sds

Razprava prekinjena

23. 01. 2001 00.00

KVIAZ pri obravnavi poldrug mesec trajajočega zapleta med parlamentarno pozicijo in delom opozicije v zvezi z vodilnimi položaji in sestavo parlamentarnih delovnih teles še vedno ni uspelo poiskati ustrezne rešitve.

Kodrič ostaja koprski podžupan

18. 01. 2001 00.00

Župan mestne občine Koper Dino Pucer (ZLSD) je sejo občinskega sveta začel s predlogom občinskega svetnika Franca Malečkarja (Zeleni), po katerem bi dnevni red seje razširili s predlogom za zamenjavo podžupana Branka Kodriča (LDS) z občinskim svetnikom iz opozicije Valentinom Prelovcem (SDS). Župan, ki predloga ni podprl, je opozoril, da je imenovanje in razreševanje podžupanov v njegovi pristojnosti, po določbah občinskega statuta pa to lahko predlaga tudi četrtina svetnikov. Malečkar je zamenjavo podžupana predlagal, ker je zoper Kodriča uvedena preiskava zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja.

Kučan predlagal kandidate

17. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je v državni zbor poslal predlog, naj ta določi tri kandidate za sodnika Evropskega sodišča za človekove pravice, in sicer predstojnika pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča Arneja Mavčiča, profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Antona Pereniča in sedanjega sodnika evropskega sodišča v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča.

Kučan začel posvetovanja

16. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan je začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin ter poslancema italijanske in madžarske narodnosti o možnih kandidatih za slovenskega člana Evropskega sodišča za človekove pravice. Poleg vodje poslanskega kluba LDS Toneta Anderliča sta bila dopoldne na pogovoru pri predsedniku Kučanu tudi vodji poslanskih skupin ZLSD in SLS+SKD, Miran Potrč in Janez Podobnik, vodjo poslanske skupine SDS Janeza Janšo, ki naj bi bil službeno zadržan, pa je nadomestil poslanec socialdemokratske stranke Miha Brejc, sicer tudi podpredsednik DZ.

Prihodnji teden v parlamentu

13. 01. 2001 00.00

Državni zbor bo prihodnji teden namenil delu parlamentarnih delovnih teles, ki bodo pripravljala zakone za obravnavo na zasedanju, ki se bo začelo v četrtek, 25. januarja, in na katerem naj bi obravnavali okoli 30 točk dnevnega reda. Državni svet predvidoma prihodnji teden ne bo zasedal.

Redni kongres SDS predvidoma v maju

06. 01. 2001 00.00

Svet Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji za javnost zaprti seji analiziral izide jesenskih parlamentarnih volitev ter sprejel dokument, ki vsebuje sklepe v zvezi z aktualnimi razmerami, v katerih se je znašla stranka. Po mnenju sveta SDS je program, ki ga je stranka sprejela na zadnjem kongresu leta 1999 v Portorožu, ustrezen, vendar pa po kongresu niso uspeli uveljaviti večinskega volilnega sistema - slednjega so opredelili kot ključni instrument za uresničevanje programa. Na podlagi te ugotovitve je svet naložil vsem strankinim organom, naj pričnejo s pripravami na sedmi redni kongres stranke, ki naj bi bil po četrtkovi odločitvi izvršilnega odbora SDS maja letos. Kot je po nocojšnji seji dejal predsednik SDS Janez Janša, bodo na kongresu poleg volitev vodstva med drugim sprejemali nekatere dopolnitve programa ter statuta stranke.

Sprejet zakon o odpravi posledic plazov

21. 12. 2000 00.00

Državni zbor je pred popoldansko prekinitvijo zasedanja soglasno, s 63 glasovi, po hitrem postopku sprejel interventni zakon o ukrepih za odpravo posledic plazu Stože v občini Bovec in plazov večjega obsega, nastalih na območju Republike Slovenije po 15. oktobru 2000. Ta določa, da se sredstva za sanacijo zagotavljajo z zakonom o zagotovitvi sredstev za odpravo posledic suše, neurja s točo, plazenja tal in sluzenja morja v letu 2000, v državnem proračunu za leto 2001 pa se bodo za izvedbo interventnih in drugih ukrepov zagotovila sredstva do višine milijarde tolarjev.

