Barbara

Upokojena ameriška marinka vodi pasjo šolo v Mariboru
09. 05. 2025 10.10
Anja Brumec si je želela postati vojakinja. Ker ji pred dvajsetimi leti to v Sloveniji ni uspelo, je odšla v ZDA, kjer se je usposobila za marinko. Nato pa je na misiji v Afganistanu hudo zbolela. Njeno življenje je viselo na nitki, okrevala je več kot leto dni, in postalo je jasno, da bo morala svojemu sanjskemu poklicu pomahati v slovo. A kjer se ena vrata zaprejo, se druga pogosto odprejo. Od otroštva je namreč oboževala pse, da je pred vstopom v vojsko v Ameriki zaslužila za preživetje, je delala v ogromnem azilu in se o psih naučila več, kot bi se lahko kjerkoli drugje. Ko se je po vojaški upokojitvi vrnila v Slovenijo, je to pretvorila v svoj nov poklic.

Železniška postaja v Ljubljani v novi podobi do konca julija 2026
07. 05. 2025 18.32
Gradnja nove ljubljanske železniške postaje je v polnem teku. Postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 pa naj bi bila odprta še nova avtobusna postaja. Številni pa se ob tem sprašujejo, kakšna usoda v okviru nadgradnje postaje čaka notranjost starega kolodvora, ki jo je zasnoval in med letoma 1987 in 1996 obnovil arhitekt Marko Mušič.

Ksenija Filipič - ženska z več vlogami
01. 05. 2025 22.18
Zjutraj pred šolsko tablo, popoldne v športnem studiu, zvečer pa za DJ-pultom pred množico navdušencev. Ksenija Filipič je ženska z več vlogami, ki z enako strastjo živi vsako izmed njih.

Na lovu: 'Če nisi prepričan, odloži puško'
25. 04. 2025 08.15
Valentina Šmid končuje študij gozdarstva, želi se vpisati na podiplomski študij, nekoč bi rada delala v gozdu. Že zdaj tam preživi praktično ves prosti čas. Je namreč ena od 715 slovenskih lovk. V vasici Doropolje, kjer živi, sredi gozdov in na pol poti med Sevnico in Šentjurjem ni to, da si lovec, nič nenavadnega. A Valentina vidi začudene, tudi obtožujoče poglede, ki ji jih namenijo ljudje predvsem iz mestnih okolij, ko jim pove, da je lovka. Ja, lovec ubije žival. Tudi Valentina jo je že in to ne enkrat. Ampak hkrati je v naravo zaljubljena in živali obožuje. Kako gre to skupaj?

Čudežni učinek pasje terapije
24. 04. 2025 19.20
Da so živali naši najboljši terapevti, ni le pregovor, to potrjujejo tudi znanstvene študije. A kaj, če bi svojega psa lahko pripeljali kar v šolo? V ljubljanskem Biotehničnem izobraževalnem centru to ni le ideja, ampak resničnost, saj dijaki svoje štirinožne prijatelje vključujejo v pouk. Na Dolenjskem pa pasji terapevti razveseljujejo stanovalce Doma starejših v Trebnjem in dokazujejo, da ena tačka res lahko naredi veliko razliko.

Zakaj toliko hrane pristane v smeteh in kako to zmanjšati?
24. 04. 2025 19.16
Medtem ko zaradi lakote trpi kar 733 milijonov ljudi po svetu, skoraj tretjina vse pridelane hrane konča v smeteh. V Sloveniji vsako leto nastane okoli 165 tisoč ton odpadne hrane, kar pomeni približno 78 kilogramov odvržene hrane na prebivalca. V domačih kuhinjah nastane kar polovica odpadne hrane, gostinstvo in strežba prispevata okoli tretjino vseh količin, sledita proizvodnja hrane in trgovina z živili. Slovenska družina povprečno na leto zavrže za kar 400 do 450 evrov hrane.

