Avtor
24UR Inšpektor

Uvedba karantene še ni vplivala na dolžino kolon

22. 08. 2020 07.00

Ponekod na meji s Hrvaško so daljše čakalne dobe, ki pa kljub uvrstitvi Hrvaške na rdeči seznam za avgustovsko soboto niso neobičajno dolge. Da uvedba karantene za slovenske državljane za zdaj ni vplivala na dolžino kolon, kažejo tudi informacije z mejnih prehodov, da med vozniki prevladujejo tujci. Več Slovencev tako pričakujejo v prihodnjih dneh. Večkilometrski zastoj še vedno vztraja pred predorom Karavanke.

Kako se spreminja življenje v Jadranskem morju?

22. 08. 2020 07.08

Po nekaterih ocenah je vsak drug naš vdih v resnici kisik, ki so ga proizvedli fitoplanktoni, ki živijo v morju, pravi dr. Danijela Marić Phannkuchen iz rovinjskega Centra za raziskovanje morja. Že iz tega podatka lahko razberemo, kako zelo pomembno je to, kar se dogaja v morju, za življenje na kopnem in vse nas. Dr. Robert Turk z Zavoda za varstvo narave opozarja, da se je v zadnjih letih človekova aktivnost zelo intenzivirala in da tudi v morju izginjajo življenjski prostori, denimo morski travniki,  območja trdega tla z algami. Zaradi antropogenega učinka so določene vrste izginile, pa poudarja biolog z morske biološke postaje, redni profesor, predavatelj na Univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru, dr. Lovrenc Lipej.

Brezposelnost v času korone

15. 08. 2020 07.00

Čas epidemije koronavirusa je čas negotovosti. Spomladi, v obdobju karantene, je marsikdo trepetal za svojo službo, se spraševal, ali se bo lahko vrnil na delovno mesto, nas bodo odpuščali, mi ne bodo podaljšali pogodbe ... In mnogi so službo, svoje delo in prihodke od takrat res že izgubili. Od prekarnih delavcev do redno zaposlenih, od mladih do starejših. Tudi to so obrazi koronačasa.

Barvanje pri frizerju ali doma? Kaj je bolje za naše lase?

25. 07. 2020 09.02

Lase si barva približno 60 odstotkov žensk in pet odstotkov moških. Povprečna starost, pri kateri si prvič pobarvamo lase s trajno barvo, je 16 let. Barve za lase so koktejl kemikalij, med katerimi ob mešanju prihaja do kemijskih reakcij – in te lahko povzročijo alergijske reakcije. V zadnjih letih so se ravno zato na trgu pojavile številne barve, ki jih proizvajalci oglašujejo kot naravne. Pogosto na embalaži lahko preberemo brez amoniaka, brez glutena, vegansko.

Turistična izvidnica

18. 07. 2020 07.00

Kakšna je turistična slika v Sloveniji? Ponudbo, zasedenost, cene, bone in spoštovanje ukrepov je za rubriko 24ur Inšpektor preverjala novinarka Irena Pan. Med drugim ugotavlja, da na slovenski obali mnogi v gneči in sproščenem poletnem vzdušju preprosto pozabijo, da obstaja covid-19 in da je zato treba upoštevati varnostno razdaljo.

Nesreče in reševanje na morju

11. 07. 2020 07.00

V poletnih mesecih je tudi na severnem Jadranu močno povečan pomorski promet. Med Kvarnerjem in Tržaškim zalivom običajno dnevno pluje več kot enajst tisoč takšnih in drugačnih plovil. Nesreče, ki se zgodijo na morju, se najpogosteje zgodijo zaradi vremenskih razmer in neizkušenosti oziroma kombinacije obeh faktorjev, opozarjajo pristojni.

Gantar: Župnik se bo moral organizirati tako, da bodo kontakti znani

08. 07. 2020 22.47

Novi ukrepi, zbiranje do deset ljudi, kaj pa lokali, pikniki, zasebne zabave, verski obredi? Minister za zdravje Tomaž Gantar razlaga, da se bo moral duhovnik, ki bo vodil obred, pač organizirati tako, da bodo kontakti znani. "Vedeti moramo, da je namen tega predvsem to, da lahko potem v primeru okužbe, epidemiologi spremljajo kontakte na relativno enostaven način," pravi minister. Dilem in nejasnosti v povezavi z novimi ukrepi je sicer še veliko. Lahko na primer inšpektor napiše kazen nekomu, ki doma organizira piknik in se zbere 11 sorodnikov? Kako pa je z dokazovanjem dopustovanja na Hrvaškem? Račun za kavo ali parkirni listek namreč nista več dovolj.

