zagotovil, da vodstvo stranke podpira odločitve poslanske skupine v zvezi z volilno zakonodajo.

Vlada prekinila pogodbo s CRJMMK
14. 07. 2000 19.12
Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij Fakultete za družbene vede (FDV) je danes od ministrstva za znanost in tehnologijo in urada vlade za informiranje prejel obvestilo, da odstopata od pogodbe z omenjenim centrom, ki so jo podpisali 27. junija letos, ko je bil na osnovi javnega razpisa in po opravljenem izbirnem postopku sprejet projekt centra pod vodstvom Nika Toša. Od pogodbe odstopajo z utemeljitvijo, da ''v skladu z novimi usmeritvami vlade ne potrebujejo raziskav, ki so predmet sklenjene pogodbe'', so sporočili s FDV.

Zagožen in Janša o odločitvi v DZ
14. 07. 2000 08.50
Predsednika vladnih strank Franc Zagožen (SLS+SKD Slovenske ljudske stranke) in Janez Janša (SDS) sta sinoči v Odmevih na TV Slovenija odgovorila na vprašanje, ali današnja podpora združene stranke predlogu za začetek postopka za spremembo ustave pomeni razpad Koalicije Slovenija ali ne. Medtem ko je Zagožen cenil, da je bila včeraj sprejeta zgolj odločitev za začetek včeraj po njegovem prepričanju nastala neka nova koalicija.

DZ nadaljuje razpravo o volitvah
13. 07. 2000 13.38
Državni zbor je danes začel sejo z včeraj začeto in tudi prekinjeno razpravo o oblikovanju mnenja za predsednika države Milana Kučana o najprimernejšem roku za razpis in izvedbo letošnjih parlamentarnih volitev.

Najtežje je vprašanje o volitvah
10. 07. 2000 14.07
Za podpredsednika SDS Milana Zvera je vprašanje o tem, kakšen bo razplet parlamentarne razprave o volilni zakonodaji, ki se začenja v tem tednu, najtežje v tem trenutku. Nihče pravzaprav natančno ne ve, kakšna bo usoda reforme volilnega sistema, in sicer zaradi ''dokaj zamegljene situacije''.

Nadaljevanje obstrukcije?
04. 07. 2000 15.19
Odbor DZ za spremljanje in uresničevanje resolucije o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti zaradi nesklepčnosti tudi v drugem poskusu ni uspel obravnavati okoliščin in mednarodnih posledic akcije Obveščevalno-varnostne službe (OVS) pri ministrstvu za obrambo imenovane Sava, pri kateri naj bi šlo po mnenju nekaterih za sporno sodelovanje med slovensko in ameriško vojaško-obveščevalno službo; predsednik odbora Branko Janc (LDS) je po drugem neuspešnem poskusu ocenil, da gre očitno za nadaljevanje obstrukcije in da bo o tem obvestil predsednika DZ Janeza Podobnika.

DZ prekinil sejo
29. 06. 2000 14.00
Državni zbor je nadaljeval razpravo o vmesnem poročilu t.i. Mogetove preiskovalne komisije: zaradi zapleta in obstrukcije opozicijskih poslancev, ki jo je povzročila včerajšnja izjava Pavla Ruparja (SDS), pa so poslanci delo dvakrat prekinili.

Izredno zasedanje DZ za zaprtimi vrati
28. 06. 2000 10.53
Danes bo v DZ nadaljevanje izrednega zasedanja za zaprtimi vrati, in sicer z obravnavo dveh dokumentov z oznako ''strogo zaupno.''

Slovesnost SLS+SKD in SDS ob dnevu državnosti
24. 06. 2000 11.59
SLS+SKD Slovenska ljudska stranka in SDS sta včeraj zvečer na Jančah organizirali slovesnost ob dnevu državnosti. S proslavo in kresovanjem so obeležili deseto obletnico prve demokratične slovenske vlade in deveto obletnico samostojne države Slovenije. Slavnostna govornika na prireditvi sta bila predsednik SLS+SKD Franc Zagožen in podpredsednik SDS Milan Zver.

