znanstvena

Trg kriptovalut vstopa v obetavno fazo ob začetku leta 2025

10. 06. 2025 14.41

Poznate tisti občutek, ko vstopite v sobo in takoj začutite, da se je nekaj spremenilo, čeprav ne znate natančno povedati kaj?

Prijeta 'agroterorista': Kitajca obtožena tihotapljenja glive v ZDA

04. 06. 2025 09.50

Ameriško ministrstvo za pravosodje je sporočilo, da sta bila dva državljana Kitajske obtožena tihotapljenja glive Fusarium graminearum v Združene države Amerike. Gre za glivo, ki jo znanstvena literatura opredeljuje kot potencialno agroteroristično orožje, saj povzroča hude bolezni pri pridelkih, kot so pšenica, ječmen, koruza in riž.

Zatemnitev sonca in umetni led: rekordna vsota denarja za kontroverzne poskuse

25. 05. 2025 07.00

Nam lahko tehnologija pomaga ohladiti Zemljo in rešiti podnebno krizo? Velika Britanija je za iskanje praktičnega odgovora na to vprašanje napovedala največje financiranje kontroverznih poskusov spreminjanja vremena doslej. Agencija za napredne raziskave in inovacije (ARIA) bo denimo za 'zatemnitev' sonca in 'umetno debeljenje ledu' namenila skoraj 60 milijonov funtov (71 milijonov evrov), kar bo omogočilo poskuse tudi v resničnem svetu. Znanstvenik Blaž Gasparini pojasnjuje, kako bodo projekti potekali in kako je poskrbljeno za nadzor. Kot pa poudarja, bi bil sončni geoinženiring smiseln le ob hkratnem zmanjšanju izpustov. Predvsem pa je tukaj še ogromno neznank in dosti bolj smiselno se je osredotočiti na zmanjšanje izpustov, razmišlja.

Zakon o psihoterapiji: Glasovanje v DZ bo v petek; stroka na nasprotnih bregovih

21. 05. 2025 10.25

Poslanci so na redni seji DZ opravili splošno razpravo o vladnem predlogu zakona o psihoterapevtski dejavnosti, ki med drugim uvaja poklic psihoterapevta v zdravstvo. Poslanci Svobode in Levice ter NSi so predlog zagovarjali, v opozicijski SDS pa so bili najbolj kritični. Dvome so izrazili tudi v SD in poslanci iz vrst Demokratov. Široko zastopana psihoterapevtska stroka, ki obsega do 1000 psihoterapevtov, in predstavniki pacientov – več kot 40.000 posameznikov – poslance spodbujajo, da zakon sprejmejo. Na nasprotnem bregu pa so Zdravniška zbornica, Zbornica kliničnih psihologov, oddelki za psihologijo univerz in več društev bolnikov, ki so vlado in DZ pozvali, naj ustavijo sprejemanje predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. O predlogu zakona bo sicer DZ glasoval v petek.

Nepremičnine: izven prestolnice tudi za več kot tisoč evrov na kvadrat manj

13. 05. 2025 19.05

Stanovanje v Ljubljani za mnoge postaja skoraj že znanstvena fantastika. Povprečna cena kvadratnega metra se je lani povzpela na osupljivih 4.500 evrov. Za povsem običajno dvosobno stanovanje s 50 kvadratnimi metri to pomeni več kot 220 tisočakov. A rešitev vendarle obstaja in ni tako daleč. Že dobre pol ure vožnje iz središča prestolnice lahko najdete bistveno ugodnejše možnosti. Cene se razlikujejo tudi za več kot tisoč evrov na kvadrat, kar pomeni, da za isto vsoto, kot bi jo odšteli v Ljubljani, drugje dobite ne le dom, ampak morda še nov avto.

Koliko bo morala Slovenija nameniti za obrambo?

07. 05. 2025 06.34

Zahtevana dva odstotka BDP, ki naj bi jih države članice Nata namenile za vojaške izdatke, se zdita že preteklost. Vse glasnejši so pozivi, da bi morale države nameniti tri odstotke in več. Bo Slovenija lahko izigrala Natov diktat, kot poziva koalicijska Levica? Vlada se zavzema za t. i. opremo za dvojno rabo. O tem smo se pogovarjali z evropskima poslancema Matejem Toninom in Vladimirjem Prebiličem.

Ogledala, ki bi lahko pomenila konec za osebne trenerje

03. 04. 2025 06.00

Zrcalce, zrcalce na steni povej, kdo najbolj fit v deželi je tej! Ni znanstvena fantastika, ampak umetna inteligenca, ki bo očitno spremenila tudi svet fitnesa in telesne vadbe. Na prodaj so prva pametna ogledala, ki v udobju vašega doma nadomestijo osebnega trenerja. Z najsodobnejšo tehnologijo spremljajo, kako telovadite, vas po potrebi popravijo, štejejo ponovitve vaj in poskrbijo, da ne staknete poškodbe. Vsaj tako zatrjujejo njihovi snovalci, ki poudarjajo, da lahko vse telovadne naprave in pripomočke nadomestite s futurističnimi zrcali.

