Avtor
24UR Inšpektor

Otroci brez staršev

19. 03. 2022 09.00

V Sloveniji je v povprečju vsako leto posvojenih 40 otrok, parov, ki bi otroka radi posvojili, pa je 10-krat več. Po otroke se večinoma opravijo v tujino, vozijo slalom med birokratskimi ovirami ter drago plačujejo odvetnike in posredniške agencije. Država ima namreč sklenjene bilateralne sporazume za mednarodno posvojitev le s tremi državami: Severno Makedonijo, Bolgarijo in Češko ter samo v teh primerih pri posvojitvah tudi posreduje.

20 tisoč evrov bolniškega nadomestila na mesec

12. 03. 2022 08.56

Nekateri posamezniki so v bolniškem staležu že več kot deset let. So tudi posamezniki, ki prejemajo več kot 20 000 evrov nadomestila zaradi bolniške odsotnosti na mesec. Na drugi strani je v Sloveniji na tisoče zaposlenih, ki delajo v hudih bolečinah, nahodni in bolni, ker si bolniškega staleža zaradi nizkih dohodkov preprosto ne morejo privoščiti.

Radosti in pasti smučanja v gorah

26. 02. 2022 07.00

Pandemija covida-19 v zadnjih letih ni spremenila le navad v družabnem življenju, ampak tudi pri športnih, še posebej zimskih športnih aktivnostih. Zaprtje smučišč je v kombinaciji z več prostega časa, večjo željo po sprostitvi in čarobnimi zimami v zasnežene gore zvabilo nadpovprečno število ljudi.

Postenje – da ali ne?

12. 02. 2022 07.00

Zagotovo poznate koga, ki se je vsaj enkrat v življenju postil. Morda ste postenje kdaj poskusili tudi sami. Nekateri se redno postijo, najpogosteje zato, da bi izgubili odvečne kilograme. Obstajajo različne vrste postenja: post s sokovi, z juhami, s sluzjo, celo z mlekom in žemljami. A kaj post, večurna, lahko tudi večdnevna ali celo večmesečna odsotnost hrane, pravzaprav povzroči v našem telesu? Ali s postom res shujšamo?

Rabljen avto – dober nakup ali prevara?

22. 01. 2022 10.46

V Sloveniji letno kupimo med 100 in 150 tisoč rabljenih avtomobilov oziroma kar dva- do trikrat več kot novih. To so sicer le ocene, saj uradne statistike v Sloveniji ne vodi nihče. V lanskem letu je bilo denimo v Slovenijo uvoženih več kot 37.000 rabljenih osebnih avtomobilov. Koliko je bilo zamenjanih po principu staro za novo ali staro za staro, je neznanka.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente

23. 11. 2021 06.00

Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Matične celice – revolucija ali le evolucija?

13. 11. 2021 11.04

Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

Poklici, ki izginjajo

06. 11. 2021 12.00

Zelo malo mladih danes želi postati zidar, tesar, mizar, gozdar, krovec, čevljar, zlatar ali mesar. Lani se je v poklicne programe vpisalo le 18 odstotkov mladih – ti poklici jih ne zanimajo, zanje niso privlačni, čeprav imajo prihodnost, saj nihče ne ostane brez službe. Zaradi nenehnih ujm potrebujemo krovce in kleparje, pa se za ta poklica šola le nekaj dijakov. Še več, prišli smo do točke, ko ni več niti učiteljev, mojstrov, ki bi lahko znanje predajali naprej. Za poklic čevljarja denimo že leta ne izobražujejo več. Kje bomo torej dobili kadre, ki bodo opravljali dela, tako zelo potrebna za obstoj družbe? Je odgovor v primernem plačilu?

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov

30. 10. 2021 08.28

60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa

23. 10. 2021 07.00

Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Kako so si Danci priborili svobodo?

09. 10. 2021 09.20

Na Danskem je cepljenih 100 odstotkov zdravstvenih delavcev, prav tako so cepljeni vsi stanovalci domov za starejše in vsi starejši od 70 let. Polno cepljenih je 95 odstotkov odraslih, kar je bistveno več od povprečja Evropske unije, ki znaša 74 odstotkov. Slovenija je s 57 odstotki polno cepljenih odraslih daleč zadaj.

Na obalah, v morju, parkih – kje končajo covidni odpadki?

