zzzs

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Kaj je res in kaj ne, ko predstavnice strank govorijo o zdravstvu, šolstvu in pravni državi?

09. 04. 2022 08.24

Po prvem soočenju našega spletnega portala 24ur.com, ki ga je v studiu oddaje Svet vodil Gregor Trebušak, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki je v živo znova preverjala resničnost izjav. Tokrat so se soočile predstavnice petih političnih strank: Alenka Jeraj (SDS), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Meira Hot (SD), Maša Kociper (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo). V ospredju pa vrtci, zdravstvo, maske in pravna država.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse? 

02. 04. 2022 07.00

V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov. 

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Je Samo Fakin z nadzorom nad delom ortopedov odprl Pandorino skrinjico?

18. 03. 2022 11.35

Posebni interni nadzor, ki ga je vodstvo UKC Ljubljana zahtevalo po razkritju, da so se nekateri ortopedi evidentirali na delovnem mestu, v resnici pa so v tem času delali pri drugem izvajalcu in tako neupravičeno dobivali covidne dodatke, je razkril, da na področju ortopedije vlada kaos. Leta 2019 je bilo namreč od 23 zaposlenih ortopedov podpovprečno obremenjenih kar 15. Medtem ko je polno zaposleni zdravnik, rekorder tega leta, opravil 2104 ambulantne preglede, pa se lahko eden od njih 'pohvali' zgolj s 359 pregledi.

Sanolabor ima svojo kartico ugodnosti!

16. 03. 2022 00.15

Kartica ugodnosti Sanolabor vam omogoča ugodnejše nakupe in koriščenje storitev za zdravo življenje. Prvih 200 točk na kartici vam podarimo, da jih lahko že takoj koristite za nakup izbranih izdelkov po akcijskih cenah ali za pridobitev kuponov za storitve partnerjev v Sanolabor klubu povezanih.

Uradno: slovenska Sberbank v roke NLB

01. 03. 2022 07.25

Slovensko banko Sberbank v ruski lasti, ki je v nedeljo zaradi sankcij proti Rusiji prekinila poslovanje, je kupila NLB. Poslovanje banke bo od srede spet potekalo popolnoma normalno, je povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. V dveh dneh zaprta poslovalnic je bilo komitentom Sberbanke omogočeno le poslovanje s plačilnimi karticami, dvig gotovine je bil omejen na 400 evrov.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'

28. 02. 2022 07.00

Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Direktorica celjske bolnišnice presenetila z odstopom

22. 02. 2022 20.06

Direktorica celjske bolnišnice Margareta Guček Zakošek presenetljivo – tri leta pred iztekom mandata – zapušča direktorski stolček. Svojo odstopno izjavo je nekdaj vidna članica SMC članom sveta prebrala potem, ko so na ponedeljkovi seji obravnavali poslovne rezultate minulega leta, v katerem je bolnišnica pridelala približno štiri milijone evrov izgube. Slabše poslovanje naj sicer ne bi bil edini zdrs v njeni zadnji, komaj enoletni, epizodi vodenja. 

Fides v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike ne vidi prihodnosti

15. 02. 2022 20.40

V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides menijo, da sindikati in del politike zdravnike in zobozdravnike potiskajo iz javnega zdravstvenega sistema. Po seji glavnega stavkovnega odbora so v sporočilu za javnost poudarili, da v trenutnem javnozdravstvenem sistemu za zdravnike in zobozdravnike ne vidijo več prihodnosti. Opozorili so tudi, da zdravniki že več let delajo v kriznih razmerah, ki jih je epidemija covida-19 še bolj poglobila. Minister za zdravje Janez Poklukar glede enotnega plačnega sistema v javnem sektorju meni, da potrebuje konkretne spremembe, a dodaja, da te niso možne čez noč, če hočejo pripraviti dobre rešitve.

'Moje bolečine so bile nevzdržne, včasih sem omedlela'

12. 02. 2022 17.23

"Moje bolečine so bile nevzdržne. Včasih sem omedlela," nam je zaupala 24-letna Jasna Klemenčič, ki je na operacijo endometrioze (bolezen, pri kateri se maternično tkivo razrašča po drugih organih), ker je njena ginekologinja ignorirala prvoten izvid, čakala vse od maja 2020. Ko so jo septembra lani končno naročili na operacijo, pa je nanjo, kljub hudim bolečinam, čakala še štiri mesece.

Vlada in Fides z različnim razumevanjem 'začasnosti' ukrepov

11. 02. 2022 10.12

Čeprav je minil že več kot en teden, odkar je vlada dala zeleno luč podpisu sporazuma o zvišanju zdravniških plač, pa z zdravniškim sindikatom sporazuma še niso podpisali. Zakaj? Po naših informacijah se je zapletlo pri razumevanju, kaj pomeni začasnost ukrepov, ki so jih izpogajali – torej ali bodo vse določbe, ki zdravnikom in zobozdravnikom prinašajo višje plače, veljale le v letošnjem letu ali bodo trajne.

