Avtor
24UR Inšpektor

Oljčno olje – le redke gostilne se držijo pravil

07. 12. 2019 07.00

Ekipa 24UR Inšpektor je preverjala kakovost oljčnega olja na trgovskih policah in ugotovila, da kar dve olji od treh, ki so jih odnesli na analizo, ne bi smeli nositi oznake "ekstra deviško oljčno olje". 24UR Inšpektor je ugotovil tudi, da pravilnik, ki v Sloveniji velja glede oljčnega olja, spoštujejo le redke gostilne in restavracije.

Analiza oljčnih olj: dva od treh vzorcev 'ekstradeviških' oljčnih olj nista bila ekstradeviška

06. 12. 2019 06.00

Oljčno olje blagodejno vpliva na naše telo, pravijo strokovnjaki za nutricionistiko. Da ima oljčno olje za nas koristne snovi, vemo že dolgo. A je v poplavi različnih oljčnih olj in izjemno velikem cenovnem razponu med njimi relevantno vprašanje: kaj je dobro oljčno olje? Kaj vse se prodaja pod kakšnimi oznakami v trgovinah? Kakšna so različna oljčna olja? Kako naj potrošnik ve, kaj kupuje? In ali ga kdo zavaja?

Prodaja alkohola mladoletnim – pogosto, brez vprašanj in brez zadržkov

29. 11. 2019 06.00

Prodaja alkohola mladoletnim je prepovedana. A se dogaja vsakodnevno. Trgovci, bari, lokali … zakon množično kršijo. Mladoletni v Sloveniji alkohol zlahka kupijo brez kakršnega koli vprašanja ali težave. To dokazuje tudi preizkus, ki ga je s skrito kamero naredila ekipa rubrike 24UR Inšpektor.

Veliki apetiti, lobiji in tudi politika?

23. 11. 2019 09.46

Javna naročila. Koliko denarja se na projektih po nepotrebnem izgubi? Zakaj se izgubi? Kakšni so konkretni in sistemski problemi? Kakšne rešitve, spremembe bi bile potrebne?

Javna naročila – od preteklih afer do aktualnih nevarnosti

22. 11. 2019 06.00

Letno se v Sloveniji na javnih naročilih razdeli približno pet milijard evrov. Gre denar v prave roke, so ponudniki prav izbrani, kakšne so težave na področju javnih naročil v Sloveniji ... predvsem pa: ali preplačujemo, kje in koliko?

Kje končajo vaša oblačila?

16. 11. 2019 07.00

Za izdelavo ene majice je potrebnih približno 2200 litrov vode. Tekstilna industrija je druga največja onesnaževalka na svetu, takoj za naftno industrijo. Odgovorna je za 20 odstotkov odpadnih voda in 10 odstotkov izpustov toplogrednih plinov, opozarjajo okoljevarstveniki.

Kam z oblekami, ki jih ne potrebujete?

15. 11. 2019 06.00

Imate tudi vi v omarah obleke, ki jih ne nosite? Kaj naredite z njimi? Kam jih date? Podarite? Zamenjate? Prodate? Odvržete v posebne zabojnike? V povprečju vsakega tretjega oblačila, ki ga imamo v omari, nismo nosili že najmanj eno leto. Zato je vprašanje, kaj naredite z oblekami, ko "počistite" svoje omare, zelo relevantno.

Hrana za pse in mačke konkreten izdatek. Pa veste, s čim jih hraniti?

27. 10. 2019 07.21

Vsako tretje gospodinjstvo v Sloveniji ima doma mačko in vsako tretje gospodinjstvo psa. Hrana za pse in mačke je lahko tudi konkreten izdatek, za posamezno žival lastniki na mesec odštejejo od 20 pa do krepko čez sto evrov.  Veliko lastnikov se sprašuje, katero hrano kupiti, kaj vsebuje, kako je z alergijami, kako je s cenami ...

Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost?

19. 10. 2019 07.00

Uspeh otrok v šoli bi moral biti odvisen od njihovih sposobnosti, ne pa od njihovega socialnega statusa. Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost? Kdo v tem sistemu zataji in zakaj? Kako to občutijo otroci? Kako to zaznamuje in zapečati njihovo pot?

'Njihova pot je bolj ali manj zapečatena, kljub njihovim sposobnostim'

18. 10. 2019 06.00

Slovenska šola in družbena neenakost. Zdi se, da imajo vsi otroci enake možnosti. Pa jih imajo res? Ne. Že ko se otrok v Sloveniji rodi, lahko zgolj na podlagi socio-ekonomskega statusa njegove družine napovemo, kakšne ocene bo imel, celo kakšno srednjo šolo bo končal, ne glede na to, kako sposoben je.

'Razočarana sem nad človečnostjo, a se ne bom odpovedala upanju!'