18. 09. 2021 11.07

Prijeten sprehod, popoldansko kolesarjenje ali hitra hoja v službo. Skoraj ni več priložnosti ali kotička, kjer ne bi zagledali uporabljene in zavržene maske. So v morjih, na obalah, v parkih, na cestah. Epidemija covida-19 ni vplivala le na zdravstvene sisteme po vsem svetu, na gospodarstvo in družbo kot celoto. Vpliv, ki ga ima na okolje, je ogromen in čutili ga bomo vse bolj. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je covidnim odpadkom sledila od uporabe do obdelave.

Vitamini in minerali – kdo naj jih jemlje, kdaj in koliko?

04. 09. 2021 07.18

Je pred vstopom v vrtec, v šolo, za boljšo odpornost, za krepitev imunskega sistema res treba jemati vitamine in minerale? O vsem tem so za 24UR Inšpektor govorili ugledni strokovnjaki Nada Rotovnik Kozjek, Katarina Plausteiner Đorđević, Samo Kreft, Urška Blaznik in Matej Dobravc Verbič.

Če pogrešate osebo, jo policiji prijavite takoj: 'Da je treba čakati 24 ur, je mit'

03. 09. 2021 06.00

Vsak dan v Sloveniji izginejo do tri osebe. Toliko je na letni ravni prijav pogrešanih oseb, tretjina med njimi je mladostnikov ali otrok. In čeprav se večina zgodb konča srečno, je Slovenija z zgodovinsko dvodnevno mednarodno konferenco poskrbela, da so na mizi novi, poenoteni protokoli, ki bodo pomagali rešiti še več življenj. Zakaj dobesedno vsaka minuta šteje, je pojasnil vodja Mreže policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe na ravni EU in vodja Oddelka za krvne in seksualne delikte v slovenski policiji Damjan Miklič.

Inšpektor na OŠ Prebold odkril dve novi nepravilnosti

01. 09. 2021 16.30

Inšpektor je na Osnovni šoli Prebold, ki je v javnosti odmevala zaradi ravnatelja, ki dvomi o učinkovitosti pogoja PCT, v torek odkril dve novi nepravilnosti. Na vratih šole so na prvi dan šole visela obvestila, da sta maska in pogoj PCT obvezna. Kot je dejal predsednik sveta zavoda, je masko nosil tudi ravnatelj.

Kakšno hrano jemo?

28. 08. 2021 08.48

Vsi želimo jesti zdravo, varno hrano. Pa jo? Doma je ne pridelamo dovolj – naša samooskrba s sadjem je zgolj 37-odstotna, z zelenjavo pa 48-odstotna, zato smo ju primorani uvažati. Samo letos so preko Luke Koper uvozili 21 tisoč ton krompirja. In prav zato je nadzor izjemnega pomena. Ga je dovolj, kakšen je, kako poteka? Več tednov smo spremljali inšpektorje za varno hrano in jim sledili na inšpekcijskih pregledih povsod – na njivi, kmetiji, v proizvodnji, trgovini in Luki Koper.

Zdravljenje s konopljo neurejeno, črni trg cveti, "za običajno olje so plačali 1000 evrov"

24. 07. 2021 07.30

V Sloveniji naj bi bilo okoli 10 tisoč bolnikov, po nekaterih ocenah še več, ki se samozdravijo z izvlečki iz konoplje. Pomagala naj bi pri 46 različnih težavah, najpogosteje za rakava obolenja, kronične bolečine, motnje spanja, depresijo … A jasnih pravil za proizvodnjo konoplje v medicinske namene še vedno ni, zato črni trg cveti. Kaos vlada tudi pri industrijski konoplji, proizvodnja se opušča, priložnost za posel je tako pograbila tujina.

Bo 1,9 milijarde evrov pozdravilo naše zdravstvo?

17. 07. 2021 13.00

Načet zdravstveni sistem, človeku nedostojne razmere, premajhne in prenatrpane sobe brez klim in sanitarij, okna, ki ne tesnijo, slaba vodovodna, električna napeljava, pa potresno nevarne stavbe ... tudi to je rezultat 19 ministrov, ki so se zvrstili na zdravstvenem resorju, vsak pa je v povprečju zdržal le leto in pol. Kadrovsko, finančno in investicijsko podhranjeno zdravstvo želi presekati 20. minister Janez Poklukar, ki že prepričuje poslance, da lahko zdravstvo pred kolapsom reši le poseben zakon, ki v naslednjem desetletju predvideva za 1,9 milijarde evrov investicij. Med drugim so v načrtu novi infekcijski kliniki v Ljubljani in Mariboru, pa tudi štiri negovalne bolnišnice. 