Zadnja seja mestnega sveta

19. 12. 2000 00.00

Ljubljanski mestni svet je na predvidoma zadnji seji v tem letu vendarle dal skozi prvo obravnavo uredbe o lokacijskem načrtu za predvideni še zadnji nezgrajeni nekaj več kot pet kilometrov dolg odsek ljubljanskega avtocestnega obroča med Šentvidom in Kosezami. Osnutek lokacijskega načrta je svet sprejel s številnimi pripombami in dodatnimi predlogi, ki jih bodo posredovali ministrstvu za okolje in prostor. Med drugim so v ljubljanski občini prepričani, da je namesto formalne hierarhičnosti cestnih omrežij potrebno načrtovati rešitve na podlagi dejanskih in predvidenih prometnih razmer.

Janša in Bajuk pri Pahorju

19. 12. 2000 00.00

Vodji poslanskih skupin Socialdemokratske stranke (SDS) in Nove Slovenije (NSi), Janez Janša in Andrej Bajuk, sta v današnjem pogovoru s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem ocenila predlog štirih koalicijskih poslanskih skupin v zvezi z razdelitvijo predsedniških mest in oblikovanjem delovnih teles DZ. Po njunem mnenju ta predlog predstavlja primerno osnovo za nadaljevanje usklajevanj. Ta se bodo nadaljevala jutri. Janša in Bajuk sta predsedniku DZ med drugim predlagala, da bi v nadaljevanju pogajanj rešili tudi vprašanja vodenja in zasedb mest v stalnih delegacijah DZ. Po mnenju predsednika DZ Boruta Pahorja to obeta možnost usklajenega dogovora, kar je bilo od samega začetka pogajanj tudi v interesu vseh poslanskih skupin, predvsem pa vloge in pomena DZ.

Beblerjeva ni dobila podpore

19. 12. 2000 00.00

Državni zbor ni podprl predloga predsednika države Milana Kučana, ki je za varuhinjo človekovih pravic predlagal Darjo Lavtižar - Bebler. Beblerjeva je dobila 57 glasov, proti je bilo 23 poslancev, za izvolitev pa bi potrebovala 60 glasov.

Ustanovna seja parlamenta Republike srbske

16. 12. 2000 00.00

Poslanci parlamenta Republike srbske so na današnjem ustanovnem zasedanju v Banja Luki za predsednika parlamenta izvolili Dragana Kalinića, predsednika Srbske demokratske stranke (SDS). Zanj je glasovalo 54 poslancev, 24 jih je bilo proti, dva pa ste glasovanja vzdržala. Pred poslanci je prisegel tudi novi predsednik Republike srbske Mirko Šarović. Za podpredsednika parlamenta sta bila izvoljena Zoran Djerić, poslanec Demokratske stranke in Sulejman Tihić, poslanec Stranke demokratične akcije, za generalnega sekretarja pa je bil imenovan Mirko Stevanović iz Socialistične stranke. Poleg tega so poslanci še potrdili poslanske mandate, imenovali parlamentarna delovna telesa in prisegli. Poslanci strank iz Federacije BiH sicer niso želeli priseči, saj so želeli, da bi ta potekala po zakonih BiH. Sicer so imeli poslanci prvič možnost izbirati med versko in laično prisego. Nesrbski poslanci že v prejšnjih sklicih niso želeli prisegati, saj je prisega temeljila na pravoslavnih verskih simbolih, na svetem pismu in križu.

Zoran Klemenčič novi direktor OVS

13. 12. 2000 00.00

Obrambni minister Anton Grizold je v ponedeljek za novega direktorja obveščevalno-varnostne službe (OVS) imenoval Zorana Klemenčiča. Funkcijo vršilca dolžnosti direktorja je doslej opravljal Gorazd Rednak, ki ga je imenoval Grizoldov predhodnik Janez Janša. Med ministrovanjem Francija Demšarja je namreč nekdanji direktor OVS Bojan Vavtar zaradi pravosodnega izpita odšel na študijski dopust. Kot poudarjajo v ministrstvu, ima Klemenčič dolgoletne izkušnje na obrambnem področju.

Prihodnji teden v DZ

09. 12. 2000 00.00

Prihodnji teden se v parlamentu ne bo sešel ne državni zbor in ne državni svet, med pripravami na prihodnja zasedanja pa se bo sestalo več delovnih teles. Komisije in odbori državnega zbora bodo obravnavali zakonske in druge predloge, o katerih bodo poslanci odločali na izrednem zasedanju, ki se bo po napovedih začelo 19. decembra.

SDS o Bandljevi izjavi

09. 12. 2000 00.00

Izjave generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja o zaposlovanju v državni upravi v času vlade Andreja Bajuka pomenijo "višek sprenevedanja in zavajanja javnosti, saj vsebujejo vrsto polresnic in celo laži," piše SDS v sporočilu za javnost.

