varnost in kakovost

Smernice za študijsko leto: na daljavo le v izjemnih primerih

16. 09. 2020 15.32

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je z visokošolskimi institucijami uskladilo smernice za zimski semester novega študijskega leta. Osnovno izhodišče v zimskem semestru je izvedba študijskega procesa na fakultetah v vseh primerih, kjer se aktivnosti lahko izvedejo varno ob upoštevanju priporočil NIJZ. Kadar to ni izvedljivo, priporočajo kombinirano izvedbo študijske dejavnosti (hibridni model), izvedbo na daljavo pa le v izjemnih oziroma utemeljenih primerih, so dognali pristojni.

V požarih na severozahodni obali ZDA umrlo že najmanj 26 ljudi

12. 09. 2020 10.46

V požarih v treh zveznih državah zahodne obale je od prejšnjega meseca umrlo že najmanj 26 ljudi. V Oregonu je do zdaj umrlo najmanj šest ljudi, več deset jih pogrešajo. V Kaliforniji jih je umrlo 19, od tega so jih devet v enem od severnih požarov našli ta teden, v zvezni državi Washington pa ena oseba. Gasilci v Oregonu si prizadevajo preprečiti združenje dveh večjih požarov, saj se bojijo še več smrtnih žrtev.

Šolska torba naj ohranja dobro držo otroka in poskrbi za vidnost

09. 08. 2020 07.23

Starši pogosto zgolj sodelujejo pri otrokovi izbiri šolske torbe, saj na koncu pristanejo na njegove želje. Prav je, da je torba otroku všeč, a strokovnjaki opozarjajo, naj bodo starši pri nakupu pozorni na udobje, primerno velikost, funkcionalnost in varnostni vidik. Dobra torba namreč otroka lahko prikrajša bolečin v remenih, vratu ali hrbtu.

Opozorilo NIJZ: Plavanje se lahko tudi tragično konča

30. 07. 2020 08.24

Vroče poletne dni marsikdo izkoristi za obisk morja, jezer ali rek, ki omogočajo prijetno ohladitev. A plavanje se lahko konča tudi tragično. Samo v zadnjem tednu se je utopilo več ljudi. Na NIJZ izpostavljajo, naj ljudje pred kopanjem ne uživajo alkohola ali drog, posebej pozorni pa naj bodo na svoje zdravje kronični bolniki.

Gantar podpisal sporazum o sodelovanju s Svetovno zdravstveno organizacijo

18. 07. 2020 14.08

Minister za zdravje Tomaž Gantar je podpisal dveletni sporazum o sodelovanju med regionalnim uradom Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za Evropo in Slovenijo za obdobje 2020-2021. Med prednostnimi področji sodelovanja sta med drugim obvladovanje nalezljivih in nenalezljivih bolezni ter krepitev zdravstvenega sistema.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje

21. 06. 2020 08.08

Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Pametna ura Watch GT 2e kot darilo ob nakupu telefona!

19. 06. 2020 00.15

Od danes pa do 30. junija oziroma do odprodaje zalog, vsak novi kupec pametnega telefona Huawei P40 ali P40 Pro na izbranih prodajnih mestih, brezplačno prejme pametno uro Huawei Watch GT 2e in 50 GB prostora v Huaweievem oblaku za obdobje enega leta.

Petim restavracijam ena Michelinova zvezdica, Hiši Franko pa kar dve

16. 06. 2020 08.06

Misija odkrivanja najboljših kulinaričnih destinacij po svetu je Michelinove ocenjevalce končno pripeljala tudi v Slovenijo. Najbolj jih je navdušila restavracija Hiša Franko, kjer ustvarjajo pod taktirko izjemne Ane Roš. Kot prva v regiji je dobila dve kulinarični zvezdici in se pridružila le 473 restavracijam po svetu, ki so jih doslej prejele. S po eno zvezdico pa se po novem kitijo Gregor Vračko, Tomaž Kavčič, Uroš Štefelin, Uroš Fakuč in Jorg Zupan.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?

03. 06. 2020 00.15

Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Meje se odpirajo, prvi gostje tudi že v Ljubljani

29. 05. 2020 19.16

Kako se - z različnimi omejitvami - odpirajo meje po Evropi? Ali je že mogoče napovedati, kam vse bomo lahko šli na dopust Slovenci in na koga lahko računajo slovenski ponudniki turističnih storitev? Prvi gostje so predvsem poslovneži, jih je pa še zelo malo.

