zzzs

ZZZS: Tudi fizioterapevti so lahko koristili državno pomoč
30. 11. 2020 11.17
Fizioterapevti zaradi epidemije najprej en mesec niso mogli delati, zdaj pa ob strogih ukrepih lahko obravnavajo manj pacientov kot prej. Večina zato ne bo izpolnila predvidenih programov in grozi jim vračanje že dodeljenih sredstev. Neugodna situacija, ki lahko pripelje do zmanjšanja števila ponudnikov fizioterapije, opozarjajo v njihovem združenju. ZZZS pa odgovarja, da plačujejo za opravljeno in ne za neopravljeno delo in da so tudi fizioterapevti lahko koristili državno pomoč.

Zaposleni v zdravstvu: Priznajte nam, da smo se okužili na delovnem mestu
27. 11. 2020 10.59
Zdravstveni sindikat ponovno opozarja, da zaposlenim v zdravstvenih in socialnih ustanovah delodajalci ne verjamejo, da so se okužili prav na delovnem mestu, in zato nočejo izpolniti potrebnega obrazca, s katerim bi lahko uveljavljali 100-odstotno nadomestilo plače. "Okužbe so potrjene v več kot 85 odstotkih vseh domov za upokojence. Zanikanje, da bi se torej zaposleni v domu lahko okužili prav na delovnem mestu, je do maloštevilnega kadra, ki v teh časih resnično vlaga nadčloveške napore v obvladovanje razmer, skrajno ponižujoče," so zapisali v SZSSS.

Denar za orožje ali zdravstvo?
26. 11. 2020 09.04
Ob zbiranju podpisov za naknadni referendum Levica in Socialni demokrati prepričujejo volivce, da je treba investirati "v zdravje, blaginjo, delovna mesta, za varstvo starejših", ne pa v orožje. S tem ustvarjajo dilemo, ali maslo ali puška. Ali Slovenija res namenja veliko denarja za oborožitev? Številke in dejstva govorijo povsem drugačno zgodbo. 780 milijonov za investicije prihaja po desetih letih suše, ki so jo povzročili SD, in je namenjena za naslednjih šest let.

Hitri antigenski testi: ministrstvo izdalo navodila, znan tudi način financiranja
20. 11. 2020 20.21
Zdravstveni delavci bodo morali biti najpozneje od 7. decembra redno testirani na okužbo z novim koronavirusom. Preiskave bodo poleg NZLOH ter Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo lahko opravljali tudi zdravstveni domovi, bolnišnice ter nekateri koncesionarji. Preventivno testiranje delavcev v mreži javne zdravstvene službe s PCR in hitrimi antigenskimi testi bo financirano iz proračuna.

Delodajalci zaposlenim ne verjamejo, da so se okužili na delovnem mestu
18. 11. 2020 16.16
Sindikat zdravstva in socialnega varstva člani množično obveščajo, da jim delodajalci ne verjamejo, da so se z novim koronavirusom okužili na delovnem mestu, in ne želijo izpolniti ustrezne prijave. Opozarjajo, da je to neprimerno, in pozivajo k ustreznejši ureditvi izplačil nadomestil plače v primeru okužbe na delovnem mestu. Predstojnica inštituta za medicino dela Metoda Dodič Fikfak medtem opozarja, da je težava pri zajezitvi širjenja epidemije v premalo resnem spoštovanju pravil na delovnem mestu.

V koronakrizi odkrili za tretjino manj rakavih obolenj. Kakšni so razlogi?
18. 11. 2020 06.00
Rak ostaja prvi zdravstveni problem naše družbe – kljub pandemiji bolezni covid-19, opozarjajo na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Podobno kot v tujini tudi pri nas v letošnjem letu beležimo občuten upad števila novo postavljenih diagnoz, v aprilu, denimo, celo za 30 odstotkov. O možnih razlogih za to smo govorili z družinsko zdravnico dr. Danico Rotar Pavlič, ki nam je iz prve roke povedala, kako se tudi pri njenih pacientih pojavljajo zakasnitve obravnav. Te pa imajo lahko usodne posledice.

Na ZZZS predlogu plačanega spremstva staršu otroka do 15. leta niso naklonjeni
17. 11. 2020 08.55
PKP6 vsebuje eno od rešitev, ki se je bodo razveselili mnogi starši. Če so starši po trenutno veljavni zakonodaji za sobivanje z otrokom, starejšim od šest let, v bolnišnici morali plačati, pa jim sedaj tega ne bo več treba, saj bo stroške spremljevalcem otrok do vključno 14. leta starosti krila zavarovalnica. "Prisotnost starša ob bolnem otroku je vsekakor osnovna pravica in ne poseben privilegij," opozarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja, ki je avtor pobude za spremembo zakonodaje. A predlogu na ZZZS niso naklonjeni. Opozarjajo namreč, da bi to po ocenah zavarovalnico letno stalo dodatne štiri milijone evrov.

