vlado

Makedonska vojska zožuje obroč
14. 05. 2001 00.00
Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

Nezadovoljstvo slovenskih kulturnikov
14. 05. 2001 00.00
Slovenski kulturniki so nezadovoljni z odnosom vlade do kulturne dejavnosti. Zato sindikat Glosa, ki združuje skoraj 70 odstotkov zaposlenih v kulturnih zavodih, za 28. maj pripravlja protestni shod pred vladno palačo pod naslovom Za enakopraven položaj in dostojanstvo zaposlenih v kulturi. Za 24ur radijske novice je Doro Hvalica iz sindikata Glosa povedal: "Temeljni razlog za našo odločitev, protestni shod 28. maja, je zagotovo zaostajanje plač v kulturi za primerljivimi poklici v javnem sektorju." Kot ugotavlja Hvalica, zaostajanje znaša zdaj že osem odstotkov, velik problem pa je tudi izredno slab odnos slovenske vlade do področja kulture.

V Baskiji zmagali zmerni nacionalisti
14. 05. 2001 00.00
Na predčasnih lokalnih volitvah v španski avtonomni pokrajini Baskiji je zmagala zmerna Baskovska nacionalistična stranka (PNV), ki je na oblasti že 21 let, vendar jih tokrat ni uspelo zbrati absolutne večine. Za sestavo vlade zato potrebujejo podporo katere od manjših strank, vodstvo stranke pa je že sporočilo, da v vlado ne bo povabilo političnega krila ETE Euskal Herritarrok vse dokler ta ne obsodi nasilja Baskovskih separatistov.

V EU z rešitvijo vprašanja pregnancev?
13. 05. 2001 00.00
Društvo nemških pregnancev je danes nemško vlado pozvalo, da pri pristopnih pogajanjih vzhodnoevropskih držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji odpre tudi vprašanje kršitve človekovih pravic pri izgonu nemškega prebivalstva iz teh držav po drugi svetovni vojni. Društvo je ob tem pozvalo tudi EU, naj nove članice medse sprejme šele, ko bodo te odpravile odloke, ki kršijo človekove pravice in so omogočili izgon nemškega prebivalstva.

Visoka volilna udeležba v Italiji
13. 05. 2001 00.00
V Italiji, kjer so potekale parlamentarne volitve, še niso zaprli volišč, saj so poleg visoke volilne udeležbe zmanjšali število volišč, tako da so morali volivci ponekod čakati tudi do dve uri, da so lahko oddali svoj glas.

V Makedoniji pričakujejo novo vlado
13. 05. 2001 00.00
Makedonski parlament naj bi danes popoldne potrdil novo vlado narodne enotnosti o kateri so se vodilne stranke dogovorile v petek. Vlada naj bi zagotovila stabilnost v državi in začela intenziven politični dialog. V sodelovanje je privolila tudi glavna opozicijska stranka albanske manjšine v Makedoniji, Stranka demokratičnega napredka, ki je sicer nasprotovala nadaljevanju ofenzive proti albanskim upornikom na severu države.

Poziv za svobodno odločanje
11. 05. 2001 00.00
Skupina predstavnikov civilne družbe je v javnost poslala pismo z naslovom Za svobodo odločanja. 35 podpisnikov, od katerih jih je večina znanih Slovenk in Slovencev, verjamejo, da je predlagani referendum o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo groba kršitev človekovih pravic. Svoboda odločanja je osnovna civilizacijska pridobitev, podpisani pa verjamejo, da je Slovenija danes dovolj pluralna in tolerantna, da se ji zaradi posluha za pravice manjšine ni treba bati za skupne vrednote, državljani in državljanke pa so dovolj zreli in solidarni, da v svobodi drugega na vidijo grožnje svoji svobodi.

Vstop v vlado še ni potrjen
11. 05. 2001 00.00
Glavna albanska opozicijska stranka v Makedoniji, stranka demokratičnega napredka, naj bi danes sprejela odločitev o pridružitvi vladi narodne enotnosti. Njihovi zahtevi sta predvsem prekinitev spopadov in sprememba makedonske ustave. Podpredsednik najmočnejše albanske stranke Aziz Polozhani je za 24 ur povedal: "Po pogovorih s premierom smo izrazili željo po mirnem dialogu pri reševanju naših zahtev. Pričakujemo, da bodo pri teh pogovorih prisotni tudi mednarodni opazovalci. Zaenkrat naš vstop v vlado še ni potrjen, kajti pričakujemo, da se bomo v naslednjih nekaj urah še enkrat sestali s premierom Georgijevskim."