Državni dobavitelj Acron skriva certifikate za maske, na Kitajskem opozorili, da je dokumentacija ponarejena

11. 05. 2020 06.00

Preverili smo dokumente. Za enega že vemo. "Ni bil izdan pri nas. Navedenega proizvajalca mask ne poznamo. Bodite previdni pri nakupu," so v enajstih urah odgovorili iz kitajskega laboratorija Huaxun, kjer smo preverjali, ali državi prodane maske res zagotavljajo varnost za uporabnike, kot trdi dobavitelj Acron. Acron certifikate skriva, odgovore na sume, ali so tudi drugi dokumenti lažni, še čakamo iz Kitajske. Tržni inšpektorat je v Acronu že uvedel inšpekcijski postopek.

V ZDA protestniki vdrli v poslopje kongresa Michigana

01. 05. 2020 09.17

V ZDA se je več sto protestnikov zbralo pred poslopjem državnega kongresa Michigana, del njih je skušal vdreti v kongres v prestolnici Lansing, a so jih ustavili državni policisti. Predsednik Donald Trump medtem vztraja, da si bo ameriška ekonomija v nekaj mesecih "zelo opomogla", v letu 2021 pa kar "spektakularno". Po več kot treh mesecih pa so na Kitajskem spet odprli veliki turistični znamenitosti, Prepovedano mesto in Veliki kitajski zid.

Psihoterapevt o kolonah za McDrive: Nekateri sanjajo o hamburgerju kot o ekstazi

22. 04. 2020 09.53

Če ste se včeraj peljali po Celovški cesti v Ljubljani in naleteli na dolgo vrsto avtomobilov, ste bili zagotovo presenečeni – razlog za zastoj je bilo namreč odprtje McDonald'sove prevzemne točke. Ljudje so na hrano čakali tudi po eno uro. Ni šlo samo za hamburgerje, pravi zdravnik in psihiater Željko Ćurić. "Na tak način ljudje čutijo, da so spet skupaj, kar nekateri krvavo pogrešajo."

Kirurga z ORL klinike operirala intubiranega bolnika s covidom-19 in preprečila nadaljnje usodne zaplete

15. 04. 2020 06.00

Rutinska 25-minutna operacija – traheotomija, to je, ko kirurško naredijo umetno dihalno odprtino na vratu in v sapnik vstavijo cevko, se je pri bolniku s covidom-19 spremenila v zahteven, dvakrat daljši poseg. Kirurška ekipa je operirala v skafandru, v treh oblekah, debelih rokavicah, s klasičnimi kirurškimi tehnikami in kar na bolniški postelji intenzivnega oddelka Infekcijske klinike v Ljubljani.

Leto po požaru obnova Notre-Dame stoji zaradi koronavirusa

15. 04. 2020 06.18

Mineva natanko leto dni, odkar je pred očmi svetovne javnosti gorela znamenita pariška katedrala Notre-Dame. Strokovnjaki vse od požara pripravljajo načrt za rekonstrukcijo svetovno znane katedrale, a se glede obnove poraja veliko vprašanj. Še vedno ni jasno, kdaj se bo ta dejansko začela. Dela je zdaj dodatno ustavila še pandemija.

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?

10. 04. 2020 10.52

“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.

Nova državna sekretarka na ministrstvu za zdravje je Tina Bregant

07. 04. 2020 21.38

Vlada je na dopisni seji za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje imenovala Tino Bregant, specialistko pediatrije ter fizikalne in rehabilitacijske medicine, ki dela kot pediatrinja in fiziatrinja v zavodu Cirius Kamnik, so sporočili iz Urada vlade za informiranje.

Janez Janša bo še tretjič slovenski premier: 52 poslancev je glasovalo za

03. 03. 2020 08.20

Dober mesec dni po tem, ko je Marjan Šarec oznanil svoj odstop z mesta predsednika vlade, so poslanke in poslanci Državnega zbora glasovali o kandidatu za novega premierja, Janezu Janši. Glasovalo je 84 poslancev, 52 jih je bilo za, 31 proti, ena glasovnica pa je bila neveljavna.Tako bo Janša že tretjič sestavljal slovensko vlado.

Slovenci na Diamond Princess so zdravi, na Otoku možna prisilna karantena

10. 02. 2020 07.51

Novi koronavirus je doslej terjal življenja že 910 ljudi - od tega je bil samo v zadnjem dnevu usoden za 97 ljudi, kar je najvišje število smrtnih žrtev v enem dnevu doslej. Število okuženih je medtem glede na uradne podatke kitajskih oblasti preseglo 40.000, a se število na novo okuženih stabilizira.

Bi boljša infrastruktura in tretji vozni pas lahko povečala varnost na avtocestah?