Zunanja 'čakalnica' za rakave bolnike razburja. 'To je ukrep za zagotavljanje varnosti'
16. 11. 2020 12.44
Pred dnevi se je razširila objava fotografije čakalnega prostora pred vhodom na Onkološki inštitut v Ljubljani, kjer je nekaj pacientov čakalo na obravnavo pod zasilnim grelcem in nadstreškom. Takoj se je vsul plaz kritik, češ da gre za najbolj ranljive bolnike, ki bi morali biti ves čas na toplem. Preverili smo, kako je urejen postopek sprejema in zakaj morajo nekateri bolniki čakati na mrazu.

'Vitamin D ni čudežno zdravilo, je pa močna učinkovina'
07. 11. 2020 16.36
Tablete, kapljice, pršilo ... Oblik vitamina D je na tržišču ogromno in tudi cenovni razpon je različen. Kako izbrati? Kaj svetuje zdravnik, član strokovne skupine, ki je pripravila smernice za uživanje vitamina D, ki ima izjemno pomembno vlogo tudi v boju proti novemu koronavirusu. Kaj pa predoziranje in nezaželeni učinki? V ponudbi imamo tudi živilske izdelke z dodatkom vitamina. Zdravnik pravi, da je strategija bogatenja prehrambnih izdelkov z vitaminom D zaželena.

V ambulantah primarnega zdravstva izboljšali odzivnost za bolnike
30. 10. 2020 11.07
Dostopnost zdravnikov na primarni ravni oz. njihova odzivnost na klice bolnikov se je v zadnjem času izboljšala. To ugotavljajo tako na ZZZS, ki je opravil nadzor nad odzivnostjo ambulant, kot tudi zastopnika pacientovih pravic Duša Hlade Zore ter Avgust Rebič, ki prejemata manj pritožb zaradi neodzivnosti.

Z aneksom v zdravstvu do finančnih ukrepov in večje dostopnosti storitev
22. 10. 2020 21.44
Vlada je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za zdravstvo za leto 2020. Ta za izvajalce prinaša kar nekaj pomembnih finančnih ukrepov za plačilo stroškov zaradi covida-19 ter povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Njegov skupni finančni učinek je 80,8 milijona evrov.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00
Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

Brez skrbi, letošnjim upravičencem bo brezplačno cepljenje na voljo tudi prihodnje leto
14. 10. 2020 11.58
Od lanskega leta je dvema generacijama omogočeno brezplačno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Ker je novi koronavirus že spomladi zaprl cepilne ambulante, se številni sprašujejo, kaj bo z omenjeno ugodnostjo, če bo spet razglašena epidemija in se jim ne bo uspelo pravočasno cepiti. Na NIJZ pravijo, da so skrbi odveč. Upravičenci se bodo namreč lahko brezplačno cepili tudi prihodnje leto.

Novi koronavirus zašel tudi v šempetrsko bolnišnico
13. 10. 2020 18.59
Strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler je potrdila, da je ena od strokovnih sodelavk v soboto zbolela za covidom-19. Testi pri vseh, ki so bili z njo v tesnem stiku, so potrdili še tri okužbe. Danes so testirali še 60 zaposlenih, rezultate pričakujejo v sredo zjutraj.

Gantar: Za skrajševanje čakalnih dob iz proračuna letos 14 milijonov evrov
28. 09. 2020 13.46
Za skrajševanje čakalnih dob je v letošnjem letu namenjenih 14 milijonov evrov, v naslednjem letu pa 28 milijonov, je minister za zdravje Tomaž Gantar pojasnil v izjavi ob robu podelitve priznanj Moj zdravnik 2020. Kot je dejal, gre za proračunska sredstva in ne sredstva iz zdravstvene blagajne ZZZS.

Delodajalci s PKP5 v večini zadovoljni, v Levici pa kritični do vsebine
24. 09. 2020 15.18
Delodajalci so s predlogom petega protikoronskega zakona, ki ga je vlada potrdila v sredo, večinoma zadovoljni, saj je upoštevala večino njihovih predlogov. V Levici menijo, da zakon še ni niti spisan, so pa kritični do načrtov glede zdravstva, pa tudi do tega, tako poslanec Matej T. Vatovec, da bodo ljudje s 1. oktobrom ostali brez nadomestil za plače zaradi karanten.

Vlada o predlogih petega protikoronskega zakona
23. 09. 2020 16.26
Vlada razpravlja o predlogih petega protikoronskega zakona in zakona o nacionalnem demografskem skladu. Reprezentativne sindikalne centrale so vlado sicer pozvale, naj ta teden še ne sprejme predloga petega protikoronskega zakona, temveč nadaljuje usklajevanja s socialnimi partnerji oziroma naj iz zakona izvzame neusklajene predloge. Seja ESS pa se je predčasno končala zaradi odhoda sindikatov.

Lekcije covida-19: boljše sodelovanje in dobro plačan kader
23. 09. 2020 14.04
Svetovalec francoskega veleposlaništva Philippe Vigouroux, ki je v preteklosti vodil tri bolnišnice v Franciji, meni, da je epidemija pokazala potrebo po boljšem sodelovanju med državami, pa tudi med posameznimi zdravstvenimi sistemi in med posameznimi bolnišnicami. Podobno kot v Sloveniji se tudi v Franciji soočajo s težavo pomanjkanja negovalnega kadra, ker je ta premalo plačan.

