vlado

Polemično o umetnih oploditvah
18. 04. 2001 00.00
Državni zbor je začel razpravo o predlogu poslancev LDS, Cvete Zalokar Oražem in Jelka Kacina, za noveliranje lani sprejetega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo, v katerega naj bi med drugim vključili tudi možnost za umetno oploditev samskih žensk brez moškega partnerja. Podobno kot je omenjena rešitev razdelila strokovno javnost, je razdelila tudi parlamentarne stranke, med katerimi so hitri postopek in predlagane spremembe podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD in DeSUS, odločno so jim nasprotovali v SDS, NSi in SNS, vladna SLS+SKD se je zavzela za redni zakonodajni postopek, poslanci SMS pa se bodo odločali "po svoji vesti".

Sklenili pogajanja o politiki plač
17. 04. 2001 00.00
Socialni partnerji, zastopniki vlade, delodajalcev in sindikatov so na današnjem sestanku končno parafirali dodatek k sporazumu o politiki plač v gospodarstvu za obdobje 1999-2001. Socialni partnerji so se tako dogovorili o načinu usklajevanja plač v gospodarstvu in za povečanje regresa v gospodarstvu iz 107.712 tolarjev na 117.298 tolarjev.

40 let kubanske revolucije
17. 04. 2001 00.00
Na Kubi slavijo 40 let kubanske socialistične revolucije in spodletelo ameriško invazijo v Prašičjem zalivu. V ta namen se bodo v prihodnjih dneh zvrstila številna praznovanja.

Nov primer BSE v Italiji
12. 04. 2001 00.00
Italijansko kmetijsko ministrstvo je potrdilo 12. primer bolezni norih krav (BSE) na Apeninskem polotoku. Okužena žival izvira iz Grisignana di Zocco v Venetu. Gre za prvi primer BSE na tem območju. To je hkrati prvi primer te bolezni v Italiji od januarja, odkar v EU velja obvezno testiranje goveda, starejšega od 30 mesecev. Na Nizozemskem pa so odkrili tri nove primere parkljevke in slinavke, tako se je število žarišč te bolezni povzpelo na 25, je danes sporočilo nizozemsko kmetijsko ministrstvo.

Ameriška podpora Makedoniji
12. 04. 2001 00.00
V Skopju poteka sestanek zunanjih ministrov držav jugovzhodne Evrope. Udeleženci razpravljajo o dogodkih na Balkanu po aretaciji Miloševića in o razmerah v Makedoniji. Na srečanju sodelujeta tudi ameriški državni sekretar Collin Powell ter visoki predstavnik Evropske Unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Slovenski zunanji minister Rupel se bo v okviru sestanka srečal tudi z jugoslovanskim kolegom Goranom Svilanovićem.

Splošna stavka v Baskiji
10. 04. 2001 00.00
Policija je v španski pokrajini Baskiji aretirala najmanj enajst ljudi, ki so bili vpleteni v izgrede ob splošni stavki, ki jo je sklicalo politično krilo baskovske separatistične organizacije ETA Euskal Herritarrok. Večinoma je šlo za mlade, ki so skušali na različne načine preprečiti manjšim trgovcem, da bi odprli svoje prodajalne. Protestniki so blokirali tudi avtocesto med baskovskim mestom Vitoria in Pamplono v sosednji pokrajini Navarri.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Evropski ministri o kulturni dediščini
07. 04. 2001 00.00
V Portorožu se je končala dvodnevna peta evropska konferenca ministrov, odgovornih za kulturno dediščino. Udeleženci ministrskega srečanja so kot osrednjo temo obravnavali kulturno dediščino v središču gospodarskih, političnih in družbenih procesov v novem tisočletju.

Pahor o odnosih s Hrvaško
06. 04. 2001 00.00
Prvi mož Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor je kot sinočnji gost na poslanskem večeru velenjskega podžupana in člana združene liste Bojana Kontiča poudaril, da je letošnje leto ugodno za ureditev odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Obe državi, tako Pahor, trdita, da se zavzemata za rešitev vseh težav, vendar je dejstvo, da Slovenija za Hrvaško ni zunanjepolitična prioriteta številka ena. Za nas pa je ureditev odnosov s Hrvaško na prvem mestu, saj si želimo vstopiti v Evropsko unijo že v prvem krogu.

