srečal

Srečanja z Arafatom še ne bo
11. 03. 2001 00.00
Novi izraelski zunanji minister Šimon Peres je danes izrazil obžalovanje, da palestinski voditelj Jaser Arafat v sinočnjem govoru v Gazi ni izrecno pozval h končanju nasilja v regiji, in obenem ocenil, da je še prezgodaj, da bi se srečal z njim. Peres je vseeno priznal, da je v zadnjem času le prišlo do zmanjšanja terorističnih akcij.

Podpis sporazuma preložen
10. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski minister za etnične manjšine Rasim Ljajić je v Bujanovcu sporočil, da se bodo pogajanja za sklenitev sporazuma o prekinitvi ognja na jugu Srbije, ki je bil napovedan za danes, nadaljevala v nedeljo. Pred tem se je Ljajić srečal s posebnim odposlancem generalnega sekretarja zveze Nato Petrom Feightom.

Bo vojska ZRJ napotena na mejo z Makedonijo?
07. 03. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je po srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom v New Yorku sinoči dejal, da NATO razmišlja o tem, da bi na jugoslovansko-makedonsko mejo napotil jugoslovansko vojsko. Na Robertsonove besede se je pozitivno odzval jugoslovanski premier Zoran Žižić, ki se je prav tako v New Yorku srečal z Annanom in dejal, da bo jugoslovanska vojska znala zavarovati mejo. Varnostni svet ZN bo danes na zasedanju za zaprtimi vrati poslušal poročilo makedonskega zunanjega ministra Srđo Kerima glede najnovejših spopadov med albanskimi gverilci in makedonsko vojsko na meji s Kosovim.

Rupel začel obisk na Dunaju
06. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes popoldne začel dvodnevni obisk v Avstriji, med katerim bo jutri z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner podpisal meddržavni sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb, srečal pa se bo tudi z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom. Osrednje teme pogovorov bodo položaj slovenske manjšine v Avstriji, dvostranski kulturni sporazum, pa tudi slovensko vključevanje v Evropsko unijo, pri katerem Ljubljana računa na podporo Dunaja.

Podpis memoranduma o sodelovanju
06. 03. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska predstavnikov ministrstva za gospodarske dejavnosti pod vodstvom državnega podsekretarja na omenjenem ministrstvu Bojana Škode, ki zaključujejo obisk v Črni gori, sta v Podgorici Štefan Cigoj, vodja slovenskega urada za promocijo v Podgorici, in sekretar črnogorskega ministrstva za zunanje zadeve podpisala memorandum o sodelovanju vlad Črne gore in Slovenije, ki bo omogočil neposredno gospodarsko sodelovanje obeh držav.

Sabor sprejel izhodišča za pogajanja
05. 03. 2001 00.00
Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko je na današnji zaprti seji sprejel pogajalska izhodišča hrvaške vlade za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo. Odbor je sprejel tudi osnutek deklaracije o sodelovanju hrvaškega sabora in slovenskega državnega zbora.

Grizold na Hrvaškem
05. 03. 2001 00.00
Slovenski obrambni minister Anton Grizold se bo na povabilo hrvaškega kolega Joza Radoša mudil na uradnem obisku na Hrvaškem. Grizold se bo srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesičem, namestnikom predsednika vlade Goranom Graničem ter predsednico parlamentarnega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost 195144urđo Adlešič.

Grizold odhaja na Hrvaško
04. 03. 2001 00.00
Slovenski obrambni minister Anton Grizold bo s sodelavci v ponedeljek odpotoval na dvodnevni uradni obisk k hrvaškemu kolegu Jozu Radošu. V okviru obiska v sosednji državi se bo Grizold srečal tudi s predsednikom države Stipom Mesićem, namestnikom predsednika vlade Goranom Granićem ter predsednico saborskega odbora za notranjo politiko in nacionalno varnost 195144urđo Adlešić.

