sds

Janša o oblikovanju koalicije

25. 10. 2000 00.00

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v izjavi za POP TV komentiral izjavo prvaka LDS Janeza Drnovška o možnosti oblikovanja koalicije s SDS in Novo Slovenijo - Krščansko ljudsko stranko (NSi), v primeru da bi propadle vse druge možnosti. Ob tem je med drugim dejal, da bo v tem primeru cena za vstop v koalicijo z LDS zelo visoka. Po njegovih besedah je še vse odprto, pogoji SDS za vstop v omenjeno koalicijo pa so znani še iz časa pred volitvami in teh pogojev ne nameravajo spreminjati. V koalicijo z LDS bi namreč SDS vstopila le skupaj z NSi, s katero imata v DZ četrtino poslancev.

Danes uradni izidi volitev

24. 10. 2000 00.00

Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Predstavili statistiko oglaševanja medijev

24. 10. 2000 00.00

Danes so na novinarski konferenci Inštituta za raziskovanje medijev Mediana predstavili statistiko oglaševanja medijev, ki so jo izvedli septembra letos, torej v času predvolilne kampanje. Inštitut je tako v primerjavi z oglaševanjem pred prejšnjimi parlamentarnimi volitvami leta 1996 zabeležil manj oglaševanja strank v dnevnih časnikih in revijah ter porast njihovega oglaševanja na televiziji. Delno je poraslo tudi oglaševanje na zunanjih plakatnih površinah in na radiu, prvič pa so letos zabeležili oglaševanje na internetu. V časnikih je bila vodilna oglaševalka SDS, v časopisih in revijah je bilo največ oglasov LDS, SLS+SKD in ZLSD, na televiziji pa LDS, SLS+SKD in SDS. Na radiu je Mediana zabeležila predvsem oglasna sporočila ZLSD, na internetu pa LDS, je na novinarski konferenci povedala direktorica Mediane Janja Božič Marolt.

Kontroverzni obisk Koštunice v BiH

22. 10. 2000 00.00

Novi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes prvič po koncu vojne obiskal BiH. V hercegovskem mestu Trebinje se je udeležil slovesnosti ob pokopu posmrtnih ostankov srbskega pesnika Jovana Dučića. Obisk Koštunice je sprožil diplomatski spor, saj je Koštunica v BiH prišel na povabilo Republike srbske, zvezna vlada v Sarajevu pa je opozorila, da se o obisku z njo niso posvetovali. V Trebinju se je zbrala večina vodilnih politikov srbske entitete v BiH.

Pogovori o sestavi vladne koalicije

19. 10. 2000 00.00

Pogovori o sestavi bodoče koalicije so se danes nadaljevali na najvišji ravni. Točno opoldne sta se na neznani lokaciji sestala predsednik liberalnih demokratov Janez Drnovšek in predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Po tem sestanku pa so se na neformalnem srečanju dobili še nekdanji in novi poslanci te stranke. Večina je proti vstopu stranke v vladno koalicijo.

Neposredne mandate dobilo 60 kandidatov

17. 10. 2000 00.00

Seznam tistih, ki bodo prihodnja štiri leta sedeli v poslanskih klopeh nove velike dvorane državnega zbora, je sicer že znan, po oblikovanju nove vlade pa se bo najverjetneje še spremenil. Neposredne mandate je dobilo več kot šestdeset kandidatov.

Delni uradni rezultati volitev

16. 10. 2000 00.00

Po podatkih Republiške volilne komisije je od 1.586.828 volilnih upravičencev glasovalo 1.111.013 oziroma 70,01 odstotka volivcev. Oddanih je bilo 1.110.952 glasovnic, neveljavnih je bilo 36.822 glasovnic.

Vrstni red zmagovalnih strank

16. 10. 2000 00.00

Po podatkih Republiške volilne komisije se po preštetih 99,64 odstotka glasovnic vrstni red strank, ki naj bi prišle v državni zbor, ni spremenil.

Hrvaška o volitvah v Sloveniji

13. 10. 2000 00.00

Hrvaška tiskovna agencija Hina je danes obširneje poročala o nedeljskih parlamentarnih volitvah v Sloveniji. LDS nekdanjega premiera Janeza Drnovška je, kot piše Hina, največji favorit na nedeljskih parlamentarnih volitvah, na katerih bo 1,5 milijona volilcev izbralo 90 poslancev v državni zbor.

