srečal

Spopadi med priseljenci in Palestinci
06. 06. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je sinoči v Ramali srečal s posebnim odposlancem ruskega zunanjega ministrstva Andrejem Vdovinom, ki je Izraelce in Palestince pozval, naj prekinejo spopade. Vdovin je Arafatu izročil pismo ruskega vodstva z oceno trenutnega dogajanja na Bližnjem vzhodu. Arafat je od Rusije, kot ene izmed pokroviteljic mirovnega procesa, zahteval, naj se zavzame za spoštovanje dosedanjih palestinsko-izraelskih dogovorov.

Čuk v Seulu
06. 06. 2001 00.00
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je odpotoval v Seul, kjer se bo kot eden glavnih govornikov udeležil 2. svetovnega kongresa Mednarodne trgovinske zbornice (ICC). Prvi mož GZS bo predstavil slovensko gospodarstvo in dejavnosti GZS pri pospeševanju vključitve slovenskega gospodarstva v evropske in svetovne gospodarske tokove. Govoril bo tudi o vlogi zbornice v ekonomsko-socialnem dialogu in standardih kakovosti zborničnih storitev. Kongresa ICC se bo udeležilo več kot 600 predstavnikov zbornic iz vsega sveta. Obravnavali bodo vrsto vprašanj s področja globalizacije svetovnega gospodarstva in o nalogah gospodarskih zbornic.

Bizjak na Slovaškem
05. 06. 2001 00.00
Slovenski pravosodni minister Ivan Bizjak, ki je na obisku v Slovaški republiki, se je srečal s kolegom Janom Čarnogurskyjem. Ministra Čarnogursky in Bizjak sta se strinjala, da sodelovanje na področju pravosodja, predvsem med posameznimi pravosodnimi organi, obeh držav poteka zgledno in brez odprtih vprašanj. Glede na podobnost in primerljivost pravosodnih sistemov obeh držav in na podobno problematiko dela obeh ministrstev sta soglašala v oceni o potrebi in možnostih okrepljenega sodelovanje med pravosodnima ministrstvoma.

Sodni zaostanki niso posebnost
01. 06. 2001 00.00
Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja
01. 06. 2001 00.00
Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Skupna pot Slovenije in Madžarske
31. 05. 2001 00.00
Na povabilo predsednika Republike Milana Kučana je na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo prispel madžarski predsednik Ferenc Madl. Za sproščeni del obiska so poskrbeli mestni piskači, osrednja tema pogovorov obeh predsednikov pa je bila madžarska podpora Sloveniji pri vključevanju v Nato in skupen cilj - udeležba na volitvah v Evropski parlament leta 2004.

Evropa celovita le s Slovenijo
30. 05. 2001 00.00
Slovenskega premiera Janeza Drnovška je včeraj, ob koncu uradnega obiska v Luksemburgu, sprejel veliki vojvoda Henri, ki je sprejel Drnovškovo povabilo, da morda še letos obišče Slovenijo. Uradni obisk slovenskega premiera v Luksemburgu je bil v znamenju zelo prijateljskih odnosov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem, ki se je kolegu Drnovšku dopoldne pridružil na sprehodu po starem jedru Luxembourga. Juncker je poudaril, da bo Evropa celovita le, če bo Slovenija članica tako Evropske unije kot zveze NATO. Juncker je napovedal, da se bo z Drnovškom vnovič srečal, še preden bo Slovenija postala članica Unije. Drnovšek je ponovil, da je za Slovenijo luksemburška izkušnja v evroatlantskih povezavah zelo zanimiva in koristna.