Grizold sprejel veleposlanika Hrvaške in Španije
02. 03. 2001 00.00
Obrambni minister Anton Grizold je ločeno sprejel veleposlanika Hrvaške in Španije v Sloveniji, Celestina Sardelića in Fernandeza de la Peno.

OZP o odnosih z Avstrijo
02. 03. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes na zaprti seji razpravljal o odnosih z Avstrijo. Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) je po seji povedal, da se je odbor poglobljeno seznanil s pregledom stanja odnosov s severno sosedo in podlagami za dva pomembna dvostranska obiska v Avstriji v tem mesecu.

Schily in Bianco v Sloveniji
02. 03. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc bo gostil nemškega in italijanskega notranjega ministra, Otta Schilyja in Enza Bianca. Minister Bohinc se bo dopoldne pogovarjal z nemškim kolegom, s katerim bosta podpisala dvostranski sporazum o sodelovanju pri zatiranju hujših kaznivih dejanj. Nato se bo ministroma pridružil tudi italijanski notranji minister Enzo Bianco in vsi skupaj si bodo s helikopterjem ogledali slovensko-hrvaško mejo. Z ministroma se bo srečal tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Golob in Jazbec v Bruslju
02. 03. 2001 00.00
Državni sekretar na MZZ Ignac Golob in državni sekretar z obrambnega ministrstva Milan Jazbec se bosta udeležila zasedanja politično- vojaškega usmerjevalnega odbora zveze NATO s Slovenijo, ki je odgovoren za vse vidike sodelovanja zveze z državami partnericami v okviru Partnerstva za mir.

Kacin in sudanski veleposlanik tudi o Nubah
01. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin se je danes srečal s sudanskim veleposlanikom v Sloveniji s sedežem na Dunaju Rahmanom Hasanom. Zavzela sta se za okrepitev stikov med parlamentoma obeh držav, pa tudi med narodoma nasploh, veliko pozornosti pa sta namenila tudi vprašanju Nub, ljudstva, ki živi v goratem delu Sudana, so sporočili iz DZ.

Putin prispel v Vietnam
28. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Vietnam. Gre za prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej državi. Putina sta na letališču v Hanoiju sprejela vietnamski zunanji minister Nguyen Dy Nien in minister za načrtovanje in investicije Tran Xuan Gia. Ruski predsednik, ki je v Vietnam prispel iz Južne Koreje, ob prihodu ni dajal izjav.

Admiral se je opravičil
27. 02. 2001 00.00
Pomočnik ameriškega poveljnika pomorskih operacij, admiral William Fallon, se je danes ob začetku tridnevnega obiska na Japonskem v imenu ameriške vlade, mornarice in ljudstva uradno opravičil za nesrečo, v kateri je ameriška vojaška podmornica 9. februarja trčila v japonsko ribiško ladjo in jo potopila. Fallon bo skušal med obiskom ublažiti jezo Japoncev zaradi omenjenega trčenja, v katerem je umrlo 9 ljudi.

Guverner Moskovske pokrajine v Sloveniji
26. 02. 2001 00.00
Na povabilo ljubljanske županje Vike Potočnik bo na enodnevnem uradnem obisku v Sloveniji guverner Moskovske pokrajine Boris Vsevolodovič Gromov z delegacijo. Poleg županje - s katero bo podpisal tudi protokol o sodelovanju med Ljubljano in Moskovsko pokrajino - bo ruskega gosta sprejel še predsednik vlade Janez Drnovšek, predvidoma pa tudi zunanji minister Dimitrij Rupel. Gromov z delegacijo se bo na GZS srečal s predsednikom zbornice Jožkom Čukom in s slovenskimi gospodarstveniki, ki sodelujejo z Rusko federacijo.

