vlado

SVIZ vladi očita neodgovornost
03. 07. 2001 00.00
Sindikat zaposlenih v vzgoji in izobraževanju je zaskrbljen, da za avgust obljubljenega dviga plač zaposlenim v javnem sektorju vlada ne bo uresničila po dogovoru. Vladni pogajalski skupini očitajo neresnost pri pogajanjih s sindikati, sprašujejo pa se tudi, če je vlada sploh sposobna pripraviti zakon o plačah v javnem sektorju.

Črnogorska vlada potrjena
02. 07. 2001 00.00
Črnogorski parlament je z 42 glasovi za in 24 glasovi proti potrdil novo manjšinsko vlado na čelu z dosedanjim premierom Filipom Vujanovićem. Vladno koalicijo sestavljata Demokratska stranka socialistov (DPS) in Socialdemokratska stranka (SDP), ki sta na volitvah nastopili skupaj pod vodstvom črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića. Za izvolitev nove vlade pa je bila nujno potrebna podpora poslancev radikalne Liberalne zveze (LS), zagovornice neodvisne Črne gore, saj 195144ukanovićeva koalicija nima absolutne večine v parlamentu.

Nova stranka poziva sindikate
01. 07. 2001 00.00
Nova stranka je v javnem pismu pozvala predstavnike sindikatov, naj z aktivnim zbiranjem podpisov podprejo zahtevo za referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. V stranki, ki je pobudnica referenduma, med drugim opozarjajo, da namerava vlada sredstva za financiranje odpiranja nadomestnih delovnih mest na obmejnih območjih zagotoviti iz proračuna, zato je celotna kupčija, predlagana sindikatom, v svoji osnovi zgrešena. Sindikate referendumska pobudnica poziva, naj ne pristanejo na takšno prelivanje stroškov.

Milošević v Haagu
29. 06. 2001 00.00
Z letališča v Tuzli so v Haag prepeljali nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije so izročili še tri obtožence, nekdanjega vodjo srbskih upornikov na Hrvaškem Milana Martića in enega od t.i. vukovarske trojke Mileta Mrkšića ter bosanskega Srba iz Prijedora Dušana Kneževića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta, ki je navedla diplomatske vire v Banja Luki. V Haag so jih prepeljali iz Tuzle, vendar ni znano, ali je bila omenjena trojka prepeljana skupaj z Miloševićem.

Odstop premiera Žižića
29. 06. 2001 00.00
Jugoslovanski premier Zoran Žižić, eden od vodij črnogorske Socialistične ljudske stranke, je odstopil s položaja predsednika vlade. Žižić je svojo odločitev sporočil po izredni seji jugoslovanske vlade, njegov odstop pa pomeni razpad koalicijske vlade, sestavljene iz SNP in Demokratične opozicije Srbije. Razlog za odstop Žižića in ministrov njegove stranke je izročitev Miloševića haaškemu sodišču. Žižić je posebej za 24 ur še izjavil: "Razlog za moj odstop so zadnje odločitve srbske vlade, s katerimi je grobo kršila tako ustavo kot odločitev ustavnega sodišča in koalicijski sporazum z DOS. Tako je očitno, da republiška vlada prevzema odločitve o zunanji politiki, ki so sicer v pristojnosti zvezne vlade. Ocenil sem, da je to grob poseg v temelje zvezne države, zato sem tudi ponudil odstop. S predsednikom Koštunico sva se dogovorila, da se bodo že v ponedeljek začeli postopki za sestavo nove zvezne vlade."

V Kolumbiji izpustili 242 talcev
29. 06. 2001 00.00
Skrajnolevičarska kolumbijska uporniška organizacija Revolucionarne sile Kolumbije (FARC) je v četrtek izpustila 242 vojakov in policistov, ki jih več let zadrževala kot talce. Predaja spada v sklop dogovora med uporniki in vlado, ki so ga dosegli v začetku meseca. Vlada je medtem izpustila 14 upornikov, medtem ko se je eden odločil, da bo ostal v zaporu.

Svet Evrope predlaga amnestijo
28. 06. 2001 00.00
Parlamentarna skupščina Sveta Evrope v Strasbourgu je pozvala makedonsko vlado, naj albanskim upornikom ponudi pomilostitev v zameno za predajo orožja. Amnestija ne bi veljala samo za tiste, ki so zagrešili vojne zločine.