Kakšen sladoled jemo?

10. 07. 2021 19.53

Slasten in vabljiv, mnogoterih okusov. Vsak član slovenskega gospodinjstva poje skoraj štiri litre sladoleda letno – to je podatek le za doma porabljen sladoled, največkrat kupljen v trgovini, ne vključuje pa tistega, ki ga naročimo in pojemo v gostilnah ali restavracijah. Ob sladoledu se nam cedijo sline, po njem hrepenimo, ko se ob vročih poletnih dneh želimo ohladiti. Ampak ali vemo, kakšen sladoled jemo? Je lahko tudi zdravju škodljiv? Nas trgovci in proizvajalci zavajajo? Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je na analizo poslala pet sladolednih vzorcev, ki jih je pri proizvajalcih sladoleda na kepice dobila v Ljubljani in okolici. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano so jih testirali in ocenili v skladu s smernicami za mikobiološko varnost živil.

Kriptosvet – obljubljena dežela ali črna luknja?

26. 06. 2021 08.58

Se čudite, od kod nekaterim, sploh mladim, ogromno denarja, luksuzna stanovanja, hiše, prestižni avtomobili, mogočne jahte in razkošne počitnice? V marsikaterem primeru gre za kriptomilijonarje, novopečene bogataše, ki so s prodajo kriptovalut obogateli v izjemno kratkem času. A kriptosvet skriva mnoge pasti. Ne le, da vrednosti večine kriptovalut – tudi najstarejše, bitcoina – zadnje čase vztrajno padajo, gre tudi za odvisnost, ko zlasti najstniki v upanju na hiter zaslužek dneve in noči preživljajo za računalniki, ljudje pa se zadolžujejo, najemajo kredite, jemljejo hipoteke in nemalokrat izgubijo vse.

Dva svetova: en svet sta Ljubljana in Obala, drug svet je vse ostalo

19. 06. 2021 07.50

S povprečno plačo si praktično več ne moremo kupiti povprečnega stanovanja, kar pomeni koncentracijo bogatejših ljudi v središčih mest, tisti, ki si stanovanj ne morejo privoščiti, pa so dobesedno odrinjeni na obrobja. Kdaj bodo cene nepremičnin dosegle strop? Bo država začela regulirati višino najemnin in dohodke od Airbnbja, financirati gradnjo, zagotavljati zemljišča? So za vse večje razslojevanje krivi špekulativni nakupi ali strah pred ležarinami zelo premožnih?

'Zatajil je celoten sistem'

12. 06. 2021 07.00

Kako je možno, da nekdo kar odvrže 200 ton blata v naravo, ne da bi ga bilo strah pred sankcijami? Kaj je šlo narobe, da se dogajajo takšne reči? O tem so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali z glavnim okoljskim inšpektorjem Francem Rančigajem in Eriko Oblak iz Eko kroga.

Kdo si lahko privošči stanovanje za 1,8 milijona evrov?

12. 06. 2021 06.00

Cene nepremičnin se vzpenjajo v nebo, ponudbe je premalo, povpraševanja ogromno, krediti so poceni, najemniški trg pa popolnoma neurejen, zdi se, da se gradijo le še nadstandardna domovanja, ki to v resnici niso. Kakšno stanovanje si dandanes lahko privošči nekdo s povprečno plačo, ki znaša okoli 1.300 evrov?

'Moje najstniške sanje so bile osvojiti Michelinovo zvezdico'

05. 06. 2021 09.14

Leto dni mineva, odkar je šest chefov po letih čakanja Michelinov vodnik prepoznal kot vrhunske v svoji kakovosti in jim podelil kar sedem zvezdic. To so zvezde slovenske in svetovne kulinarike, ki so slovensko gastronomijo dokončno ponesle v svet. Jedi so točno takšne, kot so chefi, eni oživljajo pozabljeno slovensko tradicijo, gojijo domačnost na vrhunskem nivoju, drugi uporništvo izražajo na krožnikih, vsi pa ustvarjajo umetnine in pletejo zgodbe po dolgih kilometrih vihtenja kuhalnic, tudi po najboljših restavracijah sveta z Michelinovimi zvezdicami.