Rupel sprejel belgijskega obrambnega ministra
26. 02. 2001 00.00
Slovenijo je danes obiskal belgijski obrambni minister Andre Flahaut. Flahaut se je srečal z najvišjimi predstavniki države, od predsednika države Kučana do predsednika vlade Drnovška, z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom pa se je pogovarjal o konkretnem vojaškem sodelovanju in o vključevanju Slovenije v zvezo Nato.

Powell poziva k ustavitvi nasilja
25. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v Ramali Izraelce in Palestince znova pozval k ustavitvi nasilja na palestinskih ozemljih. Po s rečanju s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom je ponovil, da ostajajo ZDA zavezane k miru na Bližnjem vzhodu, ob tem pa poudaril, da si "Washington ne more želeti miru bolj kot vpletene strani same". Arafat pa je zahteval obnovo pogajanj z Izraelom na podlagi doslej doseženih dogovorov. "Zavzemamo se za obnovo mirovnih pogajanj na točkah, kjer so se ustavila," je pojasnil.

Andre Flahaut na obisku
25. 02. 2001 00.00
Belgijski obrambni minister Andre Flahaut se bo z delegacijo med 25. in 27. februarjem mudil na uradnem obisku v Sloveniji. S častno četo Slovenske vojske (SV) ga bo jutri sprejel gostitelj, slovenski obrambni minister Anton Grizold.

Bush in Blair potrdila posebne odnose
24. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Powell prepričan v obnovo pogajanj
24. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v okviru bližnjevzhodne turneje prispel v Egipt.

Arafat na obisku v Avstriji
23. 02. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je včeraj prispel na dvodnevni obisk na Dunaj. Najprej se je srečal z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom in zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner. Po pogovorih s Schüsslom je Arafat dejal, da upa na podporo novega ameriškega predsednika Georga Busha, Evropske unije in " predvsem prijateljev v Avstriji" pri bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Avstrijski kancler pa mu je zagotovil, da bodo storili vse, da se bo nasilje na Bližnjem vzhodu končalo.

Šaron o odnosih z ZDA
23. 02. 2001 00.00
Novoizvoljeni izraelski premier Ariel Šaron je izrazil prepričanje, da so Izrael in Združene države Amerike v preteklosti preveč pozornosti namenile bližnjevzhodnemu mirovnemu procesu in da bi se morale obrniti k dvostranskim odnosom. Mirovna pogajanja s Palestinci je Šaron sicer označil kot pomembna, a menil, da jim je bila posvečena prevelika pozornost, ki je škodovala dvostranskim odnosom med Izraelom in ZDA.

Bizjak sprejel Fassina
21. 02. 2001 00.00
Na današnjih pogovorih sta minister za pravosodje Ivan Bizjak in italijanski kolega Piero Fassino največ časa posvetila konkretnim oblikam sodelovanja na področju pravosodja, zlasti izmenjavi izkušenj pri pripravi zakonodaje ter sodelovanju pri delu mednarodnih organizacij. Podpisala sta tudi dogovor o razširitvi že obstoječih oblik medsebojnega sodelovanja, posebej pa sta pozdravila nedavni sprejem zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Piero Fassino se je srečal tudi s predsednikom države, Milanom Kučanom, ter predsednikom državnega zbora, Borutom Pahorjem.

Obisk ameriških strokovnjakov na MO
20. 02. 2001 00.00
Na ministrstvu za obrambo se je na delovnem obisku mudil Stephen Larrabee, predstavnik ameriške neodvisne svetovalne institucije Rand Corporation, ki se je srečal z obrambnim ministrom Antonom Grizoldom in državnim sekretarjem Milanom Jazbecem. Sogovorniki so razpravljali o oblikah nadaljnjega sodelovanja med ministrstvom in Rand Corporation, pri čemer so izpostavili področja preoblikovanja in razvoja obrambnih sil, kadrovskega prestrukturiranja in izdelave študije o stroških in koristih slovenskega vključevanja v zvezo NATO. Larrabee je skupini predstavnikov ministrstva za obrambo in študentov Fakultete za družbene vede predstavil tudi svoje poglede na celoten položaj in pričakovanja glede drugega kroga širitve zveze NATO. Napovedal je, da bodo širitev predvidoma najavili na vrhu zveze NATO, ki bo prihodnjo jesen v Pragi.