Makedonija pred vojno
28. 06. 2001 00.00
Makedonski vojski tudi po šestih mesecih spopadov ni uspelo uničiti ali oslabiti albanskih upornikov. Na severozahodu Makedonije - v okolici Tetova - so ves dan potekali hudi spopadi. Po navedbah tiskovnega predstavnika makedonske vojske Blagoja Markovskega so vladne sile odgovorile na izzivanja albanskih skrajnežev. Kot je še povedal, je do silovitih spopadov prišlo tudi na območju Kumanova. Po navedbah makedonskih sil naj bi pripadniki uporniške Osvobodilne narodne vojske (ONV) obstreljevali vas Nikuštak, kjer so nastanjeni skrajneži. Premier Ljubče Georgijevski je izjavil, da lahko makedonske sile tudi brez tuje pomoči obračunajo z oboroženimi Albanci.

Slovenski Oracle podpira finančno poslovanje v BiH
27. 06. 2001 00.00
Slovensko podjetje Oracle Software je prevzelo uresničevanje enega največjih projektov v povojni Bosni in Hercegovini. S sedeža v Ljubljani bodo preko svoje sarajevske podružnice vodili izgradnjo finančno informacijskega sistema za učinkovito upravljanje s finančnimi viri ter računalniško vodenje računovodstva in materialnega poslovanja.

Pahor v Strasbourgu
27. 06. 2001 00.00
Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Spopadi blizu Aračinova
26. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je sporočila, da je na območju vasi Nikuštak, nekaj kilometrov severno od Aračinova, danes prišlo do spopadov med makedonskimi vojaki in albanskimi gverilci. Tiskovni predstavnik vojske Blagoje Markovski je dodal, da so albanski skrajneži dopoldne s strojnicami obstreljevali makedonske položaje blizu Nikuštaka, na kar so makedonske sile odgovorile s streli iz topov. Notranje ministrstvo je medtem pozvalo prebivalce k miru, zveza NATO pa je zanikala izjavo makedonskega notranjega ministra Ljuba Boskovskega, ki je sinoči dejal, da je zavezništvo prisililo makedonsko vlado, da je dovolila umik albanskih skrajnežev iz Aračinova.

Rasni nemiri v Angliji
26. 06. 2001 00.00
Mesta na severu Anglije postajajo prizorišče vse številnejših rasnih nemirov, ki vse bolj skrbijo britansko vlado. Zaradi nemirov v Burnleyu danes obtožbe letijo tudi na policijo. Po rasno motiviranih majskih spopadih med mladimi belci in Azijci v Bradfordu in Oldhamu, je bil zadnje tri noči prizorišče rasnih izgredov in uničevanja Burnleya. Ta in druga mesta na angleškem severu so si zelo podobna, saj gre za postindustrijska mesta v gospodarskih težavah z veliko brezposelnimi, posebej mladimi, z belsko večino in azijsko manjšino, ki živita vse bolj ločeno.

Italijanska vlada s protiglobalisti
26. 06. 2001 00.00
Italijanska vlada je predstavnikom protiglobalističnega gibanja za jutri predlagala srečanje, na katerem naj bi se pogovorili o pripravah na vrhunsko srečanje industrijsko najbolj razvitih držav (G-8), ki bo v Genovi od 20. do 22. julija. Protiglobalistično gibanje Genovski socialni forum, v katerem je združenih kakih 600 nenasilnih protiglobalističnih skupin, je povabilo italijanskih ministov za notranje in zunanje zadeve Claudia Scajola in Renata Ruggiera že sprejelo.

Makedonska vojska prenehala z ofenzivo
24. 06. 2001 00.00
Makedonska vlada je ustavila ofenzivo proti oboroženim albanskim upornikom, ki so se utrdili v vasi Aračinovo v bližini Skopja.

Zaupnica vladi Silvia Berlusconija
21. 06. 2001 00.00
V poslanski zbornici italijanskega parlamenta so novi poslanci s 351 glasovi za, 261 proti in enim vzdržanim, izglasovali zaupnico 59. italijanski povojni vladi, že drugi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Desnosredinska vlada pod vodstvom Berlusconija je že včeraj po pričakovanju dobila zaupnico v senatu. Vlado je v senatu podprlo 175 senatorjev, proti jih je bilo 133, pet pa se jih je vzdržalo.

Evropski ministri o družini in poklicu
21. 06. 2001 00.00
Usklajevanje delovnega in družinskega življenja je temeljno področje sodobne družbe in prinaša prednosti za starše in za evropsko gospodarstvo, je ključno sporočilo 27. ministrske konference za družinske zadeve v Portorožu. Ministri in njihovi namestniki iz 43 sodelujočih držav oziroma državnih delegacij, članic Sveta Evrope (SE), nameravajo ob koncu dvodnevne konference z naslovom Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja sprejeti sklepni dokument s priporočili za članice SE. Portoroška konferenca je prva konferenca s področja družinskega življenja v sklopu SE, ki poteka v Srednji ali Vzhodni Evropi.

