uprava za varno hrano

Sum na prisotnost afriške prašičje kuge pri divjem prašiču s Pohorja
27. 09. 2021 11.32
Lovci so na območju občine Ribnica na Pohorju našli poginulega divjega prašiča. Zaradi suma na prisotnost afriške prašičje kuge je bila o tem obveščena Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Afriška prašičja kuga, ki je v Sloveniji doslej še niso potrdili, je nalezljiva bolezen, a ne predstavlja nevarnosti za ljudi.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'
21. 09. 2021 06.00
Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Inšpektorji v nadzoru na stojnicah največ neskladnosti ugotovili pri označevanju
30. 08. 2021 11.02
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je tudi letos opravila nadzor kakovosti, označevanja in sledljivosti sadja ter zelenjave na stojnicah. Inšpektorji so izvedli 84 pregledov pri 52 izvajalcih dejavnosti. Največ neskladnosti so ugotovili pri označevanju, navajanju porekla in sledljivosti.

Ivermektin ni primeren za zdravljenje covida-19. Zakaj?
22. 08. 2021 12.33
Glede na število smrti, ki jih je terjal covid-19, morda ni presenetljivo, da nekateri iščejo alternativne načine zdravljenja - tudi takšne, ki jih ni odobrila nobena agencija ali uprava za prehrano in zdravila. Ameriška uprava (FDA) je v zadnjih mesecih prejela več poročil o hospitalizacijah po uporabi Ivermektina, zato opozarja, da to zdravilo ni primerno za zdravljenje virusov.

V zvezi s spornim aditivom inšpekcijski postopek in analize vzorcev
21. 08. 2021 09.53
Medtem ko se nadaljujejo umiki oz. odpoklici živil s trgovskih polic zaradi uporabe aditiva gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost rakotvornega etilen oksida, uprava za varno hrano med drugim vodi inšpekcijski postopek v podjetju Incom, čaka pa tudi na rezultate analiz 53 različnih vzorcev.

V okuženem rastlinjaku je treba uničiti vse paradižnike, paprike in feferone
20. 08. 2021 11.20
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je zaradi prve potrjene najdbe virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi določila ukrepe za njegovo izkoreninjenje. Pridelovalec mora uničiti vse rastline paradižnika, paprike in feferonov v okuženem rastlinjaku, z razkuževanjem pa poskrbeti, da se virus ne širi.

Uprava za varno hrano posnetke mučenja živali na prašičji farmi predala Policiji
19. 08. 2021 17.23
Policija obravnava nov, daljši posnetek, ki naj bi nastal na prašičji farmi Ljutomerčan. Z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so nam potrdili, da so jim posnetek odstopili že v začetku avgusta.

Virus rjave grbančavosti tudi v Sloveniji, ogrožena paradižnik in paprika
13. 08. 2021 15.08
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi prvega potrjenega primera virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi pridelovalce paradižnika in paprike znova poziva k izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja tega virusa. Gre za nov in nevaren karantenski rastlinski virus, ki ogroža pridelavo paradižnika in paprike, ni pa nevaren za zdravje ljudi in živali. Uprava je že odredila prve ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja virusa.

Zaradi kršitev PCT izrečenih 95 ukrepov, aplikacije do nadaljnjega ne bo
28. 07. 2021 14.04
Aplikacije za preverjanje pogojev PCT do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni, prav tako pa ne sme prikazovati statusa o cepljenju ali prebolelosti. Medtem pa so se predstavniki delodajalcev v gostinstvu in nekaterih drugih panogah, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi glede uveljavljanja pogoja PCT, na sestanku z zdravstvenim ministrom dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve. Zaradi kršitve pogoja PCT je bilo sicer do 15. julija izrečenih že 95 prekrškovnih ukrepov, tudi pet glob.

Cene hrane vse višje, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v kleteh
22. 04. 2021 17.11
Verjetno ste že opazili, da morate v trgovini za hrano odšteti več kot pred letom dni, a tako je po vsem svetu. Cene hrane so marca zrasle že deseti zaporedni mesec in dosegle najvišjo raven v skoraj sedmih letih, ugotavlja Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Na dvig cen so vplivale predvsem podražitve rastlinskih olj, mesa in mlečnih proizvodov, slednje predvsem zaradi povečanega kitajskega uvoza. A višje cene v trgovinah se ne poznajo slovenskim kmetom. Trgovci se namreč odločajo za cenejše proizvode, ki jih uvozijo iz tujine, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v skladiščih.

Prašičja kuga na pragu Slovenije
20. 04. 2021 11.54
Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo, pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav. Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem. Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Opozorilo pred virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika
08. 04. 2021 12.40
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na previdnost pri nakupu semen in sadik paradižnika, paprike in feferonov zaradi možne okužbe z virusom rjave grbančavosti plodov paradižnika. Pridelovalci naj redno pregledujejo svoje nasade in v primeru suma na navzočnost bolezenskih znamenj nevarnega virusa takoj obvestijo upravo.