Predvolilna kampanja se počasi izteka

12. 10. 2000 00.00

Tudi zadnja dva dneva predvolilne kampanje se bodo kandidati za volitve predstavljali volivcem v svojih volilnih okrajih, le nekatere stranke pa bodo pripravile tudi zaključne prireditve. Kampanjo bo tako večina sklenila na še zadnjih predvolilnih soočenjih v elektronskih medijih, jutri popoldne oziroma zvečer na nacionalnem radiu in televiziji.

Delova volilna projekcija

08. 10. 2000 00.00

Po Delovi volilni projekciji, narejeni na osnovi terenske raziskave v vseh osmih volilnih enotah, si bo sedeže v državnem zboru razdelilo osem strank. 3030 anketiranih državljanov v raziskavi Dela Stik je LDS dodelilo 34 sedežev, SDS in ZLSD po 12, SLS+SKD devet, NSi in DeSUS po šest sedežev, SMS pet, SNS pa štiri sedeže v novem državnem zboru, ki ima 90 poslancev. Presenečenje raziskave je SMS, ki jo volijo politično manj obremenjeni volilci med 18. in 45. letom, zato bo uspeh stranke odvisen tudi od volilne udeležbe, poroča sobotno Delo.

Soočenje predstavnikov SDS in LDS

08. 10. 2000 00.00

V včerajšnjem, že 13. predvolilnem soočenju na POP TV, so poskušali ugotoviti programsko sorodnost in različnost obeh strank ter možnosti, da bi stranki po volitvah oblikovali koalicijo. SDS sta predstavljala predsednik stranke Janez Janša in minister za delo Miha Brejc, LDS pa predsednik stranke Janez Drnovšek in nekdanji minister za delo Tone Rop.

Virtualne Volitve 2000

30. 09. 2000 00.00

Tvoj glas 2000 je nova interaktivna spletna stran, ki naj bi obveščala mlade in jih spodbujala k udeležbi na parlamentarnih volitvah. Financira jo International Republican Institute (IRI) iz Washingtona, zasnovalo pa jo je podjetje New Media Communications iz Clevelanda. Kot poudarjajo predstavniki IRI, je Tvoj glas 2000 prva tovrstna spletna stran v Sloveniji, njena ciljna publika pa so tisti, ki bodo 15. oktobra volili prvič oz. mladi volivci, ki so običajno najbolj ravnodušen del volilnega telesa. Pri SiOL pa pred bližajočimi se parlamentarnimi volitvami z anketami na svoji spletni strani preverjajo razpoloženje javnosti. Kot kažejo rezultati prve ankete, ki je potekala ta teden, bi največ glasov, če bi bile volitve jutri, dobila LDS, in sicer 33,4 odstotka, sledili pa bi ji SDS s 16,7 odstotka in ZLSD s 14,4 odstotka glasov.

Za 88 poslanskih mest 1001 kandidat

29. 09. 2000 00.00

Na letošnjih volitvah poslancev DZ, ki bodo potekale 15. oktobra, se bo za glasove volivcev potegovalo 23 kandidatnih list, od tega 16 strankarskih list in sedem list, na katerih so neodvisni kandidati. Vseh kandidatov oz. kandidatk v osmih volilnih enotah (brez kandidatov za poslanski mesti, ki pripadata narodnostnima skupnostima) je 1001, s povprečno starostjo 42,2 leta, med kandidati pa je 23,5 odstotka žensk. Kar 46 je tistih občin, v katerih nima stalnega prebivališča noben kandidat oz. kandidatka. Med kandidati je tudi 41 županov, šest podžupanov, 70 poslancev, 12 ministrov ter osem državnih sekretarjev, kažejo začasni podatki Statističnega urada RS.

