srečal

Minister Rupel o širitvi EU

26. 08. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Rupel se v Avstriji udeležuje simpozija Evropskega foruma, na katerem je poudaril, da je prihodnost Evrope predvsem v njeni širitvi.

Nato v Makedoniji

23. 08. 2001 00.00

V Skopje so prispeli britanski vojaki, ki predstavljajo glavnino Natovih sil za razorožitev albanskih skrajnežev.

Krepitev ruske vloge na Balkanu

23. 08. 2001 00.00

Makedonski predsednik Boris Trajkovski je ob prihodu v Kijev, kjer se bo udeležil slovesnosti ob 10. obletnici neodvisnosti Ukrajine, pozval Rusijo, naj okrepi svojo vlogo na Balkanu.

Nove žrtve med Palestinci

22. 08. 2001 00.00

V izraelsko-palestinskem spopadu blizu Nablusa na Zahodnem bregu so bili po poročanju palestinskih virov ubiti štirje Palestinci.

Nadškof se bo srečal z ženo

22. 08. 2001 00.00

Emmanuel Milingo, poročeni zambijski nadškof, se bo srečal s svojo nesojeno korejsko soprogo, ki že teden dni gladovno stavka, ker ji želi sporočiti svojo odločitev o vrnitvi v "naročje" Cerkve.

Varnostni svet o Bližnjem vzhodu

21. 08. 2001 00.00

Na ponedeljkovem zasedanju Varnostnega sveta o bližnjevzhodni krizi se je vnela vroča razprava, vendar bistvenega napredka niso dosegli.

Spet smrt Palestinca

18. 08. 2001 00.00

Sinoči so izraelski tanki vdrli v palestinsko begunsko taborišče in ubili enega Palestinca ter jih deset ranili. Kljub incidentom pa se nadaljujejo tudi prizadevanja za rešitev bližnjevzhodnega konflikta.

Peres in Arafat brez napredka

15. 07. 2001 00.00

Izraelski zunanji minister Šimon Peres in palestinski voditelj Jaser Arafat sta zaključila neposredne pogovore o ustavitvi nasilja na Bližnjem vzhodu. Pred tem sta imela tako Peres kot Arafat ločena srečanja z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Arafat je pred srečanjem z Mubarakom napovedal pogovor o "kriminalni agresiji, ki se dnevno vrsti proti palestinskemu narodu". Po srečanju z Mubarakom pa je Peres potrdil, da se mirovni proces še ni zaključil in poudaril, da vojna ne pride v poštev. "Vrniti se moramo na politične o reševanje", je povedal. Dodal je še, da bodo pogovori morali potekati z Jaserjem Arafatom, izvoljenim predstavnikom palestinskega ljudstva.

Hudi spopadi v Hebronu

13. 07. 2001 00.00

Izraelski vojaki so v Gazi ubili Palestinca, ki je hotel odvreči bombo na izraelsko patruljo. Sicer pa je vojska začela izvrševati ukaz vlade po takojšnjem premeščanju zaradi umora dveh judovskih naseljencev na Zahodnem bregu. Nov ukaz vojski je izraelski premier Ariel Šaron napovedal iz Rima.

Spopadi na Zahodnem bregu

12. 07. 2001 00.00

Izraelska vojska je po palestinskem napadu na neko judovsko družino s tanki vdrla na palestinsko avtonomno območje pri Nablusu in uničila tamkajšnjo policijsko postojanko, je poročal izraelski radio. Pri tem sta bila ubita dva Palestinca. Iz Nablusa pa se je v samo nekaj minutah slišalo več eksplozij. Palestinci so pred tem streljali na družino judovskih naseljencev, pri čemer je bil en Izraelec huje ranjen v glavo. S helikopterjem so ga morali prepeljati v bolnišnico. Ranjena sta bila tudi njegova soproga in eno leto star otrok.

Obisk švicarskega generala

11. 07. 2001 00.00

Na povabilo načelnika generalštaba Slovenske vojske brigadirja Ladislava Lipiča je na dvodnevni obisk v Slovenijo pripotoval načelnik generalštaba oboroženih sil Švicarske konfederacije general Hans Ulrich Scherrer. Tuji gost se je srečal z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom in z Lipičem, po srečanju s slednjim pa je povedal, da imata slovenska in švicarska vojska sicer veliko skupnega, čeprav sta njuna obrambna sistema različna. Lipič in Scherrer sta se strinjala, da obisk te vrste pomeni potrditev dosedanjega uspešnega sodelovanja med vojskama in tudi dober obet za prihodnje sodelovanje.