Po več kot treh letih tožilstvo vložilo obtožnico zoper rejca psov
29. 03. 2021 11.14
Septembra 2017 so med hranjenjem psi napadli 71-letnico, ki je zaradi poškodb umrla. Psi so pripadali njenemu sinu, zoper katerega je tožilstvo v začetku meseca vložilo obtožnico. Njena vsebina sicer še ni znana.

Na Hrvaškem s ponedeljkom odpirajo terase gostinskih lokalov
26. 02. 2021 12.14
Na Hrvaškem bodo s 1. marcem lahko odprli terase gostinskih lokalov, omogočili bodo tudi treninge v zaprtih športnih objektih. V Avstriji se medtem po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb.

Inšpektorji izrekli 34 prekrškovnih sankcij, tudi dve odločbi o prepovedi dejavnosti
28. 01. 2021 08.00
Vsi inšpekcijski organi skupaj so med 18. in 24. januarjem opravili 3740 nadzorov spoštovanja protikoronskih ukrepov. Izrekli so 34 prekrškovnih sankcij, 335 opozoril in 126 upravnih ukrepov. Tako število opravljenih nadzorov kot izrečenih ukrepov na posameznega inšpektorja se je v primerjavi s tednom prej povečalo. Zdravstveni inšpektorji pa so začeli nadzor na dodatnih 52 cepilnih mestih.

Smo o umiku zdravju škodljivih živil dobro obveščeni?
29. 12. 2020 17.43
S trgovskih polic v EU še naprej umikajo izdelke, ki vsebujejo indijski sezam, v katerem so odkrili etilen oksid. Gre za rakotvorno snov, ki je v EU za pridelavo in predelavo hrane prepovedana, v Indiji, od koder je sporni sezam, pa jo uporabljajo za razkuževanje. Pri nas so proizvajalci in trgovci do zdaj odpoklicali 33 izdelkov.

Odgovori na ključna vprašanja o delovanju, učinkovitosti in varnosti cepiva
21. 12. 2020 16.05
Evropska agencija za zdravila (EMA) je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha proti covidu-19. Cepljenje naj bi se v državah članicah EU začelo v zadnjem tednu leta. Kakšni so odgovori na nekatera ključna vprašanje glede cepiva, njegove uporabe in varnosti?

Norveška premierka računa na protikoronske ukrepe do velikonočnih praznikov
16. 12. 2020 07.52
Norveška v primerjavi z drugimi državami beleži dobre rezultate v boju proti novemu koronavirusu, kljub temu pa premierka Erna Solberg ne izključuje možnosti, da bi protikoronski ukrepi v državi veljali do velikonočnih praznikov. Nemčija z današnjim dnem ustavlja javno življenje. Zaprtih je večina storitvenih dejavnosti, šole in večina trgovin, omejeno je tudi druženje. Za zaostrovanje ukrepov pred prihajajočimi prazniki so se odločile tudi druge evropske države. Na Hrvaškem pa so medtem zabeležili najvišje dnevno število umrlih s covidom-19.

FDA cepivo Moderne prepoznala kot varno in učinkovito
15. 12. 2020 15.12
Ameriška uprava za hrano in zdravila je cepivo proti covidu-19, ki ga je razvilo podjetje Moderna, prepoznala kot 95-odstotno učinkovito in varno za uporabo, s čimer ima prosto pot za izredno priglasitev. Sledi še obravnava na strokovnem odboru, nato bi prve pošiljke že lahko pričeli razpošiljati po ZDA. Prednost tega cepiva so pogoji za skladiščenje ob transportu – cepivo Moderne zahteva temperature okoli –20, medtem ko mora biti denimo cepivo Pfizerja in BioNTecha skladiščeno na kar –70 stopinjah Celzija.

V ZDA priprave na cepljenje: logistična operacija, ki jo primerjajo z dnevom D
13. 12. 2020 10.31
V ZDA naj bi se v ponedeljek začelo množično cepljenje proti covidu-19 s cepivom, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech. Potem ko je ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) v petek izdala dovoljenje za izredno uporabo cepiva, bodo prvih 2,9 milijona odmerkov začeli razpošiljati po vseh zveznih državah.

Na Koseškem bajerju našli poginulega laboda: okolica začasno zaprta
12. 12. 2020 12.46
Na območju Koseškega bajerja so znova odkrili poginulega laboda. Policija je območje zaradi suma na ptičjo gripo zavarovala, okolica pa je začasno zaprta. Na kraju je bil tudi veterinar Nacionalnega veterinarskega inštituta.

Interes za cepljenje v enem dnevu izkazalo skoraj 17.000 oseb
09. 12. 2020 12.25
Profesor dr. Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo je predstavil nekaj več podrobnosti o cepivu proti covidu-19. Po ocenah bo v Sloveniji najprej na voljo cepivo Pfizerja in BioNtecha, ki je že prejelo dovoljenje v Veliki Britaniji. Cepivo je varno tudi za bolnike s kroničnimi vnetnimi boleznimi, kot je na primer revmatoidni artritis. Svetuje se, da se nosečnice in doječe matere ne cepijo, saj podatkov še ni dovolj. Interes za cepljenje je v manj kot 24 urah prek spletnega obrazca izkazalo skoraj 17.000 ljudi.

