varnost in kakovost

Ali iščete kvalitetna protivlomna vrata za svoj dom?

07. 06. 2021 00.15

Se želite v njem počutiti varno in brez skrbi? Hkrati pa vsega skupaj ne želite preplačati? Če je vaš odgovor na katero od zgornjih vprašanj JA, ste na pravem mestu... Tale zapis bi namreč znal biti najpomembnejša stvar, ki ste jo prebrali o protivlomnih vratih.

'Prelomno je, da smo potencialne probiotike vgradili v trden dostavni sistem'

30. 05. 2021 13.46

Pred kratkim so podelili zlate znake Jožefa Stefana za leto 2021. Med prejemniki tega prestižnega priznanja, ki ga podeljujejo našim najodmevnejšim doktoratom, je bila tudi doc. dr. Špela Zupančič z ljubljanske fakultete za farmacijo. Z njo smo se pogovarjali o njenem raziskovalnem delu na področju razvoja inovativne terapije za zdravljenje parodontalne bolezni pa tudi o slovenski znanosti in njenem mestu v mednarodnem prostoru. Kot poudarja sogovornica, bi morali biti ponosni na domače znanje.

'Za Policijo je težko leto', ljudje pa ji manj zaupajo

25. 05. 2021 12.49

Slovenski policisti so predstavili poročilo o delu Policije v letu 2020 in o podatkih, ki so jih zbrali s pomočjo spletnega anketnega vprašalnika. Kot so ugotovili, je viden trend padca zaupanja ljudi v poklic policista. Z rezultati niso zadovoljni in že pripravljajo ukrepe za povrnitev zaupanja. Kot pojasnjujejo policisti, je za njimi zahtevno leto, na dinamiko dela pa so najbolj vplivali epidemija covida-19 in z njo povezani vladni ukrepi. Policija bo še naprej krepila odprtost, varnost pa bodo zagotavljali z manj represivnimi ukrepi, so poudarili.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Krška nuklearka po 35 dneh znova vključena v elektroenergetski sistem

05. 05. 2021 09.37

Nuklearna elektrarna Krško je bila po remontu, ki se je začel 1. aprila, danes ponovno vključena v elektroenergetski sistem. Kot so sporočili iz nuklearke, bodo po preverjanjih na nizki moči postopoma zviševali moč elektrarne.

Taksisti pred državnim zborom protestno hupali

04. 05. 2021 15.05

Taksisti, ki nasprotujejo predlogu novele zakona o prevozih v cestnem prometu, o kateri razpravljajo v državnem zboru, so pred parlamentom protestno hupali. Tudi več sindikatov in civilnodružbenih organizacij je v skupni izjavi člane odbora pred razpravo pozvalo, naj zavrnejo predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki prinaša podlago za delovanje platform za prevoze, kot je Uber. Prepričani so, da predlog ščiti interese kapitala, ne ljudi.

Državni svet ni izglasoval veta na novelo zakona o vodah

06. 04. 2021 10.05

Državni svet s 14 glasovi za in 19 proti ni izglasoval predlaganega veta na novelo zakona o vodah, ki jo je pred tednom dni sprejel državni zbor. V razpravi so pobudniki veta pozivali zlasti k ponovnemu premisleku in soočenju mnenj med predlagatelji novele in stroko o spornih delih zakona, nasprotniki pa so izražali zaupanje v občinske svete. Pobudniki za referendum so sicer skupaj zbrali več kot 40.000 podpisov.

'Slovenci finančno stabilnost delodajalca postavljajo pred svojo'

05. 04. 2021 07.56

Zaradi koronavirusa je prišlo do korenitih sprememb temeljnih vrednot in preferenc pri delu, kaže raziskava Global Talent Survey 2020, v kateri je sodelovalo tudi 1617 Slovencev. V Sloveniji sta v ospredju predvsem dober odnos s sodelavci ter usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja, nižje na lestvici pa plača in dopust. Slovencem pa sta pomembna tudi dober odnos z nadrejenimi ter možnost učenja in razvijanja veščin.

Zaradi tovarniške napake uničenih več milijonov odmerkov cepiva Johnson & Johnson

01. 04. 2021 08.00

V ZDA so zaradi tovarniške napake uničili 15 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19 podjetja Johnson & Johnson. V podjetju so potrdili, da so v tovarni v Baltimoru odkrili serijo cepiva, ki ni ustrezala zahtevanim standardom kakovosti, zato je niso "nikoli posredovali naprej na polnjenje in v zaključne faze proizvodnega procesa".

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje

15. 03. 2021 06.10

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.

Ema: AstraZenecino cepivo po prvih ugotovitvah ni krivo za smrt v Avstriji

10. 03. 2021 20.43

Cepivo AstraZenece glede na preliminarno preiskavo Evropske agencije za zdravila (Ema) ni povzročilo smrti medicinske sestre v Avstriji, o kateri so poročali pred dnevi, so sporočili iz Eme.

Zakaj strokovnjaki bolj zaupajo zdravilu kot prehranskemu dopolnilu?

