zzzs

'Novi koronavirus ne sme biti razlog, da se bolnika ne obravnava'
18. 08. 2020 17.37
Minister za zdravje Tomaž Gantar se je z direktorji bolnišnic pogovarjal o pripravljenosti bolnišnic za obvladovanje epidemije covida-19, razpravljali pa so tudi o njihovih finančnih zagatah. Gantar je predstavil možne rešitve, od bolnišnic pa pričakuje podatke o tem, koliko storitev so dejansko sposobne opraviti.

ZSSS: Delavci se med dopustom niso dolžni odzivati na klice delodajalcev
11. 08. 2020 08.37
Mnogim zaposlenim se ob vrhuncu dopustniške sezone porajajo vprašanja o njihovih pravicah v tem času. Zanima jih tudi, ali morajo biti dostopni delodajalcu. "Delodajalec nima pravice, da bi delavca lahko med dopustom kakorkoli kontaktiral, niti se ni delavec dolžan odzivati na klice ali sporočila, povezana z opravljanjem dela," pravijo v ZSSS.

Gantar predlaga, da se letos iz proračuna zagotovi 222,6 milijona evrov za zdravstvo
07. 08. 2020 11.34
Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da so napovedi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi v zdravstveni blagajni ob koncu leta lahko zmanjkalo okoli 270 milijonov evrov, pretirane. Ne glede na to pa ministrstvo za finance poziva, naj v letošnjem letu iz državnega proračuna za zdravstvo zagotovi vsaj 222,6 milijona evrov. Odgovora finančnega ministrstva še ni prejel.

15 novih okužb: okužen malček vrtca Mehurčki v Komendi, enota zaprta
01. 08. 2020 09.42
V petek smo v Sloveniji ob 892 testiranjih potrdili 15 okužb z novim koronavirusom, umrl ni nihče. Hospitaliziranih je bilo 22 oseb, pet bolnikov s covidom-19 je potrebovalo intenzivno zdravljenje. Med na novo okuženimi je tudi otrok iz vrtca Mehurčki v Komendi, enota Čebelice pa je zaprta. V Mariboru so medtem znova vzpostavili klicno točko za boljšo dosegljivost ambulant. Potem ko je vlada odpravila v času epidemije covida-19 sprejeto prepoved o obratovanju trgovin ob nedeljah, pa so trgovci zdaj po večini že ponovno vzpostavili nedeljsko poslovanje prodajaln, odpirajo se tudi nakupovalna središča.

Zdravstveni zavodi in blagovne rezerve v obnovo zalog zaščitne opreme
23. 07. 2020 17.38
Od uradnega konca epidemije covida-19 so zdravstveni zavodi znova zadolženi za nakup zaščitne opreme, nekateri so že objavili razpise. Poleg tega se še julija obeta skupno naročilo pod okriljem združenja zdravstvenih zavodov. Zavod za blagovne rezerve pa je objavil javna razpisa za obnovo zalog opreme in pripravo na nadaljevanje epidemije.

UKC Ljubljana za odpravo minusa pričakuje uskladitev cen ZZZS
23. 07. 2020 09.12
Svet UKC Ljubljana se je seznanil s finančnim načrtom in poročilom o poslovanju bolnišnice do maja. Zaradi epidemije covid-19 je odpadlo precej načrtovanih storitev, zvišali so se jim stroški. Kljub temu še vidijo možnost uravnoteženega poslovanja, predvsem če bi ZZZS uskladil cene zdravstvenih storitev.

'Termin pregleda je bil julij letos, potem pa so rekli, da je junij 2023'
21. 07. 2020 07.00
Na portalu eNaročanje sta starša otroka na prvi pregled pri ortodontu naročila v ZD Ravne na Koroškem, saj je prvi okvirni termin tam julija letos, medtem ko se drugje čaka tudi tri leta in več. A sledil je šok, prostega termina ni, v ZD pa pravijo, da gre za napako na portalu. To pa zanikata tako NIJZ kot resorno ministrstvo, kjer poudarjajo, da termine, tako točne kot okvirne, pošilja izvajalec zdravstvene dejavnosti s pomočjo svojega informacijskega sistema. Zdravstveni inšpektorat je lani sicer obravnaval 32 prijav, povezanih s čakalnimi seznami.

Genski testi za zdravljenje bolnikov z rakom od julija v breme ZZZS
14. 07. 2020 15.06
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je z julijem začel kriti stroške 18 različnih genskih testov, na podlagi česar lahko zdravnik izbere ustrezno zdravljenje s tarčnimi zdravili. Določene bolnice z zgodnjim rakom dojke se bodo lahko na podlagi genskega testa izognile kemoterapiji in nepotrebnim stranskim učinkom.