Proračun večji za deset milijard
06. 04. 2001 00.00
Vlada je dan pred iztekom roka, do katerega mora v državni zbor vložiti predlog proračuna za letošnje leto, predlog dopolnila in ga poslala v državni zbor. Na obeh straneh, tako dohodkovni kot odhodkovni, ga je povečala za dobrih deset milijard, primanjkljaj pa ostaja nespremenjen.

Ciper izročil dokaze proti Miloševiću
06. 04. 2001 00.00
Ciper je haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izročil 25 škatel z možnimi dokazi proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, je danes v Washingtonu dejal ciprski zunanji minister Toanis Kasulides, ki se bo v ponedeljek srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom. Kasulides je dejal, da je Ciper pripravljen sodelovati s haaškim sodiščem in tudi z jugoslovansko vlado v zvezi z domnevnim pranjem denarja, v katerega naj bil vpleten Milošević.

Pritožba policistov na Evropsko sodišče
05. 04. 2001 00.00
Predsednik policijskega sindikata Podravje Vlado Marinič je zaradi neizplačanih dohodkov vložil tožbo na evropsko sodišče za človekove pravice. Za to so se odločili potem, ko v Sloveniji niso uspeli doseči pravičnega sojenja.

Strmoglavilo sudansko vladno letalo
04. 04. 2001 00.00
V strmoglavljenju letala na jugu Sudana je danes življenje izgubilo 16 visokih vojaških predstavnikov sudanske vladne vojske. Med žrtvami je tudi namestnik sudanskega obrambnega ministra Ibrahim Šams al-Din in sedem generalov sudanske vojske, je poročal državni radio v Kartumu. Letalo je strmoglavilo pri vzletu na letališču Adar Jiel. Vzrok nesreče še ni znan. Šams al-Din je bil eden vodilnih vojaških predstavnikov, ki so leta 1989 strmoglavili vlado tedanjega premiera Sadika el Mahdija in oblast zavzeli z islamsko-fundamentalističnim vojaškim režimom, vodja te skupine Omar Hasan al-Bašir pa je zdaj sudanski predsednik.

Milošević v priporu
02. 04. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Minister Dimovski končal pogovore
02. 04. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski s sodelavci je s predstavniki sindikatov končal pogovore o novem zakonu o delovnih razmerjih. Predstavniki sindikatov so ministru predstavili svoje pripombe na določila predloga zakona, ki zadevajo delovanje in varstvo sindikalnih zaupnikov.

EU za multietnično Makedonijo
02. 04. 2001 00.00
V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.

V Makedoniji mirno
01. 04. 2001 00.00
V Makedoniji že drugi dan ni bilo spopadov. Čeprav oboroženi Albanci še nadzorujejo hribovite predele ob meji s Kosovom je makedonska vlada sporočila, da je ofenziva končana. Napetost med prebivalstvom na severu države ob meji s Kosovom pa narašča. Najbolj ogorčeni so tisti, ki so bili v spopadih prizadeti. Zaradi zaustavljene ofenzive se mnogi Makedonci pritožujejo nad vlado, obtožujejo jo, da je popustila skrajnežem in ni dokončala vojaške akcije proti gverilcem. Kljub vsemu pa si večina Makedoncev in Albancev želi miru, brez spopadov in trupel.

V Makedoniji mirno
31. 03. 2001 00.00
Arben Xhaveri je izjavil, da se bo njegova stranka v primeru neuspešnih pogajanj umaknila iz vlade. Obsodil je nasilje v državi, hkrati pa izrazil simpatije do albanskih upornikov. Proti njim so makedonske sile ustavile ofenzivo, tako v okolici Tetova, kot tudi v okolici vasi Gračani. Čeprav oboroženi Albanci še nadzorujejo hribovite predele ob meji s Kosovom je makedonska vlada sporočila, da je ofenziva končana. Napetost med prebivalstvom na severu države pa narašča. Najbolj ogorčeni so tisti, ki so bili v spopadih prizadeti.