Posveti Kučana s kandidati

07. 12. 2000 00.00

Dopoldanskih posvetovanj s predsednikom republike Milanom Kučanom o kandidatih za varuha človekovih pravic in za sodnika ustavnega sodišča se je udeležilo pet predstavnikov strank, popoldne pa so predsedniku države svoja stališča predstavili še predstavniki DeSUS, SNS, SMS in poslanca italijanske in madžarske narodnosti.

SDS in NSi pozdravili ponudbo vladnih strank

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin so dopoldne na delovnem pogovoru pri predsedniku DZ razpravljali o predlogu za dogovor glede vodenja delovnih teles, ki so ga opozicijskima SDS in NSi ponudili vodje poslanskih skupin koalicijskih LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Opozicijski stranki, ki jima koalicija "ponuja" vodenje šestih delovnih teles, naj bi o predlogu razmislili do prihodnjega petka, 15. decembra, je na seji kolegija pojasnil predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD). Miha Brejc (SDS) je ponudbo vladnih strank - ta predvideva ustanovitev dveh dodatnih komisij (za evropske zadeve ter Slovence v zamejstvu in po svetu) -, pozdravil, vendar bi bilo po njegovem treba razmisliti še o ustanovitvi samostojne komisije za invalide.

Koalicija ponuja kompromis

06. 12. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS, Tone Anderlič, Miran Potrč, Janez Podobnik in Ivan Kebrič so pripravili predlog za dogovor o vodenju delovnih teles DZ, ki naj bi po njihovih pričakovanjih še danes omogočil rešitev zapletov pri ustanavljanju in vodenju parlamentarnih komisij in odborov.

Podprli štiri kandidate za ministre

27. 11. 2000 00.00

Odbor DZ za notranjo politiko in pravosodje je s 16 glasovi proti dvema podprl predstavitev kandidata za notranjega ministra Rada Bohinca, ki je članom odbora predstavil prednostne naloge delovanja ministrstva na področjih javne uprave, upravno notranjih zadev ter javne varnosti. Proti ustreznosti njegove predstavitve sta glasovala poslanca opozicijske SDS.

Zmaga Šarovića na volitvah

23. 11. 2000 00.00

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi je sporočila, da je na volitvah za predsednika Republike srbske s 50,1 odstotka glasov zmagal kandidat skrajne Srbske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović. Šarović, ki z 49,8 odstotka glasov v prvem krogu ni dobil dovolj glasov za zmago, je po vnovičnem štetju glasov v skladu s preferenčnim sistemom prejel več kot 50-odstotno podporo in zmagal. Dragan Čavić, kandidat SDS za podpredsednika Republike srbske, je prav tako zmagal, Šarovićev tekmec, zmerni premier Republike srbske Milorad Dodik pa je po novem štetju prejel 25,9 odstotka glasov.

Sklenili izredno sejo DZ

22. 11. 2000 00.00

Ker v petek sprejeta novela zakona o vladi še ni stopila v veljavo, bo predsednik vlade kandidatno listo vložil po starem in še vedno veljavnem zakonu, ki omogoča, da premier predlaga najmanj dve tretjini ministrov. Po sicer neuradnih informacijah naj bi predlagal 14 ministrov, po uveljavitvi zakonske novele pa listo kandidatov dopolnil. Koalicijska pogodba, ki so jo sredi prejšnjega tedna podpisale LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS namreč natančno opredeljuje razdelitev resorjev v novi vladi, ta razdelitev pa sledi spremembam omenjenega zakona.

Jutri lista ministrov v DZ?

20. 11. 2000 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek liste ministrskih kandidatov v DZ danes najverjetneje še ne bo poslal, temveč naj bi to storil jutri. Mandatar je sicer po izvolitvi v četrtek napovedal, da bo listo ministrskih kandidatov v DZ poslal v začetku tega tedna, kot najverjetnejšega pa je omenil prav današnji dan.

Zasedanje DZ v torek

17. 11. 2000 00.00

Po prekinitvi izrednega zasedanja DZ, ki se bo nadaljevalo v torek, 21. novembra, ob 12. uri, so vodje poslanskih skupin in vodstvo DZ za zaprtimi vrati skušali razrešiti zaplete v zvezi s sestavo in razdelitvijo predsedniških položajev v delovnih telesih DZ, ki so botrovali dvodnevnemu bojkotu parlamentarnega dela s strani SDS in NSi. Predsednik DZ Borut Pahor (ZLSD) je po sestanku dejal, da so danes naredili velik korak naprej. O kompromisni ponudbi ni govoril, vendar se bodo o njej posvetovale poslanske skupine, sestanek pa naj bi nadaljevali v torek ob 10. uri, ko naj bi tudi skušali doseči sporazum o oblikovanju delovnih teles DZ.

