sds

522 milijonov za referendum
15. 05. 2001 00.00
Dober mesec dni nas loči od referenduma o umetni oploditvi, ki bo državo stal nekaj več kot 522 milijonov tolarjev. Naj spomnimo, Bajukova vlada je pri sprejetju omenjenega zakona izločila samske ženske, sedanja vlada pa jim je z novelo zakona zopet omogočila umetno oploditev. Zato je skupina 34 poslancev zahtevala referendum o zakonu.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Nekaj dni pred kongresom stranke SDS je poslanec stranke in župan Tržiča Pavel Rupar napovedal izstop iz izvršilnega odbora stranke. Do razhajanj med poslansko skupino in Pavlom Ruparjem naj bi prišlo zaradi spora glede vodenja komisije za Slovence po svetu. Za predsednika komisije je bi namreč imenovan Franc Pukšič, kar naj bi bil povod za napovedan odstop Ruparja iz izvršilnega odbora stranke.

Pred kongresom SDS
01. 05. 2001 00.00
Ustvarjamo Slovenijo vrednot bo geslo 7. kongresa SDS, ki bo 19. maja zasedal v Celju in bo po napovedih predsednika stranke Janeza Janše "kongres novih energij". Približno 430 delegatov - nekaj več kot polovica jih bo delegatov po funkciji, ostali pa bodo izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Kandidate lahko do 5. maja predlagajo vsi člani, vodstva regij, občinski odbori ter organi stranke, interesnih združenj in forumov SDS, sezname kandidatov pa bo mogoče dopolnjevati tudi na samem kongresu. Kot poudarjajo v vodstvu SDS, je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program, ki je bil sprejet na 5. kongresu v Portorožu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o zaposlovanju in delovnih razmerjih, o izzivih mlade generacije, o ekoloških izzivih ter o slovenski poti v EU in zvezo NATO.

Zakon o telekomunikacijah v veljavi že maja?
26. 04. 2001 00.00
Novi zakon o telekomunikacijah, ki je objavljen v najnovejšem Uradnem listu, bo v veljavo stopil 11. maja. Predvideva polno liberalizacijo tako gradnje omrežij kot izvajanja storitev ter po evropskih vzorih ureja pogoje konkurence na telekomunikacijskem trgu v Sloveniji.

Janšin odziv na Kučanove kritike
25. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes sklicala novinarsko konferenco, na kateri se je predsednik SDS Janez Janša odzval na izjave predsednika države Milana Kučana o zaostajanju Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato.

Zavrnili Pukšičeve predloge
18. 04. 2001 00.00
Poslanec SDS Franc Pukšič je na današnji novinarski konferenci izrazil razočaranje nad dejstvom, da je DZ v prvi obravnavi zavrnil njegove predloge za noveliranje zakona o osnovni šoli, zakona o gimnazijah ter zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Glede slednjega je Pukšič dejal, da bo njegov predlog o večji vlogi občin pri imenovanju ravnateljev prej ali slej sprejet, saj je logično, da ima ustanovitelj pristojnosti tudi pri imenovanjih. Po njegovem mnenju šolski minister "ne more poznati na stotine ravnateljev" in lokalnih razmer, možna pa bi bila rešitev, da bi lahko dajal mnenje k imenovanju ravnateljev.

Polemično o umetnih oploditvah
18. 04. 2001 00.00
Državni zbor je začel razpravo o predlogu poslancev LDS, Cvete Zalokar Oražem in Jelka Kacina, za noveliranje lani sprejetega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo, v katerega naj bi med drugim vključili tudi možnost za umetno oploditev samskih žensk brez moškega partnerja. Podobno kot je omenjena rešitev razdelila strokovno javnost, je razdelila tudi parlamentarne stranke, med katerimi so hitri postopek in predlagane spremembe podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD in DeSUS, odločno so jim nasprotovali v SDS, NSi in SNS, vladna SLS+SKD se je zavzela za redni zakonodajni postopek, poslanci SMS pa se bodo odločali "po svoji vesti".