V toskanskem mestu vse črno od mušic, zahtevajo razglasitev izrednih razmer

25. 03. 2025 14.11

Orbetello, sicer idilično mestece na polotoku na skrajni južni špici Toskane, te dni doživlja nočno moro. Mesto so namreč povsem preplavile mušice, ki jim ni mogoče ubežati ne doma ne zunaj. Bo invaziji mušic, ki sicer spominjajo na komarje, a ne pikajo, sledila še invazija pajkov?

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

V MasterChef prihaja magister farmacije in doktor farmacevtskih znanosti

11. 03. 2025 10.59

Samo Kreft že 30 let poučuje na fakulteti za medicino, znanja pa predaja tudi na šoli Sodobne fitoterapije, ki jo je ustanovil skupaj z Natašo Sivec. Prihodnji ponedeljek prihaja v MasterChef Slovenija, kjer bo pokazal svoje kulinarične spretnosti.

Bi se prijavili na razpis za najslabšo službo na svetu? Mickey 17

04. 03. 2025 13.37

Čakanja je konec! Oscarjevec Bong Joon Ho (Parazit) se vrača z novo mojstrovino – Mickey 17, osupljivim znanstvenofantastičnim trilerjem z Robertom Pattinsonom v glavni vlogi. Filmski spektakel, ki združuje znanstveno fantastiko, črno komedijo in družbeno kritiko po premieri na Berlinalu v distribuciji Blitz Filma prihaja na velika platna 5. marca, vstopnice pa so že v prodaji.

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke

17. 02. 2025 08.35

Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

Triler, ki osvaja kritike in z izjemnimi 92 % na RT redifinira znanstveno fantastiko: Sopotnica

01. 02. 2025 00.15

FILM O LJUBEZNI, NADZORU IN UMETNI INTELIGENCI, KI BO POPOLNOMA SPREMENIL VAŠ POGLED NA TEHNOLOGIJO.

10. november nov državni praznik, a ne dela prost dan

30. 01. 2025 16.01

Vlada je določila nov državni praznik. 10. novembra bomo odslej praznovali dan znanosti. Ta sicer ne bo dela prost dan.

Björk ima upanje za planet: Vedno so bile apokalipse, a biologija vedno zmaga

23. 01. 2025 06.00

Pevka Björk ostaja optimistična glede prihodnosti planeta, saj je prepričana, da biologija vedno zmaga. Islandka je v novem intervjuju spregovorila tudi o prihodnosti Zemlje in dejala, da se veseli letošnjega leta, kljub raznim grožnjam, ki grozijo Zemlji. Zvezdnica je dolgoletna aktivistka, ki opozarja na okoljske probleme, prav to pa je tudi tematika njenega filma, ki ga je izdala septembra 2024.

Teorije zarote: Zakaj poleg hiš niso pogorela tudi drevesa?

11. 01. 2025 16.18

Na družbenih omrežjih razburjajo fotografije požganih domov, poleg katerih še vedno stojijo drevesa. Zakaj niso pogorela tudi drevesa, se sprašujejo številni. Nekateri so začeli širiti tudi teorije zarote, da so bile stavbe v mestu angelov napadene s skrivnostnim orožjem. Odgovor pa ni nič kaj skrivnosten, pojasnjujejo strokovnjaki.

Golob: S polnopravnim članstvom v Esi omogočamo edinstvene podvige

10. 01. 2025 21.20

Ponosni smo, da s polnopravnim članstvom v Evropski vesoljski agenciji (Esa) omogočamo slovenskim podjetjem in znanstvenikom edinstvene podvige tako v vesolju kot doma, je na slovesnosti dejal premier Robert Golob. Generalni direktor Ese Josef Aschbacher je današnji dan označil za dan praznovanja in ponosa.

Dokazano: Ta kombinacija izdelkov bo pozimi rešila vašo kožo, lase in nohte

12. 12. 2024 00.15

Drage dame, ste opazile, kako zima vpliva na naše telo? Mraz, veter, suh zrak ... Vse to pusti posledice na obrazu, laseh, nohtih in sklepih. Tisti občutek suhosti na obrazu, lomljivi lasje, pa še pomanjkanje energije ... Zima ni vedno prijazna, kajne? Naše telo v tem času zahteva posebno nego – tako zunaj kot znotraj. Kaj, če bi lahko svojo rutino skrčile na dva izdelka, ki bi vaši koži ponudila vse, kar potrebuje?

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Nekdanja vodja Pahorjevega kabineta ne priznava krivde

11. 11. 2024 13.32

Alja Brglez na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču ni priznala krivde za kaznivo dejanje poslovne goljufije, ki ji ga očita tožilstvo. Tožilstvo ji očita, da se je med letoma 2007 in 2009 kot direktorica podjetja Red s podpisom pogodbe lažno dogovorila, da bo podjetje kupilo zemljišča, ki jih kasneje ni.