22. 02. 2021 00.15

V skladu z novimi spoznanji o pomembnosti nadomeščanja vitamina D pri okužbah dihal je ponudba najrazličnejših izdelkov, ki vsebujejo ta vitamin, velika, zato moramo biti pri nakupu še posebej kritični in racionalni.

203 čakajoči: Ne prelagajte odgovornosti odločitve na svojce

19. 02. 2021 18.26

V Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana so lani presadili 114 organov, kar je 19 več kot v letu 2019. "Za nami je zahtevno leto, ki ga je zaznamovalo delo v oteženih razmerah zaradi epidemije covida-19," o lanskem letu pravijo v Slovenija-transplantu. Z dosežki programa transplantacij pri nas so zato še toliko bolj zadovoljni. "Slovenija se uvršča med najuspešnejše države glede stopnje soglasja za darovanja. Zadnja leta od 70 do 80 odstotkov svojcev poda soglasje za darovanje, kar je zelo visok odstotek, ki kaže na podporo in zaupanje javnosti v našo dejavnost," dodajajo.

Slovenski strokovnjaki nasprotujejo uporabi cepiva pred odobritvijo Eme

16. 02. 2021 18.06

Zaupanje v institucije, kot je Evropska agencija za zdravila (Ema), je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno, saj sicer "pridemo na divji zahod". Madžarska pa pri ruskem cepivu Sputnik V ni počakala na njeno dovoljenje. Po mnenju Romana Jerale s Kemijskega inštituta to lahko vodi v "kanibalizem" med državami. Medtem je Ema že prejela vlogo za odobritev cepiva družbe Janssen Pharmaceutica, iz Moskve pa sporočajo, da sta ruski cepivi proti covidu-19 učinkoviti proti britanski različici koronavirusa.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija

02. 02. 2021 06.00

"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi

23. 01. 2021 18.20

Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

Tistih, ki so preboleli covid-19, šest mesecev po bolezni ne bodo cepili

12. 01. 2021 15.12

Predsednik vlade Janez Janša in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek sta predstavila načrt cepljenja proti covidu-19 v prvi polovici letošnjega leta. Najprej bodo do konca cepili rizične skupine starostnikov. Tisti, ki ne sodijo v katero od rizičnih skupin, naj vabila na cepljenje ne pričakujejo do pomladi. Tistih, ki so preboleli covid-19, šest mesecev po bolezni ne bodo cepili. Načrt cepljenja bodo prilagajali, če bo EMA odobrila še cepivo AstraZenece, saj si ga količinsko lahko obetamo največ. Kritična infrastruktura tako prej kot februarja verjetno ne bo prišla na vrsto za cepljenje.

Tako EMA kot Evropska komisija odobrili Modernino cepivo proti covidu-19

06. 01. 2021 13.21

Evropska agencija za zdravila je priporočila izdajo dovoljenja za pogojno uporabo cepiva proti covidu-19 za osebe, starejše od 18 let, ki ga je razvilo ameriško podjetje Moderna. Kmalu zatem je zeleno luč cepivu prižgala tudi Evropska komisija. Predsednica komisije Ursula von der Leyen je ob tem poudarila, da zagotavljajo varna in učinkovita cepiva za Evropejce. EU je z Moderno sklenila dogovor o nakupu do 160 milijonov odmerkov cepiva.

Ali izgubljamo bitko za svoje starše, dedke, babice?

28. 11. 2020 07.00

Kritično stanje v domovih za starejše. "Pustili ste jih na cedilu," vladi očitajo v Združenju za dostojno starost. Vse več ljudi se sprašuje, kdaj bo konec prisilne izolacije starejših v domovih, ki že vsaj mesec in pol niso bili v stiku s svojci. Okužbe v domove prihajajo prek obiskov ali zaposlenih, poudarja državni sekretar na ministrstvu za delo, hitri testi pa niso zanesljivi. Ali to pomeni, da bodo domovi še naprej zaprti? Odgovor mora dati zdravstvena stroka, ki mora ob tem prisluhniti psihosocialni stroki, pravi.

Cepivo najprej za starejše s kroničnimi boleznimi, DSO in zaposlene v kritični infrastrukturi

27. 11. 2020 16.23

Strategija cepljenja proti covidu-19 bo po zagotovilih ministrstva za zdravje pripravljena v treh tednih. V Sloveniji je že predvideno prevzemno mesto za prvo količino cepiv, ki zahtevajo hranjenje pri minus 80 stopinj Celzija. Najprej bi cepili v DSO, starejše od 60 let s kroničnimi boleznimi, zaposlene v zdravstvu in kritični infrastrukturi.

Prizemljena letala Boeing 737 max znova dobila zeleno luč FAA

18. 11. 2020 17.16

Ameriška uprava za zračni promet je po 20 mesecih prizemljitve znova prižgala zeleno luč za Boeingova letala 737 max. Ta so bila prizemljena, potem ko je v dveh nesrečah tovrstnih letal življenje izgubilo 346 ljudi. Nesreči sta se zgodili v Indoneziji in Etiopiji.