195144inđić v Skopju
10. 05. 2001 00.00
Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Vlada se bo pritožila
10. 05. 2001 00.00
Vlada se je odločila, da se bo pritožila na vrhovno sodišče, ki je sredi aprila odpravilo odločbo, s katero je vlada razrešila nekdanjega direktorja Vitoslava Türka. Vlada je hkrati imenovala tričlansko komisijo, ki bo natančno preučila okoliščine zaradi katerih so Vitoslava Türka v začetku januarja odstavili. Tako se bodo tudi odločili ali bodo ponovili postopek Türkovega razreševanja s krivdnim razlogom ali pa ga bodo odstavili sporazumno z odpravnino.

Berlusconi napovedal možne ministre
09. 05. 2001 00.00
Kandidat italijanske desnice za novega premiera na nedeljskih volitvah Silvio Berlusconi je sinoči nepričakovano med predvolilno televizijsko oddajo napovedal seznam oseb, ki jih želi v svojem bodočem vladnem kabinetu, če bo seveda na parlamentarnih volitvah zmagal. Berlusconi je kot možnega ministra napovedal tudi predsednika družbe Ferrari Luco di Montezemolo, zaradi uspehov družbe "rdečega konjiča" zelo priljubljenega med Italijani.

Boji na severovzhodu Makedonije
09. 05. 2001 00.00
Medtem ko makedonska strani skušajo oblikovati vlado narodne enotnosti pa se makedonska vojska pripravlja na nadaljevanje topniškega obstreljevanja položajev albanskih upornikov. Vsake pol ure lokalni na radijskih valovih pozivajo albanske prebivalce v okolici Kumanova, naj se umaknejo proti Kosovu ali proti srednji Makedoniji. PO drugih podatkih naj bi se boji kljub drugačnim informacijam nadaljevali vso noč.

Zambijski predsednik razpustil vlado
06. 05. 2001 00.00
Zambijski predsednik Frederick Chiluba je zaradi vse ostrejših kritik razpustil vlado in se uradno odpovedal tretjemu predsedniškemu mandatu. Med pohodom, s katerim so prebivalci v prestolnici Lusaka pozdravili predsednikovo potezo, so izbruhnili spopadi s policijo, v katerih je po poročanju zambijskih medijev umrla ena oseba, več pa jih je bilo ranjenih.

Obletnica prve slovenske vlade
05. 05. 2001 00.00
V Ajdovščini, kjer so 5. maja leta 1945 ustanovili prvo slovensko vlado, so obletnico zaznamovale številne prireditve. Že ob 10.30 so izpred športnega centra Police štartali tekači, udeleženci tradicionalnega majskega teka, popoldne pa je Društvo za negovanje rodoljubnih tradicij organizacije Tigr Primorske na Štrancarjevi ulici odkrilo spominsko obeležje Antonu Štrancarju, prvi žrtvi fašizma na Ajdovskem. V ajdovski kinodvorani, dvorani prve slovenske vlade, je bila tudi slavnostna seja občinskega sveta, na kateri so podelili občinska priznanja, sledil pa bo kulturno-zabavni program.

Našli še zadnjega rudarja
04. 05. 2001 00.00
Po tem, ko je v jamo Ojstro Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH) v torek 24. aprila v jamo na koto 97 (97 m nad morjem) vdrla žitka masa, je reševalcem davi okrog 6. ure štiri do pet metrov pred koncem vpadnika na koto 66 uspelo najti truplo še zadnjega ponesrečenega rudarja Antona Jančiča z Brdc. V vpadniku na koti 66 so beležili stalen dotok vode 600 litrov na minuto, ki so jo sproti izčrpavali. Rudarji so si pri odstranjevanju nanosa pomagali z nakladalcem.