Novi poslanci v DZ
20. 06. 2000 20.16
Državni zbor je danes dobil tri nove poslance, ki so zasedli mesta ministrov Lojzeta Peterleta, Janeza Janše in Jožeta Zagožna. Ireni Virant, ki se današnjega zasedanja zaradi bolezni ni udeležila, Janezu Cimprmanu in Vidi Čadonič Špelič so poslanci soglasno potrdili mandate.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Konferenca SDS v Novem mestu
17. 06. 2000 12.19
V Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem mestu se je dopoldne začela druga konferenca SDS, na kateri naj bi sprejeli deset resolucij, ki se nanašajo na aktualne politične probleme, do katerih naj bi se opredelili udeleženci omenjene konference.

Menjave v državnem zboru
12. 06. 2000 18.42
Republiška volilna komisija (RVK) je po nedavni zamenjavi vlade državnemu zboru posredovala podatke o tem, da po odhodu novega obrambnega ministra Janeza Janše (SDS) iz parlamentarnih klopi pravica do opravljanja poslanske funkcije pripada Ireni Virant iz Ljubljane, po odpovedi nadaljevanju poslanskega mandata pa bo bivšega ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja v poslanskih vrstah liberalne demokracije nasledil njegov dosedanji nadomestni poslanec Richard Beuermann z Vrhnike.

Slovenija ima novo vlado
08. 06. 2000 09.39
Državni zbor je včeraj v drugem krogu potrdil listo 17 ministrskih kandidatov, ki jo je enako kot v prvem krogu v državni zbor 1. junija predložil predsednik vlade Andrej Bajuk. S tem se je končala dvomesečna vladna kriza, ki je nastopila potem, ko je parlament 8. aprila izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Prehodna vlada, v kateri so ministri iz vrst združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter SDS, tako nadomešča koalicijsko vlado LDS, SLS in DeSUS pod vodstvom Janeza Drnovška. Izmed 18 članov vlade, skupaj s premierom, jih je osem članov združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, pet je članov SDS, pet pa nestrankarskih kandidatov. Omenjen vladni kabinet, ki bo vodil državo do rednih jesenskih volitev, v prvem krogu volitev ni dobil ustrezne podpore, saj je zanjo glasovalo 45 poslancev, prav tako 45 pa jih je bilo proti. Poleg predlagateljev nove vlade iz vrst pomladnih strank so novo vlado podprli poslanki Eda Okretič-Salmič (neodvisna poslanka, nekdaj DeSUS) ter Polonca Dobrajc (neodvisna poslanka, nekdaj SNS). Proti imenovanju vlade so glasovali poslanci LDS, ZLSD, DeSUS in SNS.

Zaslišanja kandidatov za ministre
07. 06. 2000 17.22
Odbor DZ za mednarodne odnose je danes ponovno zavrnil kandidaturo Lojzeta Peterleta, ki naj bi na predlog predsednika vlade Andreja Bajuka prevzel vodenje zunanjega ministrstva. Proti ustreznosti kandidata je glasovalo 12 poslancev, trije pa so Peterletovo kandidaturo podprli.

Seja Jerovškove komisije
07. 06. 2000 16.35
Člani preiskovalne komisije DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, so na današnji za javnost zaprti seji opravili posvetovanje in sklepanje o ugotovitvah preiskave ter obravnavali osnutek poročila o delu komisije.

Odločitev vrhovnega sodišča znana že danes?
01. 06. 2000 07.56
Mandatar za sestavo nove slovenske vlade Andrej Bajuk se je včeraj v ljubljanskem hotelu Slon sešel s kandidati za ministre. Na sestanku - udeležila se ga je večina ministrskih kandidatov, ki minuli teden v DZ niso dobili podpore, ter predsednika SDS in SLS+SKD Janez Janša in Franc Zagožen - so ocenili nastale razmere v zvezi s tožbo, ki so jo vložili na vrhovno sodišče. Kot je po sestanku dejal Bajuk, pričakujejo, da bo vrhovno sodišče o tožbi oz. o zadržanju roka za vlaganje kandidatur za ministre odločalo že danes. Šele po znani odločitvi vrhovnega sodišča pa bo mandatar sprejel odločitev o morebitni vložitvi liste ministrskih kandidatov.

Javno glasovanje o imenovanju ministrov
30. 05. 2000 18.35
DZ je z dvotretjinsko večino sprejel spremembe poslovnika, v skladu s katerimi bo glasovanje o imenovanju ministrov odslej javno in ne več tajno. Za spremembe, ki jih je predlagala poslanska skupina ZLSD, je glasovalo 71, proti pa en poslanec.

