zzzs

Kdo bo pokril izgubo zdravstvenih ustanov zaradi špekulacij pri cenah z elektriko?

01. 12. 2021 18.53

Zdravstvene ustanove bodo morale zaradi špekuliranja glede cen za oskrbo z elektriko plačati krepko čez 10 milijonov evrov več kot prejšnje leto. Javno naročilo bi namreč morali oddati do poletja, a so pričakovali, da se bodo cene elektrike znižale. In zgodilo se je ravno nasprotno. Kdo bo zdaj pokril izgubo? Pristojni si podajajo žogico. V Združenju zdravstvenih ustanov pričakujejo, da bo stroške poravnal Zavod za zdravstveno zavarovanje, ta pa s prstom kaže na občine in ministrstvo za zdravje, ki so ustanoviteljice zdravstvenih ustanov.

Komentar: Ali sploh veste, kako dolg je meter in pol?

28. 11. 2021 12.19

Od aprila sem zaradi zahtevne operacije hrbtenice v bolniškem staležu in kot novinarka odtlej spremljam dogajanje okoli covida-19 le še iz domačega naslonjača. S težavo in velikim presenečenjem opazujem številke, ki rastejo v nebo in se sprašujem, od kod? Česa se še nismo naučili, da je tako? Kje smo padli na izpitu?

Dogovor na področju zdravstva in socialnega varstva po oceni težak okoli 123 milijonov evrov

10. 11. 2021 06.22

Predvidene finančne posledice parafiranega dogovora med vlado in reprezentativnimi sindikati o višjih plačah so v okviru izhodišč za pogajanja ocenjene na 37 milijonov evrov za področje socialnega varstva ter 85,95 milijona evrov za področje zdravstva. Sredstva bodo med drugim zagotovljena iz državnega proračuna in zdravstvene blagajne.

Iščejo kader za covidne oddelke: 'Potrebujemo vsakega, ki zmore dodatne obremenitve'

10. 11. 2021 08.58

Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik je povedal, da pripravljajo regijski seznam razpoložljivih kadrov za pomoč v covidnih bolnišnicah. Opozarja pa na obremenjenost zdravnikov na primarju in morebitne težave s plačili zdravstvene blagajne ob neizvajanju lastnih nalog.

Digitalizacija zdravstva in srebrna ekonomija

06. 11. 2021 17.56

Kralj je roko svoje hčere obljubil mladeniču, ki bo najbolje razrešil tri izzive. Prvi izziv snubcev bo dobil tisti, ki bo prvi uzrl jutranje sonce. Peter je prosil za nasvet svojega dedka in ta mu je rekel, naj se obrne proti zahodu, na vršace gora, tja se bodo uprli prvi jutranji žarki. Vsi snubci so se obrnili na vzhod, Peter pa je upošteval dedkovo modrost in zmagal prvi izziv. (Povzeto po slovenski ljudski pravljici Pšenica najlepši cvet.)

Država lekarnam za teste za samotestiranje dolžna več kot dva milijona evrov

29. 10. 2021 09.33

Izvajalci lekarniške dejavnosti že od avgusta niso prejeli plačila v zvezi z izdajo hitrih antigenskih testov za samotestiranje. Zgolj za mesec avgust in september so na ZZZS podali zahtevke v višini 2.189.144 evrov. Iz Ministrstva za zdravje so medtem sporočili, da je bilo do sedaj izdanih računov v višini približno 2,8 milijona evrov. Lekarne pa so morale denar za nakup testov seveda založiti. Po večkratnem opozarjanju so na ministrstvu Lekarniški zbornici dejali, da bodo izplačila vseh zapadlih obveznosti izvedli v začetku naslednjega tedna.

V Zdravstvenem domu Trebnje bodo prisiljeni zapirati ambulante

27. 10. 2021 10.18

Zaradi trenutne epidemiološke slike in kadrovske podhranjenosti na območju celotne države se v Zdravstvenemu domu Trebnje na področju splošnih ambulant in dežurne službe soočajo z velikim težavami. Sporočili so, da se bo razpoložljivost in dostopnost zdravstvenih storitev zmanjšala in da bodo občasno prisiljeni tudi zapirati ambulante.

Dva nova primera diskriminacije pri izplačevanju božičnice

13. 10. 2021 11.55

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je v dveh novih primerih ugotovil diskriminacijo pri izplačilu letne nagrade z naslova poslovne uspešnosti oziroma božičnice. "V prvem podjetju se je božičnica zaposlenim znižala že, če so bili med letom enkrat odsotni z dela zaradi bolezni, pri več kot treh odsotnostih pa je niso prejeli. V drugem so nižjo prejeli zaposleni z resnim zdravstvenim stanjem," je sporočil. V obeh primerih je zaposlovalec zaposlene obravnaval neenako glede na njihovo zdravstveno stanje, kar je prepovedano.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra

05. 10. 2021 06.00

Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?