Podpisan sporazum o koaliciji Slovenija

26. 09. 2000 00.00

Prvaka Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Nove Slovenije (NSi) - Krščanske ljudske stranke, Janez Janša in Andrej Bajuk, sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o koaliciji Slovenija, s katerim sta se vladna SDS in zunajparlamentarna NSi tudi formalnopravno zavezali, da bosta sodelovali za skupno zmago na letošnjih državnozborskih volitvah in v primeru zmage prevzeli odgovornost za vodenje države v prihodnjem mandatu. V sporazumu, ki sta ga sveta strank potrdila že 15. septembra, je poudarjeno, da bosta Janševa socialdemokratska stranka in Bajukova Nova Slovenija delovali skupaj in usklajeno ne glede na volilne izide. Tudi morebitne nadaljnje politične povezave naj bi podpisnici sklepali samo skupaj in o teh povezavah odločali soglasno. Poleg vodstev obeh strank so se podpisa udeležili številni poslanski kandidati SDS in NSi. Po podpisu sporazuma je Janša poudaril, da je nastala koalicija, ki je zavezana vrednotam slovenske pomladi in prihodnosti. Po njegovih besedah bo koalicija Slovenija, katere cilj je relativna večina oz. zmaga na volitvah, "držala dano besedo". Zagotovila naj bi konec tranzicije in državo popeljala do polnopravnega članstva v EU in zvezi NATO. V zvezi s povolilnimi zavezništvi je prvak SDS dejal, da so ta "stvar usklajevanj po volitvah" in opozoril, da koalicija ne bo nikogaršnji "dodatek" pri sestavljanju vlade. Bajuk pa je poudaril, da mora v slovenskem političnem prostoru zavladati večja "verodostojnost". Po njegovem prepričanju bo nova koalicija prispevek tako k verodostojnosti politike kot tudi prispevek k demokraciji nasploh. Tudi prvak NSi je opozoril na "pomladanski izvor" sklenjenega zavezništva, ki ima jasno vizijo, kaj naša država potrebuje. Koalicija bo v predvolilnem času oblikovala vladni program za prihodnje mandatno obdobje, pripravila ekipo za njegovo izvajanje in usklajevala predvolilno delo. Vsaka podpisnica bo na volitvah nastopila s samostojno kandidatno listo, po volitvah pa bo koalicija oblikovala koordinacijo poslanskih skupin in predlagala skupnega kandidata za predsednika vlade.

Spletne strani političnih strank

21. 09. 2000 00.00

STA objavlja seznam registriranih političnih strank, ki se predstavljajo na spletu in bodo nastopile na letošnjih državnozborskih volitvah.

Prvo soočenje predsednikov strank

18. 09. 2000 00.00

Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

Prvo soočenje predsednikov strank

18. 09. 2000 00.00

Predsedniki sedmih političnih strank, ki so trenutno najbolje uvrščene na lestvicah iz javnomnenjskih raziskav, so na soočenju na POP TV predstavili stališča do več perečih vprašanj - med drugim so govorili o (ne)priznavanju Avnojskih sklepov, bistvenih razlogih za vstop Slovenije v EU ter politiki oblikovanja cen bencina in drugih naftnih derivatov.

V SDS potrdili kandidatno listo

16. 09. 2000 00.00

Na sinočnji seji sveta Socialdemokratske stranke (SDS) so potrdili kandidatno listo stranke za jesenske volitve. Kot je sicer pred njeno potrditvijo prvak stranke Janez Janša včeraj povedal novinarjem, bo SDS kandidirala v vseh osmih volilnih enotah. Člani sveta so se odločali tudi o sporazumu Koalicija Slovenija, ki predvideva zavezništvo med SDS in Novo Slovenijo - krščansko ljudsko stranko, in ga potrdili.

Konvencija SDS v Bledu

16. 09. 2000 00.00

Po kongresu prejšnji teden v Murski Soboti, kjer so socialdemokrati potrdili program stranke, so danes na Bledu tudi uradno potrdili kandidate za oktobrske državnozborske volitve. Soglasno so potrdili vseh 86

Volilna kampanja se je uradno začela

15. 09. 2000 00.00

Opolnoči se je začela uradna volilna kampanja pred letošnjimi parlamentarnimi volitvami. Trajala bo do petka 13. oktobra, ko bo nastopil volilni molk. Prvi dan pa, razen redkih izjem, o kakšnem strankarskem nagovarjanju volicev še vedno ni ne duha ne sluha. Prav tako še ne visijo manjši plakati za poslanske kandidate, saj večina strank še nima dokončne kandidatne liste.

