unije

'Slovenija po vstopu Hrvaške v schengen pripravljena uvesti nadzor na meji'

14. 11. 2022 18.12

Po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon je Slovenija po hrvaškem vstopu v schengensko območje, ko ali če bo to potrebno, pripravljena uvesti nadzor na meji. Kot je pojasnila, si Slovenija namreč ne želi, da bi s porastom števila nezakonitih prebežnikov postala nekakšen žep. Poudarila je tudi, da se mora reforma, ki poteka že nekaj let, tudi zgoditi, sicer bo schengen lahko resno ogrožen. Ne želi si namreč, da bi bila širitev na Hrvaško, Romunijo in Bolgarijo neuspeh za vse, tudi za Slovenijo.

Protestnik kriv 'sovraštva proti Bogu', sodišče mu je odredilo smrtno kazen

14. 11. 2022 15.59

Teheransko sodišče je zaradi nemirov na protestih odredilo prvo smrtno kazen osebi, ki so jo aretirali zaradi sodelovanja v protestih. Sodišče je za obtoženca ugotovilo, da je kriv zažiga vladnega objekta ter "sovraštva proti Bogu".

Slovenija bo sodelovala v misiji urjenja ukrajinskih vojakov

14. 11. 2022 10.55

Države članice Evropske unije so tudi uradno zagnale misijo urjenja ukrajinskih vojakov, ki bo potekala na ozemlju EU, so sporočili s češkega predsedstva Svetu EU. V okviru misije nameravajo izuriti do 15.000 vojakov, pri tem pa bo, kot je že dopoldan potrdila ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon, sodelovala tudi Slovenija.

Von der Leynova Pirc Musarjevi v slovenščini: 'Čestitam'

14. 11. 2022 07.01

Kmalu po izvolitvi prve predsednice republike v zgodovini Slovenije so začele prihajati čestitke tudi iz tujine. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob čestitki Nataši Pirc Musar zapisala, da je kot prva ženska na tem položaju tlakovala pot bodočim generacijam.

Analiza volitev: 'Predsednik države mora biti svetilnik'

13. 11. 2022 20.38

Zgodovinske volitve za Slovenijo – na predsedniški stolček je namreč prvič v zgodovini države stopila ženska. Ob tem smo s pravnico in borko za človekove pravice Katarino Bervar Sternad in antropologom Danom Podjedom analizirali volitve. Slednji je dejal, da mora biti predsednik države svetilnik države. Svoje mnenje pa je podal tudi nekdanji slovenski minister za notranje zadeve Gregor Virant, ki je poudaril, da je Anže Logar kljub porazu dosegel zelo dober rezultat. "Dosegel je najboljši rezultat katerega koli desnosredinskega kandidata na predsedniških volitvah doslej," je dejal. Bi lahko to prineslo spremembo na čelu SDS?

Logar: Danes smo na začetku nečesa velikega, hvala za zaupanje

13. 11. 2022 18.12

Zmagovalka predsedniških volitev je Nataša Pirc Musar, Anžetu Logarju pa ni uspelo ponoviti uspeha iz prvega kroga, ko je zmagal. Logar je čestital Pirc Musarjevi, dejal je, da si želi, da bo delovala povezovalno - in da bo predsednica vseh: "To Slovenija sedaj potrebuje še bolj kot kadarkoli do sedaj."

Šved, ki se proti Rusiji bori s pomočjo tipkovnice

13. 11. 2022 14.39

Robin, vodja oddelka za kibernetsko varnost v velikem švedskem podjetju, se dobro spominja začetka ruske invazije na Ukrajino. "Bilo je, kot bi v živo po televiziji gledali Hitlerjevo invazijo na Poljsko," je opisoval svoje občutke. Ker je želel pomagati, se je pridružil globalni mreži hekerjev, ki se proti Rusiji borijo s pomočjo tipkovnice.

