unije

Borrell: Evropa je vrt, preostanek sveta pa džungla

17. 10. 2022 15.22

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je v zadnjih dneh razburil z nediplomatskimi pripombami o različnih temah, od evropske varnosti, ruske jedrske grožnje do diplomatov unije. Španec se je danes v Luksemburgu izognil pojasnjevanju izjav, v Bruslju pa pravijo, da Borrell še uživa zaupanje predsednice Evropske komisije.

Migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi, iz katere pridejo. Drži?

17. 10. 2022 06.08

Predsedniški kandidat Anže Logar je v intervjuju za našo televizijo dejal, da je Janševa vlada ob koncu mandata pustila rekordne presežke v državni in občinski blagajni, da migranti dobijo nastanitev v prvi varni državi ... Kaj kažejo dejstva?

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Belorusija je razglasila povišano stopnjo teroristične pripravljenosti

14. 10. 2022 16.56

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je v državi "zaradi napetosti na njenih mejah razglasil stanje povišane teroristične pripravljenosti". Že v ponedeljek je Lukašenko beloruskim enotam ukazal, naj se skupaj z ruskimi silami namestijo blizu beloruske južne meje z Ukrajino. Ob tem Belorusija svari, naj Zahod Rusije ne potiska v kot, saj da njihova zaveznica jedrskega orožja nima brez razloga.

Pahor za viceguvernerja Banke Slovenije predlaga Dolenca

14. 10. 2022 14.30

Predsednik Pahor je v Državni zbor posredoval predloge za imenovanje viceguvernerja Banke Slovenije, sodnice Ustavnega sodišča Republike Slovenije in kandidata za sodnika na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu.

Obrambni ministri: Nato grožnje Putina z uporabo jedrskega orožja jemlje resno

13. 10. 2022 06.07

Obrambni ministri Nata so sklenili dvodnevno zasedanje v Bruslju. V ospredju pogovorov so bili obrambna drža v luči vojne v Ukrajini, krepitev proizvodnje orožja in odpornosti kritične infrastrukture ter sabotažah na plinovodih Severni tok 1 in 2.Odzvali so se tudi na Putinove grožnje o uporabi jedrskega orožja, pri čemer je generalni sekretar dejal, da bo "vsakršna uporaba jedrskega orožja temeljito spremenila naravo konflikta".

Solidarnostni sporazum: Nemčija prejela prvo pošiljko plina iz Francije

13. 10. 2022 18.39

Francija je v okviru dogovora o evropski solidarnosti Nemčiji prvič podarila nekaj zemeljskega plina. V sosednjo državo so sicer poslali le dvoodstotno količino svoje dnevne porabe, a v Berlinu dobavo pozdravljajo. V zameno bodo Franciji, če bo to potrebno, poslali elektriko. Izmenjava je del dogovora med državama za zmanjšanje primanjkljaja energentov zaradi ruske ustavitve izvoza zemeljskega plina.

Med nominiranci za nagrade Music Moves Europe tudi Slovenka

13. 10. 2022 13.28

V Parizu so nedavno razkrili 15 glasbenikov iz cele Evrope, ki se bodo potegovali za nagrade Music Moves Europe Awards 2023. Med letošnjimi nominiranci je tudi slovenska glasbenica July Jones, ki je ena najbolj poslušanih domačih izvajalk na tuji pretočni glasbeni platformi Spotify. July se sicer lahko pohvali tudi z dejstvom, da je za korejsko fantovsko skupino BTS napisala besedilo za pesem We Are Bulletproof.

V rovinjski bolnišnici se bodo ogrevali kar z morsko vodo

13. 10. 2022 11.51

Specializirana bolnišnica za ortopedijo in rehabilitacijo v Rovinju bo uvedla nov sistem ogrevanja s toplotno energijo iz morja. Za pilotni projekt, vreden skoraj milijon evrov, so prejeli 85 odstotkov nepovratnih evropskih sredstev, cilj projekta pa sta večja energetska učinkovitost in prihranek pri ogrevanju.

Tudi Srbija glasovala proti Rusiji: 'Želimo napredovati po evropski poti'

13. 10. 2022 10.25

Med državami, ki so na zasedanju Generalne skupščine ZN sprejele resolucijo, ki obsoja ruske lažne referendume in rusko aneksijo, je bila tudi Srbija. S sprejetjem resolucije se je Srbija prvikrat jasno odmaknila od Rusije. Na vlado predsednika Aleksandra Vučića je namreč v zadnjih mesecih letelo precej kritik, ker se ni želela pridružiti sankcijam proti Rusiji. Odločitev Srbije, da bo podprla resolucijo Generalne skupščine, lahko tako razumemo v luči spremenjene retorike srbskega predsednika Aleksandra Vučića in njegove želje po približevanju Evropski uniji.