'Preprodajajo prav tukaj pred ministrstvom, vsi iz pisarn to gledajo'

29. 05. 2021 06.00

Od osem do dvanajst tisoč odvisnikov je v Sloveniji, ki narkomanske igle puščajo povsod, pod mostovi, v parkih, na ulicah. Preprodajalce v mestu zlahka vidite sredi belega dne. Število odvisnikov narašča, pomoč jih išče vse manj. Brezdomni odvisniki so si bivališče uredili kar pred ministrstvom v centru Ljubljane, kljub opozorilom ne ukrepa nihče. Problemi se kopičijo že leta, pristojni pa opozoril ne slišijo. Zakaj ni varnih sob oziroma dnevnih centrov, ki bi zmanjšali količino potencialno okuženega pribora na javnih površinah in preprečili marsikatero smrt zaradi predoziranj, prebivalci pa bi se zaradi njih počutili varne?

Zlorabe: nudenje fizioterapije na daljavo najtežjim, nevrološkim bolnikom

22. 05. 2021 06.00

Ste že slišali za fizioterapijo na daljavo, po Zoomu, ali je bili celo deležni, pa četudi sodite med najtežje, nevrološke bolnike? Tudi to vam ponujajo spretni prodajalci, ki veliko zveze s fizioterapijo nimajo, znajo pa izkoristiti nedelujoč, zbirokratiziran sistem, v katerem je premalo fizioterapevtov, ki so preobremenjeni, čakalne dobe pa so posledično predolge. Fizioterapijo lahko sicer izjemoma izvajajo na daljavo, a šele, ko je jasno, da do poškodb ne more več priti, saj bolniki vaje že obvladajo.

Fizioterapija: kako vedeti, kdo je šarlatan in kdo ne?

15. 05. 2021 11.59

Premalo fizioterapevtov, veliko fakultet, premalo nadzora in veliko zasebnih izvajalcev fizioterapije. Tako bi lahko na kratko povzeli izjemno kompleksno in hkrati neurejeno področje fizioterapije, ki prav zato dopušča preštevilne zlorabe in usodne poškodbe.

Predsedovanje – nov terminal, prenovljen hotel, jedilniki chefov z Michelinovo zvezdico

08. 05. 2021 06.00

Slovenija bo predsedovanje Svetu Evropske unije 1. julija prevzela že drugič v 17. letih, odkar je članica Evropske unije. Če bodo epidemiološke razmere dopuščale, se bo v šestih mesecih zvrstilo 185 dogodkov s tudi do 17 tisoč udeleženci. Priprave za projekt, ki je izjemen varnostni zalogaj, so na vrhuncu, tako bodo na primer visoki gostje prileteli na nov terminal na Brniku in prenočili v prenovljenem Elegans hotelu Brdo, okušali pa bodo vrhunsko kulinariko, pod vsak jedilnik bo namreč podpisan chef z Michelinovo zvezdico. Predsedovanje bo obliž za turizem, bodo pa tempo vse do konca narekovale negotove razmere, od tega bo odvisno vse – srečanja, logistika, izplen.

Drugi tir, "viadukti so za oko, predori za denar"

01. 05. 2021 07.06

Po četrt stoletja preigravanj, podražitev, pocenitev, interesov in zamud se gradnja milijardnega drugega tira naposled le začenja. Kdo bo imel največ od drugega tira? Med gradbinci kroži anekdota, "viadukti so za oko, predori za denar." Najbrž ne naključno, saj je na 27-kilometrskem drugem tiru dobrih 20 kilometrov predorov. Glavni, 600-milijonski posel, je dobil Kolektor, ki je zgradil tudi že dostopne ceste do gradbišča. Že pred tem pa so poniknili milijoni za študije, analize, raziskave, projekte … Nabralo se je za 45 tekočih metrov fasciklov dokumentacije.

Gost mora pokazati ustrezno potrdilo: kakšna je podlaga za pridobivanje teh podatkov?

27. 04. 2021 07.00

Lokali, hoteli, kampi in toplice so se odprli, gost pa mora predložiti negativni test oziroma dokazilo o prebolelem covidu-19 ali cepljenju. Je dovolj, da potrdilo samo pokaže? Ali so naši zelo osebni podatki sploh lahko predmet obdelave in hrambe?