KUL napoveduje odpravo spornega kadrovanja in zakonov Janševe vlade

09. 02. 2022 20.29

Le nekaj ur po Pahorjevi prvi uradni potezi v supervolilnem letu so skupno strategijo, kako bi bila videti država, če bi jo vodila leva vlada, predstavili v zavezništvu KUL. Po očitkih, da je edina skupna točka LMŠ, SD, Levice in SAB nasprotovanje aktualni vladi, in pojavu novega strankarskega igralca, Roberta Goloba, so predstavili nabor ključnih skupnih rešitev, ki so jih poimenovali "Rešitve za boljšo Slovenijo".

Dvakrat negativen test, po pravilnem odvzemu pa pozitiven: Kdo nadzoruje izvajalce?

03. 02. 2022 08.43

Naša bralka je bila po pozitivnem samotestiranju in ob pojavu vseh simptomov presenečena, ko ji je test pri enem izmed izvajalcev hitrega testiranja pokazal negativen rezultat. Ker so ji, kot opisuje, bris odvzeli le na pol in ne v skladu z navodili, ki jih pozna, saj je zaposlena v zdravstvu, se je odpravila do drugega testirnega mesta, kjer se je zgodba ponovila. Ker si ne predstavlja, da bi okužbo širila naprej, je v enem izmed zdravstvenih domov vztrajala pri pravilni izvedbi testa in rezultat je bil pozitiven. Ali sploh poteka nadzor nad izvajalci hitrega testiranja, smo vprašali Ministrstvo za zdravje, ki odgovarja, da je to, kljub temu da iz proračuna za hitro testiranje na dan v povprečju namenimo 180.560,17 evra, odgovornost posameznega izvajalca. S podatki o nepravilnostih pri odvzemu brisa pa ne razpolagajo.

DS zavrnil veto na novelo zakona o skrajšani bolniški odsotnosti

02. 02. 2022 12.11

DS je danes z 22 glasovi proti zavrnil veto na noveli zakonov o delovnih razmerjih ter o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Veto je predlagala komisija DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, ki je med drugim izpostavila dodatno obremenitev zdravstvene blagajne.

Višje plače zdravnikov letos verjetno krite iz proračuna, kaj pa v prihodnje?

02. 02. 2022 14.19

Ob zvišanju plač zdravnikov, kar naj bi na letni ravni znašalo 110 milijonov evrov, se zastavlja vprašanje, kdo bo to kril. V zdravstveni blagajni opozarjajo, da lastnih virov za vse več bremen, ki jih nalaga politika, nimajo. Zadnji interventni zakon za omilitev posledic epidemije določa, da bo povišanje zdravniških plač kril državni proračun, a le do konca letošnjega leta.

Z marcem bolniška le še 20 dni v breme delodajalca

26. 01. 2022 21.16

DZ je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. Spremembe, ki so jim zaradi večje obremenitve zdravstvene blagajne nasprotovali v večjem delu opozicije, se bodo začele uporabljati 1. marca.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil

25. 01. 2022 14.20

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.

Podpora novemu predlogu: ne 30, le še 20 dni bolniške v breme delodajalca

21. 01. 2022 08.57

Odbor za zdravstvo je prikimal skrajšanju obdobja izplačila bolniškega nadomestila v breme delodajalca, in sicer s 30 na 20 dni. Čeprav je predlog dobil zeleno luč šele na odboru, se obeta sprejetje predloga, saj so mu naklonjeni tudi v koaliciji.

FURS lani pobral za skoraj desetino več prihodkov kot v predkoronskem letu 2019

17. 01. 2022 09.08

Finančna uprava RS (FURS) je v letu 2021 pobrala 19,2 milijarde evrov prihodkov, kar je za 2,9 milijarde evrov oziroma za 18 odstotkov več kot v letu 2020 in za 1,6 milijarde evrov oziroma za 9,3 odstotka več kot v letu 2019. Če bi prihodkom v letu 2020 prišteli še prispevke za socialno varnosti, ki so bili na podlagi interventnih ukrepov plačani mimo FURS-a neposredno blagajnam javnega financiranja iz državnega proračuna, bi bili prihodki leta 2021 v primerjavi z letom 2020 višji za 2,3 milijarde evrov oz. 13,8 odstotka. Dokončni podatki bodo sicer znani po zaključnem računu v začetku februarja 2022.

ZZZS letos s 120 milijoni evrov plusa, s čimer bodo krili načrtovani primanjkljaj v 2022

29. 12. 2021 12.48

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo v prihodnjem letu glede na finančni načrt beležil za skoraj 149 milijonov evrov več odhodkov kot prihodkov. Večino tega nameravajo pokriti s prihranki iz preteklih let, tudi letošnjega, ko bodo poslovali z več kot 120 milijoni evrov plusa. A v ZZZS opozarjajo in pozivajo vlado k zagotovitvi sistemskih virov financiranja, ki bodo pokrili dodatne stroške za zdravstveno blagajno, kot je denimo povišanje plač v zdravstvu.