Vrh v Ljubljani izrednega pomena
29. 05. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje Rusije in ZDA 16. junija v Ljubljani bo izjemno pomembno tako za Moskvo kot za Washington, pa tudi za mednarodno stabilnost nasploh, je v Budimpešti dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Na vprašanje, kaj Rusija pričakuje od srečanja, je na novinarski konferenci po zasedanju stalnega sveta NATO-Rusija v Budimpešti še dejal, da bosta predsednika Vladimir Putin in George Bush, glede na to, da bo to njuno prvo srečanje, govorila o ključnih dvostranskih vprašanjih in mednarodnih odnosih, predvsem pa o strateški varnosti.

Premier Drnovšek v Luksemburgu
28. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je odpotoval na uradni obisk v Luksemburg. Glavne teme pogovorov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem bodo približevanje Slovenije Evropski uniji in zvezi NATO ter razmere v JV Evropi, napovedan pa je tudi podpis pogodbe o štiriletnem sodelovanju na področju kulture, šolstva in znanosti. Premiera Drnovška bo jutri sprejel veliki vojvoda Henri, ob koncu obiska pa se bo premier srečal še s predsednikom luksemburškega parlamenta Jeanom Spautzem, so sporočili iz urada predsednika vlade.

Bavčar na Bavarskem
28. 05. 2001 00.00
Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je odpotoval na dvodnevni delovni obisk na Bavarsko, kjer bo z gostiteljem, tamkajšnjim ministrom za zvezne in evropske zadeve Reinholdom Bockletom, ter drugimi sogovorniki izmenjal poglede na odprta vprašanja v procesu slovenskega vključevanja v Evropsko unijo. Kot so sporočili iz vladne službe za evropske zadeve, bo minister obisk izkoristil predvsem za predstavitev specifičnega položaja Slovenije na nekaterih področjih, kot sta prost pretok delovne sile in kapitala, ter se zavzel za polno spoštovanje načela diferenciacije med državami kandidatkami.

Burns za mir na Bližnjem Vzhodu
28. 05. 2001 00.00
Posebni ameriški odposlanec za Bližnji vzhod William Burns je danes začel drugi dan pogovorov z bližnjevzhodnimi stranmi, s katerimi naj bi končal osemmesečno nasilje. To je prvi večji prispevek administracije ameriškega predsednika Georgea Busha za končanje izraelsko-palestinske krize. Včeraj se je Burns srečal tako s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, kot z izraelskim premierom Arielom Šaronom. Po srečanju z Arafatom je Burns dejal, da bosta obe strani morali narediti težke odločitve, vendar jih bosta morali, če želita prekiniti tok nasilja in se vrniti k pogajanjem. Mitchellovo poročilo naj bi bil način, kako prekiniti krog nasilja, je dejal Burns. S tem naj bi se strinjal tudi Šimon Peres, ki se je prav tako dobil z Burnsom. V uradnem sporočilu po srečanju pa ni omenjeno, ali Izrael sprejema zamrznitev gradnje judovskih naselij na palestinskih ozemelj, kar predlaga načrt, izraelski premier Ariel Šaron pa to odločno zavrača.

Simoniti v Splitu
25. 05. 2001 00.00
V Splitu se je začel sestanek ministrskega sveta Jadransko-jonske pobude (JJP), ki se ga udeležuje tudi državni sekretar na zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti. Ministrskemu sestanku predseduje hrvaški zunanji minister Tonino Picula, udeležujejo pa se ga tudi visoki predstavniki Italije, BiH, Grčije, ZRJ in Albanije. Ob tej priložnosti bo vodenje pobude od Hrvaške prevzela Grčija.

Schuster sklenil obisk v Sloveniji
24. 05. 2001 00.00
Slovaški predsednik Rudolf Schuster je sklenil dvodnevni uradni obisk v Sloveniji. Pred tem se je srečal še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Tako premier Drnovšek kot predsednik Schuster sta poudarila dobre odnose in sodelovanje med državama na vseh področjih, ki jih potrjuje današnji obisk.

