varnost in kakovost

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?

17. 07. 2022 18.11

Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Kuhinjski pripomoček, ki zagotovi najokusnejšo pripravo obroka za vaše najdražje. S tem sekljalnikom boste česen pripravili kot profesionalec!

17. 07. 2022 00.15

Ali visoko obdavčeno delo v Sloveniji povzroča beg možganov?

05. 07. 2022 06.00

Slovenija sodi med države OECD, kjer je delo visoko obdavčeno, uvrščamo se na šesto mesto. Posledično imamo težavo pri preprečevanju bega možganov in pri privabljanju tujega kadra v Slovenijo. Podjetja tekmujejo predvsem za visoko izobraženi kader. Po besedah Boruta Čeha, direktorja Labene, že slovenski kadri in Slovenci v tujini ne bodo dovolj. Morali bomo tekmovati z drugimi državami, da privabimo kadre iz celega evropskega bazena, sicer razvoj ne bo mogoč.

Boštjan Lindav: Neodvisnost Policije je bila resno ogrožena

28. 06. 2022 07.09

"Posebno zahvalo si zaslužite vsi tisti policisti in policistke, ki ste kljub težkim delovnim in družbenim razmeram, različnim pritiskom in diskreditacijam ohranili pokončno držo in svoje delo opravljali strokovno, zakonito in nepristransko ter tako branili čast našega poklica," je na proslavi ob Dnevu Policije zbrane nagovoril prvi mož slovenske Policije Boštjan Lindav. Opozoril je, da je bila v minulih dveh letih neodvisnost Policije resno ogrožena. "Dela Policije nikoli več ne sme usmerjati interes posameznika ali skupine."

Pahor odlikoval Toplaka in Battellija ter čestital državljanom

25. 06. 2022 16.08

Predsednik republike Borut Pahor je na posebni slovesnosti odlikoval nekdanjega rektorja Univerze v Mariboru Ludvika Toplaka in nekdanjega poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija. Ob dnevu državnosti je nato nagovoril državljane in tudi obiskovalce, ki so si v okviru dneva odprtih vrat ogledali njegove uradne in delovne prostore. K besedi je povabil tudi predsednika prve demokratično izvoljene slovenske vlade Alojza Peterleta, ki je bil med gosti na slovesnosti ob vročitvi odlikovanj.

Evropska agencija za zdravila odobrila novo cepivo proti covidu-19

24. 06. 2022 09.48

Evropska agencija za zdravila je odobrila uporabo cepiva proti covidu-19 za osebe, stare od 18 do 50 let, ki ga je razvilo avstrijsko-francosko farmacevtsko podjetje Valneva. Gre za cepivo, ki uporablja bolj tradicionalno tehnologijo kot preostala cepiva na trgu.

Zveza organizacij pacientov naj bi bolj prisluhnila glasu bolnikov

14. 06. 2022 17.00

Ker več kot 20 organizacij bolnikov meni, da bodo združene močnejše, so ustanovile Zvezo organizacij pacientov Slovenije. Za predsednico zveze so izbrale predsednico združenja Spominčica Štefanijo Lukič Zlobec. Namen zveze bo zagovarjati glas bolnikov, je izpostavila Lukič Zlobčeva. Po mnenju zveze je treba skrajšati čakalne vrste in povečati enakopravnost pacientov, ki bi morali biti bolj osveščeni in opolnomočeni glede svojih pravic in dolžnosti.

Kako pogosto se med kopalno sezono preverja kakovost vode?

12. 06. 2022 19.35

Na Bledu in v ostalih slovenskih jezerih in rekah se bo čez tri dni uradno začela kopalna sezona, v morju pa se je ta začela že v začetku meseca. Kopalci se povsod lahko kopajo brezskrbno, sodeč po analizah je namreč voda povsod ustrezna. Tudi lani so bile vse kopalne vode ustrezne, večinoma celo odlične kakovosti, kar nas uvršča v sam vrh evropskih držav po čistoči teh voda. Kako pogosto pa Agencija za okolje med kopalno sezono preverja kakovost vode in kje?