DZ o zakonu o veterinarstvu
05. 04. 2001 00.00
V okviru hitrega postopka je DZ opravil prvo obravnavo zakona o veterinarstvu, nato pa prešel na odločanje o dopolnilih v okviru drugega branja. Pri predstavitvi zakonskega predloga je direktor Veterinarske uprave RS (VURS) Zoran Kovač med drugim pojasnil, da zakon prinaša organizacijske in strukturne spremembe veterinarske službe in da bo med drugim razmejil veterinarsko službo na javno in zasebno. Potem ko so poslanke in poslanci odločili o dveh tretjinah od skupaj kakšnih 120 dopolnil, je DZ do 10. aprila prekinil drugo obravnavo.

Priprave na majski kongres
03. 04. 2001 00.00
Socialdemokrati so pred majskim kongresom, ki bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot 19. maja v Celju, predstavili nekatere kongresne dokumente. V resoluciji so stranko opredelili kot stranko načelne politične sredine z dolgoročnim zavezništvom z Novo Slovenijo. Za SLS+SKD pa ugotavljajo, da je pristala na tranzicijski levici. Na kongresu bo približno 430 delegatov sprejelo novi statut stranke, hkrati pa izvolilo predsednika ter člane izvršilnega in nadzornega odbora SDS. Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SDS Janez Janša, celjski kongres ne bo spreminjal sedanjega političnega programa stranke, ki je bil sprejet pred dvema letoma na kongresu v Portorožu. Po njegovih besedah je predkongresna razprava v stranki pokazala, da politični program ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko "načelne sredine" umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskoletnih spremembah v slovenskem političnem prostoru.

Novo vodstvo ljubljanske SDS
31. 03. 2001 00.00
Andrej Bručan, nekdanji minister za zdravstvo v Bajukovi vladi in vodja urgentne službe ljubljanskega Kliničnega centra, je novi predsednik mestnega odbora SDS Ljubljana. Na konferenci najmočnejšega strankinega občinskega odbora v državi so izvolili tudi 15-članski izvršilni odbor.

Srečanje Janše in Martensona
21. 03. 2001 00.00
S predsednikom Evropske ljudske stranke (EPP) Wilfriedom Martensonom in vodjo poslanske skupine te stranke v Evropskem parlamentu Hansom Gertom Poetteringom se je v Bruslju sestal predsednik SDS Janez Janša. Kot so sporočili s stranke, so se pogovarjali o napredku Slovenije pri vstopanju v Evropsko unijo ter sodelovanju EPP s SDS in koalicijo Slovenija. Obe stranki te koalicije, poleg SDS še Nova Slovenija, sta namreč vložili prošnjo za pridruženo članstvo v Evropski ljudski stranki.

Brejc znova podpredsednik DZ
21. 03. 2001 00.00
Z 51 glasovi za in 22 proti je državni zbor ponovno izvolil Miho Brejca (SDS) za podpredsednika DZ. Štiri glasovnice od 77 oddanih so bile neveljavne. Brejc se je po izvolitvi poslancem zahvalil za podporo in svojo izvolitev označil za začetek urejanja razmer v DZ tako, da bo tudi opozicija lahko opravila svoje poslanstvo.

Vlada odgovarjala na vprašanja poslancev
20. 03. 2001 00.00
Marčna seja državnega zbora se je začela s poslanskimi vprašanji predsedniku in ostalim predstavnikom vlade. Premier Drnovšek je moral zagovarjati mrtve črke iz koalicijske pogodbe, predstavniki vlade pa so med drugim morali opravičevati nedeljsko delo trgovk ter odgovarjati na očitke o vse pogostejšem izginjanju, izgubljanju in uničevanju dokumentov.

Türk pojasnjuje
14. 03. 2001 00.00
Nekdanji direktor Elektra Slovenije (Eles) Vitoslav Türk je danes odboru DZ za gospodarstvo poslal odgovor na stališče ministrstva za gospodarske dejavnosti (MGD), ki se je opredelilo do zahteve za ugotovitev odgovornosti za njegovo neutemeljeno odstavitev in gospodarsko škodo. Ta naj bi v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni električne energije iz hrvaškega dela jedrske elektrarne, v letu 2001 pa zaradi prepovedi, da bi Eles prodajal električno energijo. Zahtevo sta na odbor DZ naslovili poslanski skupini SDS in NSi. Türk v odgovoru med drugim navaja, da je Eles v letu 2000 prvič realiziral visoke izvozne dobičke, saj je presežno elektriko izvažal predvsem na dobičkonosen italijanski trg.