Drnovšek o širitvi EU

09. 07. 2001 00.00

Glavni cilj prizadevanj za širitev Evropske unije je demokratična in stabilna Evropa z močnimi institucijami, ki bo preprečila Evropo preteklosti z vojnami in konflikti, in ta zgodovinski okvir je treba upoštevati tudi v vseh razpravah o prihodnosti povezave. Zdi se namreč, da je v vsakodnevnih razpravah ta aspekt zamegljen zaradi osredotočanja na vsakodnevne skrbi, ki včasih porajajo celo razmišljanja, ali je širitev potrebna in ali je ne bi bilo treba upočasniti, je danes na mednarodnem seminarju z naslovom Srednja Evropa in širitev EU: hitrosti in zastoji, ki ta teden poteka na poletni univerzi v španskem San Sebastianu, opozoril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Kutluay v Panathinaikosu

07. 07. 2001 00.00

Turški reprezentant Ibrahim Kutluay (197 cm) je za dve leti obljubil zvestobo atenskemu Panathinaikosu, ki je za njegovo usluge odštel 2,5 milijona dolarjev. Zdaj že bivši igralec AEK se bo na evropskem prvenstvu v domači deželi srečal tudi z izbranci slovenskega selektorja Borisa Zrinskega, in to že drugi dan prvenstva, 1. septembra.

Rupel v Moskvi

06. 07. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in Rusije, Dimitrij Rupel in Igor Ivanov, sta po pogovorih v Moskvi izrazila zaskrbljenost nad razmerami v Makedoniji. Kot je poudaril Ivanov, so potrebna skupna prizadevanja Rusije in drugih, tako ZDA kot evropskih držav, za ohranitev suverenosti in ozemeljske celovitosti Makedonije. Po Ruplovem mnenju pa bi morali predvsem doseči, da se Albanci "identificirajo z makedonsko državo". Ministra sta danes tudi popisala sporazum med zunanjima ministrstvoma o sodelovanju na področju arhivov.

Haag čaka na Karadžića in Mladića

05. 07. 2001 00.00

Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Biljana Plavšić kmalu doma

04. 07. 2001 00.00

Vlada Republike srbske je včeraj v obravnavo parlamentu poslala predlog zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Parlament bosanskih Srbov naj bi zakon obravnaval na prihodnji seji, predvideni za konec meseca, premier Republike srbske Mladen Ivanić pa se bo na Nizozemskem srečal s predstavniki haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Uradni viri iz Banja Luke so sicer napovedali, da naj bi se Ivanić s predsednikom sodišča Claudom Jordom in glavno tožilko Carlo Del Ponte sestal že danes, vendar se bo to najverjetneje zgodilo jutri. Sogovorniki naj bi razpravljali o pospešitvi sodelovanja med srbsko entiteto BiH in mednarodnim sodiščem.

Milošević bo sodišče napadal

04. 07. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević med celim sodnim procesom pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ne bo imel odvetnika, je včeraj na novinarski konferenci v Haagu zatrdil Miloševićev odvetnik Zdenko Tomanović, ki je pri tem pojasnil, da ni "tiskovni predstavnik" nekdanjega jugoslovanskega predsednika. "Ne vem, ali bo Milošević aktiven ali pasiven pri svoji obrambi, vendar mislim, da bo napadal," je še dejal Tomanović.

Obisk ameriškega generalmajorja

04. 07. 2001 00.00

Ministrstvo za obrambo (MORS) je danes obiskal upokojeni general ameriške vojske Joseph G. Garrett, ki se je dopoldne ločeno srečal z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom, državnim sekretarjem Iztokom Podbregarjem in namestnikom načelnika generalštaba slovenske vojske, brigadirjem Antonom Turkom, so sporočili z MORS. General Garrett, ki tokrat prihaja kot predstavnik ameriškega podjetja Raytheon, kjer je odgovoren za zvezo NATO, je podprl pristop ministrstva pri nadaljnjih načrtih glede preoblikovanja in ponudil pomoč pri slovenskih prizadevanjih za polnopravno članstvo v zavezništvu.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Do sedaj 51 vlog za nove občine

03. 07. 2001 00.00

Do izteka roka za vlaganje pobud in predlogov za preoblikovanja obstoječe občinske mreže pred novimi lokalnimi volitvami konec prihodnjega leta, je v državni zbor do konca minulega meseca prispelo 51 vlog za ustanovitev novih občin, 14 za spremembe obstoječih območij, tri za preimenovanje in štiri za spremembo statusa - Jesenice, Škofja Loka, Radovljica in Bled si bodo namreč prizadevale za pridobitev naziva in pravic mestnih občin. V Sloveniji je trenutno 192 občin, od tega 11 mestnih.

