unije

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

05. 10. 2022 19.15

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Anže Logar

05. 10. 2022 11.41

46-letni Anže Logar je kandidaturo vložil s podpisi 5000 volivcev, a uživa tudi podporo matične SDS.

Med članicami EU dosežen dogovor o osmem paketu sankcij proti Rusiji

05. 10. 2022 10.26

Članice EU so dosegle dogovor o osmem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino, ki vključuje tudi pravno podlago za uvedbo cenovne kapice za rusko nafto. Zdaj morajo države sankcije dokončno potrditi še po pisnem postopku.

Evropski parlament z ukrepi za učinkovitejši odziv na zdravstvene krize

04. 10. 2022 17.27

Evropski poslanci so v Strasbourgu potrdili ukrepe, ki bodo okrepili zmogljivosti Evropske unije za preprečevanje in nadzor izbruhov nalezljivih bolezni ter obvladovanje čezmejnih zdravstvenih groženj. Med drugim prinašajo jasnejša pravila za skupno naročanje zdravil in medicinskih pripomočkov.

'Sofisticirana tihotapska operacija': ukradeno žito hrani Putinov vojni stroj

03. 10. 2022 16.11

Preiskava Associated Press in PBS Frontline je analizirala "sofisticirano rusko tihotapsko operacijo", v kateri so s ponarejenimi papirji in prevarami ukradli ukrajinsko žito v vrednosti najmanj 530 milijonov evrov.

Plenković pozdravil spremembe volilnega zakona BiH, EU kritična

03. 10. 2022 13.42

Hrvaški premier Andrej Plenković je pozdravil spremembe volilnega zakona Bosne in Hercegovine, ki jih je v nedeljo sprejel visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt. Nanje se je odzvala še delegacija Evropske unije, ki je sporočila, da gre izključno za odločitev visokega predstavnika.

Velik korak Evropske unije pri osamosvojitvi od ruskega plina

01. 10. 2022 19.35

V Bolgariji so zagnali nov povezovalni plinovod med Grčijo in Bolgarijo, po katerem bo letno steklo tri milijarde kubičnih metrov plina iz Azerbajdžana. To je trenutek, ki lahko v tej energetski krizi postane točka preloma, je na slovesnosti dejala predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen. Azerbajdžan je že napovedal, da bo Evropi prek Grčije in Italije dobavil 40 odstotkov več plina, prav v soboto pa je ruski plinski gigant Gazprom Italijo obvestil, da je popolnoma ustavil dobavo plina v to državo.

Šarec: Veliko krvi je bilo prelite, da danes živimo v samostojni državi

01. 10. 2022 15.56

Nad vasjo Štravberk pri Otočcu je bila slovesnost, na kateri so odkrili obeležje domačinom te vasi, ki so marca 1944 pomagali ameriškim letalcem v sestreljenem bombniku. Minister za obrambo Marjan Šarec je kot slavnostni govornik dejal, da je bilo prelite veliko krvi, da danes živimo v samostojni državi, so zapisali na ministrstvu za obrambo.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?

01. 10. 2022 11.00

Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Energetska draginja ogroža evropsko proizvodnjo zdravil brez patenta

30. 09. 2022 12.29

Zaradi povišanja cen energentov nekateri evropski proizvajalci zdravil opozarjajo, da bodo morda morali prenehali s proizvodnjo zdravil brez patenta, saj da se jim to ne izplača. Surovine za izdelavo zdravil so se po navedbah podjetij podražile za od 50 do 160 odstotkov, račun za energijo je prav tako opazno višji. Lobistična skupina industrije generičnih zdravil je zato Evropski komisiji in 27 energetskim ministrom držav članic poslala pismo, v katerem poziva, naj države članice podražitvam elektrike prilagodijo tudi drugače fiksno okno določanja cen zdravil in iz ukrepa obveznega zmanjšanja elektrike izvzamejo farmacevtsko industrijo.

Iz poškodovanih plinovodov ušla že več kot polovica plina

28. 09. 2022 11.01

Več kot polovica plina je že ušla iz plinovodov Severni tok 1 in 2, ki sta ju v ponedeljek prizadeli še nepojasnjeni detonaciji, je sporočila danska agencija za energijo. Po izračunih agencije se bosta ob nespremenjenih razmerah plinovoda izpraznila do nedelje, pri čemer pa bo v ozračje ušla velika količina toplogrednih plinov. Evropski voditelji so medtem prepričani, da je uhajanje plina na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju posledica ciljno usmerjenih napadov. Kdo stoji za njimi, ni jasno. Zahod je s prstom hitro pokazal na Rusijo, ki je vse obtožbe zavrnila in jih označila za "neumne in absurdne".

Evropski parlament bo pozval k prekinitvi pristopnih pogajanj Unije s Srbijo

28. 09. 2022 17.16

Ker Srbija še ni sprejela sankcij zoper Rusijo, bo Evropski parlament Unijo pozval, naj prekine pristopna pogajanja s Srbijo. Pogajanja naj bi bila tako zaustavljena, vse dokler Srbija ne bo uvedla omenjenih sankcij, razkriva osnutek poročila o novi strategiji EU v procesu širitve, v katerega je imel vpogled Radio Svobodna Evropa.

