varnost in kakovost

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso

14. 09. 2024 14.54

V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje

11. 09. 2024 13.19

Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

ZZZS predlaga spremljanje stroškov po bolniku

10. 09. 2024 15.48

V Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije so pripravili stališča o potrebnih sistemskih ukrepih za ohranitev in krepitev javnega zdravstvenega sistema. Predlagajo spremljanje stroškov po bolniku in spremembo zakonodaje, ki bi izvajalce zavezala, da morajo o njih poročati ZZZS.

Eni so bruhali, drugi zboleli, tretji videli stvari, o katerih ne želijo govoriti

04. 08. 2024 11.08

Olimpijske igre že od otvoritvene slovesnosti burijo duhove, kakovost vode v reki Seni pa je bila velik trn v peti organizatorjev že dolgo pred tem. Francozi so v čiščenje reke pred igrami vložili več kot 1,5 milijarde evrov, kljub temu pa so triatlon zaradi onesnažene vode morali prestaviti.

Predstavniki psihoterapevtov demantirali izjave ministrstva

12. 07. 2024 10.23

Ministrstvo za zdravje je v sredo v sporočilu za javnost glede novega zakona o psihoterapiji zapisalo, da z regulacijo psihoterapije povečujejo dostopnost, varnost, kakovost in preglednost storitev. Na njihovo sporočilo so se odzvali predstavniki psihoterapevtskih združenj in organizacij in nekatere izjave ministrstva demantirali.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'

10. 07. 2024 12.03

Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Ko kupujete opremo za kampiranje, si jo predstavljajte v dežju, vetru in mrazu.

09. 07. 2024 00.15

Kampiranje je priljubljena izbira za dopustovanje, saj ponuja številne prednosti, ki jih drugi načini preživljanja prostega časa ne omogočajo.

Citroënova nova generacija lahkih gospodarskih vozil: Berlingo Van, Jumpy in Jumper

08. 07. 2024 00.15

Citroën predstavlja novo generacijo lahkih gospodarskih vozil: Berlingo Van, Jumpy in Jumper. Ta vozila so zasnovana z mislijo na poslovne uporabnike, ki potrebujejo zanesljivost, udobje in sodobne tehnologije za optimalno produktivnost in stroškovno učinkovitost.

Kako je CIA med covidom s širjenjem teorij zarote mešala štrene Kitajski

27. 06. 2024 15.15

Časi covida so bili resnično nenavadni. S seboj niso prinesli le zdravstvene krize, ampak geopolitična preigravanja velesil. V pri vrsti: Kitajska, ki še danes ne želi pojasniti, kakšno vlogo je odigrala pri izbruhu in (ne)zajezitvi širjenja virusa v začetku pandemije; in ZDA, ki so s prstom kazale na Kitajsko in jo skušale diskreditirati, potem ko jim Kitajska ni ostala dolžna s svojimi obtožbami.

13-letnik, ki je imel do 100 napadov na dan: naprava v možganih prinesla upanje

26. 06. 2024 16.49

Deček s hudo epilepsijo je postal prvi bolnik na svetu, ki je preizkusil novo napravo za nadzor napadov. Nevrostimulator, nameščen v njegovi lobanji, pošilja električne signale globoko v možgane, Oran Knowlson pa ima po njegovi zaslugi 80 odstotkov manj napadov.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'

24. 06. 2024 16.37

Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

'Klic zemlje je bil močan'

12. 06. 2024 06.02

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Svetovni dan varne hrane. Pri tem trgovcu sta varnost in kakovost izdelkov na prvem mestu!

07. 06. 2024 00.15

V Lidlu Slovenija z rednimi testiranji ter pravili in visokimi standardi, ki so pogosto tudi strožji od zakonodaje, skrbijo, da kupec pri njih dobi visoko kakovost po ugodni ceni.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu

31. 05. 2024 13.44

Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?

30. 05. 2024 00.15

Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

Po prodaji Celjskih mesnin: Država naj zagotovi prehransko neodvisnost

21. 05. 2024 18.53

Po Panviti je šel v hrvaške roke še en velikan slovenske živilsko-predelovalne industrije. Celjske mesnine je kupila hrvaška Mesna industrija Braća Pivac. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije? Kaj za slovenske kmetije in kaj za slovenske potrošnike? Kratkoročno sprememb verjetno ne bo, pravi agrarni ekonomist Andrej Udovč. Na dolgi rok pa je vse odvisno od novih lastnikov. Lahko bi se zgodilo, da bi v Sloveniji pod blagovno znamko Z'dežele kupovali hrvaško meso.