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'

11. 11. 2022 16.24

Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

'Večina držav članic naj bi v zadnjem četrtletju tega leta zašla v recesijo'

11. 11. 2022 11.23

Čeprav bodo Evropska unija, evrsko območje in večina držav članic po pričakovanjih v zadnjem četrtletju tega leta zašli v recesijo, je Evropska komisija napoved gospodarske rasti EU za celotno 2022 zvišala z 2,7 na 3,3 odstotka, za območje z evrom pa z 2,6 na 3,2 odstotka. Za 2023 je medtem napoved rasti BDP močno znižala, in sicer na 0,3 odstotka.

Slovenski evroposlanci za vstop Hrvaške, a opozarjajo na obveznosti

10. 11. 2022 17.14

Evropski poslanci iz Slovenije družno podpirajo pristop Hrvaške k schengenskemu območju, o katerem je danes glasoval Evropski parlament. Poslanci različnih političnih pripadnosti se tokrat strinjajo, da je Hrvaška na vstop v schengen pripravljena in da je ta v interesu Slovenije. Obenem sicer opozarjajo, da to zanjo pomeni tudi nove obveznosti.

Slovenija sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini

10. 11. 2022 15.02

Vlada je na seji sprejela pobudo za odstop od Pogodbe o energetski listini, s tem pa se pridružuje vrsti drugih držav Evropske unije, ki so že odstopile od pogodbe, kot je na primer Italija. Gre za mednarodno pogodbo, ki je namenjena zaščiti tujih naložb, kot so po seji pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo, pa je skozi leta začela izgubljati na pomenu in danes so zaveze v njej preživete in zastarele. Dokončno bo o odstopu od pogodbe odločil DZ.Pogodba je po mnenju stranke Levica sporna predvsem zato, ker ovira prizadevanja za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov in druge ukrepe za varovanje okolja.

Občanom Logatca nelagodno zaradi beguncev iz afriških držav

09. 11. 2022 22.12

Občani Logatca vse pogosteje opozarjajo na težave, s katerimi se soočajo zaradi oseb, nastanjenih v izpostavi azilnega doma v Logatcu. Ob tem poročajo tudi o nelagodju, povezanim z naraščajočim številom beguncev predvsem iz afriških držav, o čemer je tekla beseda na sestanku v prostorih občine Logatec.

Luksemburški regulator: Nacionalni seznam pomembnih športnih prenosov Sportkluba do objave v uradnem listu EU ne zavezuje

08. 11. 2022 17.45

Nacionalni seznam pomembnejših športnih dogodkov za televizijski prenos, ki ga je vlada potrdila septembra, po navedbah luksemburškega regulatorja avdiovizualnih vsebin ALIA ne zavezuje izdajatelja programa Sportklub s sedežem v Luksemburgu. Seznam mora biti namreč notificiran in objavljen v uradnem listu EU, so ugotovitve ALIA strnili v Akosu.

Von der Leynova opozarja na oskrbo s plinom v letu 2023

09. 11. 2022 17.03

Evropska unija je na področju energetske oskrbe pripravljena na zimo. Kljub temu bo leto 2023 pri oskrbi s plinom bolj vprašljivo in zahtevno, pravi Ursula von der Leyen. Evropi bi namreč lahko zmanjkalo za 30 milijard kubičnih metrov plina, kar predstavlja glavno oviro za EU.

Kako skrbita za zdravje, bosta zadovoljna s plačo, kaj cenita drug pri drugem?

08. 11. 2022 18.59

Še pet dni nas loči do drugega kroga predsedniških volitev, kjer se bodo državljani odločili, ali bo na čelo države stopil Anže Logar ali Nataša Pirc Musar. V soočenju v oddaji Svet sta spregovorila o resnih ter tudi malo manj resnih temah. Začela sta pri sovražnem govoru, komunikaciji politikov, nadaljevala z ruskim napadom na Ukrajino in problematiko javnega zdravstva, končala pa z bolj osebnimi vprašanji ter lastnostmi, ki jih eden pri drugemu najbolj cenita.