O kandidatih za guvernerja BS
13. 03. 2001 00.00
Po včerajšnjih ločenih posvetovanjih predsednika republike Milana Kučana z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti o možnih kandidatih za guvernerja Banke Slovenije (BS) sta se o podpori kandidatom danes dokončno opredelili tudi DeSUS in SDS. Koalicijska DeSUS podpira nekdanjega finančnega ministra Mitjo Gasparija, ki ima ob izraženi podpori LDS, SNS in SMS med tremi kandidati največ možnosti za imenovanje, poslanska skupina SDS pa je predsedniku države danes sporočila, da Gasparijevega imenovanja ne podpira. Med možnimi kandidati za prvega moža osrednje slovenske banke sta sicer še dosedanji guverner France Arhar, ki ga podpirajo v SLS+SKD, ter finančni strokovnjak Boris Pleskovič, ki ga je v včerajšnjem pogovoru predlagala NSi.

100 dni Drnovškove vlade
10. 03. 2001 00.00
Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

SDS zoper nasilje nad novinarji
09. 03. 2001 00.00
Na včerajšnji seji je izvršilni odbor SDS sprejel protestno izjavo zoper nasilje nad novinarji, ki se je po mnenju stranke v najbolj grobi obliki izrazilo v primeru brutalnega napada na novinarja Večera Mira Petka. Napad na Petka je po mnenju SDS poskus utišanja kritičnosti in neodvisnega delovanja novinarjev, ki je temeljni pogoj demokratične družbe. Zato SDS poziva pristojne organe, da v čim krajšem času raziščejo ozadje omenjenega dogodka in storilce najstrožje kaznujejo, so sporočili iz te stranke.

O slovenskem medijskem prostoru
02. 03. 2001 00.00
Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.

Za Troho ni sledi
22. 02. 2001 00.00
Jutri bo mesec dni odkar so prijavili izginotje pojočega majorja Ladislava Trohe. O njegovi usodi krožijo različne govorice, o tem pa je danes na izredni seji začela razpravljati tudi Komisija za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb.

DZ zavrnil predlog Sveta RTV Slovenija
22. 02. 2001 00.00
Državni zbor je s 51 glasovi proti 14 (75 prisotnih) zavrnil predlog Sveta RTV Slovenija za izdajo soglasja k imenovanju Janeza Čadeža na položaj generalnega direktorja v nacionalni RTV. S tem je parlamentarna večina zavrnila dvakratno podporo upravljalskega organa RTVS dosedanjemu direktorju in na nek način prisluhnila obtožbam novinarjev in sindikata na nacionalni televiziji o domnevnih nepravilnostih in napakah pri dosedanjem vodenju javnega zavoda, s katerimi se ukvarja tudi računsko sodišče.

Matjaž Hanžek novi ombudsman
21. 02. 2001 00.00
Državni zbor je s 73 glasovi proti trem (82 navzočih poslancev) za varuha človekovih pravic za šestletni mandat izvolil Matjaža Hanžka, sociologa in znanega borca za človekove pravice v osemdesetih letih ter poznavalca slovenske družbe in njene socialne problematike. Njegovo kandidaturo so v razpravi podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD, DeSUS, SDS, NSi, SNS in SMS, poslanska skupina SLS+SKD pa bi se o podpori lažje odločala, če bi se kandidat predstavil poslancem na seji. DZ se je v nadaljevanju lotil sprejemanja sprememb poslovnika po hitrem postopku.

MOL o kadrovskih stanovanjih
19. 02. 2001 00.00
Mestni svet ljubljanske mestne občine bo predvidoma popoldne na izredni seji, ki se bo začela po končanem rednem zasedanju, razpravljal tudi o domnevno spornem dodeljevanju kadrovskih in službenih stanovanj v Ljubljani. Sejo je ljubljanska županja Vika Potočnik (LDS) sklicala na pobudo skupine svetnikov SDS in NSi. Ti zahtevajo zadržanje izvršitve sklepov komisije za dodelitev kadrovskih stanovanj, imenovanje nove komisije ter razrešitev direktorice Stanovanjskega sklada ljubljanskih občin Jožke Hegler. Kljub očitkom o domnevnih nepravilnostih pa je težko verjeti, da bo 13 svetnikom teh dveh strank uspelo prepričati tudi svetnike vladajočih LDS in ZLSD, ki imata v ljubljanskem svetu večino, da podprejo njihove predloge.