Močne poplave v BiH
21. 06. 2001 00.00
V BiH je zaradi hudih poplav na severovzhodu države domove zapustilo več tisoč ljudi. Po poročanju sarajevskega radia so oblasti poplave razglasile za nacionalno katastrofo in že odredile izredno stanje. Poplave, ki so posledica večdnevnega dežja, so doslej v celoti uničile 10 hiš, večina cest pa je zaprtih za promet. Tudi v osrednji BiH je bilo sinoči zaprtih še 70 odstotkov vseh cest. V mnogih predelih je motena oskrba z električno energijo in vodo, po vremenskih napovedih pa naj bi se padavine še nadaljevale.

Brez dogovora o odkupni ceni pšenice
20. 06. 2001 00.00
Tudi po sredinih pogajanjih med predstavniki kmetov in žitnopredelovalnih podjetij še vedno ni določena letošnja odkupna cene pšenice. Vsaka stran vztraja pri svojem, pridelovalci pri 27,50 tolarja za kilogram pšenice, prevzete na poljih, predelovalci pa pri 25,50 tolarja za kilogram na odkupnih mestih. Po besedah vodij pogajalcev predsednika Kmetijsko-gozdarske zbornice Petra Vriska in direktorja Žitne skupnosti Janeza Železnikarja vrata za pogovore še niso zaprta, vendar pa je zdaj na vrsti država, saj pri tem ne more "dvigniti rok in se sprenevedati", da je vse uredila s tržnim redom. Oboji zato še ta teden zahtevajo sprejem pri kmetijskem ministru in predsedniku vlade ter odgovor v najkrajšem možnem času.

Razpad vladne koalicije na Šri Lanki
20. 06. 2001 00.00
Koalicija predsednice Šri Lanke Chandrike Kumaratunge je izgubila večino v parlamentu, potem ko je stranka Muslimanskega kongresa Šri Lanke (SLMC) objavila, da zapušča vlado. Enajst poslancev te stranke se bo preselilo med opozicijske stranke, potem ko je bil njihov vodja Rauf Hakeem odstavljen s položaja ministra za trgovino.

Poslanci o Berlusconijevi vladi
20. 06. 2001 00.00
Italijanska poslanska zbornica bo glasovala o zaupnici novi vladi pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Podporo bi morala dobiti brez težav, saj je Berlusconijev Dom svoboščin na volitvah prepričljivo zmagal.

Politična kriza v Litvi
20. 06. 2001 00.00
Predsednik litovske vlade Rolandas Paksas je na novinarski konferenci sporočil svoj odstop. Premierov odstop je bil neizogiben, potem ko je prišlo do razkola med Liberalno unijo in stranko Nove unije, ki je zahtevala Paksasov odstop.

Tinkarin koncert tudi na internetu
18. 06. 2001 00.00
Primorska glasbenica Tinkara Kovač, ki slovi po odličnem petju in igranju flavte, bo v četrtek, 21. junija, nastopila v koprski dvorani Bonifika. Omenjeni koncert bo v znamenju predstavitve novega albuma Na robu kroga, za katerega je maja prejela zlato ploščo, hkrati z njim pa bo proslavila deseto obletnico svojega delovanja. Tinkara je na koncert povabila veliko gostov in prijateljev, od katerih so nastop že potrdili: Neno Belan, Vlado Kreslin, Andraž Hribar in Šavrinske pupe. Ljubitelji gasbe bodo prireditev lahko spremljali tudi na internetu preko SiOL-ovega spletnega portala na strani http://www.siol.net/prenosi. Neposredni prenos se bo začel ob 21. uri.

Filmarji v Mostecu
15. 06. 2001 00.00
Namen piknika je bil v prvi vrsti druženje in zabava, po drugi strani pa so s srečanjem začeli akcijo, s katero želi Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev opozoriti javnost in vlado, da je slovenska kinematografija pred zlomom.

Spremembe ostajajo ključni izziv
15. 06. 2001 00.00
Deset let po osamosvojitvi Slovenije je bilo uspešnih, tako na političnem, gospodarskem, mednarodnem in na razvojnem področju, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik republike Milan Kučan. Kljub uspešnemu desetletju pa mora Slovenija odpraviti še več pomanjkljivosti, med njimi dokončati proces lastninjenja, ohraniti visoko stopnjo socialne povezanosti, posvetiti več pozornosti varovanju okolja in več vlagati v izobraževanje. "Spremembe ostajajo ključni izziv za naslednje desetletje", v katerega Slovenija vstopa s trdnimi temelji, je poudaril predsednik.