Von der Leynova napovedala nove sankcije EU proti Rusiji

28. 09. 2022 16.05

Po sabotaži Severnega toka je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predstavila predlog novih sankcij Evropske unije proti Rusiji, ki vključujejo tudi pravno podlago za določitev cenovne kapice za rusko nafto. Kot je dejala, je Rusija "z mobilizacijo in navideznimi referendumi, ki so nezakonit poskus zavzemanja ozemlja in spreminjanja mednarodnih meja na silo" v vojni v Ukrajini naredila nov korak. "Odločeni smo, da bo Kremelj plačal ceno za to nadaljnjo eskalacijo," je dejala.

Nekdanji madžarski politik zaradi vohunjenja za Rusijo za pet let v zapor

28. 09. 2022 12.56

Madžarsko vrhovno sodišče je v torek nekdanjega opozicijskega politika iz nacionalistične stranke Jobbik Belo Kovacsa obsodilo na petletno zaporno kazen zaradi vohunjenja za Rusijo, ko je bil poslanec Evropskega parlamenta. Kovacs je bil sicer pred dvema letoma oproščen obtožb o vohunjenju za Moskvo, kjer zdaj živi.

EU in ZN ne priznavata izidov ruskih referendumov v Ukrajini

28. 09. 2022 07.11

EU je obsodila nezakonite referendume, ki so jih v štirih zasedenih ukrajinskih regijah izvedle proruske okupacijske oblasti, kot tudi njihove ponarejene izide, je na Twitterju sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Tudi generalna podsekretarka ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je v torek Varnostnemu svetu ZN povedala, da ZN ostajajo v polnosti zavezani suverenosti, enotnosti, neodvisnosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Referendumov ne priznava niti Kitajska. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je sporočil, da Srbija ne more in ne bo priznala priključitve štirih regij na vzhodu Ukrajine Rusiji. "Mi ščitimo svojo ozemeljsko celovitost in v našem interesu je, da ščitimo ozemeljsko celovitost mednarodno priznanih držav, to je za nas ključno," je poudaril.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje

28. 09. 2022 08.49

Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".

Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

28. 09. 2022 06.00

Sinoči sta se v oddaji 24UR ZVEČER druga po vrsti soočila evropski poslanec Milan Brglez in poslanec Miha Kordiš. Oba za predsednika kandidirata s podporo koalicijskih strank. Kordiša podpira Levica, Brgleza pa Socialni demokrati in Gibanje Svoboda. Ali bi bila vojaška nevtralna drža za Slovenijo res dražja? Bi Kordiš še vedno nacionaliziral Akrapoviča in Pipistrela?

Po ukinitvi papirnatih računov 'zacvetela' siva ekonomija

27. 09. 2022 10.26

Podatki davčnih blagajn glede števila izdanih in potrjenih računov leta 2019 in 2022 kažejo okoli 25-odstotni upad izdanih računov, predvsem v nekaterih dejavnostih, ki so bile v preteklosti že prepoznane kot bolj tvegane za sivo ekonomijo. Tudi zato je finančno ministrstvo predlagalo ponovno obvezno izdajanje papirnatih računov, ki ga je pred letom dni ukinila Janševa vlada.

Ne drži, da ima soprog Pirc Musarjeve vsa podjetja v Sloveniji

27. 09. 2022 06.16

V nizu predvolilnih soočenj, ki jih med predsedniško kampanjo pripravlja naša medijska hiša, sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER najprej srečala dosedanja favorita za zmago po anketah javnega mnenja, odvetnica Nataša Pirc Musar in poslanec SDS Anže Logar. Oba kot neodvisna kandidata s podporo strank. Kako točna sta bila pri navajanju podatkov? Ali podpirata posel z oklepniki nekdanje vlade Janeza Janše? Ali držijo trditve Pirc Musarjeve o podjetjih njenega moža?

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'

27. 09. 2022 06.00

Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Negotovost v industriji: 'Za elektriko plačujemo desetkrat več kot lani'

26. 09. 2022 19.01

Industrijska podjetja so zaradi visokih cen elektrike še naprej v negotovosti. "Za električno energijo plačujemo desetkrat več kot lani, ponudbe, ki jih dobivamo, pa so tako visoke, da si jih ne upamo podpisati," pravijo pri Celjskih mesninah. Družba Gen-I pa trenutno ponudb industrijskim podjetjem zaradi nepredvidljive situacije na trgu in v pričakovanju ukrepov Evropske unije sploh ne daje. Težave s ponudbami imajo še vedno tudi upravniki večstanovanjskih stavb, ki obenem svarijo pred nepoštenimi poslovnimi praksami, s katerimi naj bi se dobavitelji skušali izogniti regulirani ceni elektrike.