Reorganizacija Ministrstva za okolje in prostor
03. 05. 2001 00.00
Z današnjim dnem so začele veljati spremembe zakona o organizaciji ministrstev. Tako je področje energetike, ki je doslej sodilo v pristojnost gospodarskega ministra, prešlo pod okrilje ministrstva za okolje in prostor. Vlada je v okviru reorganizacije ministrstev sprejela tudi nekaj kadrovskih zamenjav.

Novi nemiri v Makedoniji
01. 05. 2001 00.00
Po treh mesecih nasilja in spopadov med makedonskimi silami in albanskimi uporniki, so v Bitoli izbruhnili večji spopadi tudi med civilisti. Štirje civilisti so bili ranjeni, policija pa je priprla več oseb.

Estrada pozval k miru
01. 05. 2001 00.00
Nekdanji filipinski predsednik Joseph Estrada je svoje privržence, ki so davi skušali vdreti v predsedniško palačo v Manili, opozoril, naj se vzdržijo nasilja, ker bo vsaka podobna situacija dala vladi opravičilo za uvedbo izrednega stanja v državi. Filipinska predsednica Gloria Arroyo je pred tem razglasila, da je v državi že izbruhnil upor, kar je prvi od treh ustavnih korakov za vzpostavitev reda in miru. Drugi korak je začasna odprava veljavnosti zakonov, zadnji korak pa je razglasitev izrednega stanja.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo
30. 04. 2001 00.00
Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

Stara vlada še na položaju
28. 04. 2001 00.00
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je strmoglavljeno vlado premiera Viktorja Juščenka določil za vršilca dolžnosti do oblikovanja nove vlade. Za mesto predsednika vlade Kučma še ni imenoval novega kandidata, med imeni pa omenjajo zlasti nekdanjega ukrajinskega gospodarskega ministra Sergeja Tigipka, ki ga podpira druga najmočnejša stranka v parlamentu, delavska stranka. Poteza predsednika Kučme je posledica nezaupnice Juščenkovi vladi, ki jo je izglasoval ukrajinski parlament v četrtek. V skladu z ukrajinsko ustavo mora vlada odstopiti v 60 dneh po izglasovani nezaupnici. Komunistični poslanci in stranke, ki so blizu predsedniku Leonidu Kučmi, so Juščenkovi vladi očitali, da vodi neuspešno gospodarsko politiko.

Liberalci želijo ključne položaje
28. 04. 2001 00.00
Volitve, na katerih je koalicija za črnogorsko samostojnost Mila 195144ukanovića dosegla tesno zmago, so doslej najbolj jasno pokazale razdeljenost Črnogorcev na skoraj dve enaki polovici - zagovornike samostojnosti in privržence skupne države s Srbijo. Kljub slabemu volilnemu rezultatu pa predsednik 195144ukanović vztraja pri razpisu referenduma o samostojnosti. Predvidoma naj bi ga izpeljali v začetku julija. Sama izvedba glede na volilni izid sicer ni vprašljiva, vendar tudi morebitna zmaga na referendumu še ni dovolj za osamosvojitev. 195144ukanovićev neposredni politični nasprotnik Predrag Bulatović trdi, da je po ustavi Črne gore to le predhodni referendum in ne prinese končne odločitve.

Minister Bohinc in sindikati na istem bregu
26. 04. 2001 00.00
Notranji minister Rado Bohinc in predstavniki Sindikata delavcev v državnih in družbenih organih, Policijskega sindikata Slovenije in Sindikat carinikov Slovenije so podpisali izjavo o stanju postopka usklajevanja predloga zakona o javnih uslužbencih in dogovor o nadaljnjem poteku postopka usklajevanja. Vlada se je namreč zavezala, da bo do prve obravnave zakona v DZ opravila nadaljnja usklajevanja s sindikati in da bo parlamentu predlagala, da jo kot predlagateljico zakona pooblasti za vgraditev usklajenih rešitev v predlog zakona za drugo obravnavo. Če bo vlada izpolnila to obveznost, so sindikati obljubili, da ne bodo nasprotovali vložitvi predloga zakona o javnih uslužbencih v parlamentarno proceduro, so sporočili z ministrstva.