Kako ravnati, če na Hrvaškem opazite simptome covida-19?
10. 07. 2020 19.41
V prvem tednu julija je na Hrvaškem dopustovalo skoraj 70.000 slovenskih turistov. Kljub temu, da število okuženih pri sosedih narašča, pa se tudi ta konec tedna tja odpravlja precej slovenskih gostov. Žal je bilo v tem tednu tam tudi deset takih, ki so bili pozitivni na novi koronavirus. Kako ravnati v takem primeru?

Ne nasedajte. Kartica ZZZS kot opravičilo za nenošenje mask ne obstaja
07. 07. 2020 12.31
Ste morda med tistimi, ki se jim zdi nesmiselno nositi zaščitno masko v trgovini, na avtobusu ali v drugem zaprtem javnem prostoru? Kljub temu je zakon jasen, zato ne nasedajte goljufom, ki trdijo, da lahko s posebno kartico ZZZS upravičite nenošenje zaščitnih mask. Na ZZZS so jasni, gre za goljufijo, na zdravstvenem ministrstvu pa poudarjajo, da so maske obvezne.

Testiranje na Hrvaškem za Slovence plačljivo le v nepogodbenih ambulantah
02. 07. 2020 15.34
Testiranje na koronavirus, ki ga odredi epidemiolog, je treba na Hrvaškem takoj plačati le v ambulantah, ki nimajo pogodbe s hrvaško zdravstveno zavarovalnico, medtem ko plačilo v javnem zdravstvenem sistemu ni potrebno. Poleg tega pri plačilu v ambulantah brez pogodbe ob vrnitvi domov ZZZS povrne le del zneska, navajajo v zavodu.

ZZZS po petih mesecih zadolžen in brez razpoložljivih lastnih sredstev
01. 07. 2020 16.33
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je od januarja do maja pridelal za 129 milijonov evrov primanjkljaja, kar presega njihova razpoložljiva lastna sredstva. Za poravnavanje tekočih obveznosti se ZZZS zato že zadolžuje pri državni zakladnici, vlado in DZ pa poziva k zagotovitvi dodatnih sredstev iz proračuna.

Pred odhodom v tujino preverite, katere stroške vam krije zavarovanje
29. 06. 2020 18.24
Potniki in dopustniki naj pred odhodom v tujino preverijo, katere stroške zdravljenja krijejo njihova komercialna zavarovanja, saj ni nujno, da vključujejo stroške zdravljenja zaradi covida-19. Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa zavarovance pozivajo, da evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja naročijo pravočasno.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje
19. 06. 2020 06.00
Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

Izkoriščanje pacientov: 40 evrov za 'običajno' zaščitno opremo pri zobozdravniku
17. 06. 2020 13.07
Kako je mogoče, da pacient pri zobozdravniku zasebniku za zaščitno opremo doplača 40 evrov? Še huje pa je, da pacient o dodatnih stroških pred obiskom zobozdravnika ni bil obveščen. In kakšno zaščitno opremo uporabljajo, da je znesek za enkratni obisk kar 40 evrov? Dodatek sicer zaračunavajo le redki zobozdravniki, ki so strošek opreme preložili na svoje paciente. Če vam je znesek zaračunal koncesionar, se lahko pritožite na ZZZS, kjer vam bodo znesek povrnili.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti
15. 06. 2020 13.00
Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

ZZZS svetuje: pred začetkom turistične sezone si uredite evropsko kartico
09. 06. 2020 15.09
ZZZS poziva vse zavarovance, naj pred začetkom turistične sezone uredijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. Novosti ali sprememb, ki bi nastale zaradi epidemije koronavirusa, ni. Evropska kartica je brezplačna, naročite jo lahko na spletni strani ZZZS ali prek SMS sporočila. Za države, kjer evropska kartica ne velja, pa ZZZS svetuje sklenitev komercialnih zavarovanj, a pri tem opozarjajo, da ste pozorni na drobni tisk.

Napoteni v karanteno morajo praviloma koristiti dopust. Kako pa je z varovanjem otroka v karanteni?
03. 06. 2020 11.43
Po primeru okuženega osnovnošolca v Mariboru in odredbi, da morajo vsi sošolci ter razredničarka za 14 dni v karanteno, smo preverili, kaj to pomeni za starše otrok, ki ne morejo ostati sami doma. Ali je skrbnik otroka upravičen do bolniškega nadomestila? Morate v primeru, da vas pošljejo v karanteno, res koristiti dopust? Preverite, kaj pojasnjujejo na ZZZS in ministrstvu za delo.

