sds

V Mariboru o centralizaciji

23. 08. 2001 00.00

Opozicijska poslanca SDS Franc Pukšič in Jože Jerovšek sta pripravila sestanek, glavna točka razprave pa je bila obramba pred popolno centralizacijo Slovenije.

Poziv Nove stranke Bohincu

22. 08. 2001 00.00

Nova stranka je ministra za notranje zadeve Rada Bohinca zaprosila, naj predstavi pravno podlago za svoje ukrepe ob pobudi Nove stranke za referendum o PCP-jih.

Začetek praznovanja 1. obletnice

14. 07. 2001 00.00

Nova Slovenija - Krščanska ljudska stranka (NSi) je pred letom dni nastala sredi hude krize v slovenskem političnem prostoru in zapolnila vrzel, ki je zavladala na pomladni strani. Stranka je vselej gradila od spodaj navzgor, temu načelu pa bo ostala zvesta tudi v prihodnje, je na novinarski konferenci ob obisku NSi v Slovenskih Konjicah poudaril predsednik stranke Andrej Bajuk, sicer tudi vodja njene poslanske skupine. Kot je dejal, bo Nova Slovenija vselej podpirala tisto, kar je po njeni presoji pametnega in dobrega v slovenski politiki, hkrati pa opozarjala na vse nepravilnosti in napake. "Slednjega pa je v naši politiki bistveno več, kot si želimo," meni Bajuk.

Pred sestankom koalicijskih partneric

10. 07. 2001 00.00

Vlada in parlament naj bi po besedah predsednika SLS+SKD Francija Buta že prihodnji teden obravnavala predlog dogovora o meji s Hrvaško. Seveda pa je pogoj za to obstanek vladne koalicije na Hrvaškem. Pred pomembnimi meddržavnimi odločitvami nekateri analitiki opozarjajo na razrahljano domačo koalicijo. Govori se celo že o vladni krizi.

Ključno vprašanje je meja s Hrvaško

09. 07. 2001 00.00

S sobotno sejo sveta SDS, ki po odločitvi na majskem kongresu postaja najpomembnejši strankin organ med kongresoma, se je zaokrožil proces sprememb v stranki, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik SDS Janez Janša. Svet je sicer za svojega predsednika izvolil Milana Zvera, za podpredsednika stranke Miho Brejca in Andreja Bručana, glavni tajnik pa ostaja Dušan Strnad. V stranki po Janševih besedah tudi razmišljajo, da bi uvedli novo funkcijo političnega tajnika.

Podpredsednika SDS Brejc in Bručan

07. 07. 2001 00.00

Na ustanovni seji sveta Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) po majskem kongresu sta bila danes za podpredsednika stranke izvoljena dosedanji podpredsednik Miha Brejc in član izvršilnega odbora Andrej Bručan, ki je zamenjal dosedanjega podpredsednika Milana Zvera. Ta je postal predsednik sveta stranke, podpredsednik sveta pa je Miroslav Luci. Za glavnega tajnika SDS so ponovno potrdili Dušana Strnada, za dodatnega člana izvršilnega odbora stranke pa Franca Severja. Kot je po seji dejal predsednik SDS Janez Janša, so v regionalni organizaciji stranke kot novo regijo določili podravsko regijo.

Kršitev koalicijske pogodbe

05. 07. 2001 00.00

Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Uveljavitev izida referenduma v letu dni

03. 07. 2001 00.00

Člani matičnega odbora DZ za notranjo politiko so med opredeljevanjem do dopolnila, ki ga je vložila poslanska skupina SDS, dosegli konsenz ter soglasno potrdili rešitev, po kateri bi DZ najkasneje v enem letu od izvedbe predhodnega referenduma moral sprejeti odločitev, s katero bi se uveljavil referendumski izid.

DZ tudi o starševskem varstvu

22. 06. 2001 00.00

Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

V DZ o Slovencih po svetu

22. 06. 2001 00.00

Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu, ki ji predseduje Franc Pukšič (SDS), je danes prvič obravnavala predlog resolucije o Slovencih po svetu, ki se za zdaj imenuje predlog resolucije o uresničevanju ustavnih obveznosti Slovenije do Slovencev po svetu. Komisija je že na svoji prvi seji, aprila letos, ustanovila posebno delovno komisijo, ki je po dobrih dveh mesecih izdelala omenjeni predlog.

O imuniteti za Pavla Ruparja

20. 06. 2001 00.00

Državni zbor je v nadaljevanju rednega junijskega zasedanja na predlog mandatno-imunitetne komisije opozicijskemu poslancu Pavlu Ruparju (SDS) priznal poslansko imuniteto v primeru kaznivega dejanja obrekovanja, za tem pa v nasprotju s stališčem matične komisije zavrnil možnost, da bi se lahko opozicijski poslanec na imuniteto skliceval tudi v primeru kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker si je kot tržiški župan iz občinskega proračuna poplačal stroške zasebne tožbe v višini skoraj 560.000 tolarjev. Kazenski postopek pri zadnjem primeru, ki ga vodi okrožno sodišče v Kranju, se lahko torej nemoteno nadaljuje.