Slovenski uredniki v Trstu o težavah
25. 04. 2001 00.00
Uredniki slovenskih radijskih in televizijskih poročil Deželnega sedeža RAI v Trstu so na včerajšnjem srečanju obravnavali težak položaj vseh, ki oblikujejo slovenske sporede in poročila RAI. Kot je danes sporočil sindikalni odbor zaposlenih USIGRAI, so novinarji ob stopnjevanju težav že marca začeli sindikalni spor s podjetjem.

Cook opozarja črnogorsko vlado
25. 04. 2001 00.00
Britanski zunanji minister je v Podgorici ponovno poudaril nujnost dialoga z Beogradom ter očitno razdeljenost črnogorskega naroda glede vprašanja samostojne države, kar bi lahko ob predčasnem referendumu v državi sprožilo hude konflikte. "Prihodnost Črne gore in njenih sosedov temelji na čim boljši povezanosti z Evropo, zato menimo, da imamo pravico zahtevati od Črne gore in Srbije, naj rešujeta to vprašanje z dialogom, spremembe pa izvajata soglasno," je poudaril Cook.

Koizumi namesto Morija
24. 04. 2001 00.00
Japonska vladajoča liberalno demokratska stranka je za svojega predsednika izvolila Junišira Koizumija, ki bo v četrtek prisegel tudi kot novi predsednik vlade. Koizumi bo tako na mestu premiera zamenjal precej nepriljubljenega Jošira Morija. Nekdanji minister za zdravstvo Koizumi naj bi še ta teden imenoval novo vlado. Zaradi zamenjave na političnem vrhu so se tečaji delnic na tokijski borzi občutno zvišali.

Slovenija in ZRJ podpisali protokol
23. 04. 2001 00.00
Generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc je s pomočnikom zveznega ministra za notranje zadeve Zvezne republike Jugoslavije Stevanom Nikčevićem danes v Beogradu podpisal protokol o izvajanju sporazuma med vlado Republike Slovenije in zvezno vlado ZRJ o vračanju in ponovnem prevzemu oseb, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop ali bivanje na ozemlju druge države. Po podpisu sta se delegaciji zveznega notranjega ministrstva in slovenske policije, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, pogovarjali še o možnih oblikah sodelovanja obeh policij na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vseh vrst kriminala.

Slovenski policisti v ZRJ
22. 04. 2001 00.00
Delegacija slovenske policije je danes pod vodstvom generalnega direktorja Marka Pogorevca odpotovala na uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Delegacija, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, se bo jutri in v torek s predstavniki notranjega ministrstva ZRJ pogovarjala predvsem o možnih oblikah sodelovanja obeh policij pri preprečevanju in odkrivanju kriminala.

Jugoslovanska mafija bi lahko strmoglavila vlado ZRJ
20. 04. 2001 00.00
Po napovedih beograjskega odvetnika in nekdanjega policista Marka Nikotića bi jugoslovanska mafija v ZRJ lahko strmoglavila vladajočo koalicijo DOS. "Če oblast ne bo premagala mafije do jeseni, bi DOS lahko izgubila prihodnje volitve," je v pogovoru za srbski dnevnik Dnevni Telegraf posvaril Nikotić. Dodal je, da so v pravosodju in policiji še vedno dejavni ljudje, ki so pod režimom nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića imeli neposredne povezave z mafijo.

Solana podpira vlado široke koalicije v Makedoniji
20. 04. 2001 00.00
Vodja makedonske Demokratske stranke Albancev Arben Xhaferi je po sinočnjem srečanju z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano dejal, da se Solana strinja z oblikovanjem vlade široke koalicije v Makedoniji, za kar se zavzema opozicija. Pred tem pa Solana vztraja pri čimprejšnjem začetku demokratičnega dialoga o vseh odprtih vprašanjih v Makedoniji, posebej o medetničnih odnosih.

Filmarji za ustavitev novega zakona
20. 04. 2001 00.00
Predstavniki slovenskih filmskih ustvarjalcev so pozvali slovensko vlado, da ustavi vse postopke v zvezi s sprejemanjem novega zakona o Filmskem skladu RS. Po njihovem naj bi sprejetje tega zakona zavleklo urejanje razmer v slovenski kinematografiji.