Krčenje košarice zdravstvenih pravic? Minister zagotavlja, da o tem še ni tekla beseda
02. 06. 2020 06.00
Slovence skrbi, ali se bo košarica zdravstvenih pravic krčila. Pred mesecem dni je prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje Marjan Sušelj razburil z napovedjo, da bodo 129-milijonsko finančno luknjo pokrpali s krčenjem košarice storitev osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V praksi: bolnišnična prehrana, nenujni reševalni prevozi, celo zobozdravstvo za odrasle in nekatere oftalmološke storitve bi lahko postali samoplačniški. A se je Sušelj kmalu potegnil nazaj, češ da je bila njegova izjava napačno interpretirana. Želel naj bi zgolj pozvati k razmisleku o tem ...

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij
26. 05. 2020 15.34
Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Vlada prerazporedila finančna sredstva za več namenov
25. 05. 2020 23.25
Vlada je na današnji dopisni seji sklenila prerazporediti sredstva za več namenov. Med drugim za enkratni solidarnostni dodatek za upokojence, za prispevke za zdravstveno zavarovanje odsotnih z dela in za dijaške domove, so v sporočilu za javnost zapisali na vladi.

Evropska komisija odobrila zdravilo Zolgensma za zdravljenje spinalne mišične atrofije
21. 05. 2020 16.47
Evropska komisija je pogojno odobrila uporabo zdravila Zolgensma za zdravljenje bolnikov s spinalno mišično atrofijo. Odobritev se nanaša na dojenčke in majhne otroke s telesno maso do 21 kilogramov. Slovenci smo v največji humanitarni akciji v državi za zdravljenje malega Krisa s to boleznijo zbrali skoraj štiri milijone evrov. Denar je dečku omogočil zdravljenje v ZDA, kjer je bilo zdravilo že odobreno.

Kaj vam krije zavarovanje, če za covid-19 zbolite v tujini?
21. 05. 2020 10.16
Pred začetkom poletne sezone, ki bo letos zagotovo drugačna od takšnih, kot smo jih vajeni, se številni sprašujejo, kakšno tveganje sprejemajo z odhodom v tujino – ne samo zdravstveno, tudi finančno. Kaj nam bo osnovno zdravstveno zavarovanje krilo v tujini? In kaj se zgodi, če nam odredijo karanteno v državi, ki smo jo obiskali? Bi te stroške krilo naše zavarovanje ali bi moral okuženi sam plačati bivanje v karanteni? Odgovore smo poiskali na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Bolnišnicam od razglasitve epidemije 150 milijonov evrov posojil za likvidnostne težave
20. 05. 2020 18.52
Ministrstvo za finance je bolnišnicam in javnim zdravstvenim zavodom od razglasitve epidemije 12. marca odobrilo za 150,96 milijona evrov posojil za premostitev likvidnostnih težav iz sredstev enotnega zakladniškega računa države. Največ, za 143 milijonov evrov posojil, so odobrili Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Ocene o potrebah po zaščitni opremi ob polnem delovanju zdravstva še ni
18. 05. 2020 14.47
Čeprav je delovanje celotnega zdravstva in zobozdravstva dovoljeno že od 9. maja, s tem tednom pa naj bi v celoti zagnali delo zobozdravniki, pa podatek o tem, koliko zaščitne opreme bodo za nemoteno delo potrebovali v zdravstvu, ni znan. Ocena potreb namreč še poteka, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

Kdo bo kril stroške dodatne zaščitne opreme v zobozdravstvu?
12. 05. 2020 09.27
Nenujne zobozdravstvene storitve so odslej znova na voljo, a pod posebnimi pogoji. Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi epidemije koronavirusa pri izvajalcih zdravstvenih storitev nastali nenačrtovani stroški v višini okoli 36 milijonov evrov.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi
09. 05. 2020 07.57
Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

V sredo brez smrtnih žrtev. Vlada podaljšala prepoved druženja na javnih krajih
07. 05. 2020 08.47
V zadnjem dnevu smo v Sloveniji potrdili eno novo okužbo s koronavirusom, smrtnih žrtev ni bilo. Plačilo prispevkov za socialno varnost je državo od razglasitve epidemije stalo 90 milijonov evrov. Mariborska vstopna točka za bolnike s sumom na okužbo s covidom-19, kjer opravljajo testiranja z brisom, se seli iz šotora na Cesti proletarskih brigad na Taboru v prostore Zdravstvene postaje Tezno. Medtem pa je vlada na dopisni seji podaljšala prepoved druženja na javnih mestih.

Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država zagotovila zaščitno opremo
07. 05. 2020 08.14
Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah dopolnilo s priporočili za delo med epidemijo covida-19 ter navodili ministrstva za zdrave in NIJZ. Zaradi tega bo naročanje pacientov nekoliko bolj zahtevno, opozarjajo, podaljšan bo tudi čas obravnave pacienta. Hkrati upajo, da jim bo pri zagotavljanju nujno potrebne zaščitne opreme na pomoč priskočila država.