Bruselj s priporočili Sloveniji, kako zmanjšati odvisnosti od fosilnih goriv

23. 05. 2022 11.35

Evropska komisija je v okviru spomladanskega svežnja evropskega semestra Sloveniji priporočila diverzifikacijo uvoza fosilnih goriv in zmanjšanje odvisnosti od tovrstnih goriv z večjo uporabo obnovljivih virov energije in okrepitvijo omrežja za distribucijo elektrike. Slovenija je tako prejela priporočila, kakršna je komisija namenila vsem državam.

JYSK nadaljuje prenovo slovenskih letovišč

21. 05. 2022 06.00

V sklopu projekta »JYSK zgodba za lahko noč« je bilo prenovljeno drugo od sedmih slovenskih otroških letovišč.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok

17. 05. 2022 08.41

Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Konferenca v Strasbourgu: kakšna bo prihodnost Evrope?

30. 04. 2022 11.02

Plenarna skupščina konference o prihodnosti Evrope bo potrdila sklepne predloge konference, ki se med drugim nanašajo na področja zdravja, okolja, odločanja v EU, njenega zunanjega delovanja, gospodarstva in vladavine prava. Izvršni odbor konference bo na sklepnem dogodku 9. maja v Strasbourgu te predloge predal predsednikom institucij EU.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Določeni Kinder izdelki, proizvedeni v Belgiji, se zaradi previdnosti umikajo iz prodaje v RS

11. 04. 2022 11.33

V okviru tekočih preiskav salmonele, ki potekajo v sodelovanju z organi za varnost hrane, je Ferrero ustavil delovanje v svoji tovarni v Arlonu v Belgiji.

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

V UKC predstavili nov pristop zdravljenja bolezni srčne zaklopke

05. 04. 2022 14.10

V ljubljanskem kliničnem centru so predstavili zelo uspešno metodo novega pristopa zdravljenja bolezni srčne zaklopke, po kateri so konec marca uspešno izvedli zdravljenje dveh bolnikov. Gre za nekirurško zdravljenje puščanja trikuspidalne zaklopke, in sicer s postavitvijo posebne sponke. Bolnikom, ki potrebujejo ta poseg, se zdravje brez posega progresivno slabša in vodi v prezgodnjo smrt. V UKC Ljubljana načrtujejo do 15 posegov letno.

Zdravstveni podatki – jih znamo izkoristiti?

02. 04. 2022 00.15

Zdravstveni podatki pomagajo zdravstvenemu osebju hitreje prepoznati težave in prilagoditi zdravljenje.

Stranki Naša prihodnost in Dobra država na volitve s skupno listo

28. 03. 2022 17.00

Stranki Naša prihodnost in Dobra država se na državnozborske volitve podajata s skupno listo: Naša prihodnost in Dobra država. Na listi se nahajajo tako kandidati obeh strank kot tudi tisti iz vrst Zveze za Dolensko in Gibanja SOS. Slednji so minuli konec tedna izkazali svojo podporo obema strankama oziroma skupni listi Naša prihodnost in Dobra država.

DZ z zamudo sprejel dohodninsko novelo, ki prinaša višje neto plače

11. 03. 2022 16.01

S 45 glasovi za in 40 proti so poslanke in poslanci sprejeli novelo zakona o dohodnini. Vsi zaposleni bodo s tem dobili nekoliko višje neto plače, a v opoziciji opozarjajo, da bodo največ pridobili prav tisti z že tako višjimi dohodki. O njem bi moral glasovati že decembra lani, a je bil na pobudo največje koalicijske stranke prestavljen.

Počivalšek Slovenijo na Expu izpostavil kot državo z visoko kakovostjo življenja

08. 02. 2022 09.46

Svetovna razstava Expo 2020 Dubaj s slovenskim nacionalnim dnevom v ospredje postavlja Slovenijo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je državo predstavil kot kreativno in gospodarsko močno zeleno državo z visoko kakovostjo življenja. Napovedal je, da bo slovenski paviljon v Dubaju ostal tudi po koncu Expa.