Iskanje zdravnikov: '200 popravkov v dveh dneh kaže, da se portal uporablja'

29. 12. 2021 06.00

Več kot 130.000 ljudi, ki v Sloveniji nimajo osebnega zdravnika, pediatra, ginekologa ali zobozdravnika, jih bo zaradi nove aplikacije lažje našlo. Znanstveno društvo Sledilnik, ki nas v času epidemije redno in natančno obvešča ter analizira podatke o okuženih in cepljenih, je razvilo novo aplikacijo, ki natančno pove, kateri zdravnik v Sloveniji še sprejema nove paciente. Aplikacija je naletela na odličen odziv tako med uporabniki kot med zdravniki, Marko Brumen pa je v oddaji 24UR ZVEČER skromno odgovarjal: "Ne smemo podcenjevati obstoja robustnega javnega sektorja, ki vse te podatke zbira. Te baze nismo ustvarili mi, mi smo samo trenutnim zbranim, javno objavljenim podatkom dali novo podobo in uporabnost."

Da bi lažje prišli do osebnega zdravnika, so razvili novo aplikacijo

27. 12. 2021 11.21

Pot do našega zdravja se začne z izbiro osebnega zdravnika, a je njihova dostopnost tudi zaradi pomanjkanja pravih podatkov pogosto pomanjkljiva in otežena, ugotavljajo v Znanstvenem društvu Sledilnik. Zato so se odločili, da razpoložljive podatke o dostopnih osebnih zdravnikih predstavijo v uporabnikom in uporabnicam prijaznejši obliki z imenikom in iskalnikom, kjer lahko hitro vidimo dostopnost zdravnikov na primarnem nivoju v naši bližini.

Gojmir Lešnjak - Gojc prejel opravičilo zaradi odločbe o vrnitvi na delo

23. 12. 2021 20.48

Gojmir Lešnjak - Gojc je pred dnevi na Facebooku ogorčeno zapisal, da je zgrožen nad odločitvijo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da je na delo pripravljen le nekaj dni po prihodu iz bolnišnice, v kateri je pristal zaradi hujše oblike covida-19. Sedaj je sporočil veselo novico, da je od zdravnice prejel opravičilo zaradi nepremišljene odločbe, in dodal, da je še upanje za človečnost.

Gojmirja Lešnjaka - Gojca po hudi bolezni pričakala odločba o vrnitvi na delo

21. 12. 2021 20.23

Igralec Gojmir Lešnjak - Gojc je pred kratkim zbolel za hudo obliko covida-19, zaradi katere je bil hospitaliziran v bolnišnici na Golniku. Gojca, ki se še zmeraj slabo počuti, pa je šokirala odločitev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenija (ZZZS), ki mu je v odločbi po odpustitvi iz bolnišnice odredil, da je pripravljen za vrnitev na delovno mesto. Pretresen igralec je na družbenem omrežju Facebook zapisal, da je nad odločitvijo pretresen in prizadet, zato se ji bo zoperstavil.

Inšpektorat doslej ugotovil 87 primerov cepljenja mladoletnih z vektorskimi cepivi

09. 12. 2021 17.29

Zdravstveni inšpektorat je primere cepljenja predal Zdravniški zbornici Slovenije, ostali postopki v zvezi z domnevnim cepljenjem mladoletnih z vektorskimi cepivi pa so še v teku, je navedeno v sporočilu po seji vlade. Ta z odlokom od petka omejuje stike med zavarovanci in ZZZS.

Levica: Novega prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje ne bo

09. 12. 2021 15.40

Vse stranke državnega zbora so napovedale, da bodo podprle amandma Levice, s katerim se črta 142. člen predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi. Kot so sporočili iz Levice, je vlada s členom namreč nameravala na skrivaj in pritlehno vnesti nov prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje.

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?

09. 12. 2021 00.15

Slovenija svojim prebivalcem nudi dokaj visoko stopnjo socialne varnosti in v tem pogledu velja za varno državo. To se kaže predvsem na področju ureditve družinskih prihodkov in starševskega, pa tudi zdravstvenega varstva. Na slednjem se storitve sicer delijo glede na tiste, ki jih krije obvezno in tiste, ki jih krije dopolnilno zavarovanje, vendar je preventivne in osnovne zdravstvene nege kljub temu deležen vsak.

ZZZS opozarja na prikrito uvajanje novega prispevka v zakonu o dolgotrajni oskrbi

08. 12. 2021 14.05

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je ministrstvu za zdravje poslal številne pripombe k predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi. Med drugim opozarjajo, da predlog zakona določa novo obveznost plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja za določene skupine ljudi. V nekaterih primerih pa bi lahko posamezniki ostali brez pravic v sistemu dolgotrajne oskrbe, čeprav bi plačevali prispevek za dolgotrajno oskrbo.

Delež povišane oskrbnine v DSO-jih bi pokrili iz proračuna

02. 12. 2021 10.47

Vlada se je sredi novembra odločila za povišanje plač oskrbovalcev v domovih za starejše, posledično pa so se oskrbnine dvignile za 5,6 odstotka. Koalicijske poslanske skupine zdaj predlagajo, da del stroškov za dvig plač pokrije proračun. Gre za znesek v višini 16 milijonov evrov.