Ali raje dopustujemo doma ali v tujini?
23. 04. 2025 19.37
Številke pravijo, da Slovenci radi izbiramo domače kraje, predvsem Obalo in Gorenjsko, vse pogosteje pa odkrivamo tudi skrite bisere naše države.

Matic Zamuda, 24-letni varuh slovenskega neba
18. 04. 2025 07.00
Za 800, v poletnih mesecih pa celo do skoraj 2000 letal, ki na dan preletijo slovenski zračni prostor, skrbijo kontrolorji zračnega prometa, ki za računalniki na tleh na daljavo zagotavljajo, da varno vzletimo, prečkamo nebo in pristanemo.

Bodoča zobozdravnica po prometni nesreči pozabila vse medicinsko znanje
11. 04. 2025 10.21
10. aprila pred šestimi leti je deževalo. Študentka zadnjega letnika medicine Klara Krošelj se je po končanih vajah peljala domov s fakultete, ko je njen avtomobil na spolzki cesti zaneslo in je silovito trčila v kombi. Ob tem je utrpela tako hude poškodbe glave, da je izgubila spomin, s tem pa tudi vse znanje s fakultete.

Vsaj leto in pol čakalne dobe za prvi pregled pri pedopsihiatru
10. 04. 2025 16.23
Otrok, ki ima težave, mora z redno napotnico na prvi pregled pri pedopsihiatru čakati vsaj leto in pol. To je nedopustno dolgo, ugotavljajo tudi šolniki, ki se vsak dan soočajo z duševnimi stiskami otrok in mladostnikov.

'Narejeno v Sloveniji': zadnji 'borec' nekoč velike industrije
08. 04. 2025 20.51
Labod, Mura, Rašica, Polzela, Jutranjka. To je le peterica tekstilnih velikanov, katerih vsaj en kos obleke je zagotovo imel ali pa še ima vsak od nas ali naših staršev in starih staršev doma. Tovarne so zaprle vrata ali pa se je proizvodnja zaradi cenejše delovne sile preselila v tujino. In kaj je sploh še narejenega v Sloveniji? Je tekstilna industrija pri nas popolnoma zamrla? Eno redkih podjetij, ki še oblikuje in šiva svoje izdelke doma, je metliški Komet, ki ga je sicer leta 2011 čakala podobna usoda kot druge tekstilne tovarne, a je ena od zaposlenih verjela v zgodbo in jo z belokranjsko trmo peljala naprej. Tako podjetje z več kot 60-letno zgodovino še danes šiva perilo z oznako "Made in Slovenia".

Prostovoljci zavihali rokave, da bo Vila Šumica nared za uresničitev sanj
08. 04. 2025 20.31
Medtem ko je z mislimi enostavno odplavati na morje, na plažo, pod borovce, morda celo med junake serije Skrito v raju, vedno več družin zaradi finančne stiske to težko uresniči v praksi. Prostovoljci naše medijske hiše smo se zato z ekipo serije Skrito v raju združili in začeli s čiščenjem ter urejanjem prostorov počitniškega doma Vile Šumice Zveze Anita Ogulin, da bo ta do konca meseca že pripravljena na prvi otroški smeh.

Čeprav nista odgovorna za dolgove, mamica in sin pred izgubo doma
04. 04. 2025 18.15
Maja Čuk in njen sin Naj iz Trščine v občini Sevnica sta pred težko življenjsko preizkušnjo. Grozi jima, da bosta izgubila dom, čeprav sama nista odgovorna za to. Hiša se je namreč zaradi dolgov nekdanjega partnerja znašla že na drugi dražbi. Stiska družine je toliko večja, ker je 14-letni Naj otrok s posebnimi potrebami, ima motnjo v duševnem razvoju in cerebralno paralizo, vsa hiša je prilagojena njegovim potrebam, zato bi bila izguba še toliko večji udarec. Naslednja dražba je razpisana za 22. april, medtem pa je že stekla tudi dobrodelna akcija, kjer poskušajo zbrati kupnino za hišo.