Državljanom z vohunsko opremo prisluškujejo v več državah EU

08. 11. 2022 18.08

Vohunsko programsko opremo so nezakonito uporabljali v najmanj štirih državah članicah Evropske unije – Poljski, Madžarski, Grčiji in Španiji – ugotavlja odbor Evropskega parlamenta. Zato so pozvali k moratoriju na to tehnologijo.

Morebitna udeležba hrvaške vojske v Euforju razburja javnost v BiH

08. 11. 2022 13.50

Hrvaške oblasti si že nekaj časa prizadevajo, da bi njihove vojaške enote postale del misije Eufor v Bosni in Hercegovini. A to razburja številne žrtve vojne, ki opozarjajo, da je tudi Mednarodno sodišče za vojne zločine v več sodbah razsodilo, da je bila Hrvaška agresor na BiH. Združenje Matere enklave Srebrenica in Žepa je zato pozvalo Združene narode, naj preprečijo, da bi hrvaška vojska sodelovala v mirovni misiji EU v Bosni in Hercegovini. Da je bila Hrvaška med vojno agresor na BiH, je poudaril tudi hrvaški član predsedstva BiH Komšić.

Naval bogatih Rusov v Srbijo povzročil skokovito rast najemnin

08. 11. 2022 14.46

V Srbijo je od začetka vojne v Ukrajini prišlo več kot 100.000 ruskih državljanov, med njimi tudi veliko podjetnikov in lastnikov visokotehnoloških družb. Največ se jih je priselilo v Beograd in velika mesta, kot sta Niš in Novi Sad, kjer so cene najemnin za stanovanja poskočile tudi za sto odstotkov, pišejo srbski mediji. Če je mesečna najemnina pred letom dni znašala 300 evrov, je danes 600 evrov, stanovanj, ki so bila prej na voljo za 500 evrov mesečne najemnine, pa zdaj ni več mogoče dobiti za manj kot 1000 evrov.

Evropa v primežu negotovosti: v zadnjem letu se je cena energentov skoraj podvojila

07. 11. 2022 18.14

Evropejci so prejšnji mesec za oskrbo s plinom v povprečju odšteli 111 odstotkov več kot oktobra lani, povprečna cena elektrike pa je za 69 odstotkov višja od lanske. Gospodinjstva se tako v povprečju srečujejo s približno 90 odstotkov višjimi cenami. Nekatere države situacijo poskušajo rešiti z regulacijo, a so zato mnoge na pragu recesije.

Srbski policisti na Kosovu ob aplavzu slekli uniforme

06. 11. 2022 10.12

V Kosovski Mitrovici je potekal miren shod prebivalcev srbske narodnosti, ki so pozivali na mir. Župani in občinski svetniki štirih občin na severu Kosova s srbsko večino so v nedeljo zjutraj na skupščinah še uradno potrdili napovedano odločitev o odstopu. Srbski policisti, ki so delali tam, pa so pred kamerami slekli uniforme. V srbski vladi pravijo, da gre za "miren in demokratičen odgovor srbskega naroda". Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell pa je sporočil, da je Aleksandra Vučića in Albina Kurtija že pozval, naj se državi vzdržita enostranskih dejanj, ki bi lahko vodila k nadaljnjim napetostim in nasilju, ter se odločita za dialog.

'Vsak voznik mora razčistiti tudi pri sebi, zakaj bo vozil trezen'

05. 11. 2022 07.00

V dneh, ko se dežela sonca in grozdja pripravlja na martinovo, je Evropska komisija Sloveniji prisolila zaušnico. Po porastu števila smrtnih žrtev v prometu smo lani zasedli prvo mesto med vsemi državami Unije. A botra nesreč nista le tradicionalna alkohol in težka noga, črno statistiko piše tudi vse več nesreč na električnih skirojih. Ob tem pa se vozniki motornih vozil tudi starajo, številni pa se v strahu, da bi izgubili izpit, ne upajo prijaviti na obnovitvene tečaje. Da mora vsak voznik pri sebi razčistiti, zakaj bo vozil trezen, poudarja Erik Logar z AMZS. "Ne zaradi Policije ali morebitne kazni, temveč zaradi sebe," pravi.