02. 10. 2021 07.00

Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Inšpektorji opravili 31 nadzorov nad izvedbo hitrega testiranja, ugotovili eno nepravilnost

29. 09. 2021 16.49

Zdravstveni inšpektorat je doslej opravil 31 nadzorov nad izvajalci testiranja na okužbo z novim koronavirusom. Nepravilnosti so ugotovili v enem primeru, in sicer v vzgojno-izobraževalnem zavodu, v katerem je testiranje izvajala oseba, ki ni imela dovoljenja za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Izdali so ureditveno odločbo. Skupno pa so inšpektorji septembra opravili 7857 inšpekcijskih nadzorov izvajanja protikoronskih ukrepov. Izrečenih je bilo 63 prekrškovnih sankcij, 383 opozoril po Zakonu o prekrških in 227 upravnih ukrepov.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Za cepljenje skoraj 57 milijonov, Sloveniji tudi evropska sredstva za nakup testov

27. 09. 2021 16.39

Država je za cepljenje proti covidu-19 doslej namenila 56,97 milijona evrov, so pojasnili na Ministrstvu za zdravje. Od tega je šlo 39,79 milijona evrov za nabavo cepiv in 17,17 milijona za stroške izvedbe cepljenja. Medtem je evropska komisija 20 državam članicam EU dodelila nepovratna sredstva v skupni višini 95 milijonov evrov za nakup diagnostičnih testov za novi koronavirus, s čimer se bo olajšala izdaja digitalnih covidnih potrdil, zlasti tistim, ki se ne morejo cepiti. Med prejemnicami sredstev je tudi Slovenija.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško

24. 09. 2021 06.00

Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli

22. 09. 2021 06.00

Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri

21. 09. 2021 06.00

Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Opozicija z novelo zakona rešuje 'še eno krivico delavskega razreda'

08. 09. 2021 10.31

Poslanske skupine SD, LMŠ, Levica, SAB in NeP v zakonodajno proceduro vlagajo novelo Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Predlagajo spremembo sedmega odstavka 31. člena tako, da bo na novo določil najnižjo višino denarnega nadomestila za bolniško odsotnost, ki pripada zavarovancu, v višini 60 odstotkov minimalne plače. "Res je, da ne bo na boljšem na milijone, tisoče ali stotine ljudi, vendar je vsakih deset ljudi, ki jim pomagamo, vrednih našega truda," pravi Židan.

Sindikati predlog dogovora o obnovitvi socialnega dialoga že poslali partnerjem v ESS

02. 09. 2021 16.31

Sindikati so skladno z dogovorom pri predsedniku države Borutu Pahorju socialnim partnerjem v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) danes posredovali predlog dogovora o obnovitvi socialnega dialoga, ki predvideva tudi usklajena dopolnila k predlogom zakonov, ki so že v parlamentarni obravnavi. Predlog bo najprej pretresala posebna pogajalska skupina.

Začasni prenos programa zdravstvenih storitev odobren za 31 programov

24. 08. 2021 12.13

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je v ponedeljek sprejel sklep o izbiri ponudnikov, ki so se prijavili na javni poziv za oddajo ponudb za začasni prenos programa zdravstvenih storitev za pogodbeno leto 2021. Izvajalci so popolne ponudbe oddali za 31 razpisanih programov v vrednosti 1,74 milijona evrov.

Poklukar ne razmišlja o umiku novele zakona o zdravstvenem varstvu

12. 08. 2021 18.06

Minister za zdravje Janez Poklukar ne razmišlja o umiku predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, ki spreminja organe upravljanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, so sporočili z ministrstva. Predlog novele, ki je naletela na več kritik, je bil v javni razpravi do nedelje.

Skupščina ZZZS zahteva umik predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu

05. 08. 2021 13.25

Skupščina ZZZS je sprejela sklep, s katerim zahteva umik predloga novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju iz javne razprave in prekinitev postopka sprejemanja. Kot so navedli, predlog ne upošteva načela, po katerem sredstva, zbrana s prispevki za zdravstvo, upravljajo reprezentativni predstavniki njihovih plačnikov.

Predlog reorganizacije ZZZS: 'Minister hoče še dodatno omejiti avtonomijo'

04. 08. 2021 19.30

Nova fronta za ministra Janeza Poklukarja: boj za zdravstvene milijarde oziroma za obvladovanje zdravstvene blagajne. Minister predlaga reorganizacijo in racionalizacijo vodenja zavoda za zdravstveno zavarovanje, kjer bi vlada pridobila bistveno večji vpliv. Poklukarjev predlog je združil sindikate in delodajalce, ki imajo trenutno ključno vlogo pri zdravstvenem denarju. Od vlade zahtevajo umik zakona.

'Če v politiki še naprej ne bo posluha, ni mogoče izključiti niti stavke'

24. 07. 2021 10.39

Predsednica zbornice zdravstvene nege Monika Ažman opozarja, da v zdravstveni negi že zdaj manjka ogromno kadra in da dovolj varne in kakovostne zdravstvene nege ne bodo več mogli zagotavljati. Prav zato je zbornica pripravila predlog prenovljenih kadrovskih standardov, o katerih že tečejo pogovori z resornim ministrstvom. "Če v politiki še naprej ne bo primernega posluha za problematiko, ni mogoče izključiti niti stavke," je dejala.

Objavljeno javno naročilo za izdelavo elektronskih osebnih izkaznic

22. 07. 2021 15.48

Objavljeno je javno naročilo za izdelavo elektronskih osebnih izkaznic z biometričnimi podatki v obdobju desetih let. Ocenjena skupna vrednost naročila je 48,89 milijona evrov brez DDV. Rok za oddajo ponudb se izteče 17. avgusta ob 10. uri.

Nova e-osebna izkaznica bo delovala tudi kot kartica zdravstvenega zavarovanja

13. 07. 2021 16.04

Elektronske osebne izkaznice z biometričnimi podatki in dodatnimi elementi za sodobno e-poslovanje bodo po sprejemu ustrezne zakonodaje ter podpisu sporazuma pristojnih ministrstev in ZZZS začeli izdajati v začetku prihodnjega leta. S tem stare izkaznice ne bodo nehale veljati, izdaja novih pa bo predvidoma prinesla nekaj evrov višje stroške.