vlado

Blair presenetil s spremembami
09. 06. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair je po spektakularni zmagi na četrtkovih volitvah v spodnji dom britanskega parlamenta bolj radikalno preoblikoval britansko vlado, kot je bilo pričakovati. V britanski in svetovni javnosti najbolj odmeva včerajšnja zamenjava evroobmočju naklonjenega zunanjega ministra Robina Cooka z nekdanjim notranjim ministrom Jackom Strawom, ki je do EU precej bolj zadržan. Cook bo odslej vodil spodnji dom britanskega parlamenta. To mesto je sicer ministrsko, Cook pa ostaja član Blairovega kabineta, vendar bo njegov status precej nižji. Konservativni britanski tisk je razrešitev Cooka označil kot hud udarec za "evrofrakcijo", medtem ko je EU nenaklonjeni tabloid the Sun pisal o "prijetnem presenečenju".

Spominska slovesnost na Podljubelju
09. 06. 2001 00.00
V spomin na 56. obletnico osvoboditve koncentracijskega taborišča na Podljubelju, podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen, je bila danes spominska slovesnost, posvečena vsem žrtvam druge svetovne vojne. Na prostoru edinega tovrstnega taborišča na slovenskih tleh so se zbrali taboriščniki koncentracijskih taborišč, interniranci, nekdanji politični zaporniki ter druge žrtve nacifašizma in njihovi bližnji, nekateri celo iz Francije, Avstrije in Italije. Slavnostni govornik na prireditvi, ki sta jo obogateno s kulturnim programom pripravila občina Tržič in koordinacijski odbor žrtev nacifašističnega nasilja pri Zvezi združenj borcev in udeležencev NOB Slovenije, je bil minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski.

Vojno stanje ni rešitev
07. 06. 2001 00.00
Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Rop se je sestal s študenti
07. 06. 2001 00.00
Minister za finance Anton Rop se je sestal s predstavniki študentskih organizacij. Pogovarjali so se o predvidenih spremembah zakona o dohodnini in socialnem položaju študentov. Rop je predstavnikom Študentskih organizacij Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru (ŠOUM) pojasnil, da je nov zakon o dohodnini še v strokovni obravnavi, ko pa bo predlog pripravljen za prvo obravnavo, bo predstavljen tudi študentskim organizacijam kot zastopnikom interesov vse študentske populacije.

Velika škoda zaradi toče in pozebe
07. 06. 2001 00.00
Prva ocena škode, ki sta jo pozeba in toča povzročili kmetom, znaša več kot 8,3 milijard tolarjev. Tako znaša škoda zaradi spomladanske pozebe 5,3 milijarde, škoda zaradi toče pa dobre 3 milijarde. Največ škode je bilo povzročeno v zelenjavarstvu in sadjarstvu, kjer je letošnja pozeba uničila skoraj 70 odstotkov vseh jabolk in hrušk. Posledice toče so občutili tudi pridelovalci jagod, kjer je toča uničila od 30 do 40 odstotkov pridelka.

Dimovski za interese invalidov
05. 06. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski se je sestal s predstavniki organizacij, ki delujejo na področju invalidskega varstva v Sloveniji in jim predstavil dejavnosti, ki jih na tem področju načrtuje ministrstvo.

Canonova tovarna na Kitajskem
04. 06. 2001 00.00
Japonska družba Canon bo za gradnjo tovarne na Kitajskem, v kateri bodo izdelovali fotokopirne stroje, namenila 83,3 milijona dolarjev. Tovarno bodo postavili v provinci Jiang Su, proizvodnja teh strojev pa naj bi se začela julija 2002. Canon bo do leta 2004 v njej zaposlil 3500 lokalnih delavcev, v tovarni pa naj bi izdelali 20.000 strojev na mesec. V Canonu so se za investicijo na Kitajskem odločili zato, ker kitajski trg velja za trg izrednih priložnosti, saj naj bi rasel z 10-odstotno letno stopnjo.

ZRJ bo pomagala Makedoniji
04. 06. 2001 00.00
Makedonija in ZRJ sta v Skopju podpisali sporazum o vojaškem sodelovanju, ki med drugim predvideva, da bo Beograd zagotavljal vojaško opremo za Skopje. Sporazum sta državi podpisali ob obisku jugoslovanskega obrambnega ministra Slobodana Krapovića v makedonski prestolnici.