Moškega sta iz zaledenelega ribnika pri Kranju rešila pogumna občana

04. 02. 2022 09.48

Moškemu, ki je hodil po zaledenelem ribniku v okolici Kranja in skozi led padel vanj, sta še pred prihodom gasilcev pomagala mimoidoča občana. Pomagala sta si z daljšo palico, proti njemu pa sta odvrgla tudi nahrbtnik, za katerega se je držal. Policisti so ju pohvalili za pogumno dejanje in opozorili na odgovorno zadrževanje ob ledenih površinah.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Fotografiranje za biometrične izkaznice po novem na UE, še naprej možno tudi pri fotografih

24. 01. 2022 17.42

Nove biometrične osebne izkaznice bodo pristojni organi pričeli izdajati 28. marca. Te bodo vsebovale več novih varnostnih elementov, podoba obraza pa ostaja. In ravno fotografije za nove izkaznice so nekaj nelagodja povzročile med fotografi, saj bi te po prvih napovedih vlade po novem zajeli kar na upravnih enotah in ne več pri fotografih. Toda iz Ministrstva za notranje zadeve so sporočili, da so kasneje ta predlog spremenili in prilagodili tako, da bo še naprej mogoča opcijska predložitev fotografije, ki jo bo posnel fotograf. "Ob tem bo pogoj, da bo fotografija posneta s sistemom e-fotograf."

Nov odlok spet prinesel kup nejasnosti, ministrstvo neodzivno, v šolstvu ogorčeni

18. 01. 2022 09.12

V sredo v veljavo stopa novi vladni odlok o izjemah pri karanteni: to bodo po novem pod določenimi pogoji zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju ter predšolski otroci, učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih. Celotni šolski in predšolski oddelki pa bodo v karanteno napoteni le, če bo s koronavirusom v 14 dneh okuženih več kot 30 odstotkov otrok znotraj oddelka. A ob tem se odpirajo številna vprašanja – kdo bo spremljal delež okuženih v posameznem razredu in kako točno bo to potekalo? Ali se bodo glede na odlok morali samotestirati tudi otroci v vrtcih? Ministrstvo za zdravje ostaja neodzivno, v šolstvu pa jim prekipeva: "Potrpljenja nimamo več."

Poskrbite, da bo uživanje na zaledenelih jezerih varno

15. 01. 2022 15.22

Izredno mrzle temperature, ki so čez teden vztrajale ponekod tudi krepko pod lediščem, so številna jezera spremenila v ledene zaplate. Mnogi zaledenela jezera izkoristijo za priljubljene športne aktivnosti, kot so drsanje ali pa hokej na ledu. A zimske radosti se lahko kaj kmalu spremenijo tudi v usodne nesreče, zato je še toliko bolj pomembno, da smo na zaledenelih površinah izredno previdni.

Digitalno izobraževanje – obeti in izzivi

08. 01. 2022 07.00

Pandemija covida-19 ni postavila pod vprašaj samo odpornosti zdravstvenega sistema ali gospodarstva, ampak tudi odpornost vseh ostalih državnih (pod)sistemov. Eno izmed takšnih področij je izobraževanje. Marca 2020 se je prvič v zgodovini Republike Slovenije izobraževanje na vseh ravneh pričelo izvajati na daljavo, kar je omogočila digitalizacija oz. uporaba digitalnih orodij. Tekom širokega uvajanja izobraževanja na daljavo v 2020 so se pojavili številni izzivi, saj je (bila) odpornost izobraževalnega sistema na krize, kot je epidemija covida-19, precej slaba. Obenem pa so se pojavile številne priložnosti.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin

28. 12. 2021 00.15

Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

'Z gradbenim zakonom se odpovedujemo arhitekturni stroki'

07. 12. 2021 12.49

Pred sprejetjem novega gradbenega zakona so poslance k razmisleku ponovno pozvali v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije, saj se po njihovem mnenju z zakonom kot družba dolgoročno odpovedujemo arhitekturni stroki. Pooblaščeni inženirji in Inženirska zbornica Slovenije pa, nasprotno, predlog zakona pozdravljajo. :