Italijani volijo nov parlament: Melonijeva računa na premierski stolček

25. 09. 2022 07.50

V Italiji so se ob 7. uri zjutraj odprla volišča. Okoli 50 milijonov volivcev izbira člane poslanske zbornice in senata. Zmaga se obeta desnemu polu, največ glasov naj bi dobila postfašistična stranka Bratje Italije. Njena vodja Giorgia Meloni računa, da bo postala prva predsednica vlade v Italiji. Volilna udeležba do 12. ure je bila nizka - svoj glas je oddalo manj kot 19 odstotkov volivcev.

Stopnjevanje napetosti na Kosovu, politiki grozijo z izstopom in oviranjem pogajanj

22. 09. 2022 19.11

Na Zahodnem Balkanu podpora ruski invaziji na eni strani in Ukrajini na drugi še bolj deli in razvnema strasti. Napetosti se stopnjujejo tudi na Kosovu. Zveza Nato je zato tja v okviru mirovne misije KFOR poslala rezervne enote, bataljon z okoli 700 vojaki. Strah pred novimi nemiri sproža iztekanje roka za preregistracijo vozil in pridobitev kosovskih registrskih tablic za kosovske Srbe. Razmere pa nevarno zaostrujejo njihovi politiki, ki grozijo z izstopom iz vseh institucij Kosova in oviranjem pogajanj med Beogradom in Prištino pod okriljem Evropske unije.

Zelenski v nagovoru GS ZN pozval h kaznovanju Rusije

22. 09. 2022 08.10

Ukrajinski predsednik je v svojem nagovoru 77. zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku na daljavo iz domovine pozval svet, naj kaznuje Rusijo za agresijo na njegovo državo. Zahteval je ustanovitev posebnega sodišča, sklada za poplačilo škode in tudi odvzem stalnega sedeža Rusije v Varnostnem svetu ZN.

Žvižgači nad evropsko agencijo za azil, ki jo vodi Slovenka

21. 09. 2022 13.56

Nad Agencijo EU za azil, na čelu katere sedi Slovenka Nina Gregori, so se zgrnili očitki o neprimernem ravnanju. Anonimni zaposleni so Evropsko komisijo in urad za boj proti goljufijam pozvali, naj odpreta preiskavo najvišjega vodstva zaradi domnevnega nepotizma, zavajajočega poročanja in napačnega obravnavanja poročil o nadlegovanju. Vodstvo EUAA vse očitke zanika in trdi, da gre za novo izkrivljanje dejstev, s katerim želijo škodovati ugledu agencije.

Novi non-paper: srbsko priznanje Kosova v zameno za status regionalne sile?

20. 09. 2022 16.02

Na Balkanu te dni mediji poročajo o novem domnevnem non-paperju, ki zadeva normalizacijo odnosov med Beogradom in Prištino. Nemčija in Francija naj bi pripravili novi okvir dialoga med stranema, ki poteka pod okriljem Evropske unije in ki naj bi predvideval srbsko priznanje Kosova. Avtentičnosti dokumenta ni potrdil še nihče.

Novinarka po obisku grobišča v Izjumu: Huje je od vsega, kar si lahko predstavljate

18. 09. 2022 17.55

"Pravkar sem se vrnila s kraja množičnega grobišča v Izjumu. Huje je od vsega, kar si lahko predstavljate. Lahko potrdim, da je bil vsaj del nedavno pokopanih ljudi mučen in nasilno umorjen," je po obisku mesta v regiji Harkov, ki so ga nedavno osvobodile ukrajinske sile, v svoji reportaži opisala dopisnica Deutsche Welle in France24. Na območju po odkritju več sto grobov potekajo ekshumacije. Kijev trdi, da so v grobovih večinoma trupla civilistov, ki so jih mučili in ubili ruski okupatorji.

Vučić odlikoval Orbana, skupaj sta se zavzela za ukinitev sankcij Rusiji

16. 09. 2022 15.03

Srbski predsednik Vučić je odlikoval svojega dobrega prijatelja, madžarskega premierja Orbana, za pomoč Srbiji in krepitev prijateljskih odnosov med državama. Orban je ob tem izpostavil, da odlikovanja redko prejmejo ljudje, ki so še na funkciji. Sicer pa sta voditelja priložnost izkoristila, da sta pozvala k ukinitvi sankcij proti Rusiji. Kot skupno misijo dveh držav pa sta navedla obrambo južnih vrat Evrope.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela

15. 09. 2022 13.50

Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.

Kaj so prinesli pogovori Šija in Putina?

15. 09. 2022 13.05

Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Ši Džinping sta se srečala v starodavnem mestu Samarkand v Uzbekistanu. Dvodnevnemu vrhu voditeljev Šanghajske organizacije za sodelovanje so prisostvovali še indijski premier Narendra Modi, pa tudi predsednika Turčije in Irana, Recep Tayyip Erdogan in Ebrahim Raisi. Predsednika Kitajske in Rusije sta si na srečanju izrazila naklonjenost in obljubila nadaljnjo podporo.