SDS bo vložila predlog zakona

13. 09. 2000 00.00

Skupina poslancev SDS s prvopodpisanim Miroslavom Lucijem bo popoldne v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o zagotavljanju sredstev za spodbujanje skladnega regionalnega razvoja na območjih s posebnimi razvojnimi problemi na področjih Haloz, Dravskega in Ptujskega polja ter Slovenskih goric.

Podprli sklepe OMO o Avnoju

12. 09. 2000 00.00

Koordinacija predsednikov parlamentarnih strank je na včerajšnji seji v odsotnosti predstavnika SDS podprla sklepe odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) v zvezi z Avnojskimi sklepi in odnosi z Avstrijo. Kot je pojasnil predlagatelj sklica seje, prvak ZLSD Borut Pahor, so navzoči dosegli soglasje o podpori sklepom OMO, predvsem tistim, da se Slovenija z Avstrijo ne sme pogovarjati o odpravi Avnojskih sklepov in da zunanjepolitičnih tem zaradi nacionalnih interesov ne gre izkoriščati za predvolilne teme.

DZ tudi med volilno kampanjo

11. 09. 2000 00.00

Generalna sekretarka vlade Verica Trstenjak je članom kolegija predlagala, da bi DZ poleg načrtovane 55. izredne seje, ki se bo začela to sredo, opravil še eno izredno zasedanje. Na njem pa bi poslanci ob zakonskih prioritetah v zvezi s prevzemanjem pravnega reda EU obravnavali še interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zunanje zadeve Lojzeta Peterleta ter odločali o vladnem predlogu za spremembo ustave v zvezi z novim načinom oblikovanja vlade po volitvah.

Končan kongres LDS

09. 09. 2000 00.00

S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

SDS vendarle na volitvah

09. 09. 2000 00.00

Pod geslom Čas je za Slovenijo je zasedal 6. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem je 406 delegatov soglasno odločilo, da se bo stranka vendarle udeležila letošnjih državnozborskih volitev po popravljenem proporcionalnem volilnem sistemu

CJM predstavil rezultate Politbarometra

08. 09. 2000 00.00

Kakšna je naklonjenost slovenskim strankam, kako Slovenci ocenjujemo delovanje vlade, ministrstev in državih institucij ter vanje zaupamo, so bile glavne teme javne predstavitve rezultatov avgustovske raziskave Politbarometer, ki se je v zadnjih dnevih prejšnjega meseca izvajala v okviru Centra za raziskovanje javnega mnenja na Fakulteti za družbene vede pod vodstvom dr. Nika Toša.

Stranke o Avnoju znova v ponedeljek

08. 09. 2000 00.00

Predsedniki parlamentarnih strank oziroma njihovi namestniki so na sinočnji koordinaciji, na kateri so se na pobudo predsednika ZLSD Boruta Pahorja pogovarjali o stališču strank do Avnojskih sklepov, sklenili, da bodo sestanek nadaljevali v ponedeljek. Kot je po seji povedal predsedujoči koordinacije, predsednik DeSUS Janko Kušar, so se dogovorili, da bodo poskušali storiti vse, da bi dosegli enotno stališče do teh vprašanj, za izhodišče pa uporabili sklepe, ki jih je sprejel odbor DZ za mednarodne odnose. SDS se s sklepi, ki jih je OMO sprejel ta teden, edina ne strinja v celoti. Sicer so se vsi udeleženci strinjali, da razprava o Avnojskih sklepih ne bi smela postati predvolilna tema. Na seji je sodeloval tudi zunanji minister Lojze Peterle.

Kongres SDS v Murski Soboti

08. 09. 2000 00.00

V Murski Soboti bo jutri zasedal 6. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem bo več kot 400 delegatov odločilo, ali se bo stranka udeležila letošnjih državnozborskih volitev po popravljenem proporcionalnem volilnem sistemu. Izvršilni odbor SDS bo delegatom predlagal odhod na volitve, delegatska podpora predlogu pa bo terjala spremembo resolucije o volilnem sistemu, ki je bila maja lani sprejeta na zadnjem kongresu socialdemokratov v Portorožu.

Vložena interpelacija o Peterletovem delu

05. 09. 2000 00.00

Slovenski nacionalni stranki je uspelo zbrati deset poslanskih podpisov in tako vložiti interpelacijo o delu