O trgovanju z električno energijo tudi v DZ
16. 02. 2001 00.00
Tudi po današnji seji odbora DZ za gospodarstvo ni vse pojasnjeno glede trgovanja z električno energijo na podlagi pogodb, ki jih je sklenil prejšnji direktor ELES-a Vitoslav Türk. Stališča slednjega in vladne strani, ki so jo na seji odbora zastopali državni podsekretar na gospodarskem ministrstvu Robert Golob in sedanje vodstvo Elesa na čelu z Vekoslavom Korošcem, so si povsem različna.

OZP o odnosih z Italijo in Avstrijo
15. 02. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je na današnji seji v okviru točke pobude in vprašanja največ pozornosti namenil odnosom s sosednjima Italijo in Avstrijo - poslancem je odgovarjal zunanji minister Dimitrij Rupel. Obravnavo predloga zakona o zunanjih zadevah pa je odbor na predlog vlade, ki je šele malo pred sejo dobila mnenje sekretariata za pravne zadeve, umaknil z dnevnega reda. Člani odbora so, kljub nasprotovanju SDS, sprejeli tudi nov predlog sestave stalnih delegacij DZ v Srednjeevropski pobudi in Parlamentarni skupščini NATO, saj sta kandidata za vodji teh delegacij, člana SDS, v skladu z znano odločitvijo stranke odstopila.

Brezposelni poslanci
14. 02. 2001 00.00
Po lanskih volitvah, se 46 poslankam in poslancem nekdanjega sklica ni uspelo uvrstiti v državni zbor oziroma sploh niso več kandidirali. 28 nekdanjih poslancev še vedno prejema nadomestilo za poslansko plačo, do katerega so upravičeni največ eno leto po izteku mandata.

Slavnostna akademija SDS
10. 02. 2001 00.00
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) se mora zaradi neštetih sprememb, ki se obetajo v prihodnosti, socialnih posledic teh sprememb ter zaradi razmer, ki so nastale po zadnjih volitvah, precej spremeniti. Odgovornosti posameznih delov stranke so doslej kljub jasnim statutarnim določbam večkrat živele svojo prakso, informiranje v stranki je bilo preveč zanemarjeno in nezadostno razvito, ustanoviti pa bo treba tudi dodatne mehanizme, preko katerih bo mogoče oblikovati nove alternative, je na včerajšnji slavnostni akademiji ob 12. rojstnem dnevu SDS, ki se je je udeležil tudi predsednik NSi Andrej Bajuk, dejal njen predsednik Janez Janša. SDS bo o teh spremembah govorila na kongresu, ki bo predvidoma maja letos.

SDS in NSi o gospodarski škodi
02. 02. 2001 00.00
Skupina poslancev SDS in NSi je na današnji novinarski konferenci predstavila pobudo, da naj parlamentarni odbor za gospodarstvo ugotovi odgovornost zaradi neutemeljene odstavitve direktorja Elesa Vitoslava Türka in zaradi gospodarske škode, ki je v zadnjih letih nastala zaradi prepoceni prodaje električne energije iz hrvaškega dela NEK ter v letu 2001 zaradi prepovedi Elesu za prodajo električne energije. V svoji zahtevi, ki so jo poslali predsedniku DZ Borutu Pahorju, predsedniku vlade Janezu Drnovšku ter ministrici za gospodarstvo Tei Petrin, poslanci teh dveh opozicijskih strank trdijo, da je imel Türk vsa soglasja nadzornega sveta Elesa in ministra za gospodarske dejavnosti za podpis pogodbe o nakupu in prodaji električne energije.

Umik opozicije
01. 02. 2001 00.00
Potem ko vladna večina na seji komisije za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) ni podprla predlogov opozicijskih strank SDS, NSi in SNS, na podlagi katerih bi tem trem strankam pripadla večina sedežev v delovnih telesih za nadzor nad področjem javnih financ in varnostno-obveščevalnih služb, so poslanci koalicije Slovenija v skladu z napovedmi odstopili z vseh vodstvenih funkcij v DZ.

DZ podprl preoblikovanje
31. 01. 2001 00.00
Državni zbor je v drugi obravnavi v okviru hitrega zakonodajnega postopka z 38 glasovi za in osmimi proti kot rok za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo določil 1. junij letos.