13. 10. 2019 07.00

V Sredozemskem morju, na pragu Evropske unije, umirajo ljudje, ki skušajo pribežati vanjo. In situacija bo, glede na aktualne razmere v svetu, verjetno vedno slabša. Medtem pa Evropa gleda stran. Kdo so ljudje, ki so pripravljeni reševati življenja na morju? Za 24ur Fokus govorita ena od kapitank Sea Watch in ena od prostovoljk te organizacije. Kaj vidijo, na kaj opozarjajo?

Zastoji na cesti

12. 10. 2019 06.00

Zastoji na cesti so za marsikoga običajen del vsakdanjika in vedno večja težava. Gneča, zamude, stres, stanje v kolonah ... Očitno je, da se javni promet v bližnji prihodnosti žal ne bo bistveno izboljšal, da ceste ne bodo širše, da bo še več avtomobilov ... Kaj torej lahko sploh naredimo? Kako izboljšati pretočnost prometa?

Fantomski zastoji

11. 10. 2019 06.00

Imamo zastoje, ki na cestah nastanejo z razlogom in se zdijo nekako logični – ko so dela na cesti, ovire, nesreče ... Obstajajo pa tudi zastoji, ki nastanejo – in to zelo pogosto – le zato, ker vozimo tako, kot ne bi smeli. Strokovnjaki za varno vožnjo takšnim zastojem rečejo fantomski zastoji.

'Krasta je del gibalnega razvoja otroka'

05. 10. 2019 07.00

Otroška igrišča. V parkih, ob blokovskih naseljih, ob javnih ustanovah, na šolskih dvoriščih, ob gostinskih lokalih ... Kako je poskrbljeno zanje? Kako so urejena ali neurejena? Kakšna so najbolj primerna za razvoj otrok? Kaj pravijo strokovnjaki, kakšna igra je za otroke najbolj spodbudna?

Na kakšnih igriščih se igrajo vaši otroci?

04. 10. 2019 06.00

Kakšna otroška igrišča imamo? Na kakšnih igriščih se igrajo vaši otroci? Novinar rubrike 24ur Inšpektor Miha Drozg je skupaj s strokovnjaki z različnih področij preveril, kaj so dobra in kaj slaba igrišča, kako je s potrebno varnostjo, zakaj so mnoga igrišča "copy-paste", kakšna je vloga denarja, kakšna so najboljša igrišča za otrokov razvoj in kaj vse bolj počenjajo "helikopterski" starši.

Adria - od spominov do sedanjosti, od politike do lastnikov, od delavcev do izčrpavanja

28. 09. 2019 07.00

Celotna zgodba o Adrii - od črnobelih fotografij, spominov in pričevanj o ponosu, do slabih poslovnih odločitev, političnih kupčkanj in prodaje slabim lastnikom. Kako se je Adria znašla tu, kjer je zdaj?

'Nismo rekli služba, ampak letenje'

27. 09. 2019 06.00

Gordana Boberič je stevardesa na Adrii že 33 let. "1. maja 1986 sem pozdravila potnike iz Ljubljane proti Larnaki. Tega dne se še zelo dobro spomnim, bila sem študentka, v neudobnih čevljih z visoko peto, in zdelo se mi je, kot da opravljam nekaj zelo pomembnega. Takrat nisem niti pomislila, da bo moja življenjska pot tako povezana in zaznamovana z Adrio," začne pripoved o svojih spominih.

Nova afera zaradi porabe denarja na fakultetah

21. 09. 2019 07.00

Tveganje za nezakonita izplačila, za fiktivna izplačila, koruptivna dejanja ... na mariborskih fakultetah. To razkriva dokument o pregledu transakcij, ki ga je pred več kot dvema letoma naročila Univerza v Mariboru, opravila pa družba Ernst and Young Svetovanje. Z zadevo se po naših informacijah zdaj ukvarja računsko sodišče.

Svetlobno onesnaževanje – pomembna, a pogosto prezrta tema

07. 09. 2019 07.00

Kako zelo človek svetlobno onesnažuje, kako močno svetloba, ki jo pogosto pretirano uporabljamo, seva tudi v nebo, dobro pokažejo posnetki astronomov. Novinarki rubrike 24ur Inšpektor Petri Čertanc Mavsar so pokazali, kako je videti nočno nebo tam, kjer ni svetlobnega onesnaženja (ali pa ga je malo), in kako tam, kjer je svetlobne onesnaženosti veliko.

Ne sveti več narava, ampak človek. In človek sveti veliko preveč

06. 09. 2019 06.00

Svetlobno onesnaževanje je eden od pogosto prezrtih problemov, ki pa, opozarjajo strokovnjaki, povzroča veliko škode - škoduje zdravju ljudi, škoduje okolju, po nepotrebnem viša stroške ...