Opozicijska vprašanja premieru

19. 06. 2001 00.00

Na predstavnike vlade se je z vprašanji obrnilo približno 30 poslank in poslancev, med njimi kot prvi trije opozicijski poslanci, ki so svoja vprašanja naslovili neposredno na premiera Janeza Drnovška. Med njimi so poslanci najprej prešli na pobude in vprašanja, v okviru katerih je uvodoma premier Janez Drnovšek odgovarjal na opozicijska vprašanja o odnosih s sosednjo Hrvaško, problematiki mladih in o posledicah morebitnega referenduma v zvezi s prostocarinskimi trgovinami (PCP) na mejnih prehodih z državami EU.

Največ glasov dobila LDS

18. 06. 2001 00.00

Na prvih volitvah v svete 17 novoustanovljenih četrtnih skupnosti ljubljanske mestne občine je LDS zmagala v 14, SDS, NSi in ZLSD pa v eni četrtni skupnosti. V četrtne svete se je po sicer delnih in neuradnih izidih uspelo prebiti tudi šestim neodvisnim listam. Po podatkih mestne volilne komisije se je volitev udeležilo 36,03 odstotka volilnih upravičencev, uradni izidi volitev pa bodo po napovedih razglašeni v četrtek, 21. junija.

Večina proti noveli zakona

18. 06. 2001 00.00

Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Protest SNS proti manipulaciji

17. 06. 2001 00.00

Slovenska nacionalna stranka (SNS) najostreje protestira proti politični manipulaciji ob srečanju ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, v Sloveniji, ko je bil na sprejemu od vseh predstavnikov političnih strank navzoč le predsednik SDS Janez Janša in bil povrh vsega predstavljen še kot "vodja opozicije". Prepričani smo, da brez dogovora v najvišjih političnih strukturah to ne bi bilo mogoče in da za vsem stoji odločitev premiera Janeza Drnovška, da tudi z lažmi doseže tisto, kar si je zastavil. Z najnovejšo podlo manipulacijo je dr. Drnovšek evidentno pokazal, da namerava v najkrajšem času - takoj po sprejemu novega poslovnika DZ, v katerem opozicija ne bo več imela nobene besede in možnosti, celo govora ne, in po sprejemu nekaterih ustavnih sprememb - vreči iz vladne koalicije tako ZLSD kot tudi SLS+SKD in vanjo pripeljati SDS in NSi. Predsednika SDS je dr. Drnovšek na omenjeni način že predstavil kot svojega naslednika, v zameno za to pa lahko na predsedniških volitvah naslednje leto računa na desne glasove, je v današnji izjavi za javnost napisal predsednik SNS Zmago Jelinčič.

Anonimne grožnje Andreju Bručanu

14. 06. 2001 00.00

Socialdemokratska stranka Slovenije izraža ogorčenost nad nekaterimi dogodki, ki spremljajo razpravo o referendumu o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Nekdanji minister za zdravstvo Andrej Bručan je tako prejel vrsto anonimnih groženj. Kot navajajo v SDS, mu neznanci grozijo z napadi, če bi še naprej javno nasprotoval noveli zakona.

Predčasno glasovanje v teku

12. 06. 2001 00.00

Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

SLS+SKD vložila resolucijo o meji

07. 06. 2001 00.00

Sedem poslancev koalicijske SLS+SKD je pred sprejemom maloobmejnega sporazuma in napovedanim srečanjem premiera Janeza Drnovška s hrvaškim kolegom Ivico Račanom, včeraj v državni zbor vložilo resolucijo o meji med Slovenijo in Hrvaško v Istri in na morju. V resoluciji med drugim piše, da so naselja ob Dragonji in Piranski zaliv v celoti slovenski pa tudi, da so ozemlje katastrske občine Sečovlje, morski akvatorij Piranskega zaliva s statusom notranjih morskih voda in teritorialni dostop do odprtih voda Jadranskega morja tisti del enotne in nedeljive države, nad katerimi mora Slovenija ohraniti polno suverenost. Gre za radikalizacijo stališč v odnosih s Hrvaško.

Komisija podprla zavrnitev pobude

07. 06. 2001 00.00

Komisija DZ za poslovnik je z veliko večino podprla odklonilno mnenje v zvezi s pobudo Nove stranke za oceno ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln.

SDS o zakonu o tajnih podatkih

30. 05. 2001 00.00

Predlog zakona o tajnih podatkih, ki naj bi ga državni zbor najverjetneje obravnaval v četrtek, je protiustaven, so prepričani v poslanski skupini Socialdemokratske stranke Slovenije. Omenjeni zakon, ki ga potrebujemo za vključevanje v Nato, naj bi uredil ravnanje z zaupnimi podatki in določil, kdo ima dostop do njih. Po mnenju socialdemokratov pa je šla vlada v nekaterih določbah vendarle predaleč.