O nedelovanju pravne države
29. 05. 2000 15.01
Odbor za zaščito ustave je na novinarski konferenci v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa opozoril na drastično večanje kršitev ustavnega reda v državi ter v tem okviru še posebej na neuresničevanje odločb ustavnega sodišča.

Pismo predsedniku DZ Podobniku
26. 05. 2000 18.00
Poslanska skupina LDS se pridružuje predsednici odbora DZ za notranjo politiko in pravosodje Darji Lavtižar Bebler (LDS), ki je v današnjem pismu predsedniku DZ Janezu Podobnika in vodjem poslanskim skupin opozorila na nesklepčnost sej odbora. Kot so sporočili s poslanske skupine LDS, bi morali nedavna opozorila predstavnikov Evropske komisije o počasnem delu DZ vzeti resno.

Zagožen o drugem krogu glasovanja
26. 05. 2000 08.39
Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen je dejal, da ni treba, da bi listo ministrov spreminjali, če bo potreben drugi krog glasovanja o predlagani listi kandidatov za ministre, ki jo je ponudil mandatar Andrej Bajuk. Zagožen je v pogovoru za POP TV še dejal, da razmerje kandidatov za ministre približno ustreza razmerju poslancev, ki jih imata stranki SDS in SLS+SKD v parlamentu. Stranka SLS+SKD ima 11 predlaganih članov vlade, vključno s predsednikom vlade, SDS pa sedem, je dejal Zagožen.

Selitev političnega boja na sodišče
25. 05. 2000 15.25
Politični boj v Sloveniji se iz parlamenta seli na sodišča. Predlagatelji in nasprotniki imenovanja vlade Andreja Bajuka se bodo namreč spopadli na vrhovnem sodišču. Tja so Andrej Bajuk in ministrski kandidati že sinoči vložili tožbo zoper sklepa volilne komisije DZ, ki sta razglasila, da vlada ni dobila podpore.

Jerovškova komisija končala dokazni postopek
25. 05. 2000 13.42
Člani preiskovalne komisije DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, so na današnji posvetovalni seji sprejeli sklep o končanju dokaznega postopka. Po njihovem mnenju doslej izvedeni postopek zadostuje za pripravo zaključnega poročila, namenjenega državnozborskim poslancem, osnutek poročila pa naj bi komisija že pripravila.

Zagožen podprl vložitev tožbe
25. 05. 2000 13.05
Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen je podprl vložitev tožbe zoper torkova sklepa komisije DZ za ugotavljanje izida glasovanja o predlogu liste kandidatov za ministre, saj je po njegovem mnenju zelo utemeljen sum, da je volilna komisija naredila napako, ko je predlagala ponovitev glasovanja in ni ugotovila izida na podlagi prvega kroga volitev. Po njegovem je potrebno to zadevo ''razčistiti''. Če bi bil sum glede tega, potem je to lahko vzrok za hudo politično krizo v državi,'' je še dejal. Predsednik SDS Janez Janša pa je dejal, da je odločitev o vložitvi tožbe odločitev celotne nove vladne ekipe, ki jo je predlagal mandatar Bajuk. Po njegovem je potrebno omenjeno zadevo razčistiti ne le zaradi konkretnega stanja, ampak tudi prihodnjega glasovanja v DZ.

Bajuk s pomladniki o sestavi vlade
24. 05. 2000 17.38
Andrej Bajuk, mandatar za sestavo nove vlade, se je danes srečal s predsednikoma združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke in SDS, Francem Zagožnom in Janezom Janšo, za popoldne pa je predviden pogovor s kandidati za ministre Bajukove vlade, ki na tajnem glasovanju v DZ pozno sinoči ni dobila potrebne podpore poslank in poslancev, so za STA potrdili v obeh strankah in v kabinetu mandatarja.

Odmevi strank na neuspelo glasovanje
24. 05. 2000 13.07
Po neuspelem glasovanju o listi kandidatov za ministre v prehodni vladi je mandatar Andrej Bajuk napovedal, da se bo o morebitni ponovni vložitvi liste kandidatov še posvetoval. Izid glasovanja je presenetil vse, predvsem pomladni stranki SLS+SKD Slovensko ljudsko stranko in SDS, v LDS, ZLSD in DeSUS pa so ponovno poudarili nujnost čimprejšnjih volitev.