'Napad na Natovo oskrbo z energijo bi izzval enoten in odločen odgovor'

12. 10. 2022 06.35

Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg se je zavezal, da bo kot odziv na nastalo škodo na plinovodih Severni tok okrepil zaščito kritične infrastrukture. Ob tem pa je opozoril tudi, da bi namerni napad na oskrbo z energijo zavezništva izzval enoten in odločen odgovor. EU namreč meni, da sta bila plinovoda Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju prejšnji mesec tarča sabotaže. Zahodne zaveznice so pripravljene na dolgoročno obrambno podporo Ukrajine. Predstavniki več kot 50 zahodnih držav, ki sestavljajo kontaktno skupino za obrambo Ukrajine, so se sestali v Bruslju in izrazili pripravljenost za nadaljnjo krepitev najnujnejših in dolgoročnih obrambnih zmogljivosti te države.

Rusija bi lahko odprla pipo Severnega toka 2, Nemčija ponudbo že zavrnila

12. 10. 2022 15.10

Rusija je pripravljena obnoviti dobavo plina po plinovodu Severni tok 2, enem od dveh plinovodov, ki sta ju konec prejšnjega meseca poškodovali zaenkrat še nepojasnjeni eksploziji, je dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Poudaril je, da je zdaj "žogica na strani Evropske unije". Nemška vlada je ponudbo že zavrnila.

'Ničkolikokrat so bili utišani glasovi drugače mislečih'

12. 10. 2022 19.36

Prihodnjo nedeljo nas čakajo predsedniške volitve in po 10 letih bo to mesto zasedel nov obraz. V oddaji Svet na Kanalu A so tokrat gostili predsedniško kandidatko Sabino Senčar. Ali bi kot predsednica države v primeru epidemije covida-19 prisluhnila vodilnim strokovnjakom in jim zaupala? Kako gleda na Evropsko unijo, vojno v Ukrajini, migracije in množično zaposlovanje tujcev?

Češka bo uvedla prepoved vstopa za ruske državljane s schengenskimi vizumi

12. 10. 2022 19.02

Češka bo 25. oktobra uvedla prepoved vstopa za ruske državljane s schengenskim vizumom za turistično bivanje, je v Pragi napovedal zunanji minister Jan Lipavsky. Prepoved bo veljala ne glede na to, katera država Evropske unije izda vizum.

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo

12. 10. 2022 13.49

Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

Evropska komisija bo predstavila poročilo o širitvi na Zahodni Balkan

12. 10. 2022 06.22

Bruselj bo predstavil poročilo o napredku kandidatk za članstvo v Evropski uniji. Širitveno poročilo bo obsegalo države Zahodnega Balkana in Turčijo, ne pa še Ukrajine in Moldavije. To bo prvo poročilo po začetku pristopnih pogajanj s Skopjem in Tirano, pomembno pa je tudi v luči podelitve statusa kandidatke Bosni in Hercegovini, za kar si prizadeva Slovenija.

Val podražitev: 'Slovenija je naredila vse, kar je mogoče'

12. 10. 2022 06.00

Zaradi energetske draginje in draginje na trgu surovin se je prvo slovensko podjetje že odpovedalo delu proizvodnje in slabi tretjini zaposlenih. Gre za tovarno papirja in kartona Količevo. Negotovost pa v nevarnost spravlja še okoli 30.000 delovnih mest, je nedavno pokazala anketa Gospodarske zbornice, ki so jo izvedli med svojimi člani. Ukrepi za gospodarstvo morajo biti hitrejši in odločnejši, pozivajo vlado.

Cene nepremičnin pri nas zaradi dviga obrestnih mer začele padati

10. 10. 2022 19.30

Sedem let so cene nepremičnin pri nas rasle, največji skok je bil leta 2020 v času epidemije koronavirusa, saj so nepremičnine še bolj kot kdajkoli prej postale naložba. Zdaj pa se ob dvigu obrestnih mer, torej dražjih kreditih in vsesplošnem opozarjanju, da nas čakajo hude podražitve, nepremičninski trg vendarle umirja.

Po raketnih napadih na več mest Ukrajina začasno ustavila izvoz elektrike v EU

10. 10. 2022 07.35

Zgodaj zjutraj so v središču ukrajinske prestolnice odjeknile štiri eksplozije, sirene za zračni napad so odzvanjale več ur. O eksplozijah medtem poročajo še iz številnih drugih mest, prav tako pa so že več dni pod udarom tudi v Zaporožju. Ukrajina bo po ruskem obstreljevanju več mest, da bi stabilizirala lasten energetski sistem, začasno ustavila izvoz električne energije v EU. Hkrati Ukrajina obljublja, da se bo maščevala za ruske raketne napade, mednarodna skupnost pa je ruske napade ostro obsodila. Nemčija je medtem Ukrajini dostavila prvega od štirih sistemov zračne obrambe IRIS-T SLM.