Zapatisti zapustili mehiško prestolnico
30. 03. 2001 00.00
Vodja Zapatistične nacionalne osvobodilne armade (EZLN) poveljnik Marcos je v petek v spremstvu drugih voditeljev gibanja zapustil Ciudad de Mexico in se napotil v provinco Chiapas na jugu Mehike. Konvoj devetih avtobusov, ki jo je iz prestolnice pospremila množica privržencev, naj bi v Chiapas prispel v dveh dneh. Predstavniki EZLN so pred dvema dnevoma prvič nastopili v mehiškem kongresu ter poslancem in senatorjem predstavili več predlogov za zakonsko zaščito mehiških Indijancev.

Upravičenost do umetne oploditve
30. 03. 2001 00.00
Zakon o zdravljenju neplodnosti in oploditvi z biomedicinsko pomočjo, ki ga je parlament sprejel lani, ne predvideva možnosti umetne oploditve samskih žensk, zato je skupina poslancev v državni zbor vložila novelo zakona. Nanjo so se odzvali predstavniki cerkve in stroke. Oboji so mnenja, da samske ženske niso upravičene do tovrstnih postopkov.

V eksploziji ubit častnik
29. 03. 2001 00.00
V eksploziji protitankovske mine v bližini Tanuševcev na severu Makedonije je umrl makedonski častnik, pet vojakov pa je ranjenih. Makedonsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da se je nesreča zgodila, ko je vozilo makedonske vojske zapeljalo na protitankovsko mino. Ranjence so s helikopterji prepeljali v vojaško bolnišnico v Skopju in naj bi bili izven smrtne nevarnosti.

Arabska liga obsoja ZDA in Izrael
28. 03. 2001 00.00
Voditelji držav članic Arabske lige so ob koncu dvodnevnega vrhunskega zasedanja v jordanskem Amanu ostro kritizirali ZDA, ki so vložile veto na odhod opazovalne misije Združenih narodov na zasedena ozemlja, od Varnostnega sveta ZN pa so zahtevali varnostne ukrepe za Palestince. Arabske države so Izraelu obenem očitale, da želi uničiti bližnjevzhodni mirovni proces. V sklepni resoluciji so obsodile "agresijo" Izraela na Palestince ter izraelsko politiko zapor palestinskih ozemelj in naseljevanja.

Powell in Vedrine o Balkanu
27. 03. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je po srečanju s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom v Washingtonu zatrdil, da so odnosi med ZDA in Francijo zelo trdni in so bili taki že vrsto let. Powell in Vedrine sta se pogovarjala o vprašanju ameriške nacionalne protiraketne obrambe (NMD), Bližnjem vzhodu, evropski varnostni politiki, Makedoniji, Iraku in Rusiji. Francoski zunanji minister je Powellu med drugim prenesel prošnjo svoje vlade, da naj bodo ZDA prizanesljive do novih oblasti v Beogradu. Konec meseca poteče rok, ko mora predsednik George Bush kongresu potrditi, da ZR Jugoslavija sodeluje s haaškim sodiščem, od česar je odvisna nadaljnja ameriška finančna pomoč Beogradu.