Prekinitev nosečnosti na valovih
04. 06. 2001 00.00
Nizozemska ladja z imenom Sea Change naj bi od srede junija irskim ženskam omogočila opravljanje umetne prekinitve nosečnosti. Ladja, ki je last amsterdamske fundacije Women of Waves - to vodi nekdanja ladijska zdravnica Greenpeacea Rebecca Gomperts (35) - naj bi v Dublin prispela sredi junija.

Thatcherjeva svari pred Blairom
01. 06. 2001 00.00
Nekdanja britanska premierka Margaret Thatcher je posvarila pred "izvoljeno diktaturo", če bi britanski premier Tony Blair na parlamentarnih volitvah v četrtek dobil večinsko podporo volilcev. Železna lady je poudarila, da se zavzema za močno vlado, vendar ne arogantno vlado, ki bi se obdržala na temelju kulta osebnosti. Thatcherjeva je Blaira obenem celo obtožila, da se zavzema za postopno uničenje Velike Britanije kot nacionalne države.

Ministri Nato in EU zadovoljni
30. 05. 2001 00.00
Na skupnem srečanju zunanjih ministrov Severnoatlantske zveze in Evropske unije, prvem doslej, so zadovoljno ugotovili, da je bilo sodelovanje obeh Zvez v Makedoniji uspešno, da pa ga je treba nadgraditi še v teoriji. V skladu z dogovorom bo tako imela Evropska unija odslej prost dostop do vojaških kapacitet Nata, čeprav je temu sprva nasprotovala Turčija, članica Nata in že nekaj desetletij kandidatka za članstvo v Uniji.

Slikarska kolonija ob Muri
30. 05. 2001 00.00
V obmejnem Bad Radkersburgu na avstrijskem Štajerskem ta teden poteka sedma mednarodna slikarska kolonija Vinogradi obeh bregov Mure. Kolonija je ena od mnogih vzporednih prireditev Mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma, ki mu na ta način daje dodatno kulturno in umetniško razsežnost. Na letošnji koloniji sodeluje pet slikarjev iz Avstrije in štirje iz Slovenije.

SDS o zakonu o tajnih podatkih
30. 05. 2001 00.00
Predlog zakona o tajnih podatkih, ki naj bi ga državni zbor najverjetneje obravnaval v četrtek, je protiustaven, so prepričani v poslanski skupini Socialdemokratske stranke Slovenije. Omenjeni zakon, ki ga potrebujemo za vključevanje v Nato, naj bi uredil ravnanje z zaupnimi podatki in določil, kdo ima dostop do njih. Po mnenju socialdemokratov pa je šla vlada v nekaterih določbah vendarle predaleč.

Slovenija in BiH sklenili sporazum
30. 05. 2001 00.00
V okviru dvodnevnega obiska v Bosni in Hercegovini je gospodarska ministrica Tea Petrin v Sarajevu z ministrico za zunanjo trgovino in ekonomske odnose BiH Azro Hadžiahmetović podpisala sporazum med Slovenijo in BiH o vzajemnem spodbujanju in zaščiti naložb, ki je bil dokončno usklajen in parafiran 21. marca letos v Ljubljani. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Renata Vitez, pristojna za področje ekonomskih odnosov s tujino, pa je prav tako danes podpisala sporazum med slovensko vlado in Svetovno banko o projektu podpore razvoju podjetij na Balkanu. V okviru obiska, ki ga slovenska delegacija končuje danes popoldne, je ministrica Petrinova tudi predavala na ekonomski fakulteti v Sarajevu na temo razvoja Slovenije v smeri nove ekonomije.

Vujanović znova premier
29. 05. 2001 00.00
Dober mesec dni po parlamentarnih volitvah se v Črni gori končuje sestavljanje nove vlade. Zmagovalna koalicija predsednika 195144ukanovića je za mandatarja imenovala dosedanjega premiera Vujanovića. Novo vlado bo v zameno za predsedovanje skupščini vsaj leto dni podpirala tudi Liberalna stranka.

Sodišče ugodilo Türku
29. 05. 2001 00.00
Vrhovno sodišče RS je v pritožbenem senatu v upravnem sporu, ki ga je zoper vlado zaradi razrešitve z mesta direktorja javnega podjetja Elektro-Slovenija (Eles) sprožil Vitoslav Türk, odločilo ugoditi njegovi zahtevi za izdajo začasne odredbe in do izdaje pravnomočne sodne odločbe v tem upravnem sporu prekinilo postopek za imenovanje novega direktorja Elesa.