Cepivo Moderne po zadnjih podatkih s kar 94,5-odstotno učinkovitostjo

16. 11. 2020 13.14

Po tem, ko sta družbi Pfizer in BioNTech sporočili, da cepivo, ki ga razvijajo, zagotavlja 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom, iz Moderne poročajo o kar 94,5-odstotni učinkovitosti. Vodilni ameriški epidemiolog Anthony Fauci je to označil za izjemen rezultat in dobro novico. Med 30.000 prostovoljci jih je v skupini cepljenih zbolelo pet, v kontrolni pa 50, 11 z resnim potekom bolezni.

'Če si pijan in za volanom ubiješ dva človeka, to ni nesreča'

14. 11. 2020 11.05

V Zavodu Varna pot v martinovem tednu opozarjajo, da slovenska zakonodaja vse prepogosto ščiti predrzne voznike, ki sedejo pijani za volan. Predsednik Robert Štaba je spomnil na razveljavitev sodbe vozniku, ki je pod vplivom alkohola in drog povzročil smrt dveh pešcev. Poudarja, da je naša zakonodaja "polna lukenj, ruši vrednote, vzgojo, kulturo, medsebojno sožitje v prometu, spoštovanje, kakovost zdravja in svetost življenja".

Sodišče zavrnilo Acronove obtožbe novinark Alenke Marovt in Nike Kunaver

14. 11. 2020 07.07

'Vsak državljan, ki kot davkoplačevalec prispeva svoja sredstva v državni proračun na prisilen način, ima pravico izvedeti, kako država porablja njegov denar, zato je bil predmet obravnave nedvomno v javnem interesu.' To je izsek iz sodbe okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zavrglo zasebni kazenski tožbi zoper novinarki Alenko Marovt in Niko Kunaver. Novinarki sta razkrili neustreznost opreme, ki jo je podjetje dobavilo državi. Z obtožbami, da gre za neresnične navedbe, odvetnik Acrona Velimir Cugmas ni prepričal sodišča.

'Čas dostopa do cepiva proti covidu-19 je pomemben, enako tudi varnost cepiva'

10. 11. 2020 17.42

Slovenija za dobavo cepiv proti covidu-19 sodeluje v skupnem javnem naročanju cepiv, ki ga vodi evropska komisija in v katerem sodelujejo vse države članice Evropske unije, so sporočili z ministrstva za zdravje. V pogajanja je vključenih sedem obetavnih proizvajalcev cepiv, za katere ocenjujejo, da bodo med prvimi na svetu lahko zagotovili cepivo. Če bo vse potekalo v skladu s pričakovanji, bo prvo cepivo dostopno v drugi polovici decembra letos ali v začetku januarja prihodnje leto, napovedujejo.

Prehranska dopolnila pod drobnogledom, prvi na vrsti vitamin D

09. 11. 2020 12.53

Strokovnjaki v boju proti hudi obliki covida-19 velike upe polagajo v vitamin D, povpraševanje po njem se je zato, pričakovano, povečalo. Hkrati se vse pogosteje pojavlja vprašanje, kako kakovostna prehranska dopolnila ločiti od slabih. Vonj, okus in videz nam ne povedo nič, potrošnik mora hočeš nočeš zaupati proizvajalcu. Na Inštitutu za nutricionistiko so se zato odločili vzpostaviti program preverjanja kakovosti prehranskih dopolnil, najprej pa se bodo osredotočili prav na vitamin D.

Zaradi napačne uporabe naprave bodo več kot 200 ljudi testirali na HIV

20. 10. 2020 12.48

V Avstraliji so v enem izmed hotelov v Viktoriji, kjer so ljudje v prvem valu epidemije prestajali 14-dnevno karanteno, nepravilno uporabljali napravo za merjenje glukoze v krvi. Zaradi napačne uporabe bodo morali več kot 200 ljudi testirati na bolezni, ki se prenašajo s krvjo, vključno s HIV.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

V času epidemije vse več kršitev delovnopravne zakonodaje

07. 10. 2020 08.20

V negotovih časih je še posebno pomembno, da se zavzemamo za dostojno delo, to je za delo, ki omogoča ne samo preživetje, temveč tudi varnost zaposlitve, redno in dostojno plačilo, socialno varnost ter upoštevanje pravic delavca na delovnem mestu.

V četrtek rekordnih 192 okužb s koronavirusom

25. 09. 2020 07.26

Vlada je sporočila, da so v četrtek v Sloveniji potrdili 192 novih okužb s koronavirusom, kar je rekordno število do zdaj, rekordno pa je bilo tudi število testiranj, in sicer 3645. V bolnišnični oskrbi je 60 ljudi, na intenzivni negi 15. Iz bolnišnice so odpustili 11 oseb. Umrl ni nihče. "Vnosov v državo skoraj ni, ukvarjamo se z okužbami, ki se dogajajo v lokalnem okolju. Še vedno pa je preveč okužb neznanega izvora," je opozoril Kacin. Če se bo stanje še poslabšalo, bodo za vikend razpravljali o zaostritvi ukrepov. V CUDV Črna so potrdili že več kot 30 primerov koronavirusa.