Spremembe zakona o vladi

17. 11. 2000 00.00

Državni zbor je po hitrem postopku s 50 glasovi proti trem (zaradi bojkota SDS in NSi je bilo navzočih 53 poslancev) sprejel novelo zakona o vladi, ki zmanjšuje število ministrstev na 14 ter med drugimi novostmi uvaja nov institut ministrskih svetnikov. Koalicijska večina je vsebino zakona predvsem dopolnila in spremenila v skladu s pripombami parlamentarne pravne službe ter pri tem na eni strani podprla vsa dopolnila vladne strani in na drugi z veliko večino zavrnila edina opozicijska predloga. Parlamentarna večina je "gladko" zavrnila (46:7) dopolnilo SNS, po katerem bi ministrske svetnike na premierov predlog imenoval državni zbor. Podobno odločne zavrnitve je bil deležen tudi drugi predlog opozicijske SNS, na podlagi katerega bi moral predsednik vlade v 15 dneh določiti svojega stalnega namestnika, ki bi vodil vlado v njegovi odsotnosti.

Prekinjena seja KVIAZ

16. 11. 2000 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je po polemični razpravi v zvezi z ustanovitvijo preostalih parlamentarnih delovnih teles in razdelitvijo vodilnih položajev v njih sejo prekinila in bo z njo nadaljevala po tem, ko bo državni zbor na popoldanskem izrednem zasedanju odločil o predlogu za izvolitev prvaka LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade in z obravnavo novega zakona o vladi. Prekinitev je povzročilo nezadovoljstvo prihodnjih opozicijskih strank SDS in NSi s ponujeno delitvijo predsedniških položajev v parlamentarnih komisijah in odborih ter s tem povezana grožnja obeh omenjenih strank z obstrukcijo dela komisije in umikom poslancev iz vseh delovnih teles.

V DZ začeli tajno glasovanje

16. 11. 2000 00.00

Državni zbor je prešel na tajno glasovanje o predlogu predsednika države Milana Kučana za izvolitev predsednika LDS Janeza Drnovška na položaj mandatarja za sestavo nove vlade.

Drnovšek novi predsednik vlade

16. 11. 2000 00.00

Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes&nbsp

Posvetovanja o mandatarju

13. 11. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je po nedavni izvolitvi parlamentarnega vodstva v skladu s svojimi ustavnimi pristojnostmi začel posvetovanja s predstavniki poslanskih skupin in bo na tej podlagi po napovedih že jutri državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, ki pa bo glede na povolilno razdelitev moči v parlamentu in domala že sklenjena koalicijska povezovanja brez velikih ugibanj prvak LDS Janez Drnovšek. Pogovora s predsednikom države so se dopoldne že udeležili predstavniki LDS, ZLSD, SLS+SKD in NSi, zaradi mednarodnih obveznosti pa se vabilu ni odzval Janez Janša, predsednik SDS.

Volitve v BiH

11. 11. 2000 00.00

Danes so volili prebivalci obeh entitet Bosne in Hercegovine. Približno dva milijona in pol volilnih upravičencev se je na

KVIAZ podprl Pahorja

10. 11. 2000 00.00

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je pred nadaljevanjem ustanovne seje DZ s 15 glasovi proti 6 podprla predlog ZLSD, da naj DZ za svojega predsednika izvoli Boruta Pahorja (ZLSD). Proti temu predlogu so glasovali poslanci SDS in NSi.

Janša o oblikovanju koalicije

26. 10. 2000 00.00

Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je včeraj, ko je za POP TV komentiral izjavo prvaka LDS Janeza Drnovška o možnosti oblikovanja koalicije s SDS in Novo Slovenijo - Krščansko ljudsko stranko (NSi), če bi propadle vse druge možnosti, med drugim dejal, da bo v tem primeru cena za vstop v koalicijo z LDS zelo visoka. Po njegovih besedah je še vse odprto, pogoji SDS za vstop v omenjeno koalicijo pa so znani še iz časa pred volitvami in teh pogojev ne nameravajo spreminjati. V koalicijo z LDS bi namreč SDS vstopila le skupaj z NSi, s katero imata v DZ četrtino poslancev.