Klimatske naprave - veste, katere napake delate?

04. 07. 2020 07.00

V poletnih mesecih skoraj vsi uporabljamo klimatske naprave. A kako jih uporabljamo in kakšne? Kakšne napake delamo in zakaj? Kakšno klimo kupiti in kakšne ne in kako z njo pravilno ohlajati zrak? Kakšna je učinkovitost, kakšne so cene?

Biti v Sloveniji star

20. 06. 2020 10.11

Vsi bomo enkrat stari, vsi se bojimo, kaj nas takrat čaka. Številni imate starše, stare starše v domovih za starejše, mnogi zanje skrbite sami. Mnogi od vas ste tudi sami v domovih za starejše ali pa živite doma, morda skrbite za svojega obnemoglega zakonca, partnerja ... To je tema, ki zadeva prav vse. Celotno družbo. In težav – ker jih je politika ves čas zanemarjala in si zatiskala oči – je ogromno. Nizke pokojnine, revščina, pomanjkanje prostora v domovih za starejše, neurejeno področje dolgotrajne oskrbe, demenca, starizem ... Za vsem tem pa konkretne zgodbe in usode.

Greste kmalu v hribe? Kako varno v gore?

13. 06. 2020 07.00

Številni med vami boste šli v naslednjih tednih in v poletnih mesecih v hribe, v gore. Ker bomo počitnice po pričakovanjih večinsko preživeli v Sloveniji, planinci in reševalci pričakujejo, da bo šlo v hribe in gore še več ljudi kot sicer. Zato smo za vse vas – izkušene planince, manj izkušene in tudi za popolne začetnike – pripravili 24ur Inšpektor o tem, kako varno v gore.

Šport v času korone - čas je za ukrepanje

06. 06. 2020 08.00

Kakšno škodo je v času epidemije utrpel šport? Rekreativni, klubski, vrhunski? Šport še zdaleč ni pomemben samo za vrhunske športnike, pomemben je na vseh nivojih - otroci, mladinci, rekreacija, družbeni pomen, pa klubi ... vse do vrhuskih uspehov seveda. Zato v Inšpektorju pregled in ocena stanja v post-korona času na področju športa. Kaj je bilo v času epidemije dobro, kaj slabo, kakšna so opozorila, kaj upoštevati za naprej.

Poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole ...

30. 05. 2020 08.10

Osnovnošolci, ki so bili tedne in tedne doma, bodo postopoma spet sedli v šolske klopi. A mnogi starši in mlajši osnovnošolci se že zdaj soočajo z vprašanjem in dilemo, kaj in kako med počitnicami, do katerih je še manj kot mesec dni. Kako bodo torej letos videti počitnice? Kdo bo čuval mlajše osnovnošolce? S to težavo se starši srečujejo vsako leto, letos pa zaradi sprememb, ki jih je prinesel novi koronavirus, še toliko bolj. Kako bodo organizirana poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole? Kaj bodo počeli otroci? Kako na organizacijo počitnic in varstev vplivajo ukrepi zaradi koronavirusa, kakšne so spremembe, cene, povpraševanja, ponudba? In kakšne bi bile ustrezne rešitve?

Maske: kaj smo se naučili in kako naprej?

23. 05. 2020 07.00

V času epidemije je imela Slovenija velike težave z maskami – od pomanjkanja do afer, od stisk do kaosa, ki je zdaj pod drobnogledom računskega sodišča. Kaj smo se v prvem valu epidemije covid-19 naučili o dobavi mask? Kakšno je trenutno stanje? Kako so to reševali ponekod v tujini? Predvsem pa – zdaj je čas, da se iz lekcij prejšnjih tednov kaj naučimo in da se pripravimo, da tudi ob morebitnem drugem valu ne bomo gledali enakih zapletov.

Gostinstvo – med zagonom in varnostjo

17. 05. 2020 07.00

Gostilne, bari, kavarne, slaščičarne ... Preverili smo, kako po sproščanju ukrepov deluje gostinstvo. Spoštujemo navodila za preprečevanje širjenja virusa? Kako poslujejo gostinci v Sloveniji? Kaj pravijo potrošniki? Od žalostnih napovedi in negotovih usod nekaterih podjetij do dobrih zgodb in novih idej ... od ukrepov za ohranitev delovnih mest pa do pravil za zaščito pred epidemijo – da se bo gostinstvo zagnalo na varen način. Nocoj v rubriki 24ur Inšpektor.