Drnovšek končuje obisk v Italiji
20. 02. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je imel včeraj v Rimu neformalno srečanje s prejšnjim predsednikom italijanske vlade in vodjo stranke Levih demokratov Massimom D'Alemo. V zelo prijateljskem vzdušju sta govorila o aktualnih razmerah v Italiji, Evropi in na Balkanu, D'Alema pa je tudi pojasnil svoje poglede na možne izide parlamentarnih volitev, ki bodo v Italiji predvidoma maja.

Rim potrdil podporo Sloveniji
20. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je drugi dan uradnega obiska v Italiji ločeno srečal z italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem, predsednikom senata Nicolo Mancinom in kandidatom desnosredinskih strank za novega italijanskega premiera Silviom Berlusconijem. Vsi trije so izrazili zadovoljstvo nad nedavnim sprejetjem zaščitnega zakona za slovensko manjšino, Sloveniji pa zagotovili italijansko podporo pri vstopanju v Evropsko unijo. Premier Drnovšek je obiskal tudi Vatikan, kjer se je srečal z državnim tajnikom Svetega sedeža, kardinalom Angelom Sodanom. Kot je povedal, sta s Sodanom v neformalnem pogovoru ocenila odnose med Slovenijo in Svetim sedežem, o dvostranskem sporazumu o pravnih vprašanjih pa nista podrobneje govorila.

Albanci zanikajo napad na avtobus
20. 02. 2001 00.00
Albanski gverilci iz doline Preševo, ki se borijo proti represiji srbske policije na albanskih etničnih področjih, so danes obsodili petkov napad na avtobus . Začasni upravni svet Kosova je danes ostro obsodil napad na konvoj petih avtobusov Niš ekspresa, ki je iz Niša peljal v Gračanico. Svet, najvišji skupni organ političnih predstavnikov s Kosova in mednarodne skupnosti, je pozval k takojšnji prekinitvi skrajnih dejanj v pokrajini. Albanski predstavniki pa so zahtevali, da kosovski Srbi odstranijo zapore na cestah po Kosovu, ki so jih postavili z zahtevo, da mednarodne sile sprejmejo nujne ukrepe za zaščito Srbov v pokrajini.

Sprožili preiskavo proti Fischerju
19. 02. 2001 00.00
Frankfurtsko tožilstvo je danes uradno uvedlo preiskavo proti nemškemu zunanjemu ministru Joschki Fischerju zaradi domnevnega lažnega pričanja v procesu proti teroristu Hans-Joachimu Kleinu, ki ga je sodišče obsodilo na devet let zapora zaradi napada na konferenci Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) na Dunaju pred 25 leti. Nemški zunanji minister je sicer danes odpotoval na dvodnevni obisk v ZDA, kjer se bo srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Drnovšek na obisku v Rimu
19. 02. 2001 00.00
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je prispel na dvodnevni uradni obisk v Rim. V vladni palači se je srečal z gostiteljem, italijanskim kolegom Giulianom Amatom. Med srečanjem, ki ga je Drnovšek označil kot pogovor med dobrima sosedama, sta oba izrazila zadovoljstvo nad dejstvom, da je italijanski parlament prejšnji teden sprejel zaščitni zakon za slovensko manjšino. Drnovšek je ocenil, da bo sedaj, ko je to pomembno vprašanje rešeno, manjšina še bolj postala dejavnik povezovanja in ne ločevanja med narodoma. Amato pa je napovedal, da bo italijanska vlada zakon začela v kratkem tudi uresničevati in sicer z ustanovitvijo paritetnega odbora, ki bo skrbel za njegovo izvajanje.