Milošević ne potrebuje zagovornika

03. 07. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Padrew za politični dialog

02. 07. 2001 00.00

Posebni ameriški odposlanec James Pardew, ki je v nedeljo prispel v Makedonijo, je zavrnil vse predloge o mednarodni konferenci o prihodnosti te države. Pardew je poudaril, da je treba odločitve o prihodnosti države sprejeti v Skopju v okviru uradnih institucij.

V Salzburgu o dvostranskih odnosih

02. 07. 2001 00.00

Slovenija in Hrvaška prav v tem obdobju pospešeno rešujeta preostala odprta vprašanja. To sta na srečanju ob robu tridnevnega Evropskega gospodarskega foruma v Salzburgu ugotovila premier Janez Drnovšek in hrvaški predsednik Stipe Mesić. Po Drnovškovih besedah sta državi zelo daleč pri reševanju vprašanja meje, dogovor glede JE Krško pa je praktično že dosežen.

Chirac v Rusiji

01. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Ameriško-japonsko srečanje

30. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v Camp Davidu pri Washingtonu sprejel novega japonskega premiera Juničira Koizumija. Prvo srečanje obeh politikov je zasenčil nov incident na japonskem otoku Okinava, na katerem je 26.000 od 48.000 na Japonskem nameščenih ameriških vojakov. Neki ameriški narednik je namreč osumljen, da je posilil japonsko dekle. Zahteve za zmanjšanje števila ameriških vojakov na Okinavi bodo ena od194160tem japonsko-ameriškega srečanja.

Srečanje Arafata in Peresa

30. 06. 2001 00.00

V Lizboni sta se pozno sinoči sestala palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski zunanji minister Šimon Peres, ki sta se pogovarjala o načinih reševanja bližnjevzhodne krize. Arafat in Peres, ki se v portugalski prestolnici udeležujeta zasedanja Socialistične internacionale, sta se v rezidenci portugalskega premiera Antonia Guterresa pogovarjala približno dve uri. Peres naj bi vztrajal, da je treba pred začetkom uresničevanja Mitchellovega načrta ustaviti nasilje za najmanj sedem dni. Arafat pa je dejal, da je najpomembneje uresničiti dogovorjeno. Palestinska stran sprejema Mitchellov načrt, egiptovsko-jordansko iniciativo in deklaracijo ob srečanju med predsednikom Bushem in vodstvom EU na Švedskem.

Makedonija bo demobilizirala rezerviste

29. 06. 2001 00.00

Makedonska vlada je danes napovedala demobilizacijo policijskih rezervistov, da bi omogočila uresničevanje mirovnega načrta makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega. "Naredili bomo ta tvegan korak, da bi dali možnost mirni opciji," je v Skopju sporočil notranji minister Ljube Boškovski. "Mi nismo za vojno z vsemi sredstvi, temveč za mir z vsemi sredstvi," je dodal. Več tisoč policijskih rezervistov je bilo mobiliziranih sredi junija, kmalu potem, ko so albanski skrajneži prevzeli nadzor nad Aračinovom. Vojaški rezervisti, ki so bili vpoklicani marca, bodo medtem ostali mobilizirani.

Palestinci nočejo Powella

28. 06. 2001 00.00

Približno tisoč Palestincev se je danes zbralo v mestu Kalkilya na severu Zahodnega brega, kjer so protestirali proti obisku ameriškega državnega sekretarja Colina Powella, ki se danes v sklopu bližnjevzhodne turneje mudi v Izraelu. Protestniki so palestinskega voditelja Jaserja Arafata ob tem pozvali, naj ne podleže "pritiskom".

Pahor v Strasbourgu

27. 06. 2001 00.00

Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Nizozemski premier v Sloveniji

26. 06. 2001 00.00

Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška je danes na uradnem obisku v Sloveniji nizozemski premier Wim Kok. Premiera sta se že sestala na Brdu pri Kranju, predsednik nizozemske vlade pa se bo v Ljubljani srečal tudi s predsednikom republike Milanom Kučanom in predsednikom DZ Borutom Pahorjem. Obisk predsednika nizozemske vlade potrjuje dobre odnose in je pomemben prispevek k razvoju političnih odnosov med državama. Ti dobri odnosi z Nizozemsko se kažejo tudi v podpori vključevanja Slovenije v EU in zvezo NATO, so sporočili iz urada predsednika vlade. Kok prihaja v Slovenijo ob desetletnici slovenske osamosvojitve, ko je pomembno vlogo odigral tudi takratni nizozemski zunanji minister in kasnejši evropski komisar Hans van den Broek.