Svarila pred počitniškim preseljevanjem množic

16. 05. 2020 07.00

Kakšna bo letošnja turistična sezona? Kako si organizirati dopuste? Kaj se trenutno dogaja v turizmu? Kakšni bodo prihodnji meseci? Kako se obrača zdaj panoga? Predvsem pa najpomembnejše: kakšen turizem se iti in kako, da zaradi njega ne bo prišlo do drugega vala epidemije covid-19?

Medvedi, volkovi in politika

09. 05. 2020 15.54

Ta teden je medved v okolici Škofljice napadel sprehajalca - medveda je presenetil na gozdni poti. Sprehajalčevo življenje ni ogroženo, so povedali na policiji. Slovenska ljudska stranka je vlado takoj pozvala k ukrepanju, lani so za odstrel medvedov in volkov organizirali celo protestne shode, vlada Marjana Šarca pa je nato pripravila interventni zakon, ki je predvidel odstrel 175 medvedov in 11 volkov in po katerem so potem živali res streljali. Letos marca se je v dogajanje vključil še državni svet s predlogom novele zakona o interventnem odstrelu, ki je za letos predvideval 'odvzem' še 240 medvedov in 30 volkov. Prejšnji mesec pa je ustavno sodišče lanski interventni zakon - potem ko so bile že skoraj vse živali iz njegove kvote odstreljene - razveljavilo.

Pritiski, grožnje, napadi ... postajajo novinarjev vsakdan

03. 05. 2020 14.18

Danes je dan svobode medijev; o pomenu svobodnega in neodvisnega opravljanja novinarskega dela danes govorijo institucije in novinarji po vsem svetu. Pred nekaj meseci smo v redkciji 24ur Fokus/24ur Inšpektor objavili prispevek o pritiskih, grožnjah, napadih na novinarje in novinarke na Balkanu, danes, torej na praznik svobode medijev, se bomo ozrli tudi po Sloveniji. Kaj se je v zadnjih letih in zadnjem času spremenilo glede tega v Sloveniji? Kako se spreminjajo pritiski in grožnje na novinarke in novinarje v Sloveniji? Kakšni so vzroki? Kakšne posledice? Pričevanja, opozorila ... je zbrala novinarka Tina Kristan.

'Zelo verjetno tudi jeseni kombinacija učenja na daljavo in pouka v razredu'

02. 05. 2020 07.00

Šolska ministrica Simona Kustec je potrdila, da so od vlade dobili zeleno luč za postopno odpiranje vrtcev in šol z 18. majem, sprva le za prvo triado OŠ in zadnje letnike srednjih šol. Teden dni kasneje bodo verjetno sledili devetošolci. Dodala je, da bo šolanje tudi jeseni verjetno potekalo kot kombinacija učenja na daljavo in pouka v razredu. Stroka medtem opozarja, da realne ocene, kako poteka pouk na daljavo, nimamo, premalo poudarka pa je tudi na ranljivih skupinah. Opozarjajo tudi ne neenakost pogojev: "Doma nimamo vsi enako dobrih računalnikov."

Turizem v času korone – od negotovosti do pravic potrošnikov

25. 04. 2020 20.13

Zaradi koronavirusa in ukrepov, povezanih z epidemijo, je drastične spremembe doživel tudi turizem. "To je kriza vseh kriz ... Zagotovo govorimo o štirih do petih letih, da pridemo na isti obseg storitev, kot smo jih imeli leta 2019," ocenjuje dr. Maja Uran Maravić s Fakultete za turistične študije Turistica.

Koronavirus: širši kontekst in zgodovinska perspektiva

29. 02. 2020 07.00

Že nekaj tednov, sploh zadnji teden, dnevno poslušamo novice o aktualnem koronavirusu, zato v 24ur Inšpektor širši kontekst – o zgodovini epidemij, virusih, razvoju medicine, raziskavah, preventivi ... o stvareh, ki aktualno dogajanje postavljajo v perspektivo.

Naročate kdaj hrano na dom? Ali pa v službo? 

22. 02. 2020 07.00

Zaradi hitrega tempa življenja in daljših delovnikov vse manj kuhamo in vse več naročamo. V rubriki 24UR Inšpektor smo prav zato preverjali, kakšna je kakovost te hrane, kakšna je storitev dostave, kakšne so cene in izkušnje potrošnikov. 