'S štipendijo sem si kupil orodje'

01. 09. 2019 07.00

Jošt Grden je star 18 let in je letos končal srednjo gradbeno, geodetsko in okoljevarstveno šolo v Ljubljani. Njegov poklic: pečar, polagalec keramičnih oblog. Jošt je eden od prejemnikov štipendije za deficitarne poklice. "Za ta poklic sem se odločil, ker me je že od majhnega veselilo delo z rokami. Štipendija mi je pomagala, da sem si lažje kupil orodje za delo, boljše orodje, bolj profesionalno," pripoveduje Jošt.

Štipendije – kakšne, koliko, za koga?

31. 08. 2019 07.00

V ponedeljek se bodo spet odprla šolska vrata. Pouk bodo poleg osnovnošolcev začeli tudi srednješolci, študenti pa se pripravljajo na izpite jesenskega izpitnega obdobja. Ob začetku novega šolskega leta objavljamo 24UR Inšpektor o štipendijah v Sloveniji. 

Prazni kraji, umirajoče vasi ...

24. 08. 2019 08.44

Projekcije za naslednjih 20 let kažejo za Slovenijo velike demografske spremembe. "Padalo bo število prebivalstva nekaterih mest, kot so Maribor, Celje, Murska Sobota ..., na drugi strani imamo celotne regije: Pomurska, Koroška, Posavska, Zasavska, Goriška, kjer prebivalstvo nazaduje in bo nazadovalo," razlaga podatke Janez Nared, vodja oddelka za humano geografijo na Geografskem inštitutu Antona Melika.

'Stari so pomrli, mladi so odšli'

23. 08. 2019 06.00

V Sloveniji je 57 krajev, ki so ostali brez prebivalcev. Gre za 57 krajev v 26 občinah, ki so že zapuščeni. In še veliko več je takšnih vasi, ki so skoraj že brez prebivalcev.

'Še enkrat sem se rodil'

17. 08. 2019 14.41

Bil je 1. september 1966. Blizu Brnika se je zgodila letalska nesreča. To je bila v 100 letih edina nesreča velikega potniškega letala na območju Slovenije. Na krovu letala je bilo 110 britanskih turistov, namenjenih na počitnice na hrvaško obalo. 

Letalski motor iz prafaktorjev spet sestavijo nazaj

16. 08. 2019 10.58

Kako je videti preiskovanje letalskih nesreč? Gremo na vojaški del letališča na Brniku. Le malo ljudi ve, da je tu laboratorij in sedež službe za preiskovanje nesreč in incidentov vojaških zrakoplovov. Laboratorij, ki ga izjemno cenijo tudi zunaj Slovenije. Takšnega laboratorija pri nas za civilno letalstvo sicer nimamo, je pa delo preiskovalcev letalskih in civilnih nesreč precej podobno.

Stanovanja: govori se samo o dobičku

11. 08. 2019 07.00

Kaj se gradi in za koga? Kdo si lahko privošči nakup in kdo najem stanovanja? Kdo si ne more privoščiti ne enega ne drugega in kaj to pomeni? Ne le o težavah stanovanjske politike v državi, tudi o možnih rešitvah nocoj v 24ur Inšpektor.

Kdo si lahko privošči stanovanje?

10. 08. 2019 07.00

Stanovanje. Za številne nedosegljivo. Cene, z nekaterimi odstopanji, so zdaj leta in leta rasle: še posebej v Ljubljani so takšne, da si mnogi ne morejo privoščiti ne nakupa ne najema. Gradijo se luksuzna stanovanja, tudi za 3800 evrov na kvadratni meter in več, in kupci zanje so. A gradnja takšnih stanovanj stanovanjske krize ne rešuje – nasprotno – še poglablja jo.

Na katere informacije se človek lahko zanese in na katere ne?

13. 07. 2019 07.00

Znate ločiti laž od resnice? Zakaj ljudje verjamejo lažem, celo tistim lažnim informacijam, za katere so prej vedeli, da so lažne? Kdaj jim začnejo verjeti? Lažne novice niso nov fenomen, je pa razmeroma nov fenomen sodobna tehnologija, prek katere novice pridejo do nas. Zakaj je poznavanje zakonitosti tehnologije pomembno za prepoznavanje lažnih novic?

Tigrasti komarji imena niso dobili zaradi svojih barv

05. 07. 2019 06.00

Je letos res več komarjev kot običajno? Se komarji zadnja leta res vedejo drugače, pičijo drugače, njihov pik bolj boli? Ne, odgovarjajo strokovnjaki, to ne drži, komarji se niso spremenili, se je pa spremenilo to, katere vrste komarjev so tu in nas pičijo. Tigrasti komarji, ki jih v preteklosti na tem območju ni bilo, so zdaj praktično stalnica. Svojega imena "tigrasti" pa - kot pojasnjuje dr. Tomi Trilar, entomolog iz Prirodoslovnega muzeja - niso dobili, ker so pisani kot tigri, ampak ker njihov pik boli.