Javnim linijskim prevoznikom prekipelo
27. 03. 2001 00.00
Predsedstvo sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in predsedstvo odbora za potniški promet pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS) sta se na današnji skupni seji odločila, da zaradi pereče problematike na področju javnega linijskega prometa in predvsem ignorance vlade ter pristojnih ustanov zahtevata preložitev začetka postopka za registracijo voznih redov za prometno leto 2001/02. Postopek, ki se začne 3. aprila z obvezno predhodno izmenjavo predlogov voznih redov, naj se preloži za nedoločen čas oz. do razrešitve zahtev, ki se nanašajo na 50-odstotno vračilo trošarine za opravljanje javnih linijskih prevozov, so sporočili iz Združenja za promet in zveze pri GZS.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora
26. 03. 2001 00.00
Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

Albanski uporniki pri Skopju
24. 03. 2001 00.00
Del albanskih skrajnežev v Makedoniji se je iz Tetova premaknil proti vasi Gračane, ki je od Skopja oddaljena le slabih 10 kilometrov, leži pa ob jugoslovansko-makedonski meji, je danes poročal makedonski časnik Dnevnik. Skrajneži naj bi se naselili v zapuščene hiše v vasi, kmalu pa naj bi tam odprli novo fronto. Makedonski premier Ljubčo Georgievski je sinoči potrdil, da makedonska vojska še ni začela operacije za uničenje albanskih skrajnežev, in dodal, da se šibka makedonska država oborožuje in pridobiva čas. Georgievski je to izjavil na skopskem letališču, medtem ko je vojska prevzela štiri ukrajinske helikopterje, pričakujejo pa še dve pošiljki helikopterjev iz Grčije.

Končan vrh v Stockholmu
24. 03. 2001 00.00
S sporočilom, da Evropska unija polno zaupa v svoj gospodarski potencial ter da je odločena zdržati pritiske globalnega gospodarskega upočasnjevanja in okrepiti lastno konkurenčnost, se je danes v Stockholmu končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje petnajsterice. Ob gospodarski strategiji so voditelje dva dni zaposlovale tudi zunanjepolitične teme, predvsem napete razmere v Makedoniji in odnosi z Rusijo, izognili pa se niso tudi krizi, v katero je zaradi slinavke in parkljevke zašlo evropsko kmetijstvo.

Nova materinska hiša na Primorskem
24. 03. 2001 00.00
V vasi Cesta pri Ajdovščini odpira vrata nov Karitasov materinski dom, ki bo prve stanovalce sprejel v začetku prihodnjega tedna. Ob dnevnih prostorih so v obnovljeni hiši ob hitri cesti Vipava-Selo tri sobe s šestimi ležišči, poseben del programa pa bo predstavljal tudi dnevni center za vzgojno in učno pomoč otrokom v stiski.

Telekom Slovenije opozarja vlado
23. 03. 2001 00.00
Skupen učinek cenovnih sprememb na področju telekomunikacij, ki jih je nedavno sprejela vlada, je sicer pozitiven in znaša približno 1,17 milijarde tolarjev, žal pa je precej oddaljen od učinka, ki bi ga Telekom Slovenije potreboval za zagotavljanje normalnega delovanja, uspešno poslovanje in predvsem investicijsko dejavnost tudi na območjih, ki so ekonomsko manj zanimiva za vlaganja, je poudaril predsednik uprave Telekoma Slovenije Marjan Podobnik. V Telekomu opozarjajo tudi na nesprejemljivost nekaterih členov predloga novega zakona o telekomunikacijah, saj naj bi omejevali lastniško pravico Telekoma.

Haider zanika antisemitistične izjave
22. 03. 2001 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je danes na Dunaju zanikal, da je z antisemitističnimi izjavami naslovil vodjo avstrijske judovske skupnosti Ariela Muzicanta. Haider je namreč naletel na številne kritike v Avstriji in tujini zaradi neokusne besedne igre, v kateri je izjavil, da "ne razume, kako ima lahko nekdo, ki se imenuje Ariel, tako umazane roke". Haider, ki se na Dunaju mudi zaradi volilne kampanije pred nedeljskimi občinskimi volitvami, je na novinarski konferenci ponovno napadel Ariela Muzicanta. Dejal je, da veroizpoved še ne dovoljuje političnega vandalizma. Muzicanta je še obtožil, da je javnosti posredoval napačne informacije o vplivu vstopa svobodnjakov v vlado februarja lani. Dodal je, da vsak dan prihaja do političnih nesporazumov, ne ve pa niti za eno od svojih izjav, ki je levica ne bi kritizirala.