21. 01. 2020 17.04

Kakšna je kakovost varnostnih ograj na naših avtocestah? Večina jih je bila namreč zgrajene med letoma 1995 in 1999, ko so veljali nekoliko nižji standardi kot danes. V zadnjih desetih letih se je promet močno povečal, povečalo pa se je tudi število nesreč s prebitimi varnostnimi ograjami. Ali bi lahko z boljšo infrastrukturo, pa tudi s tretjim voznim pasom izboljšali varnost na naših avtocestah?

Lani v Sloveniji kar tri operacije na napačnem bolniku ali delu telesa

18. 01. 2020 16.04

Bolnišnice so lani ministrstvu za zdravje sporočile 32 opozorilnih nevarnih dogodkov. V 17 primerih je šlo za nepričakovano smrt, v treh pa za kirurški poseg na napačnem bolniku ali napačnem delu telesa. Ker naj bi bilo teh dogodkov še več, a jih bolnišnice ne sporočajo, ministrstvo načrtuje sistem za boljše sporočanje teh odklonov.

Od julija do oktobra lani umrlo najmanj ljudi v zgodovini samostojne Slovenije

15. 01. 2020 12.52

Na slovenskih cestah sta lani umrla 102 udeleženca v cestnem prometu, kar je 12 odstotkov več kot leto prej. Kljub večjemu skupnem številu prometnih nesreč pa je bilo število hudo telesno poškodovanih za tri odstotke manjše kot v celotnem letu 2018. Skupno število poškodovanih v letu 2019 je bilo tako najmanjše v zadnjih 25 letih. Od 1. julija do 31. oktobra lani so tako zabeležili najnižje število umrlih udeležencev v prometnih nesrečah v zgodovini samostojne Slovenije. Odgovorni sicer še vedno opozarjajo, da lahko za svojo varnost in varnost drugih v cestnem prometu največ naredimo sami.

Leto z vlado Marjana Šarca: dosežki 2019 in prioritete 2020

20. 12. 2019 15.16

"Leto 2019 se izteka. Ker je ob koncu leta prava priložnost, da pogledamo, kaj je bilo narejenega in kaj nas še čaka, smo na enem mestu zbrali ključne dosežke minulega obdobja in prioritete za naprej," so sporočili iz kabineta premierja Marjana Šarca.

Valverde zbodel nejeverne Tomaže: Tudi naši mladci nekaj veljajo

11. 12. 2019 08.59

Trener nogometašev Barcelone Ernesto Valverde po zadnji zmagi v skupinskem delu lige prvakov na gostovanju proti milanskemu Interju (2:1) ni skrival zadovoljstva nad igro svojih varovancev. Izpostavil je predvsem nekaj izjemno nadarjenih posameznikov, ki so prihodnost katalonskega velikana.

Mačja 'šepetalka' Pšenica Kovačič: Dobrobit živali bi moral biti predmet v šolah

01. 12. 2019 12.27

Te dni se v javnosti končno več govori o odnosu ljudi do živali in tem, ali res lahko žival enačimo s predmetom. Razburja dražba divje mačke, ki namesto v divjini živi v večstanovanjskem bloku sredi Ljubljane. O tem, kakšen je naš odnos do živali, zlasti mačk, smo se pogovarjali s Pšenico Kovačič, ki vodi mačjo svetovalnico. Kot pravi, ima večina mačke iz sebičnih razlogov. Spregovorila pa je tudi o zakoreninjenih mitih, problematiki zavrženih mladičev in tem, da bi morali o dobrobiti živalih učiti že v šolah.

Sreča je umetnost, ali je možna na delovnem mestu?

21. 11. 2019 15.15

Kako pomembno je, da se v službi dobro počutimo in kako delodajalci lahko pripomorejo k temu? V Slovenijo je prišel Meik Wiking, direktor danskega inštituta za srečo, ki je spregovoril o pomenu sreče na delovnem mestu. Mi smo se z njim pogovarjali tudi o drugih dimenzijah sreče – kaj nas pravzaprav naredi zadovoljne, zakaj nekateri ljudje znajo biti srečni in drugi ne?

Velik dan za Mengeš: odprli težko pričakovano obvoznico

16. 11. 2019 15.26

V Mengšu so odprli težko pričakovani manjkajoči del obvoznice, ki bo občutno razbremenila promet skozi središče tega mesta. Trak je prerezal predsednik vlade Marjan Šarec, ki je priznal, da so postopki trajali predolgo. "Današnji projekt, ki zaključuje ta del, se končuje z grenkim priokusom, kajti čaka še Komenda, čakajo Vodice in čakajo Domžale," je dejal.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?

16. 11. 2019 07.00

Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 09.23

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".