Boj za več milijard vreden zaklad na dnu Karibskega morja

06. 10. 2024 13.24

Velja za 'sveti gral' pomorske arheologije, razglašena pa je bila tudi za najdragocenejšo ladijsko razbitino na svetu. Toda leta po tem, ko so špansko ladjo San Jose, ki je prevažala zlato, našli na dnu Karibskega morja, še vedno ni enotnega mnenja o tem, komu pripada njen zaklad. Kolumbija, Španija, ameriško zasebno podjetje in predstavniki staroselcev iz Bolivije in Peruja so se zapletli v oster in predvsem zapleten spor.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Koraki do trenutka, ko je Apple 'spregovoril' slovensko

18. 09. 2024 07.52

Od ponedeljka zvečer je slovenščina na voljo na vseh Applovih napravah, ki podpirajo uporabniški vmesnik novega mobilnega operacijskega sistema iOS 18. Velik korak v dolgi sagi na poti do tega, da bi bila slovenščina navzoča tudi v novem tehnološkem jezikovnem okolju. Ključna za to je bila pred manj kot petimi meseci sprejeta novela zakona o javni rabi slovenščine, ki je naredila konec pogovorom in vpletene prisilila k delovanju. Apple je prvi gigant, ki je sledil novi zahtevi, kmalu pa naj bi ji sledili tudi drugi proizvajalci. A odnos do maternega jezika pri nas medtem znova razburja, predvsem v luči sprememb v šolstvu.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

'Ljudje mislijo, da je Dubai nastal skoraj čez noč, to je popolnoma nesmiselno'

24. 08. 2024 10.35

S športnim direktorjem novega kluba Dubai Basketball Dejanom Kamenjaševićem smo se pogovarjali o izzivih, s katerimi se sooča športna franšiza - kot jo je on poimenoval - iz daljnega vzhoda. Poudaril je, da se poskušajo izogniti primerjavam z ustanovljenimi evropskimi klubi, kot sta Zvezda in Partizan, katerih edinstvena navijaška baza nima primerjave. Pot od začetne ideje, ki jo je predstavil pred osmimi leti in kluba, ki je v koprski Bonifiki na prvi tekmi v svoji zgodovini premagal Dinamo iz Zagreba z rezultatom 84:46, je bila dolga. Ukvarjali so se s predsodki o svoji legitimnosti, a na koncu so se vendarle uspešno uveljavili v evropskem košarkarskem prostoru.

Nova realnost odpiranja plastenk v državah Evropske unije

19. 08. 2024 19.51

3. julija je v veljavo vstopila evropska direktiva, ki stare zamaške prepoveduje in uvaja takšne, ki tudi po uporabi ostanejo del plastenke. To je odločitev Bruslja. In med uporabniki družbenih omrežij je poskrbela za val posmehovanja in neodobravanja, a v ozadju ukrepa je resna znanstvena raziskava, ki predvideva, da bi s tem ukrepom onesnaženje v evropskih morjih zmanjšali za desetino. Kaj pa ukrep pomeni za dobrodelne akcije zbiranja zamaškov, kakršne poznamo tudi v Sloveniji?

Globoko pod površjem Mars skriva tekočo vodo

13. 08. 2024 14.18

Raziskovalci so globoko pod skalnim površjem rdečega planeta odkrili rezervoar tekoče vode. Do novih spoznanj so se dokopali med analizo podatkov Nasine vesoljske sonde InSight Lander, ki je na Marsu pristal pred šestimi leti. Sonda je takrat s seboj prinesla tudi seizmometer, ki je v štirih letih beležil tudi seizmično dejavnost planeta. Prav med zapisi teh meritev pa se je skrivala tudi ta pomembna informacija.

Blizu dnevu, ko bodo leteča vozila na voljo potrošnikom?

30. 07. 2024 07.00

Leteči avtomobili sploh niso več znanstvena fantastika, saj obstajajo že kar nekaj časa. Ključna sta seveda vzlet in pristanek. Američan Doron Merdinger, ki ga vodi želja, da bi leteči avtomobili postali naš vsakdan, zatrjuje, da so s testiranji zelo blizu dnevu, ko bodo leteča vozila na voljo potrošnikom. No, vsem še ne, saj bi bila trenutna cena takšnega vozila približno 300.000 evrov. Sicer se s konstrukcijo letečih vozil ukvarja veliko tehnoloških podjetij, poleg cene pa bo ključno tudi, koliko časa bo zdržala baterija.

'Vingegaard nikoli ne more biti številka ena, kompleten kolesar je le Pogačar'

21. 07. 2024 09.44

Prvi mož dirke po Sloveniji Bogdan Fink kot mnogi ljubitelji kolesarstva v deželi na sončni strani Alp uživa ob zadnjih dosežkih Tadeja Pogačarja in ostalih slovenskih kolesarjev. Pri prvem kolesarju sveta ga najbolj navdušujeta navidezna lahkotnost, s katero zmaguje, in igriv pristop. Kot pravi, Pogačar znanstveno fantastiko spreminja v realnost.