'Minimalna plača je podcenjevanje njihovega dela'
01. 04. 2025 19.06
Plače so pomembna tema, posebej za tiste slabo plačane poklice, brez katerih pa ne moremo. Na običajen delovni dan smo že ob pol šestih zjutraj začeli pri delu spremljati strežnico v domu za starejše. In kaj vse mora narediti za bruto plačo nekaj čez 1300 evrov ?

Policista, ki sta nosečnici pomagala v porodnišnico: Samo opravljala sva svoje delo
27. 03. 2025 18.58
S Celjskega prihaja zgodba o tem, kako so policisti pomagali paru, da se je njun otrok varno rodil v porodnišnici. Ker se je porod začel že doma, na cesti pa je bila velika gneča, je bodoči očka zaprosil za spremstvo do porodnišnice. Policisti so takoj napotili patruljo. Izvedeli smo, kako je vse skupaj potekalo.

Utrip Planice 2025: morje slovenskih zastav, maskot in navdušeni obrazi
27. 03. 2025 18.45
Z najmlajšimi se je začel največji slovenski zimski praznik. Več kot 4000 slovenskih otrok je z raznobarvnimi transparenti in zastavicami preplavilo dolino pod Poncami, za domače orle je tako na kvalifikacijah za naslednje dni skupno navijalo več kot 13.000 obiskovalcev.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli
19. 03. 2025 19.47
Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'
14. 03. 2025 07.00
Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Primerjali smo cene v Italiji, Avstriji in Sloveniji
10. 03. 2025 20.24
Veliko napetosti na področju mednarodnih trgovinskih odnosov lahko močno vpliva na inflacijo in dvig cen. Spremembe v trgovinskih politikah, uvedba novih carin ali trgovinski konflikti lahko povzročijo višje stroške za podjetja, ki strošek nato prenesejo na končne potrošnike. Primerjali smo cene nekaterih izdelkov v Italiji, Avstriji in Sloveniji. In kaj se je pri nas najbolj podražilo? Februarja so se najbolj podražili čokolada, maslo in hrana za dojenčke. V zadnjih desetih letih pa so se izrazito podražili tudi krompir, sveže sadje in oljčno olje.

Za Astrid ni meja, vsaj tistih časovnih ne
07. 03. 2025 07.00
Ima tudi vaš dan v norem tempu življenja premalo ur? Bi radi imeli več hobijev in prostega časa, pa delate v službi do poznega popoldneva, potem pa morate v trgovino, psa peljati ven, otroke pa na trening in v glasbeno šolo in je dneva konec?

Vsestranska umetnica Astrid: V prvi vrsti sem mama
06. 03. 2025 19.24
Se tudi vam zdi, da ima v norem tempu življenja dan premalo ur? Bi radi imeli več hobijev in prostega časa, pa delate v službi do poznega popoldneva, potem pa morate v trgovino, psa peljati ven, otroke pa na trening in v glasbeno šolo in je dneva konec? Čeprav je njen dan enako dolg kot naš, se zdi, da ga zna pevka, harfistka, plesalka kabareta, režiserka, producentka, kostumografinja, menedžerka glasbene skupine in celo kreativna direktorica v zasebnem podjetju Astrid Ana Kljun za svoje obveznosti nekako podaljšati in ga tako učinkovito izkoristi do zadnje minute. Še več, ob vsem naštetem še uspešno vzgaja svojo 5-letno hčer in skrbi za mačka.

Trgovina na zaupanje: izberete izdelke in denar pustite v škatli
04. 03. 2025 19.30
Ob vse več lokalnih cestah lahko srečate vsak dan sveže založene stojnice, sadje in zelenjava pa samevata brez prodajalca. Vse namreč poteka po principu poštenosti. Vzamete, kar želite, na ceniku pogledate, koliko kaj stane, pustite denar in se odpeljete. Obiskali smo eno od takšnih trgovinic v bližini Domžal.