Slovenija in Slovaška sta dobri partnerici
23. 05. 2001 00.00
Predsednik Kučan je dejal, da Schusterjev obisk v Ljubljani potrjuje intenziven dvostranski politični dialog, pa tudi skupne interese pri mnogih vprašanjih. Gre predvsem za izmenjavo izkušenj pri uresničevanju notranjih reform, ki jih državi morata opraviti, vendar pa imata Slovenija in Slovaška skupaj s Češko v primerjavi z ostalimi kandidatkami nekoliko drugačno izkušnjo, saj so vse tri morale oblikovati svojo državo z vsemi njenimi funkcijami in institucijami.

Flamski minister v Sloveniji
22. 05. 2001 00.00
Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Samuel Žbogar se je srečal s flamskim ministrom za zunanjo trgovino, notranje zadeve in javno upravo Paulom van Grembergnom, ki je Slovenijo označil kot izvoznico stabilnosti v balkansko regijo. Visoki flamski predstavnik je obenem izrazil podporo tako Flandrije kot Belgije slovenskemu vključevanju v Evropsko unijo.

Obisk nizozemskega zunanjega ministra
21. 05. 2001 00.00
Nizozemska ne podpira dolgih prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile iz bodočih novih članic EU, razume pa skrbi držav, ki bodo verjetno najbolj prizadete, kot sta Nemčija in Avstrija. Rešitev bo treba najti s pogajanji, je na novinarski konferenci dejal nizozemski zunanji minister Jozias van Aartsen, ki je danes na delovnem obisku v Sloveniji. Vodja nizozemske diplomacije, ki se je srečal s kolegom in gostiteljem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, s predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom in s premierom Janezom Drnovškom, je sicer izrazil prepričanje, da bo Slovenija v EU vstopila v prvem valu širitve in da se bo to zgodilo čim prej.

Bavarska podpora Sloveniji
21. 05. 2001 00.00
Predsednik Bavarskega deželnega zbora Johann Böhm, ki se z delegacijo mudi na obisku pri nas in se je dopoldan srečal s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in slovenskimi poslanci, je izrazil podporo dežele Bavarske vključevanju Slovenije v EU in zvezo Nato. Posebej je poudaril, da so v EU za zdaj le germanski in romanski narodi in da je zdaj čas, da se vanjo vključijo tudi slovanski narodi. Bavarske goste naj bi sprejel še slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Izraelski napadi se nadaljujejo
21. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Drnovšek v Cernobbiu o reformi EU
19. 05. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes v okviru mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu nastopil na razpravi, ki je bila posvečena vprašanju evropskega vladanja in institucionalni reformi unije. V svojem nastopu je Drnovšek med drugim poudaril, da je Slovenija zadovoljna z rezultati decembrskega vrha v Nici, ki zagotavljajo nadaljnjo širitev unije, in obenem izrazil željo po večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev v EU.

Evrobus v Portorožu
19. 05. 2001 00.00
Evrobus se bo na svoji poti po Sloveniji danes v Portorožu srečal z italijanskim evrobusom. S tem srečanjem svojih potujočih informacijskih pisarn želita vladni urad za informiranje in Info Point Europa iz Trsta prispevati k boljšemu informiranju italijanske manjšine v Sloveniji in slovenske manjšine v Italiji o Evropski uniji in njeni širitvi ter opozoriti na dejstvo, da bodo nekatere posledice članstva Slovenije v EU skupne prebivalcem na obeh strani meje.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Bush in Putin junija v Sloveniji
18. 05. 2001 00.00
Ameriški in ruski predsednik George Bush in Vladimir Putin se bosta prvič sestala 16. ali 17. junija v Ljubljani. To je danes v Washingtonu napovedal ameriški državni sekretar Colin Powell po srečanju Busha z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom.