Vodstvo La Lige: Projekt Superlige je škodljiv in pomeni smrt za večino evropskih klubov

04. 11. 2022 11.38

Pred dnevi so trije klubi, Real Madrid, Barcelona in torinski Juventus, pod vodstvom Nemca Bernda Reicharta, nekdanjega prvega moža televizije RTL, začeli nov poskus evropske Superlige. Med drugim so se ustanovitelji tokrat vzdržali prvotnega načrta pretežno zaprte lige s stalnim članstvom. Vodstvo španske La Lige, od koder prihajata Real in Barcelona, vnovič opozarja, kako škodljiva je že sama ideja omenjenega projekta. V priloženem videu so nazorno predstavili vso škodljivost, ki bi ga v evropski klubski nogomet prinesla morebitna realizacija.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

Sprti strani v Etiopiji sklenili premirje. Protestniki: Popustili smo

02. 11. 2022 21.17

Etiopska vlada in Tigrayska ljudska osvobodilna fronta, ki zadnji dve leti bijeta krvavo vojno na severu Etiopije, sta na mirovnih pogajanjih v Južni Afriki vendarle sklenili premirje. Med drugim sta se dogovorili o prekinitvi sovražnosti, razorožitvi, vzpostavitvi javnega reda in miru ter neoviranem dostopu do humanitarne pomoči.

Slovenija bo za Ukrajince podaljšala začasno zaščito do marca 2024

02. 11. 2022 16.45

Slovenija bo do 4. marca 2024 samodejno podaljšala začasno zaščito za razseljene osebe iz Ukrajine, kar je skladu z odločitvijo Evropske komisije, so objavili pristojni na spletni strani vlade. Upravna enota bo posamezniku s priznano začasno zaščito po uradni dolžnosti brezplačno izdala novo izkaznico z veljavnostjo do omenjenega datuma.

Migrantska kriza: se bo ponovilo leto 2015 ali bo Evropa pravočasno reagirala?

02. 11. 2022 09.33

Evropa se v zadnjem času ne sooča le z vojno na svojem ozemlju ter energetsko krizo, vse več je tudi ilegalnih vstopov na ozemlje Evropske unije. V prvi polovici letošnjega leta je bilo po podatkih Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex takih okoli 114.720, kar je približno 84 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Odvrgel živila, ki jih najrevnejši prejmejo iz Sklada za evropsko pomoč

01. 11. 2022 16.57

Medtem ko so cene hrane vse višje, je na družbenih omrežjih pravo razburjenje povzročila objava fotografij, s katerih je razvidno, da je nekdo sredi gozda v okolici Maribora odvrgel na kilograme osnovnih živil, ki jih najrevnejši prejmejo iz Sklada za evropsko pomoč. Od pšeničnega zdroba, moke, riža in soli do polžkov in špagetov, bolj ali manj vse zapakirano in s pretečenim rokom uporabe. Za kakšne količine dejansko gre? In kdo bi to lahko odvrgel?

Nemčija z opozorilom: Beograd se mora odločiti, na čigavi strani je

01. 11. 2022 15.25

Nemčija je Srbijo posvarila pred poglabljanjem vezi z Rusijo in opozorila, da bi to lahko preprečilo njena prizadevanja za vstop v Evropsko unijo, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal neimenovani vir v nemški vladi. Ob tem je omenjal zapletene odnose s Srbijo, ki so včasih svetli, včasih pa temni. "Odnosi Srbije z Rusijo so zagotovo del senc," je dejal in dodal, da je čas, da srbski predsednik Aleksandar Vučić izbere stran.

Slovenci letno prižgemo 16 milijonov sveč

30. 10. 2022 20.07

Slovenci se pred prvim novembrom že množično odpravljajo na pokopališča. Prižiganje sveč ostaja pomemben del praznika. Vsako leto jih prižgemo kar 16 milijonov, kar nas uvršča v vrh med državami Evropske unije. Od te tradicije nas očitno ne morejo odvrniti niti visoke cene sveč, ki so se v primerjavi z lanskim letom ponekod celo podvojile.