Zdravniška zbornica: Sistem je treba prilagoditi razmeram in ne iskati krivcev
22. 09. 2020 13.39
Potem ko na dan prihaja vse več zgodb o bolnih ljudeh, ki zaradi epidemije ne morejo priti do ustrezne zdravstvene oskrbe, je zdaj tudi upravni odbor ZZZS izvajalce zdravstvene dejavnosti pozval, naj se ustrezno organizirajo in odpravijo zaostanke. Zahteva tudi, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do izbranega osebnega zdravnika. Sicer jim grozijo tudi pogodbene kazni.

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?
19. 09. 2020 13.32
Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Svetovni dan fizioterapije: ko te covid-19 'odreže' celo od gibanja
12. 09. 2020 11.51
Epidemija koronavirusne bolezni je zaznamovala tudi dostopnost do fizioterapije. Slovenija je sicer že v 'normalnih' razmerah z 61 fizioterapevti na 100.000 prebivalcev na samem repu držav EU. Število čakajočih na primarno obravnavo se povečuje, povprečna čakalna doba pa znaša 140 dni. Tudi zato so se v Združenju fizioterapevtov Slovenije ob letošnjem svetovnem dnevu fizioterapije odločili za predstavitev nekaterih sodobnih pristopov k obravnavi bolnikov: eden od teh je fizioterapija na daljavo. V mariborskem zdravstvenem domu jo poskusno že ponujajo, zanimanje pa je veliko.

Kako naročiti pacienta na odvzem brisa, če nihče ne dvigne telefona?
10. 09. 2020 06.20
V zdravstvenih domovih opozarjajo, da je naval bolnikov, ki jih morajo pred pregledom poslati na testiranje za koronavirus, vse večji. Posledično so vstopne točke, kjer opravljajo testiranja (skupno jih imamo 16), vse bolj obremenjene. Zdravniki, ki želijo tja napotiti svojega pacienta, pa jih pogosto ne morejo niti priklicati, saj so telefonske linije ves čas zasedene. Pristojno ministrstvo smo vprašali, kako nameravajo razbremeniti sistem testiranja, a jasnega načrta, kot kaže, (še) ni.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva
05. 09. 2020 07.00
Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

Šest napotkov, kako do zdravniške obravnave v koronačasih: Vztrajajte!
04. 09. 2020 06.00
Brez dvoma je covid-19 ohromil naše zdravstvo, dostop do zdravnikov pa je omejen. Da pa je komunikacija z zdravnikom vseeno uspešna, pa lahko veliko storimo sami. V nadaljevanju najdete nekaj priporočil. Stroka sicer priznava – veliko bo treba postoriti tudi na naši strani, še posebej v smislu boljše organizacije dela.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?
03. 09. 2020 13.39
Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

Dovnik: Naj bo koronavirus kamenček, ki bo sprožil nujne spremembe
27. 08. 2020 10.21
V odprtem pismu je pediater Igor Dovnik opozoril na pasti slovenskega zdravstvenega sistema, ki je, kot pravi sam, na kritični točki. Če nujnih sprememb ne bo, čez pet let primarnega zdravnika ne bo imela od tretjina do polovica državljanov, poudarja. V oddaji 24UR ZVEČER sta poglede na stanje v zdravstvu soočila Dovnik in direktor ZZZS Marjan Sušelj.

Javno zdravstvo na psu: polovica državljanov lahko ostane brez zdravnika
26. 08. 2020 09.36
"Čas se izteka. Čez pet let primarnega zdravnika (družinskega zdravnika, ginekologa, pediatra, zobozdravnika) ob sedanjih trendih ne bo več imela od tretjina do polovica državljanov," je v odprtem pismu v imenu Združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov zapisal pediater Igor Dovnik. Opozoril je, da se je dostopnost do zdravstvenih storitev zaradi pandemije še poslabšala, ZZZS pa zahteva nemogoče. Hkrati v Sloveniji nastaja sistem vzporednega, povsem zasebnega zavarovanja in zdravstva.

Po novem brezplačno cepljenje proti gripi za otroke od šest do 23 mesecev
21. 08. 2020 17.37
V sezoni 2020/2021 bo brezplačno cepljenje proti gripi tudi za majhne otroke v starosti od šest do 23 mesecev. Stroške bo kril ZZZS.

Neurejeni čakalni seznami: kako dostopno je slovensko zdravstvo med koronakrizo?
19. 08. 2020 12.31
Na nas se je obrnila bralka, ki trdi, da je njen oče z akutno odpovedjo ledvic na Internistični prvi pomoči v UKC Ljubljana čakal več kot sedem ur, preden so ga sprejeli v bolnišnico. Ker podobne zgodbe odmevajo po vsej državi, se zastavlja vprašanje, ali je slovensko zdravstvo postalo še slabše dostopno. Pristojni rešujejo problem? Zaradi covid-19 so se namreč podaljšale čakalne dobe. Za koliko in kaj to pomeni za bolnike, ki čakajo na preglede in posege, nismo izvedeli, saj nam pristojni z ministrstva za zdravje in NIJZ v dveh tednih še niso odgovorili.