Potočnik proti prehodnim omejitvam
17. 05. 2001 00.00
Šef slovenske pogajalske ekipe za članstvo v EU Janez Potočnik je znova opozoril, da za Slovenijo uvedba prehodnih omejitev za prost pretok delovne sile po vstopu v unijo ni sprejemljiva. V skladu z načeli, po katerih potekajo pristopna pogajanja, mora biti vsaka zahteva po prehodnih obdobjih vsebinsko utemeljena in popolnoma upravičena, kar pa je pri prostem pretoku delovne sile v primeru Slovenije vprašljivo, saj nobena študija ne kaže, da bi se Slovenci po pridobitvi članstva želeli množično zaposlovati na ozemlju današnje petnajsterice, je izpostavil Potočnik, ki se je v Bruslju pogovarjal s Frankom Belfragejem, generalnim direktorjem za na zunanjem ministrstvu Švedske, ki trenutno predseduje EU.

Bohinc končal obisk v Rusiji
16. 05. 2001 00.00
Pred zaključkom dvodnevnega obiska v Rusiji se je minister za notranje zadeve Rado Bohinc s sodelavci danes srečal s predsednikom Računskega sodišča Ruske federacije Sergejem Vladimovičem Stepašinom, ki je bil pred dvema mesecema na protokolarnem obisku v Sloveniji, in z direktorjem Zvezne varnostne službe Nikolajem Platonovičem Patruševim.

Makedonska vojska zožuje obroč
14. 05. 2001 00.00
Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

Minister Bizjak v Moskvi
14. 05. 2001 00.00
Pravosodni minister Ivan Bizjak se je v okviru dvodnevnega uradnega obiska v Ruski federaciji dopoldne udeležil odprtja konference ob peti obletnici ruskega članstva v Svetu Evrope in 25. obletnici delovanja moskovske Helsinške skupine. Bizjak je poleg tega na moskovski državni univerzi mednarodnih odnosov, ki deluje pod okriljem ruskega zunanjega ministrstva, študentom predaval o človekovih pravicah.

Kučan prejel častni doktorat
14. 05. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je v nedeljo prejel častni doktorat za javno upravo Clevelandske državne univerze (CSU) zaradi uspešnega vodenja Slovenije pri njeni preobrazbi iz jugoslovanske komunistične republike v samostojno demokratično državo, ki letos praznuje desetletnico obstoja. Kučan je ob prejemu doktorata na slovesnosti ob zaključku študijskega leta, ki se je je v dvorani CSU udeležilo več tisoč študentov in družinskih članov, izrazil hvaležnost za dodeljeno čast ter kasneje novinarjem dejal, da je ponosen zaradi samega sebe, kakor tudi zaradi Slovenije, ki ji priznanje prav tako pripada.

Bizjak na obisku v Rusiji
14. 05. 2001 00.00
Minister za pravosodje Ivan Bizjak se bo 14. in 15. maja 2001 mudil na uradnem obisku v Ruski federaciji. V Moskvi se bo srečal z ruskim ministrom za pravosodje Jurijem Čajko. Gre za prvo srečanje ministrov za pravosodje Republike Slovenije in Ruske Federacije.

Ivanov o ameriškem protiraketnem ščitu
11. 05. 2001 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je v Helsinkih dejal, da ameriški načrti o izgradnji protiraketnega ščita ne zadevajo samo ZDA in Rusije, temveč bi se bilo o tem potrebno posvetovati tudi z drugimi državami. Ivanov je ob koncu svojega dvodnevnega obiska na Finskem še poudaril, da je treba prenoviti evropsko obrambo, ki naj bi temeljila na "zaupanju in sodelovanju".

Formula 1 v Rusiji
11. 05. 2001 00.00
Direktor formule ena Bernie Ecclestone je sporočil, da lahko Moskva pričakuje tekmo za veliko nagrado Rusije na novem dirkališču na severovzhodu Moskve takoj, ko bo do konca zgrajeno. Ecclestone je še povedal, da je presenečen nad natančnostjo gradbenikov in zelo zadovoljen z načrti za izgradnjo novega dirkališča v predmestju Moskve.