Volitve na Cipru potekajo mirno
27. 05. 2001 00.00
Okoli 460.000 grških prebivalcev sredozemskega otoka Ciper na današnjih parlamentarnih volitvah izbira 56 poslancev v 80-sedežnem parlament. Kot je poročala ciprska tiskovna agencija CyNA, se za poslanska mesta poteguje osem strank. Po poročanju ciprske tiskovne agencija CNA volitve potekajo mirno in brez izgredov. Do 13. ure po lokalnem času je volilo približno 55 odstotkov volilnih upravičencev. Po pričakovanjih ciprskega notranjega ministra Kristodulosa Kristoduluja naj bi se do izteka volitev udeležilo 93 odstotkov od dobrih 467.000 volilnih upravičencev. Udeležba volitev je na Cipru sicer obvezna. Z zunanjepolitičnega vidika volitve nimajo večjega pomena, saj je ureditev Cipra predsedniška. Predsednika ljudstvo izbira na neposrednih volitvah, predsednik pa tudi sestavi vlado. Parlament pa ima zakonodajno vlogo. Mandat sedanjemu predsedniku Glafkosu Kleridesu se konča leta 2003.

Umrl kubanski fotograf Korda
26. 05. 2001 00.00
Kubanski fotograf Alberto Korda, avtor portreta gverilske legende Ernesta Che Guevare iz leta 1960, ki je postal ikona simpatizerjev in morebitnih revolucionarjev po vsem svetu, je umrl včeraj v Parizu v starosti 72 let.

Sprejet zakon o zunanjih zadevah
25. 05. 2001 00.00
Državni zbor je po hitrem postopku s 45 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zunanjih zadevah, ki nadomešča doslej veljavno ureditev iz leta 1991 in bo po zagotovilih vlade zagotovil boljšo preglednost odločanja, jasnejšo delitev pristojnosti in večjo učinkovitost na zunanjepolitičnem področju tudi s tem, da nekatere naloge, ki so bile doslej v pristojnosti zakonodajalca, prenaša na vlado.

Hanžek izročil letno poročilo
25. 05. 2001 00.00
Ombudsman Matjaž Hanžek je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izročil letno poročilo in pri tem izrazil zadovoljstvo glede dobrega sodelovanja med varuhom človekovih pravic in državnim zborom, ki bo poročilo obravnavalo na julijski redni seji. Hanžek je dejal, da se je vodstvo državnega zbora in poslanci odzvali odgovorno, saj so pokazali, da so pripravljeni sodelovati pri obravnavanju in še zlasti pri preprečevanju kršitev človekovih pravic. Pahor pa je ombudsmanu zagotovil, da bo vlado pozval, naj aktivno sodeluje pri obravnavi poročila in pri reševanju problematike s področja človekovih pravic.

ZRJ v zadnjem sektorju ob meji
24. 05. 2001 00.00
Jugoslovanske varnostne sile so se davi začele razvrščati v sektor B, zadnji del varnostnega območja ob meji med Srbijo in Kosovom. Jugoslovanske sile niso naletele na odpor tamkajšnjih albanskih upornikov, vendar so zaradi min napredovale zelo počasi. Osrednji del varnostnega območja pa bodo zasedli 31. maja.

Črna gora z manjšinsko vlado
23. 05. 2001 00.00
Črnogorska vladajoča koalicija se je odločila, da bo oblikovala manjšinsko vlado, ki jo bo podpirala Liberalna zveza, je včeraj sporočil črnogorski premier Filip Vujanović. Dodal je, da je Demokratska stranka socialistov (DPS) sprejela predlog Liberalne zveze o oblikovanju manjšinske vlade s Socialdemokratsko stranko (SDP) in nadaljevanju dela v zvezi z obnovo države in njene stabilnosti. Novo vlado bodo sestavili po ustanovnem zasedanju črnogorskega parlamenta, ki bo jutri v Podgorici.

Odškodnine za prisilne delavce
23. 05. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder je napovedal, da bo Nemčija v kratkem začela izplačevati odškodnino internirancem in prisilnim delavcem v koncentracijskih taboriščih med drugo svetovno vojno. Šest tisoč nemških podjetij se je namreč po dolgotrajnih pogajanjih z vlado sporazumelo, da bodo v odškodninski fond prispevala 5 bilijonov nemških mark, kar je polovica vseh sredstev.