Po potrditvi tretjega primera ptičje gripe ministrstvo z vnovičnim pozivom rejcem perutnine
07. 12. 2020 16.09
V Ljubljani so pri poginjenem labodu grbcu v petek potrdili tretji primer aviarne influence v Sloveniji. Na kmetijskem ministrstvu so zato danes vse rejce perutnine znova pozvali, naj dosledno upoštevajo začasne ukrepe zaradi ptičje gripe, ki jih je izdala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Prvi Američani bi lahko bili proti covidu-19 cepljeni že v začetku decembra
22. 11. 2020 21.39
Cepivo proti covidu-19 bodo na cepilna mesta v ZDA dostavili že v 24 urah po tem, ko bo to dobilo zeleno luč za uporabo. To pomeni, da bi lahko v ZDA s cepljenjem začeli že v začetku decembra, je optimističen vodja ameriškega programa cepljenja proti covidu-19.

Komisija v ZDA odobrila: Preizkušanje cepiva proti covidu-19 se lahko nadaljuje
25. 10. 2020 12.20
Potem ko so v ZDA začasno prekinili množično testiranje cepiva proti covidu-19, se ta nadaljuje. Ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila je namreč odobrila, da so postopki dovolj varni, da lahko tečejo dalje. Kot je dejal Paul Mango s tamkajšnjega zdravstvenega ministrstva, bi v ZDA že do konca letošnjega leta lahko cepili "najranljivejše", do januarja celotno starejšo populacijo, do marca ali aprila pa "vsakega Američana, ki se bo želel cepiti".

Proizvajalec zdravil zaradi 'nepojasnjene bolezni' zaustavil testiranje cepiva za covid-19
13. 10. 2020 09.02
Proizvajalec zdravil Johnson in Johnson je v ponedeljek zaradi nepojasnjene bolezni enega od prostovoljcev zaustavil napredno klinično preizkušanje testnega cepiva proti koronavirusu. "Neželeni dogodki – bolezni, nesreče – tudi resnejši, so pričakovani del vsake klinične študije, zlasti večjih," sicer pravijo v podjetju.

Podgoršek za krepitev samooskrbe, zagotavljanje varne hrane in trajnostni razvoj
12. 10. 2020 17.17
Kandidat za ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je dobil zeleno luč na predstavitvi pred odborom DZ za kmetijstvo. Podprlo ga je deset poslancev, proti ni bil nihče. Podgoršek je v predstavitvi pred matičnim parlamentarnim odborom med prioritetami izpostavil krepitev samooskrbe s kmetijskimi proizvodi, zagotavljanje varne hrane in učinkovito črpanje evropskih sredstev. Poudarek želi nameniti tudi trajnostnemu razvoju.

Razkrivamo lokacije: inšpektorji začasno zaprli 31 gostinskih obratov
09. 10. 2020 16.56
V prvih devetih mesecih letošnjega leta so inšpektorji za hrano pregledali 769 gostinskih obratov. Začasno so morali zapreti kar 31 obratov, še vedno pa so najpogostejši razlogi za zaprtje higienski, večina je nepravilnosti sicer odpravila in so tako lahko znova odprti. Tako so inšpektorji odkrili plesen na stropovih, hrani, pa debele plasti umazanije na štedilnikih, na delovnih površinah in v hladilnikih. Med nadzorom pa tudi umazanijo pod pulti in nezaščitene vabe za glodavce.

Uprava za varno hrano: Ni dokazov, da se novi koronavirus prenaša s hrano
18. 09. 2020 16.05
Iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so sporočili, da kljub velikemu obsegu pandemije covida-19 doslej ni bilo poročil o prenosu bolezni z uživanjem hrane. Po navedbah Evropske agencije za varnost hrane ni dokazov, da hrana pomeni tveganje za javno zdravje v zvezi s covidom-19. Za glavni način prenosa novega koronavirusa se šteje prenos z osebe na osebo, zlasti prek dihalnih kapljic, ki jih okužene osebe izkihajo, izkašljajo ali izdihajo.

Cepivo proti covidu-19 v ZDA morda dostopno že pred koncem leta
14. 09. 2020 09.16
Bodo Američani cepivo proti covidu-19 dobili še pred koncem tega leta? V uspešen zaključek kliničnih testiranj je prepričan direktor podjetja Pfizer, ki skupaj z nemškim BioNTechom razvija cepivo. Trenutno si prizadevajo še razširiti spekter prostovoljcev, ki sodelujejo v študiji, je zatrdil direktor Albert Bourla. Kljub temu pa cepivo ne bo na voljo pred novembrskimi predsedniškimi volitvami, kot je to pred dnevi napovedal ameriški predsednik Donald Trump.