Dimovski v Ženevi
13. 06. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski je v svojem govoru na plenarnem zasedanju generalne konference Mednarodne organizacije za delo (ILO) v Ženevi izpostavil problem globalnega pomanjkanja dostojanstvenega dela kot posledice razkoraka v pravicah, zaposlovanju, socialnem varstvu in socialnem dialogu ter ob tem poudaril pomen skupnega boja proti tem dejavnikom. Po njegovem mnenju je načelo dostojanstvenega dela univerzalni cilj, ki ga je potrebno vzpodbujati neodvisno od ravni gospodarskega razvoja in drugih nacionalnih posebnosti. Hkrati je minister poudaril, da bi na konferenci morali določiti smernice za doseganje socialne varnosti v neformalni ekonomiji, se je izvedelo pri slovenski delegaciji.

Študentje še pri ombudsmanu
13. 06. 2001 00.00
Študentje so relevantni sogovorniki in v DZ zaželeni v vseh tistih razpravah, ki zadevajo njihove življenjske interese", je poudaril predsednik DZ Borut Pahor po koncu pogovora s predstavniki študentov in dijakov, ki bodo jutri s protestnima shodoma v Ljubljani in Mariboru med drugim opozorili na pomanjkanje mest v študentskih domovih in prenizkega obsega štipendiranja. Pogovora se je poleg predsednikov parlamentarnih odborov za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport, Stanislava Brenčiča in Rudolfa Mogeta, udeležil tudi minister za finance Tone Rop. Po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Zvezdana Mikiča je Rop zagotovil, da se z načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini gmotno stanje študentov ne bo slabšalo.

Golobič zapušča mesto sekretarja
12. 06. 2001 00.00
Po skoraj desetih letih se iz politike umika generalni sekretar Liberalne demokracije Gregor Golobič. Njegova vloga v stranki in državi je daleč presegala njegovo uradno funkcijo, saj velja za enega najvplivnejših ljudi v politiki. Vršilec dolžnosti glavnega tajnika stranke bo postal Bogdan Biščak. Svet Liberalne demokracije Slovenije (LDS) bo o predlogu za nadomestitev dosedanjega generalnega sekretarja stranke Gregorja Golobiča z Biščakom razpravljal jutri. Po neuradnih podatkih naj bi Golobič mesto generalnega sekretarja zapustil 1. julija.

Prisegla nova italijanska vlada
11. 06. 2001 00.00
Danes je v rimski predsedniški palači Kvirinal pred italijanskim predsednikom Carlom Azegliom Ciampijem prisegla nova, že 59. italijanska povojna vlada pod vodstvom premiera Silvia Berlusconija. Novo vlado bo poleg premiera in podpredsednika vlade sestavljalo še 23 ministrov. Nekdanji premier Giuliano Amato in ministri stare vlade bodo še danes predali posle novim ministrom, prav tako pa bo že danes prva seja Berlusconijeve vlade, na kateri bo imenovala nove namestnike ministrov in državne sekretarje.

Blair presenetil s spremembami
09. 06. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair je po spektakularni zmagi na četrtkovih volitvah v spodnji dom britanskega parlamenta bolj radikalno preoblikoval britansko vlado, kot je bilo pričakovati. V britanski in svetovni javnosti najbolj odmeva včerajšnja zamenjava evroobmočju naklonjenega zunanjega ministra Robina Cooka z nekdanjim notranjim ministrom Jackom Strawom, ki je do EU precej bolj zadržan. Cook bo odslej vodil spodnji dom britanskega parlamenta. To mesto je sicer ministrsko, Cook pa ostaja član Blairovega kabineta, vendar bo njegov status precej nižji. Konservativni britanski tisk je razrešitev Cooka označil kot hud udarec za "evrofrakcijo", medtem ko je EU nenaklonjeni tabloid the Sun pisal o "prijetnem presenečenju".

Spominska slovesnost na Podljubelju
09. 06. 2001 00.00
V spomin na 56. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča na Podljubelju, podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen, je bila danes spominska slovesnost, posvečena vsem žrtvam druge svetovne vojne. Na prostoru edinega tovrstnega taborišča na slovenskih tleh so se zbrali taboriščniki koncentracijskih taborišč, interniranci, nekdanji politični zaporniki ter druge žrtve nacifašizma in njihovi bližnji, nekateri celo iz Francije, Avstrije in Italije. Slavnostni govornik na prireditvi, ki sta jo obogateno s kulturnim programom pripravila občina Tržič in koordinacijski odbor žrtev nacifašističnega nasilja pri Zvezi združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije, je bil minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski.