unije

EU zvišuje finančno zgornjo mejo sklada za vojaško pomoč Ukrajini
12. 12. 2022 16.08
Svet Evropske unije je sprejel dogovor o zvišanju finančne zgornje meje sklada, ki se uporablja za vojaško pomoč Ukrajini, za dve milijardi evrov leta 2023. S tem želi zagotoviti, da bi lahko EU še naprej dobavljala orožje Kijevu, ki se od februarja sooča z rusko agresijo, so sporočili iz Bruslja. "EU ostaja zavezana zagotavljanju vojaške podpore Ukrajini in drugim partnerjem," je ob tem dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak zalog, ki jih EU primanjkuje
11. 12. 2022 17.50
Evropi primanjkuje kritičnih obrambnih zmogljivosti. Naložbe v orožja in obrambne sisteme se povečujejo, zalog ni. To je računica več kot devet mesecev trajajoče vojne ob njeni vzhodni meji, je v letnem poročilu ugotovila Evropska obrambna agencija (EDA). Skupno so članice lani v obrambo Unije vložile 214 milijard evrov. Letošnji podatki (še) niso znani, je pa Unija napadeni državi poslala več paketov pomoči v skupni vrednosti najmanj 10 milijard evrov. Za drugo leto načrtujejo pomoč v višini 18 milijard evrov.

Srbi blokirajo ceste na Kosovu, Vučić želi poslati vojsko
11. 12. 2022 09.05
Napetosti na Kosovu iz dneva v dan naraščajo. Sever Kosova je še naprej blokiran, kosovski Srbi namreč od včeraj blokirajo ceste s tovornjaki, reševalnimi vozili, avtomobili in celo traktorji, blokirana sta dva mejna prehoda Jarinje in Brnjak. Med kosovsko policijo in kosovskimi Srbi naj bi odjeknili streli. Lokalne volitve v Mitrovici bodo preložene na mesec april, dokler se ne umirijo etnične napetosti, je sporočila kosovska predsednica. Vučić pa je razburil Kurtija z izjavo, da bo od Kforja zahteval vrnitev srbske vojske na Kosovo.

'Slovenija bo vedno podpirala varstvo in spoštovanje človekovih pravic po svetu'
10. 12. 2022 15.03
Ob dnevu človekovih pravic, ki poteka pod geslom Dostojanstvo, svoboda in pravičnost za vse, ZN pozivajo, da morajo njene vrednote ostati vodilo naše družbe. Na slovenskem zunanjem ministrstvu pozivajo k polnemu spoštovanju človekovih pravic za vse ljudi, saj so univerzalne, nedeljive in enake za vse. Izpostavljajo, da so bile človekove pravice letos tudi pomembna prednostna naloga ministrstva. Visoki komisar ZN je opozoril na pozabljene krize po svetu.

Neusmiljena borba za smeti
10. 12. 2022 08.35
Da bi se čim več plastenk vrnilo k proizvajalcem, da ne bi ležale ob cestah, v gozdovih, da se jih ne bi preprodajalo v manj razvite dežele, potapljalo v morja in odlagalo v puščave, želi Evropska Unija do 1. 1. 2029 povsod po Evropi vpeljati kavcijski sistem. Sistem je preprost, za vračilo plastenke dobiš povrnjeno embalažnino. Celoten strošek predelave plastenk bi bil breme proizvajalca in nič več nas, uporabnikov. In tudi Slovenija, čeprav že zdaj zgledno ločujemo, želi vpeljati kavcijski sistem. A se je zataknilo. Družbe za ravnanje z embalažo so zakonu prižgale rdečo luč s pritožbo na Ustavnem sodišču.

Ministri za zdravje EU: dobava cepiv proti covidu-19 naj se ustavi
09. 12. 2022 18.23
Ministri za zdravje članic EU so se na zasedanju v Bruslju zavzeli za ustavitev dobav cepiva proti covidu-19 z januarjem 2023, je po zasedanju pojasnil slovenski minister Danijel Bešič Loredan. O tem se bo zdaj z dobavitelji pogajala Evropska komisija. Ministri so se zavzeli, da bi dobave ustavili do spremembe obstoječih pogodb.

Zakonske določbe o obdelavi podatkov o letalskih potnikih niso neustavne
09. 12. 2022 14.16
Ustavno sodišče je odločilo, da določba zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki se nanaša na obdelavo podatkov o letalskih potnikih za namene preprečevanja, odkrivanja, preiskovanja in pregona terorističnih in drugih hudih kaznivih dejanj, ni v neskladju z ustavo. Ureditev je izpodbijal Varuh človekovih pravic.

Tonin: Če bi se to zgodilo v času Janševe vlade, bi v Ljubljani zmanjkalo koles
09. 12. 2022 06.00
Politični parket je zajel vihar spora med predsednikom vlade in ministrico za notranje zadeve. Vladna stran pravi, da pritiskov ni bilo, ministrica pa vztraja, da so bili. Gostili smo predsednico DZ, podpredsednico Gibanja Svoboda in predsednika stranke NSi. Vlada pravi, da ni šlo za pritiske, ampak izpolnjevanje predvolilnih obljub, ministrica pa, da bi se ljudstvo ob enakem dogajanju v času Janševe vlade že podalo na kolesa. Ali početje Golobove vlade spominja na poteze vlade Janeza Janše?

Usposabljanje ukrajinskih vojakov ne bo potekalo na ozemlju Slovenije
08. 12. 2022 15.23
Poslanci so se na skupni seji odborov za obrambo in zunanjo politiko seznanili z namero Slovenije glede sodelovanja v Misiji Evropske unije za vojaško pomoč v podporo Ukrajini. Kot je povedal predsednik odbora Martin Premk, bo v misiji sodelovalo največ 30 slovenskih vojakov, usposabljanje pa ne bo potekalo na ozemlju Republike Slovenije.

'Dokler bo Zelenski živ, bo še naprej premikal Evropo v smeri, ki jo želi'
08. 12. 2022 14.14
Pri Politicu so spet sestavili seznam najvplivnejših ljudi v Evropi. Poleg najvplivnejše osebe na celini je seznam razdeljen v tri kategorije – izvajalci, sanjači in motilci – vsaka pa predstavlja drugačno vrsto moči, pojasnjujejo.

Dan D za padec mejnih kontrol na hrvaški meji
07. 12. 2022 19.40
V Bruslju bodo v četrtek še zadnjič razpravljali o padcu mejnih kontrol na meji s Hrvaško. Slednja bi se z novim letom v paketu z Romunijo in Bolgarijo pridružila schengnu, vprašanje pa je, ali bodo notranji ministri Evropske unije to tudi potrdili. Da je schengen rešitev, ne pa težava, meni slovenski premier Robert Golob, ljudje, ki živijo ob meji, pa z nestrpnostjo čakajo dan, ko ne bodo več tičali v kolonah.

Ko na virtualni žur EU za skoraj 400 tisoč evrov pride le šest oseb
07. 12. 2022 18.22
Evropska komisija oz. njen oddelek za pomoč tujini je za promocijo Evropske unije organiziral zabavo za mlade, da bi na njej vendarle še bolje spoznali široko evropsko družino. Ta pa se ni odvila v Bruslju, Strasbourgu, niti v kateri koli od evropskih držav. Priredili so jo v metaverzumu, torej v navideznem svetu na spletu, a je na zabavo prišlo le šest ljudi, pa še tem se je zdelo, da je nekaj narobe, da so morda zgrešili datum in da programerji tega navideznega sveta sploh še niso dokončali.

Pismo mladega specialista UKCL: Zdravniško poslanstvo je prisotno in močno
07. 12. 2022 06.00
V medijih vsak dan spremljamo prispevke o odhodu zdravnikov, zapiranju zdravstvenih ustanov, (neuspešnem) iskanju tujih zdravnikov, o izgorelosti zdravnikov in podobno. Zasledim tudi članek Sare Volčič z naslovom "Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?", ki v prvem delu predstavi osebno izkušnjo pacientke, v drugem pa naslavlja delo zdravnika v Sloveniji. Medtem ko je prvi del napisan korektno, lahko glede drugega dela povem, da se z vsakim takim prispevkom le še poglablja kriza zdravstvenega sistema. In zato vam pišem – ker še večje krize zdravstva ne smemo dopustiti!

Klici, sporočila in internet med Zahodnim Balkanom in EU nas bodo stali manj
06. 12. 2022 20.09
Več operaterjev iz članic Evropske unije in držav Zahodnega Balkana je v Tirani podpisalo deklaracijo o znižanju stroškov podatkovnega gostovanja od oktobra prihodnje leto. Ceno nameravajo določiti do maja. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob podpisu poudarila, da je to dobro za gospodarstvo, turizem in ljudi.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21
Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Število ilegalnih prehodov stalno narašča
06. 12. 2022 18.50
Tako kot večina držav Evropske unije tudi Slovenija ni izjema pri spopadanju s povečanim številom ilegalnih prehodov. Vse do oktobra je bilo obravnavanih dobrih 21.500 primerov, kar je za dobrih 160 odstotkov več kot leta 2021. Eden glavnih razlogov ni odstranjevanje ograje, ampak azilna politika Srbije, saj so v Beograd letela polna letala iz Burundija in Indije. Evropska komisija je nato pozvala srbske politike, da vizumsko politiko znova zaostrijo, kar so tudi storili. A vseeno pri nas letos beležimo rekorde, kar pa v resnici opazijo le prebivalci obmejnih krajev in policisti, ki ilegalne prebežnike in tihotapce z ljudmi lovijo.

Golob: Migracije prek balkanske poti so problem celotne Evrope
06. 12. 2022 17.00
Vprašanje migracij je nekaj, česar se ne more reševati na posamičnem nivoju, je na vrhu EU – Zahodni Balkan v Tirani dejal premier Golob in dodal, da so migracije po balkanski poti postale velik problem cele Evrope, razlogi za to pa so večplastni.

Sirski begunec: Ob nezakonitem prehodu meje z Bolgarijo me je ustrelil policist
06. 12. 2022 06.00
Z bolgarsko-turške meje prihajajo obtožbe mladega Sirca, da ga je eden izmed bolgarskih policistov ob poskusu nelegalnega prestopa meje ustrelil. Dokazov, razen zvočnih, nima, preiskava je še v teku. So pa njegova zatrjevanja o prvem streljanju z živimi naboji s strani policistov države EU na migranta vzpodbudila debato o ravnanju z begunci iz tretjih držav. Bolgarski policisti se zagovarjajo, da nasilje in agresija večkrat prihajata z nasprotne strani, podpira jih tudi vlada.

Mladi na spletu do sedem ur dnevno: 'Normalizira se tvegano vedenje'
05. 12. 2022 16.59
Nedavna raziskava Evropske unije med najstniki je pokazala, da se mladi na spletu vse pogosteje obnašajo tvegano, mnogi ravnajo tudi v nasprotju z zakoni. Med drugim je v preteklosti več kot petina na spletu izvajala vsaj eno izmed oblik nasilja, drugim uporabnikom pošiljala razno spolno vsebino, vsaj tretjina je prek omrežij zasledovala druge posameznike.

Prepovedan uvoz večine ruske surove nafte v EU
05. 12. 2022 06.18
Po izteku prehodnega obdobja je v EU začela veljati prepoved uvoza ruske surove nafte, o kateri so se članice unije dogovorile junija. Za nafto, dobavljeno po naftovodih, bo veljala izjema. Na ravni skupine G7 bo cenovna kapica za rusko nafto postavljena pri 60 dolarjih za 159-litrski sod. Začela bo veljati tudi cenovna kapica za rusko nafto.

Bodo že tako visoke plače evroposlancev po novem letu še višje?
03. 12. 2022 19.23
Za slovenske razmere sicer že visoke plače zaposlenih v institucijah Evropske unije naj bi bile z novim letom zaradi inflacije v Belgiji in Luksemburgu še višje, in sicer za štiri odstotke in pol. Dobili naj bi tudi razliko za nazaj, saj naj bi povišica veljala od prvega julija letos. Po izračunu, ki ga Eurostat opravi vsakih šest mesecev, naj bi se bruto mesečne plače evroposlancev dvignile za dobrih 400 evrov. Kako so napoved višjih plač sprejeli naši evroposlanci?

V središču Ljubljane protest v podporo Kurdom: Recimo ne turškim vpadom
03. 12. 2022 16.00
Na Kongresnem trgu so se popoldan začeli zbirati protestniki, tokrat v podporo Kurdom. S seboj so nosili transparente z napisi "Solidarno z revolucijo v Rožavi" ter "Solidarnost s Kurdi", še pred zborom v središču Ljubljane pa so napovedali, da se s shodom upirajo turškemu militarizmu, od Slovenije in Evropske unije pa da zahtevajo, da obsodita turške napade v Siriji in Iraku. "Recimo ne turškim vpadom," so še sporočali protestniki.

Konec letalskega načina? EU bo dovolila uporabo telefonov med letom
02. 12. 2022 20.56
Letalske družbe bodo lahko s prihodnjim letom znotraj Evropske unije na svoja letala namestile najnovejšo tehnologijo 5G, kar bo potnikom omogočilo telefoniranje, pošiljanje SMS-sporočil in rabo mobilnih podatkov med letom. Letalski način, ki je zdaj obvezen, bo tako verjetno postal stvar preteklosti.

Podpora širitvi schengna na Hrvaško, Bolgarijo in Romunijo
02. 12. 2022 14.06
Parlamentarni odbori za zadeve EU, zunanjo politiko in notranje zadeve so danes na zaprtem delu seje podprli stališče vlade glede širitve območja schengna na Hrvaško, na odprtem delu pa še stališče glede širitve na Bolgarijo in Romunijo.

Rusi zaobšli sankcije: zahodne dobrine kupujejo prek spleta
30. 11. 2022 06.00
Rusi bodo lahko po več mesecih znova nakupili obleke blagovne znamke Zara in teniske podjetja Nike. Njihovi pošti je namreč uspelo zaobiti sankcije, ki zahodnim podjetjem onemogočajo prodajo v ruskih nakupovalnih centrih, izdelke bodo na ruski trg uvažali s pomočjo spletnih trgovin. Podjetja, ki se v državo vračajo, se na etične pomisleke javnosti še niso odzvala.

Pahor bo letošnji dobitnik nagrade Alcida De Gasperija
29. 11. 2022 20.23
Predsednik republike Borut Pahor bo postal letošnji dobitnik mednarodne nagrade Alcide de Gasperi: Graditelji Evrope. Nagrado bo prejel zaradi svojega dragocenega dela v korist sožitja in sodelovanja med narodi, v prvi vrsti med Italijani in Slovenci, je danes sporočil tiskovni urad italijanske avtonomne pokrajine Trento.

Pomoč gospodarstvu: vlada v omejitev cen elektrike
29. 11. 2022 18.53
Veliki poslovni odjemalci so le dočakali ukrep, s katerim naj bi vsaj malo omilili pritiske zaradi visokih cen elektrike. Vlada namreč uvaja referenčne nabavne cene elektrike. Veljale bodo do konca tega leta, dobavitelji pa se jih morajo obvezno držati in dobave ne smejo prekiniti. Cene bodo vezane na nemško borzo elektrike, ki je, kot je pojasnil minister Kumer, dovolj likvidna in je tako cena na njej nižja.

Brezplačni emisijski kuponi: veliki onesnaževalci jih (pre)prodajo naprej
29. 11. 2022 18.17
Evropska Unija je v zadnjih devetih letih nekaterim velikim onesnaževalcem namenila na stotine brezplačnih emisijskih kuponov oziroma dovoljenj za ogljične izpuste v skupni vrednosti skoraj 100 milijard evrov. Nekatera podjetja brezplačnih pravic niso izkoristila, zato so jih prodala naprej in s tem celo zaslužila, tudi kaže poročilo Svetovnega sklada za naravo (WWF). Tako podeljene pravice pa so "v nasprotju z načeli varovanja narave," menijo avtorji.

Šarec po vrnitvi iz Ukrajine: Misija EUMAM ne bo ogrozila varnosti Slovenije
29. 11. 2022 16.30
"Med ruševinami civilnih zgradb je bilo najbolj razvidno to, da tukaj ni šlo za boj vojske proti vojski, temveč proti civilnemu prebivalstvu. Tudi napadi na kritično infrastrukturo so napadi na civilno sfero, saj je ruska agenda usmerjena v to, da bodo Ukrajinci pozimi zmrzovali," je svoje vtise po vrnitvi iz Ukrajine strnil obrambni minister Šarec. Sodelovanje Slovenije pri misiji EUMAM Ukrajina po njegovih besedah ne bo ogrozilo varnostne situacije pri nas. Usposabljanja se bodo izvajala na ozemlju držav članic EU, kje točno, pa še ni določeno.

Šarec, Črnčec in Glavaš v Ukrajini: 'Slovenija bo oskrbela ukrajinske ranjence'
28. 11. 2022 10.28
Na obisku v Kijevu se mudi obrambni minister Marjan Šarec, ki ga spremljata državni sekretar Damir Črnčec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš. Obiskali so mesto Irpin, ki je zaznamovano z vojnimi grozotami. "To ni vojna, ki bi poznala kakšen kodeks časti. To je vojna proti civilnemu prebivalstvu in to je vredno vseh obsodb," je ob obisku od vojen razdejanega mesta dejal Šarec. Kasneje je dejal, da sta se z ukrajinskim obrambnim ministrom pogovarjala tudi o tem, da bi Slovenija na svojem ozemlju oskrbela nekaj njihovih ranjencev, tudi civilnih.