Stoodstotne neoporečnosti ni, je pa v Sloveniji na visoki ravni

18. 02. 2020 10.24

Glavna inšpektorica Urada za varno hrano poudarja, da ekscesni primeri, kot je bil primer mesnice v večjem nakupovalnem središču v Novem mestu, niso nekaj običajnega. Splošno stanje v mesnicah namreč ni tako slabo. Potrošnikom pa svetuje, naj bodo pozorni na splošno higieno v mesnicah in ob kakršnem koli sumu podajo prijavo.

Čistoča javnih stranišč je pomembna za zdravje

15. 02. 2020 07.00

Da bi preprečili različne okužbe, je zelo pomembno, da so stranišča, tudi javna, čista, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Nijz svetuje: "Pred uporabo poglejte, ali je stranišče čisto – je školja čista, ni kapljičnega in fekalnega onesnaženja." Če temu ni tako, stranišča ne uporabite.

Kakšna javna stranišča imamo v Sloveniji?

14. 02. 2020 06.00

Vsi moramo pogosto ali pa vsaj občasno uporabiti javna stranišča. Na železniških in avtobusnih postajah, v garažnih hišah, gostilnah, lokalih, ob avtocestah, v parkirnih hišah, trgovskih središčih ... In kakšne javne sanitarije imamo v Sloveniji? Kako urejene? Kako čiste?

Kako pogosto pa se kvari vaš pralni stroj? Na koliko let zamenjate pomivalca?

01. 02. 2020 07.00

Se gospodinjski aparati in stroji, naprave ... danes res kvarijo pogosteje, kot so se včasih? In če se, zakaj in kako? Odgovore na ta vprašanja, ki zanimajo vse potrošnike, je za 24UR Inšpektor iskala novinarka Petra Čertanc Mavsar.

'Liter sadnega jogurta ali 300 g oreščkov naenkrat – to ni zdrava prehrana!'

25. 01. 2020 06.00

Kakšna je ponudba na prodajnih avtomatih, na katerih si vsi občasno ali tudi zelo pogosto kupimo pijačo in hrano, je preverjala ekipa 24ur Inšpektor. Skupaj s strokovnjaki smo pod drobnogled vzeli vsebino avtomatov.

Prodajni avtomati – čokoladica, čips ali sladka pijača?

24. 01. 2020 06.00

Kaj običajno kupite na prodajnem avtomatu? Na njih občasno kaj kupimo vsi, številni od nas tudi zelo pogosto. Ko smo v službi ali pa spotoma, na avtobusnih in železniških postajah, pa v raznih čakalnicah, zdravstvenih domovih, bolnišnicah, domovih starejših občanov, pogosto si iz njih postrežejo študenti na fakultetah. Zdrave ponudbe je še vedno zelo malo. Zakaj? Kje so razlogi, kakšni so odgovori?

'Jaz bom že nekako, skrbi me za druge'

18. 01. 2020 07.00

Delavci in delavke, ki dobivajo minimalne plače. Upokojenke in upokojenci z nizkimi pokojninami, ki mnogi živijo v revščini. Delavci iz tujine, ki pridejo v Slovenijo zaradi obljub o boljšem življenju, potem pa jih tukaj izkoriščajo, vprežejo v praktično suženjske delovne pogoje. Na te in podobne zgodbe in na sistem smo v redakciji 24UR Inšpektor in 24UR Fokus v minulih mesecih in letih večkrat opozorili. Zdaj smo ponovno pogledali, ali se je kaj spremenilo.

Bo Salonit Anhovo v prihodnje sežigal več odpadkov kot sedaj?

14. 12. 2019 07.00

Bo cementarna Salonit Anhovo v prihodnje lahko sežigala še več ton odpadkov? O tem zdaj odloča Agencija republike Slovenije za okolje. Kdaj bodo odločili, je, pravijo, nemogoče napovedati. Toda kakšno strategijo ravnanja z odpadki ima država? Jo sploh ima? Kaj o posledicah sežiganja odpadkov vemo? Kaj so sosežigalnice? In ključno: je Anhovo res primeren kraj za sežiganje smeti?

'To je dolina smrti'

13. 12. 2019 06.00

Zaradi azbesta, s katerim je včasih delala cementarna v Anhovem, je zbolelo veliko ljudi. Karla Mišigoj, delavka v proizvodnji azbestno cementnih plošč v Salonitu Anhovo, je umrla leta 1987. Zaradi mezotelioma, raka, ki ga dokazano povzroča azbest. Umrla je, ko je bila stara 40 let.