Svet obsoja ruske raketne napade, v Ljubljani shod v podporo Ukrajini

10. 10. 2022 10.38

Da Slovenija najostreje obsoja podle raketne napade ruske vojske na Kijev in druga ukrajinska mesta, sporoča slovensko zunanje ministrstvo. Jasno so tudi dejali, da sta obstreljevanje stanovanjskih zgradb in ubijanje civilistov vojna zločina. "Svetu ponovno kaže, s kakšnim režimom se soočamo, režimom, ki med otroke seje teror in smrt," je medtem zapisala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki je zagotovila, da Evropa ne bo spregledala tega kriminala. Napade sta obsodila tudi predsednik ZN Guterres in Biden. Peking medtem po novih napadih na Kijev poziva k umiritvi napetosti.

NPU podal kazensko ovadbo zaradi goljufije na škodo EU

10. 10. 2022 16.05

Nacionalni preiskovalni urad je v začetku avgusta na specializirano državno tožilstvo podal kazensko ovadbo zoper osebo iz pravnega subjekta s sedežem v Ljubljani. Ob pomoči zunanje osebe s strokovnimi znanji naj bi izvršila kaznivo dejanje goljufije na škodo EU in zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Lukašenko: Z Rusijo bomo oblikovali skupno vojaško enoto

10. 10. 2022 11.49

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je dejal, da Ukrajina pripravlja napad na njegovo državo. Ob tem je sporočil, da bosta Belorusija in Rusija na zahodne meje države kot odgovor na zaostrovanje napetosti napotili skupno vojaško enoto.

Avstrijski zunanji minister v Ljubljani o dvostranskih odnosih in prihodnosti EU

10. 10. 2022 06.13

Na ljubljanski pravni fakulteti bo potekal pogovor z avstrijskim zunanjim ministrom Alexandrom Schallenbergom. Osrednji temi pogovora bosta dvostranski odnosi med Avstrijo in Slovenijo ter prihodnost Evropske unije. S fakultete so sporočili, da ga bo vodil zaslužni profesor Janez Kranjc.

Stanje v Uniji

08. 10. 2022 18.13

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Pri omejevanju cen energentov za 'skupni evropski pristop'

07. 10. 2022 11.18

Voditelji Evropske unije so ob prihodu na neformalni vrh EU v Pragi poudarjali pomen enotnosti Unije pri odzivu na rusko invazijo v Ukrajini in na visoke cene energentov. Strinjali so se, da je pri nadaljnjih ukrepih za soočanje z energetsko draginjo, vključno z omejevanjem cen plina, potreben evropski pristop. Komisija bo konkretne predloge predstavila do rednega vrha čez dva tedna.

Golob ob neformalnem vrhu EU: Treba je poseči na trg in vzpostaviti regulacijo cen

07. 10. 2022 06.31

Voditelji držav članic EU, med njimi premier Robert Golob, se bodo sestali na neformalnem vrhu v Pragi. Osrednji temi bosta soočanje z energetsko draginjo in ruska agresija na Ukrajino. Sestali se bodo po tistem, ko je več kot 40 evropskih voditeljev na prvem vrhu Evropske politične skupnosti v četrtek enotno obsodilo to agresijo. Slovenija na neformalnem vrhu pričakuje odločen korak naprej na področju energetike, je ob prihodu na zasedanje povedal slovenski premier Robert Golob. Po njegovih besedah je med članicami enotno mnenje, da je treba poseči na trg.

Vučić: Kdo je Hrvaška, da odloča, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?

07. 10. 2022 09.12

Po tem, ko je hrvaški premier Andrej Plenković srbskemu predsedniku dejal, da lahko Srbija nafto dobi prek Hrvaške, a da ta ne bo ruska, je Aleksandar Vučić pripravil oster odziv na njegove besede. "Kdo so oni, da lahko odločajo, čigavo nafto bomo vzeli in čigave ne?" je vprašal. Ob tem pa je ostro dejal še: "Kako lahko v Evropi preživimo, če si pod noge neprestano mečemo polena?"

Srbija ostala brez ruske nafte, Vučić besen na Hrvaško

06. 10. 2022 12.23

Hrvaška je na glasovanju o osmem paketu sankcij Evropske unije proti Rusiji skupaj z nekaj drugimi državami dosegla, da članice niso sprejele predloga Evropske komisije, po katerem bi Srbija še naprej lahko uvažala rusko nafto prek Janafa. Srbski predsednik Aleksandar Vučić po pisanju srbskih medijev pripravlja oster odziv na to potezo Hrvaške.

V EU so pripravljeni razpravljati o cenovni kapici za plin

05. 10. 2022 11.16

Samo močna in trdna Evropa bo ustavila ruskega predsednika Vladimirja Putina, je danes v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Predstavila je načrtovane ukrepe glede cen energije ter dejala, da je EU pripravljena razpravljati o zgornji meji cene plina, ki se uporablja za proizvodnjo električne energije.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

05. 10. 2022 19.15

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.