Šerbec bo še igral rokomet
22. 05. 2001 00.00
V celjski bolnišnici je bil operiran kapetan rokometašev Pivovarne Laško Uroš Šerbec. Poseg na njegovi rami je opravil priznani celjski ortoped Vili Vengust, ki je dejal, da poškodba ni bila tako resna, da bi moral Šerbec zaključiti športno pot, bo pa za popolno rehabilitacijo potreboval zagotovo pol leta.

Granate padale na Popovo šapko
22. 05. 2001 00.00
Albanski skrajneži so v noči na torek obstreljevali turistično naselje Popova šapka. Oboroženi Albanci naj bi na naselje izstrelili osem granat. Hoteli in koče na Popovi šapki so zaprti že od februarja, ko so se na Šar planini začele dejavnosti albanskih skrajnežev.

Drnovšek kritizira Berlusconija
21. 05. 2001 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek je ob robu mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu reagiral na pomisleke kandidata za novega italijanskega premiera Silvia Berlusconija in kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vlade Giulia Tremontija glede širitve Evropske unije na Vzhod. Drnovšek je dejal, da so lahko le kratkovidni politiki nezadovoljni s širitvijo EU, piše v današnji izdaji nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Nemčija proti spremembam meja
18. 05. 2001 00.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer se je danes v Berlinu sestal z albanskim premierom Ilirjem Meto in po pogovorih poudaril, da Nemčija ne bo sprejela nobenega nasilnega spreminjanja meja na Balkanu. Vodstvu v Tirani je vodja nemške diplomacije pripisal "odgovorno nalogo" v luči dejavnosti albanskih skrajnežev na jugu Srbije in v Makedoniji. Tirani je tudi zagotovil podporo Berlina pri približevanju EU.

Barabe! zasedle kinematografe
18. 05. 2001 00.00
Slovenska romantična drama Barabe! Mirana Zupaniča je v četrtek doživela premiero v Ljubljani, Mariboru, Celju in Velenju. Film je na letošnjem 4. festivalu domačega filma v Portorožu prejel več nagrad: za najboljšo fotografijo jo je prejel Radovan Čok, za najboljšo kostumografijo Alan Hranitelj, Primož Bezjak, ki je odigral vlogo Bika, pa je prejel Stopovo nagrado za najbolj obetavnega igralca. V filmu o nerazdružljivem prijateljstvu in izgubljenih mladostnih iluzijah igrajo Marko Mandič, Katarina Stegnar, Primož Bezjak, Mateja Pucko, Vlado Novak in drugi. Film je nastal v produkciji Arsmedie in koprodukciji RTV Slovenije ter ob podpori Filmskega sklada RS.

Obstrukcija širitve bi bila napaka
18. 05. 2001 00.00
Morebitna odločitev Berlusconijeve vlade za blokiranje širitve EU na Vzhod, zlasti na Slovenijo, utegne imeti hud protiudarec za Trst, Furlanijo - Julijsko krajino in za celotno Italijo, je v pogovoru za današnjo izdajo tržaškega časnika Il Piccolo dejal nekdanji tržaški župan in novoizvoljeni poslanec v italijanskem parlamentu Riccardo Illy. Izjave Giulia Tremontija, kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vladi, da bo Italija izbrala previdno politiko, kar zadeva širitev EU na Vzhod, je označil za "izredno hude" in dodal, da je bila širitev, zlasti na Slovenijo, tudi ena od točk njegovega političnega programa. Kot je dejal, se je že med volilno kampanjo bal, da bi v primeru zmage Doma svoboščin utegnilo priti do upočasnitve širitvenega procesa.

Mednarodni dan družin
15. 05. 2001 00.00
Zveza družin pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) ob 15. maju, mednarodnem dnevu družin, v sodelovanju s kulturno umetniškimi organizaciji tudi letos pripravlja akcijo Za družine brezplačno. Z namenom čim bolj kakovostnega preživljanja prostega časa družin bodo hrami umetnosti po vsej državi ta teden na široko odprli vrata otrokom in staršem ter jim ponudili brezplačen ogled različnih kulturno umetniških prireditev. Sicer pa je tema mednarodnega dneva družin v mednarodnem letu prostovoljstva Družine in prostovoljci: ustvarjanje socialne povezanosti.