Kako nove metode zdravljenja spreminjajo prihodnost onkologije?
03. 03. 2025 19.23
Medtem ko svet išče pot do miru, znanost išče rešitve v boju proti raku. Od elektroporacije do imunoterapije. Da bi lažje razumeli, kaj pomenijo novi načini zdravljenja, smo se odpravili v enega od laboratorijev na Fakulteti za elektrotehniko, kjer se ukvarjajo z elektroporacijo in razvijajo nove načine, ki so v pomoč tako onkologom kot pacientom.

Za sedem kvadratov veliko sobo pričakuje 79 tisoč evrov
17. 02. 2025 18.52
Ne mine mesec brez poročanja o novih bizarnih ponudbah s slovenskega, predvsem pa ljubljanskega nepremičninskega trga. Tokrat izpostavljamo oglas zasebnega prodajalca, torej najverjetneje lastnika nepremičnine, ki sobo, veliko sedem kvadratnih metrov, prodaja za neverjetnih 79 tisoč evrov. To je več kot 11 tisoč evrov na kvadratni meter.

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik
14. 02. 2025 07.00
Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Na šoli 'pomanjkljivo oblečene' odbojkarice: poslikavo prepleskali
13. 02. 2025 18.51
V Kanalu ob Soči dviguje prah odstranitev poslikave z odbojkarji in odbojkaricami na tamkajšnji osnovni šoli. Razlog pa – pomanjkljivo oblečeni igralci, predvsem odbojkarice. Šest let je poslikava krasila tamkajšnje zidove zunanjega stopnišča, nikogar ni motilo, ne krajanov ne staršev razlaga predsednica likovne skupine, katere člani so umetnino tudi ustvarili. Z novim šolskim letom pa je vodstvo šole poslikave prepleskalo.

91-letni frizer: Danes so frizure grde
07. 02. 2025 07.00
Odštevate leta, morda celo mesece ali dneve do upokojitve? Ali pa imate svoj poklic tako radi, da si nikakor še ne želite na plačilno listo zavoda za pokojninsko zavarovanje? Med slednje sodi Janez Novak s Koroške Bele pri Jesenicah. Po poklicu je frizer in v svoj salon, ki ga ima v domači hiši, še vedno z veseljem sprejme kakšno stalno stranko. Nič nenavadnega, boste rekli, saj veliko ljudi dela še po upokojitvi. Ampak gospod Novak je star 91 let.

Vrtci dražji, bodo razliko v ceni plačali starši?
06. 02. 2025 19.43
Dolgo pričakovana plačna reforma v javnem sektorju dviguje plače tudi zaposlenim v vrtcih, številne starše pa medtem skrbi, ali bo vnovičen dvig cen vrtca znova padel na njihova ramena. 15 občin je namreč z novim letom cene vrtčevskih programov že povišalo. Medtem ko drugje višje cene še napovedujejo in ob tem opozarjajo na spremembe pri povprečninah, pa s strani države dodatnega denarja za kritje razlike v ceni vrtcev ni pričakovati.

'Dallas ni bil nič v primerjavi s tem, kar sledi. Upam, da je pripravljen'
03. 02. 2025 19.08
Da gre pri zgodovinski menjavi superkošarkarjev za napačno potezo, ne menijo samo najbolj goreči pristaši Dallas Mavericksov, ampak tudi številni ljubitelji košarke po vsem svetu. A čeprav se zdi, da se z menjavo lahko okoristijo le v Los Angelesu, je lahko kupčija, kot trdijo nekateri pravniki, kljub izgubljeni možnosti za sklenitev superpogodbe, težke vrtoglavih 334 milijonov evrov, celo poslovna zmaga za Dončića.

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom
31. 01. 2025 06.00
Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.