Kandidature vložilo sedem strank

25. 05. 2001 00.00

Do izteka roka, do katerega je bilo še mogoče vložiti kandidature ali liste kandidatov za prve volitve v svete četrtnih skupnosti v ljubljanski mestni občini, so v mestni volilni komisiji prejeli kandidatne liste s strani sedmih političnih strank, in sicer DeSUS, ZLSD, LDS, SDS, SLS+SKD, NSi in SMS. Prejeli pa so tudi 16 samostojnih kandidatur s podporo volivcev, so za STA povedali v omenjeni komisiji.

SNS za večjo zaščito živali

24. 05. 2001 00.00

Slovenska nacionalna stranka (SNS) je predstavila svoje predloge za izboljšanje razmer na področju zaščite živali. Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) predlaga spremembo zakona o zaščiti živali, ki določa, da mora biti na vsakih 800 registriranih psov zagotovljeno eno mesto v zavetišču za živali. Po navedbah SNS je v Sloveniji veliko neregistriranih psov, zato so prepričani, da bi bilo bolj ustrezno, če bi zagotovili eno mesto na vsakih tisoč prebivalcev. Kot je na novinarski konferenci dejal poslanec SNS Sašo Peče, so razmere v Sloveniji na tem področju slabe, saj obstaja le eno registrirano zavetišče za živali v Mariboru.

Hvalica izstopil iz SDS

23. 05. 2001 00.00

Ivo Hvalica, nekdanji poslanec in do kongresa v Celju tudi podpredsednik Socialdemokratske stranke je nepreklicno izstopil iz stranke, kot glavni razlog za odhod pa navaja sobotni nastop Janeza Janše, ki je delegate kongresa pozval, naj Hvalice ne izvolijo v izvršilni odbor stranke. Hvalica meni, da so bila s tem poteptana osnovna demokratična načela in da se ne more enačiti s stranko, ki ni več demokratična. V stranki njegove odstopne izjave še niso prejeli.

Nesoglasja v SDS

22. 05. 2001 00.00

Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.

Srečanje Pahorja in Robertsona

22. 05. 2001 00.00

Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Georgeom Robertsonom. Ob močni podpori, ki jo slovenska prizadevanja za pridobitev članstva v Severnoatlantski organizaciji uživajo v parlamentu, je Pahor Robertsonu zagotovil, da bo državni zbor storil vse, kar je v njegovi pristojnosti, za zagotovitev slovenske pripravljenosti za vstop v NAto.

Janez Janša ostaja predsednik

20. 05. 2001 00.00

Janez Janša ostaja predsednik SDS tudi v prihodnje, saj je kot edini kandidat za predsedniško mesto od 380 delegatov 7. kongresa stranke prejel potrebno večino glasov podpore. Kongres je včeraj izvolil tudi 18 članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora. Novi člani izvršilnega odbora so tako postali: Miroslav Luci, Miha Brejc, Milan Zver, Jože Zagožen, Anton Jeglič, Branko Grims, Branko Kelemina, Andrej Bručan, Drago Šiftar, Bojana Kos, Davorin Kranjc, Ladka Furlan, Anže Logar, Miloš Dular, Robert Rožič, Stanislav Hren, Alenka Paulin in Branko Krznarič. Največ glasov podpore za članstvo v nadzornem odboru pa so prejeli: Dimitrij Kovačič, Tomaž Toplak, Ivanka Režonja Šimonka, Jožica Dolenšek in Božidar Brudar. Sicer pa se je za mesta v izvršilnem odboru potegovalo 34 kandidatov, na mesto v nadzornem odboru pa jih je upalo 12.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

SDS pred kongresom

17. 05. 2001 00.00

Sobotni kongres socialdemokratske stranke se bo začel z dokumentarnim filmom o zgodovini stranke. Glede prihodnosti pa v stranki računajo, da bodo novo priložnost dobili prihodnje leto, še posebej če bo prišlo do načrtovanih ali nenačrtovanih sprememb na vrhu vladne koalicije. Sicer Janez Janša na kongresu računa na sedanje, preverjene kadre, ki so se izkazali na volitvah, pa tudi na nekatera nova imena iz strankinega podmladka.

522 milijonov za referendum

15. 05. 2001 00.00

Dober mesec dni nas loči od referenduma o umetni oploditvi, ki bo državo stal nekaj več kot 522 milijonov tolarjev. Naj spomnimo, Bajukova vlada je pri sprejetju omenjenega zakona izločila samske ženske, sedanja vlada pa jim je z novelo zakona zopet omogočila umetno oploditev. Zato je skupina 34 poslancev zahtevala referendum o zakonu.