Odkrijte skrivnost pristnega okusa

18. 05. 2024 00.15

Priprava in uživanje hrane naj bi prinašala veselje, a kaj, ko je na policah toliko možnosti. Ko kupujemo hrano, ni dovolj razmišljati le o okusu in videzu, pozorni moramo biti tudi na kakovost, varnost in trajnost. Odličen kažipot pri izbiri živil so evropske sheme kakovosti, ki zagotavljajo visoko kakovost in pristnost, hkrati pa prispevajo k ohranjanju tradicije in identitete posameznih geografskih območij.

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Podgana v pločevinki s fižolom le vrh ledene gore?

09. 05. 2024 17.34

Zagrebčan je med pripravo večerje doživel šok. V pločevinki s fižolom je našel kos poginule podgane, natančneje zadnji del z repom. Trgovska veriga je izdelek že odstranila s polic, strokovnjaki za varnost hrane pa opozarjajo, da je najdba podgane le vrh ledene gore. Pri italijanskem proizvajalcu bi natančnejši nadzor verjetno pokazal še številne druge higienske nepravilnosti, pravijo.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

Najbolj zaželena delovna destinacija Slovencev ostaja Avstrija

27. 04. 2024 09.30

Najbolj zaželena destinacija Slovencev za delo v tujini je, sodeč po zadnji raziskavi, Avstrija. Najpomembnejši razlog za delo zunaj lastne države pa so boljši finančni pogoji. V Slovenijo si medtem najbolj želijo priti delavci iz BiH in Srbije. Sodelujoče v globalni raziskavi so vprašali tudi, v katerem mestu na svetu bi najraje delali – na lestvici mest se je na vrhu obdržal London.

'Pravica do stavke je očitno prevladala nad pravico do življenja'

23. 04. 2024 16.46

Kakšne bodo dolgoročne posledice zdravniške stavke in kdo bo zanje odgovarjal? Čeprav v zdravstvenih domovih in bolnišnicah opravijo vse nujne storitve, je pacientov, ki jim odpovedujejo nenujne preglede in posege, vse več. Brez operacije kile je januarja ostal tudi voznik tovornjaka, nato pa doživel tako hude zaplete, da je bilo njegovo življenje ogroženo. V Zvezi organizacij pacientov pa pozivajo, da je čas za velike korake v zdravstvu in zahtevajo spremembe zakonodaje, ki bi izboljšala raven oskrbe bolnikov in delovanje zdravstvenega sistema.

Vodnik po pomladanskih trendih v notranjem oblikovanju

23. 04. 2024 00.15

Zaslužite si dom, v katerem se počutite dobro, in pomlad je odličen čas za obnovitev in poživitev prostorov. Preverite, kateri trendi letos kraljujejo na področju notranjega oblikovanja.

4 dejavniki, na katere morate paziti pri nakupu zemljišča na Hrvaškem

15. 04. 2024 00.15

Preden se lotite nakupa zemljišča na Hrvaškem, bodite pozorni na 4 pomembne korake, ki vam lahko olajšajo in znižajo ceno gradnje sanjske počitniške hiše na obali.

Kako je podjetju ASUS v kratkem času uspelo pritegniti pozornost poslovnih uporabnikov?

28. 03. 2024 00.15

O poslovnih prenosnih in namiznih računalnikih ASUS se v zadnjem času vse več govori. S čim so pritegnili pozornost in kako so postali ena najbolj zanimivih tem v skupnosti poslovnih uporabnikov?

Direktor Boeinga po več varnostnih incidentih odhaja s položaja

25. 03. 2024 15.58

Ameriški proizvajalec letal Boeing, ki je pod drobnogledom zaradi več varnostnih incidentov in proizvodnih težav, bo dobil novega prvega moža. Glavni izvršni direktor Boeinga Dave Calhoun bo namreč družbo vodil še do konca letošnjega leta, potem pa bo s položaja odstopil.

Nasprotovanje azilnemu domu: glasno nestrinjanje, prebivalci ovirali promet

13. 03. 2024 20.31

Občinski sveti občin Ormož, Sveti Tomaž in Središče ob Dravi so na skupni izredni seji obravnavali namero vlade, da v Središču ob Dravi začasno postavi azilni dom. Soglasno so sprejeli sklep, da temu nasprotujejo. Prebivalci so svoje nestrinjanje glasno izražali zunaj, po koncu seje pa ovirali promet.

Potnik o spustu letala: Pilot je izgubil nadzor, instrumenti so odpovedali

13. 03. 2024 09.11

Pilot Boeinga 787, ki je med poletom iz Sydneyja v Auckland doživel hiter in nenaden spust, je potnikom pojasnil, da je za trenutek izgubil nadzor nad letalom. Nenadoma so namreč odpovedali nekateri instrumenti. Letalo je na koncu varno pristalo na letališču, čilska uprava za letalstvo pa bo zdaj opravila preiskavo incidenta, v katerem je bilo poškodovanih 50 ljudi.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?